Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нервові хвороби


Верещак Олена Василівна. Диференційоване застосування гірудотерапії в комплексному лікуванні алкогольної та опіоїдної залежності : Дис... канд. наук: 14.01.15 - 2007.



Анотація до роботи:

Верещак О.В. Диференційоване застосування гірудотерапії в комплексному лікуванні алкогольної та опіоїдної залежності. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.17 – наркологія. – Інститут наврології, психіатрії та наркології АМН України, Харків, 2007.

У дисертаційній роботі здійснено практичне та теоретичне узагальнення розвитку і динаміки стану відміни та наведено новий підхід у лікуванні алкогольної та наркотичної (опіоїдної) залежності.

На основі всебічного обстеження 158 хворих (основна група: 80 залежних від алкоголю і 28 від опіатів; контрольна група: 30 осіб з алкогольною залежністю і 20 – з опійною залежністю) із застосуванням клініко-психопатологічних, психодіагностичних, неспецифічної реактивності організму, варіаційної пульсометрії, клініко-лабораторних та електрофізіологічних методів розроблено та впроваджено у практику нову комплексну терапевтичну програму: гірудотерапію та її модифікацію гірудорефлексотерапію. Інноваційний підхід у комплексному лікуванні наркопатології забезпечує патогенетичну і симптоматичну спрямованість гірудотерапії.

Визначено виражений детоксикаційний ефект гірудотерапії, яку рекомендовано до широкого застосування в клінічній наркології, зокрема, в період розгорнутої симптоматики стану відміни у наркологічних хворих. Метод гірудотерапії обґрунтовано і запропоновано як ефективний спосіб лікування хворих з алкогольною та наркотичною залежностями.

  1. У дисертації представлено теоретичне узагальнення і нове розв’язання актуальної задачі сучасної наркології – обґрунтування, розробка та практичне диференційоване застосування гірудотерапії в комплексному лікуванні алкогольної і наркотичної залежності.

  2. За отриманими даними клініко-психопатологічного дослідження, редукція абстинентної симптоматики під час курсової гірудотерапії відбувалася в хворих з алкогольною залежністю в 3,7 рази (р<0,05), у хворих з опійною залежністю в 2,0 рази (р<0,05) ефективніше порівняно з традиційним методом лікування. З’ясовано, що позитивна експозиційна (впродовж сеансу гірудотерапії) динаміка психофізіологічного стану
    в обстежених хворих з алкогольною та опійною залежністю відбувалася за чотирма послідовними фазами (адаптації, сомноленції, релаксації та активації).

  3. На підставі дослідження динаміки патопсихологічних показників у процесі гірудотерапії встановлено, що підвищений рівень ситуативної тривожності у хворих з алкогольною залежністю статистично вірогідно, у порівнянні з вихідними даними, зменшився в 1,6 рази (р<0,05), а в порівнянні з кінцевим результатом контрольної групи – в 1,2 рази (р<0,05).
    В групі хворих з опійною залежністю ступінь редукції ситуативної тривожності був аналогічним: в 1,4 рази (р<0,05), і в 1,2 рази (р<0,05) відповідно. Вірогідними також були розбіжності з контролем в нормалізації настрою і у зменшенні вираженості астенічних проявів після курсової гірудотерапії в хворих як на алкогольну, так і наркотичну залежність.

  4. Доведено терапевтичну ефективність гірудотерапії на підставі позитивної динаміки тромбоцитарно-судинного і коагуляційного гемостазу (підвищення антикоагулятивної активності крові, уповільнення тромбоутворення). Так, у хворих з алкогольною залежністю відбулося уповільнення часу згортання крові в 1,3 рази (р<0,05), а час кровотечі збільшився в 1,9 рази (р<0,05) в порівнянні з контрольною групою. У хворих з опійною залежністю в 1,7 рази (р<0,05) відбулося уповільнення часу згортання крові і у 1,5 рази (р<0,05) збільшився час кровотечі у порівнянні з контролем.

  5. Клініко-лабораторний та біохімічний моніторинг показників периферичної крові в процесі курсової гірудотерапії у хворих з алкогольною залежністю у порівнянні з контролем показав вірогідне зниження в бік нормалізації вмісту ферментів АлАТ, АсАТ, ГГТ, за усередненими даними величини показників зменшилися відповідно в 1,4, 1,3 і 1,9 рази. Під час проведення гірудотерапії в хворих з опійною залежністю відзначено вірогідне (р<0,05 відносно вихідного рівня) зниження величин показників АлАТ, АсАТ, ГГТ (відповідно в 2,3, 2,3 і 2,8 рази ), а у порівнянні з контролем спостерігалося статистично вірогідне зниження значень показника АлАТ.

  1. На підставі проведеного дослідження впливу гірудотерапії на рівень показників неспецифічної реактивності організму можна стверджувати, що патогенетичні та саногенетичні ефекти даного методу в наркології значною мірою зумовлені його антистресорним і адаптогенним впливом. Так, на моделі неспецифічної реактивності організму в обстежених хворих на алкогольну та опійну залежність відмічено вірогідне (р<0,05) збільшення зони реакцій «тренування» і «спокійної активації» за рахунок пропорційної трансформації зони «стресу». Доведена також можливість позитивного модульованого впливу гірудотерапії при алкогольній та опійній залежності: а) на параметри вегетативної нервової системи (за даними варіаційної кардіопульсометрії);
    б) біоелектричну активність головного мозку (за даними ЕЕГ); в) та церебральну гемодинаміку (за даними РЕГ).

  2. Визначена ефективність гірудотерапевтичного методу в лікуванні алкогольного і наркотичного синдромів відміни стала основою розробки та впровадження методичних рекомендацій щодо диференційованого застосування гірудотерапії в клінічній наркології. На підставі технологічного вдосконалення процедури гірудотерапії розроблено два нових підходи до гірудотерапевтичного купірування гострого періоду абстинентних розладів у хворих з алкогольною і наркотичною залежністю, захищених патентами України („Спосіб купірування опійного абстинентного синдрому” та „Спосіб гірудотерапії в наркології”).

Публікації автора:

  1. Верещак О.В. Використання медичних п’явок у комплексному лікуванні хворих на опійну наркоманію // Ліки України.– 2004.– № 9 (додаток).– С. 143–144.

  2. Організаційно-правові аспекти гірудообігу у фармації та медицині / В.В. Шаповалов, В.О. Шаповалова, І.К. Сосін, Т.В. Кузнецова, О.В. Верещак // Ліки України.– 2005.– № 1 (90).– С. 82–83. (Внесок дисертанта – ініціація роботи, збирання первинного матеріалу з клінічним обстеженням, аналіз результатів дослідження, підготовка до друку).

  3. Верещак Е.В., Пасталица С.В. Комплексное лечение пациентов, страдающих наркотической и алкогольной зависимостью в период острых абстинентных расстройств // Ліки України.– 2005.– № 9 (додаток).– С. 62–63. (Внесок дисертанта – визначення мети, розробка плану, збирання первинного матеріалу з клінічним обстеженням, аналіз результатів дослідження).

  4. Підходи фармацевтичного права щодо розробки рекомендацій стосовно регулювання гірудообігу / В.В. Шаповалов, В.О. Шаповалова, Т.В. Кузнецова, О.В. Верещак // Вісник фармакології та фармації.– 2005.– № 2 (90).– С. 67–69. (Внесок дисертанта – ініціація роботи, збирання первинного матеріалу з клінічним обстеженням, аналіз результатів дослідження, підготовка до друку).

  5. Фармацевтичне право в системі медичного застосування п’явок при лікуванні хворих на алкоголізм, наркоманію та токсикоманію / В.О.Шаповалова, В.В. Шаповалов, Т.В. Кузнецова, О.В. Верещак, І.К. Сосін // Ліки України.– 2005.– № 2 (91).– С. 102–103. (Внесок дисертанта – ініціація роботи, збирання первинного матеріалу з клінічним обстеженням, аналіз результатів дослідження, підготовка до друку).

  6. Верещак О.В. Обгрунтування і диференційоване застосування гірудотерапії в комплексному лікуванні алкогольної та опіоїдної залежності // Український вісник психоневрології.–2006.–Т. 14.–Вип. 2 (додаток).– С. 44–49.

  7. Верещак Е.В. Динамика клинико-психопатологической симптоматики в процессе гирудотерапии у пациентов с алкогольной зависимостью / Український вісник психоневрології.– 2006.– Т 14, №. 3 (48).– С 64–65.

  8. Шаповалова В.О., Сосін І.К., Верещак О.В. Доказова фармація і наркологія: регрес патологічної симптоматики під впливом комбінованої терапії пацієнтів з опіоїдною залежністю // Український вісник психоневрології.–2006.–Т. 14.–Вип. 4.– С. 112–114. (Внесок дисертанта – ініціація роботи, збирання первинного матеріалу з клінічним обстеженням, аналіз результатів дослідження, підготовка до друку).

  9. Фармацевтичне право: інструкція по організації гірудообігу в структурних підрозділах МОЗ України: Метод. рек. / В.В. Шаповалов, Т.В. Кузнецова, В.О. Шаповалова, І.К. Сосін, О.В. Верещак.– Х., 2005.– 13 с. (Внесок дисертанта – збирання первинного матеріалу з клінічним обстеженням, аналіз результатів дослідження).

  10. Волков О.С., Верещак О.В. Патогенетичне обгрунтування гірудотерапії в комплексному лікуванні наркопатології // Нові технології в медицині: Матеріали підсумк. наук. конф. молодих вчених.– Х., 2002.– С. 10. (Внесок дисертанта – збирання первинного матеріалу з клінічним обстеженням, аналіз результатів дослідження).

  11. Верещак О.В. Використання медичних п’явок у комплексному лікуванні хворих на опійну наркоманію // Внесок молодих учених в медичну науку: Матеріали наук.-практ. конф. молодих вчених.– Х., 2003.– С. 15.

  12. Медико-технологические аспекты гирудотерапии: на модели наркологии / И.К. Сосин, Е.В. Верещак, В.А. Шаповалова, В.В. Шаповалов // Нові підходи до психотерапії та фармакотерапії станів залежності від психоактивних речовин: Матеріали V Української міжнар. наук.-практ. конф.– Х., 2004.– С. 148–152. (Внесок дисертанта – ініціація роботи, збирання первинного матеріалу з клінічним обстеженням, аналіз результатів дослідження).

  13. Гирудотерапия в комплексном лечении больных опийной наркоманией / В.В. Шаповалов, В.А. Шаповалова, И.К. Сосин, Е.В. Верещак // Человек и лекарство: Тезисы докл. XII Рос. нац. конгр.– М., 2005.– С. 596. (Внесок дисертанта – збирання первинного матеріалу з клінічним обстеженням, аналіз результатів дослідження, підготовка до друку).

  14. Фармацевтичне право: використання медичних п’явок у комплексному лікуванні хворих на опійну наркоманію / В.О. Шаповалова, І.К. Сосін, В.В. Шаповалов, О.В. Верещак // Досягнення та перспективи розвитку фармацевтичної галузі України: Матеріали VI Нац. з’їзду фармацевтів України.– Х.: Вид-во НФаУ, 2005.– С. 466–467. (Внесок дисертанта –збирання первинного матеріалу з клінічним обстеженням, аналіз результатів дослідження).

  15. Фармакоэпидемиологические исследования гирудотерапии в комплексном лечении наркопатологий / В.А. Шаповалова, Е.В. Верещак, И.К. Сосин, В.В. Шаповалов, Л.И. Гаркуша // Человек и лекарство: Тезисы докл. XIIІ Рос. нац. конгр.– М., 2006.– С. 737. (Внесок дисертанта – збирання первинного матеріалу з клінічним обстеженням, аналіз результатів дослідження).

  16. Лечение психических и поведенческих расстройств с использованием методов немедикаментозной терапии (гирудотерапии) / Е.В. Верещак, В.А. Шаповалова, И.К. Сосин, В.В. Шаповалов, Т.В. Кузнецова, Л.И. Гаркуша // Медико-социальная экология личности: состояние и перспективы: Материалы ІV междунар. конф.– Минск, 2006.– Ч. 2.– С. 83–86. (Внесок дисертанта – ініціація роботи, збирання первинного матеріалу з клінічним обстеженням, аналіз результатів дослідження).

  17. Эффективность комплексной терапии больных с синдромом зависимости от кустарно изготовленных стимуляторов / А.С. Волков, И.К. Сосин, В.А. Шаповалова, В.В. Шаповалов, А.Ф. Артемчук, Е.В. Верещак, А.Ф. Мамченко // Довженківські читання: Лікування та реабілітація осіб, залежних від психоактивних речовин: Мат. VII Укр. наук.-практ. конф. з участю міжнар. спеціалістів.–Х.: ТОВ «Плеяда», 2006.– С. 43–46. (Внесок дисертанта – ініціація роботи, збирання первинного матеріалу з клінічним обстеженням, аналіз результатів дослідження, підготовка до друку).

  18. Верещак Е.В., Шаповалова В.А., Шаповалов В.В. Применение гирудотерапии у пациентов с алкогольной зависимостью // Створення, виробництво, стандартизація, фармакоекономічні дослідження лікарських засобів та біологічно активних добавок: Тез. доп. ІІ міжнар. наук.-практ. конф.–Х., 2006.– С. 331. (Внесок дисертанта – ініціація роботи, збирання первинного матеріалу з клінічним обстеженням, аналіз результатів дослідження, підготовка до друку).

  19. Эффективное применение гирудотерапии при лечении соматических осложнений у больных, страдающих алкогольной зависисмостью / Е.В. Верещак, В.А. Шаповалова, Т.В. Кузнецова, В.В. Шаповалов, И.К. Сосин, Л.И. Гаркуша // Фармакологія 2006 – крок у майбутнє: Тез. доп. IІІ Нац. з’їзду фармакологів України.– Одеса, 2006.– С. 28–29. (Внесок дисертанта – ініціація роботи, збирання первинного матеріалу з клінічним обстеженням, аналіз результатів дослідження, підготовка до друку).

  20. Фармацевтичне право: питання регулювання гірудообігу на етапі сертифікації якості // В.О. Шаповалова, О.В. Верещак, В.В. Шаповалов, В.О. Петренко, Т.В. Кузнецова, Т.І. Широка // Фармацевтичне право у системі правовідносин: держава – закон – виробник – лікар – пацієнт – провізор – ліки – контролюючі та правоохоронні органи: Тез. доп. наук.-практ. конф.–Х., 2006.– С. 146. (Внесок дисертанта – ініціація роботи, збирання первинного матеріалу з клінічним обстеженням, аналіз результатів дослідження, підготовка до друку).

  21. Пат. № 6574 UA, 7 А61Н39/00 / ХМАПО. І.К. Сосін, В.В. Шаповалов, В.О. Шаповалова, О.В. Верещак, О.С. Волков, І.В. Купріянко. – З. № 20041008123; Заявл. 07.10.2004; Опубл. 16.05.2005; Бюл. № 5. Спосіб купірування опійного абстинентного синдрому. (Внесок дисертанта – збирання первинного матеріалу з клінічним обстеженням, аналіз результатів дослідження).

  22. Пат. № 15918 UA, МПК А61К 35/62 А61К 31/455 / ХМАПО. І.К. Сосін, О.С. Волков, В.О. Шаповалова, В.В. Шаповалов, Т.В. Кузнецова, Н.П. Бурмака, О.В. Верещак, В.О. Скобєлев. – З. № 200601170; Заявл. 06.02.2006; Опубл. 17.07.2006; Бюл. № 7. Спосіб гірудотерапії в наркології. (Внесок дисертанта – збирання первинного матеріалу з клінічним обстеженням, аналіз результатів дослідження).

  23. Шаповалов В.В., Вишар Г.Н., Верещак Е.В. Общая характеристика психоактивных лекарственных средств // Фармацевтическое право в наркологии.– Х.: Факт, 2004.– С. 136–149. (Внесок дисертанта – ініціація роботи, збирання первинного матеріалу з клінічним обстеженням, аналіз результатів дослідження, підготовка до друку).