Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


Ткаченко Наталія Іллівна. Диференційна рента та механізм її реалізації в надрокористуванні : Дис... канд. наук: 08.00.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Ткаченко Н. І. Диференційна рента та механізм її реалізації в надрокористуванні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.01 – економічна теорія та історія економічної думки. Національний гірничий університет. - Дніпропетровськ, 2008.

У дисертаційній роботі досліджено теоретичні, методологічні і практичні аспекти механізму реалізації диференційної ренти в надрокористуванні.

Рентні відносини в надрокористуванні розглянуто як сукупність економічних відносин між державою та суб’єктами господарювання з приводу отримання, розподілу та перерозподілу рентних доходів в умовах жорсткого лімітування запасів корисного компонента в надрах та диференціації природно-техніко-економічних умов їх виробничого використання.

Диференційна рента, як економічна категорія, виражає відносини, що виникають між власником та підприємцем - орендарем надр з приводу розподілу доходів, створених в процесі виробничого надровикористання з врахуванням різниці природно-компонентної родючості окремих ділянок надр.

Визначено змістовні складові економічного механізму реалізації диференційної ренти в надрокористуванні, а саме: інструменти та цілі, фактори та форми прояву, стимули та методи.

Запропоновано удосконалену методику розрахунку кількісних параметрів диференційної гірничої ренти І та диференційної гірничої ренти ІІ на підставі розробленої системи взаємопов’язаних техніко-економічних показників виробництва та реалізації продукції гірничо-збагачувальних підприємств; запропоновано алгоритм її інформаційного та організаційного забезпечення.

Визначено особливості механізму реалізації диференційної ренти у сфері надрокористування в перехідній економіці України й надано рекомендації щодо його вдосконалення.

В дисертації, яка є завершеною науковою роботою, поставлена й вирішена актуальна наукова задача теоретико-методологічного обґрунтування механізму реалізації диференційної ренти в надрокористуванні, визначення його специфіки та форм прояву в перехідній економіці України, розробки рекомендацій щодо його вдосконалення у відповідності з наявними економічними реаліями. Найбільш істотні висновки роботи:

1. Рентні відносини в надрокористуванні розглянуто як сукупність економічних відносин між державою та суб’єктами господарювання з приводу отримання, розподілу та перерозподілу ренти в умовах жорсткого лімітування запасів корисного компонента в надрах та диференціації природно-техніко-економічних умов їх виробничого використання.

Диференційна рента, як економічна категорія, виражає відносини між власником та підприємцем - орендарем надр з приводу розподілу доходів, створених в процесі виробничого надровикористання з врахуванням різниці природно-компонентної родючості окремих ділянок надр.

2. Доведено, що відносини власності на надра є системоутворюючою основою, що визначає сутність та зміст системи рентних відносин. Диференційна рента І та диференційна рента ІІ є конкретними формами реалізації власності на надра.

Запропоновано варіант перерозподілу прав власності на надра між державою та підприємцем-орендарем з метою узгодження їх інтересів відносно рентоотримання. Доведена доцільність закріплення за власником надр комплексу прав неповного відчуження - володіння; суверена; спадкоємства; безтерміновості володіння; заборони на використання засобом, який спричиняє вади зовнішньому середовищу; відповідальності вилучення за борги; остаточного характеру; на частину доходу; за підриємцем-орендарем надр комплексу прав неповного привласнення - використання надр; управління; безпеки при використанні; на частину доходу.

3. Обґрунтовано економічні функції рентних платежів, а саме:

а) доходоформуючу, що полягає в отриманні рентних доходів суб’єктами рентних відносин;

б) стимулюючу, що сприяє створенню економічних умов раціонального надрокористування;

в) екологічну, що обумовлює здійснення техніко-економічних заходів, спрямованих на зниження необґрунтованих втрат корисного компонента при надрокористуванні.

4. Систематизовано основні форми отримання платні за використання родовищ корисних копалин у закордонній практиці господарювання (фіксований внесок; специфічний податок або податок на вартість; найвища ставка податку на прибуток; прогресивний податок на прибуток; податок на ренту ресурсів; коричневий податок; частину продукції; податок на ресурсну ренту після виплати кредиту; внесений відсоток), проаналізована доцільність їх використання в Україні, розроблено пропозиції щодо вдосконалення існуючої системи рентоотримання в аспекті комбінації оподаткування прибутку підприємця-орендаря надр та вилучення рентних платежів.

5. Удосконалено методику розрахунку кількісних параметрів диференційної гірничої ренти І та диференційної гірничої ренти ІІ в частині врахування природно-компонентної родючості ділянок надр; запропоновано алгоритм її інформаційного та організаційного забезпечення.

Апробація удосконаленої методики на прикладі гірничо-збагачувальних підприємств Нікопольського марганцеворудного та Криворізьського залізорудного родовищ корисних копалин дозволила:

а) розрахувати показники диференційної гірничої ренти І та диференційної гірничої ренти ІІ для кожної збагачувальної фабрики та по гірничо-збагачувальним комбінатам в цілому;

б) проранжувати підприємства гірничо-збагачувальної галузі по показниках створеної гірничої ренти;

в) розробити пропозиції до законодавчих та нормативних актів щодо доцільності: врахування диференціації природно-техніко-економічних умов виробничого надрокористування, комбінації вилучення податку на прибуток гірничорудних підприємств й диференційної гірничої ренти І в повному обсязі та частини диференційної гірничої ренти ІІ - до Державного бюджету України;

г) обґрунтувати зворотньопропорційні залежності між рівнем: 1) вилучення корисного компонента в концентрат та його собівартістю; 2) вилучення корисного компонента та його фондомісткістю.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях:

  1. Казаков І., Ткаченко Н. Кількісне визначення гірничої ренти // Економіка України. – 1997. - № 11. - С. 82 – 84.

Особистий внесок здобувача: розроблено методику розрахунку кількісних показників диференційної ренти І та диференційної ренти ІІ.

  1. Ткаченко Н. И. Дифференциальная горная рента І как дополнительный источник пополнения доходной части государственного бюджета Украины // Актуальні проблеми економіки: Збірник наукових праць. – Дніпропетровськ: “Навчальна книга”. – 2000. - Том 7. - С. 105-115.

  2. Ткаченко Н. Теоретичні та практичні аспекти рентних відносин // Збірник наукових праць. – Київ: Інститут світової економіки і міжнародних відносин НАН України. – 2001. - Вип. 30. - С. 64 – 67.

  3. Ткаченко Н. И. Система мониторинга рентных поступлений // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць Дніпропетровського національного університету. – 2003. - № 172. – С. 493-498.

  4. Ткаченко Н. И. Основные подходы к регулированию недропользования // Научные труды Донецкого национального технического университета. Серия: экономическая. – 2004. - № 80. – С. 65-72.

  5. Ткаченко Н. І. Функціональний контекст рентних відносин в умовах трансформаційної економіки України // Механізм регулювання економіки. – 2004. - № 1. - С. 117-123.

  6. Ткаченко Н. І. Інституційні аспекти рентоорієнтованої поведінки в надрокористуванні // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць Дніпропетровського національного університету. – 2005. - № 200-2. – С. 501-505.

  7. Ткаченко Н. І. Економічний механізм реалізації рентних відносин // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць Дніпропетровського національного університету. 2005. - № 210-3. – С. 611-618.

  8. Ткаченко Н. І. Інституціональна актуалізація складових економічного механізму реалізації рентних відносин // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Серія: економічна. – 2006. - № 103-2.– С. 141-146.

Статті в інших виданнях:

  1. Казаков И. Н., Ткаченко Н. И. Рентные отношения в горнорудной промышленности и ценообразование на рудные материалы // Сборник материалов научно-методической конференции «Экономика, управление и информатика», посвященная 60-летию инженерно-экономического факультета. – Днепропетровск: ГМетАУ, 1995. – С. 39–40.

    Особистий внесок здобувача: розроблено методичні принципи визначення кількісних показників диференційної ренти.

    1. Ткаченко Н. Экономические проблемы платности ресурсов и дифференциальной ренты // 2-я Украинская научно-практическая конференция «Студент и преподаватель». Материалы. – Симферополь: Южно-Украинский институт экономики и права при СГУ, 1996. – С. 115–117.

    2. Ткаченко Н. И. Современные трактовки экономической и дифференциальной ренты // Материалы научно-методического семинара «Проблемы трансформации экономики и формирование социально-экономической модели Украины». – Днепропетровск: ДДУ,1997. - С. 219–223.

    3. Ткаченко Н. И. Методология и методы исследования, образования и присвоения дифференциальной горной ренты // Проблеми перехідної економіки України: матеріали науково-практичної конференції. – Дніпропетровськ: Січ, 1998. – С. 52–58.

    4. Ткаченко Н. И. Исторические формы реализации рентных отношений // Проблеми перехідної економіки України: матеріали науково-практичної конференції. – Дніпропетровськ: Січ, 1998. – С. 94–101.

    5. Ткаченко Н. І. Глобальна рента в контексті трансформаційних змін // Проблеми теорії та практики економічної політики України на сучасному етапі: Збірник наукових праць Національного гірничого університету.- 2003. - № 1. – С. 47-53.

    6. Ткаченко Н. І. Система рентоотримання в Україні // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції ”Україна наукова 2003”. Том 24. Економіка промисловості. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. - С. 53-54.

    7. Ткаченко Н. И. Перераспределение прав собственности при рентоориентированном поведении в горнорудной промышленности Украины // Материалы научной конференции «Ломоносовские чтения 2004» и Международной научной конференции студентов, аспирантов и молодых ученых «Ломоносов - 2004», 3-4 мая 2004 г. - Севастополь: НПЦ “ЭКОСИ-Гидрофизика”, 2004. - С. 364-365.

    8. Ткаченко Н. И. Регулирование недропользования: проблемы и перспективы рентных отношений // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції, яка присвячена 70-річчю факультету економіки і менеджменту Національної металургійної академії України (26-28 жовтня 2005 р.). – Дніпропетровськ: НМетАУ, 2005. – С. 210-212.

    9. Ткаченко Н. І. Еволюція теоретико-методологічних засад рентних відносин // Матеріали ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених „Проблеми глобалізації та моделі стійкого розвитку економіки” (19-21 квітня 2006 р). – Луганськ, 2006. – С. 250-254.

    10. Ткаченко Н. И. Методологические подходы к формированию эффективного экономического механизма реализации рентных отношений в сфере недропользования // Материалы международной научно-практической конференции «Институциональная система: противоречия развития в современных условиях» (6–7.02.07 г.) – Саратов: Издат. центр СГСЭУ, 2007. – С. 80 – 81.

    11. Ткаченко Н. И. Cовершенствование системы реализации прав собственности на недра в Украине в условиях трансформационной экономики // Материалы Всероссийской научно-практической конференции «Шихобаловские чтения: опыт, проблемы и перспективы развития потребительского рынка в регионе» (14-15.11.07 г.). - Самара: Изд-во ОФОРТ, 2007.- С. 50-53.