543. Нікітаєв Сергій Вікторович. Диференціація тактики лікування міхурово-сечовідного рефлюксу при нейрогенних дисфункціях сечового міхура: дис... канд. мед. наук: 14.01.06 / Інститут урології АМН України. - К., 2004.
Анотація до роботи:
Нікітаєв С.В. Диференціація тактики лікування міхурово-сечовідного рефлюксу при нейрогенних дисфункціях сечового міхура. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.06 – урологія. – Інститут урології АМН України, Київ, 2004.
Дисертація присвячена розробці об’єктивно обґрунтованої системи диференційованого підходу до вибору тактики лікування хворих на міхурово-сечовідний рефлюкс, що виник на тлі нейрогенних дисфункцій сечового міхура та удосконаленню на цій підставі існуючих методів лікування.
У дисертації дана характеристика різним клінічним проявам у хворих на міхурово-сечовідний рефлюкс, який виник на підставі нейрогенних дисфункцій сечового міхура. Розроблена система об’єктивної комплексної оцінки стану хворих та результатів лікування міхурово-сечовідного рефлюксу, яка враховує всі головні клінічні прояви захворювання. Запропоновано алгоритм діагностики та визначення тактики лікування хворих на міхурово-сечовідний рефлюкс, який дозволяє на підставі об’єктивних критеріїв визначити тактику лікування хворих та оцінити його ефективність. Проведено удосконалення тактики лікування міхурово-сечовідного рефлюксу, що поєднаний із нейрогенними дисфункціями сечового міхура.
У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, яке полягає в обґрунтуванні індивідуального підходу до лікування хворих на міхурово-сечовідний рефлюкс на підставі запропонованої системи комплексної оцінки стану пацієнта та алгоритму визначення тактики лікування.
1. На підставі багатофакторного статистичного аналізу вперше доведено, що більшість клінічних та лабораторних проявів міхурово-сечовідного рефлюксу не мають кореляційного зв’язку із його ступенем, але встановлено зворотню кореляційну залежність ступеня міхурово-сечовідного рефлюксу з віком (r= -0,15, p< 0,05) та пряму – з лейкоцитурією (r= 0,15, p< 0,05).
2. Дизуричні розлади, лейкоцитурія, частота загострень пієлонефриту є тими складовими клініки міхурово-сечовідного рефлюксу, що впливають на якість життя і змінюються першими внаслідок лікування за рахунок нормалізації функції сечового міхура.
3. Клінічні прояви та ускладнення погіршують якість життя у 66,2% хворих, тому покращання якості життя є не менш важливою метою лікування, ніж власне редукція рефлюксу і повинно враховуватись при визначенні тактики лікування та оцінці його результатів.
4. Зміни ступеня міхурово-сечовідного рефлюксу внаслідок проведеного лікування у 39,1% хворих не співпадають із зменшенням клінічних проявів захворювання, а у 66,7% випадків не співпадають зі змінами якості життя таких хворих, тому оцінка ефективності лікування хворих на підставі тільки змін його ступеня є недостатньо об’єктивною.
5. При оцінці стану хворих на МСР, а також при оцінці ефективності лікування, повинна прийматись до уваги не тільки ступінь МСР, а і весь комплекс головних клінічних проявів та ускладнень захворювання, що можливо при використанні запропонованої системи комплексної оцінки тяжкості захворюваності на міхурово-сечовідний рефлюкс та ефективності лікування.
6. При відсутності прямих показів до оперативного втручання вибір методу консервативного лікування у хворих на міхурово-сечовідний рефлюкс залежить від зміни суми балів за час лікування ( відповідно запропонованому способу комплексної оцінки тяжкості захворювання на міхурово-сечовідний рефлюкс та ефективності лікування), яка повинна бути за 30%. При зміні суми балів < 30% показано застосування іншого методу лікування.
Публікації автора:
Нікітаєв С.В. Клініко-лабораторні прояви міхурово-сечовідного рефлюксу при нейрогенних дисфункціях сечового міхура у дітей // Буковинський медичний вісник. – 2002.- Т6, №4. - С. 111-113.
Зайцев В.І., Нікітаєв С.В. Сучасні погляди на виникнення та лікування міхурово-сечовідного рефлюксу // Буковинський медичний вісник – 2000. -Т4,№1-2.- С. 168-174. (здобувач провів літературний пошук, виконав аналіз, сформулював висновки).
Зайцев В.І., Пирогов В.О., Нікітаєв С.В. Метод комплексного аналізу стану хворих на міхурово-сечовідний рефлюкс // Урологія. - 2002. - №4. – С. 25-29. (здобувач проаналізував дані літератури, провів клініко-лабораторне обстеження більшості хворих, аналіз і статистичну обробку матеріалу).
Зайцев В.І., Пирогов В.О., Нікітаєв С.В. Порівняльний аналіз взаємозв’язку між клінічними проявами та ступенем міхурово-сечовідного рефлюксу в аспекті оцінки ефективності лікування хворих // Вісник наукових досліджень. – 2003. - №2. – С. 11-13. (здобувач проаналізував дані літератури, провів підбір і клініко-лабораторне обстеження більшості хворих, аналіз і статистичну обробку матеріалу, сформулював висновки).
Зайцев В.І., Пирогов В.О., Нікітаєв С.В., Севастьянова Н.А. Особливості оцінки результатів лікування хворих на міхурово-сечовідний рефлюкс, який виник на тлі нейрогенних дисфункцій сечового міхура // Буковинський медичний вісник. – 2003. - Т7,№1. - С. 144-148. (здобувач проаналізував дані літератури, провів клініко-лабораторне обстеження хворих, аналіз і статистичну обробку матеріалу, брав участь у формулюванні висновків).
Патент № 56812 А України, А61В8/00, G01N33/48 Спосіб комплексної оцінки тяжкості захворювання на міхурово-сечовідний рефлюкс та ефективності лікування // Нікітаєв С.В., Пирогов В.О., Зайцев В.І. – № 2002097571; Заявл. 20.09.2002; Опубл. 15.05.2003. Бюл. №5.
Зайцев В.І., Пирогов В.О., Нікітаєв С.В., Севастьянова Н.А., Андреєва І.А., Тимошик В.Т. Новий погляд на оцінку результатів лікування хворих на міхурово-сечовідний рефлюкс, який є наслідком нейрогенних дисфункцій сечового міхура // Тези доповідей Всеукраїнської науково-практичної конференції „Актуальні питання урології”. – Чернівці. 2003. - С. 9-11. (здобувач проаналізував дані літератури, провів клініко-лабораторне обстеження хворих, аналіз і статистичну обробку матеріалу).
Нікітаєв С.В. Изменение качества жизни больных при лечении пузырно-мочеточникового рефлюкса, который возник на фоне нейрогенного мочевого пузыря // Тези доповідей II-ї міжвузівської наукової конференції студентів та молодих вчених “Актуальные вопросы спортивной медицины, лечебной физической культуры, физиотерапии и курортологии”. – М.: 2003. – С. 130.
Нікітаєв С.В. Особливості клінічних проявів міхурово-сечовідного рефлюксу, який виник на тлі нейрогенних дисфункцій сечового міхура у дітей // Тези доповідей - 65-ї Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів та молодих вчених ім. Довгялло. – Донецьк. - 2003. - С. 33.