Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Ендокринологія


Власенко Марина Володимирівна. Дифузний нетоксичий зоб у підлітків: генез, діагностика, лікування : Дис... д-ра наук: 14.01.14 - 2009.



Анотація до роботи:

Власенко М. В. Дифузний нетоксичний зоб у підлітків: генез, діагностика, лікування. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спе-ціальністю 14.01.14 - ендокринологія. - Державна установа «Інститут ендокринології та обміну речовин ім. В. П. Комісаренка АМН України», Київ, 2008 р.

У хворих на дифузний нетоксичний зоб підлітків вивчено тиреоїдний статус (розміри щитоподібної залози і рівень тиреоїдних гормонів у крові), антропометричні і дерматогліфічні показники й стан здоров’я. Запропоновано математичну модель визначення належного об’єму щитоподібної залози у підлітка в залежності від статі, антропометричних, соматотипологічних та дерматогліфічних ознак з метою ранньої діагностики дифузного нетоксичного зоба. Показано можливість виникнення дифузного нетоксичного зоба на тлі сукупності факторів: недостатності йодозабезпечення, забруднення оточуючого середовища та спадкової схильності. Розроблено математичну модель прогнозу виникнення захворювання у дітей для формування груп ризику. Показано необхідність йодних препаратів у пубертатному віці для профілактики виникнення дифузного нетоксичного зоба та лікування захворювання. У хворих на дифузний нетоксичний зоб визначено ефективність покрокової терапії на перебіг захворювання.

1. У дисертаційній роботі подано теоретичне узагальнення та нове вирішення науково-практичної проблеми, яка полягає у встановленні патогенетичних факторів розвитку ДНЗ у підлітків та визначення нормативних показників тиреоїдного статусу практично здорових підлітків у залежності від віку, статі як основи критеріїв діагностики ДНЗ. На основі антропометричних і дерматогліфічних показників розроблені математичні моделі розрахунку індивідуальних ультразвукових нормативів ЩЗ та прогнозування виникнення захворювання, що є необхідним для своєчасної профілактики ДНЗ. На основі вивчення ефективності різних тактик лікування запропоновано й обгрунтовано оригінальний алгоритм діагностики та лікування ДНЗ у підлітків.

2. Дослідження екскреції йоду із сечею засвідчило, що у Вінницькій області спостерігається наявність легкого йододефіциту, оскільки медіана рівня йоду в сечі в обстеженій популяції становить 71,41 мкг/л. Отримані результати диктують необхідність систематичного моніторингу за станом йодозабезпечення як фактора розвитку ДНЗ.

3. Встановлено легку ступінь забруднення довкілля у Вінницькій області, що може бути фоновим фактором розвитку ДНЗ у підлітків. Наявність високої захворюваності на ДНЗ, більшої, ніж зазвичай при легкому йододефіциті, свідчить про роль додаткових факторів впливу на генез захворювання, які діють у сукупності.

4. Аналіз дерматогліфічних ознак, які є генетичними маркерами мульти-факторних захворювань, вказує на роль спадкового фактора у виникненні ДНЗ. Серед якісних показників дерматогліфіки встановлені відмінності між групами хворих і здорових підлітків: більший відсоток, з яким зустрічаються “центральна кишеня” на І пальці правої кисті, ІІІ пальці лівої кисті, “ульнарна петля” на ІV пальці лівої кисті та менший відсоток, з яким зустрічаються “завиток” на І пальці правої кисті у хлопців із ДНЗ; у хворих дівчат – більший відсоток, з яким зустрічаються “центральна кишеня” на ІІ пальці лівої кисті, “дуги” на V пальці правої і лівої кисті та менший відсоток “дуги” на І, ІІ і IV пальцях лівої кисті. Серед кількісних показників долонної дерматогліфіки спостерігається більша величина кута atd на правій руці як у хворих хлопців, так і у дівчат, а кутів atb, ctd і dat – на правій руці тільки у дівчат.

5. Аналіз окремих ультразвукових параметрів ЩЗ дозволив встановити достатність оцінки лише загального об’єму при визначенні розмірів ЩЗ. Ультразвуковими дослідженнями ЩЗ підлітків залежно від статі, віку й соматотипу встановлено, що суттєві зміни її розмірів у дівчат відбуваються на початку пубертату, і вона не змінюється впродовж пубертатного віку, маючи у середньому загальний об’єм 8,73±3,28 см3. У здорових хлопців збільшення розмірів ЩЗ відбувається поступово і залежить від пубертатного віку.

Встановлені відмінності об’єму щитоподібної залози в залежності від пубертатного віку і статі свідчать про необхідність перегляду нормативів УЗ параметрів ЩЗ у підлітків.

6. Тиреоїдний гормоногенез у підлітковому віці мінливий і залежить від віку й статі. З віком у здорових дівчат рівень Т4 в крові поступово збільшується на тлі зменшення рівня ТТГ, у хлопців – хвилеподібні зміни вмісту Т4 з поступовим зниженням рівня Т3, Т4 і ТТГ в крові. Соматотип не впливає на рівень тиреоїдних гормонів у здорових підлітків. Наявність лабораторного дистиреозу в підлітковому віці вказує на необхідність забезпечення достатньою дозою йоду в пубертатний період для відновлення тиреоїдного балансу.

7. У підлітків із ДНЗ лабораторний дистиреоз характеризується збільшенням вмісту FТ3, 4 і ТТГ в крові у дівчат, збільшеним рівнем FТ4 і ТТГ в крові у хлопців. Подібні варіанти дистиреозу вказують на необхідність забезпечення ЩЗ йодом як першочерговий крок у лікуванні ДНЗ і його профілактиці.

8. У дівчат-підлітків із ДНЗ вірогідними є кореляційні зв’язки між параметрами ЩЗ і обхватними й поперековими розмірами тіла (прямі середньої сили) та шкірно-жировими складками (зворотні середньої сили). У хлопців із ДНЗ встановлені вірогідні прямі середньої сили зв’язки між параметрами ЩЗ та обхватними, повздовжними й поперечними розмірами тіла.

У хворих на ДНЗ встановлено зворотні середньої сили й сильні кореляційні зв’язки між рівнем ТТГ в крові й повздовжніми розмірами тіла у хлопців, а у дівчат – між рівнем АТ-ТПО в крові й обхватними розмірами тіла та жировими складками.

Наявність позитивних взаємозв’язків між вмістом АТ-ТПО в крові й дерматогліфічними показниками підтверджує значення спадкового фактора у розвитку ДНЗ.

9. Розроблена математична модель ймовірності виникнення ДНЗ у підлітків за наявності певних антропометричних та дерматогліфічних ознак. Серед антропометричних показників у хлопців найбільше значення у моделі має росто-ваговий коефіцієнт і м’язова маса, у дівчат – росто-ваговий коефіцієнт. Серед дерматогліфічних показників у хлопців більше значення має величина кута atb правої кисті і міжпальцевий гребеневий рахунок a-b лівої кисті, у дівчат – наявність або відсутність трирадіуса лівої кисті. Запропонована модель дозволяє прогнозувати можливість розвитку захворювання на ДНЗ та планувати профілактичні заходи.

10. Пасивне спостереження за підлітками з ДНЗ показало, що захворюваня прогресує і вимагає лікування. Порівнюючи ефективність лікування ДНЗ препаратами йоду із ефективністю використання монотерапії L-тироксином, не встановлено різниці у кінцевому результаті.

Публікації автора:

  1. Тронько М. Д. Дифузний нетоксичний зоб у підлітків: генез, діагностика, лікування / М. Д. Тронько, М. В. Власенко. – Вінниця : Тезис, 2008. – 308 с. – ISBN 978-966-421-051-2 (Автор самостійно проводила аналіз літератури, підбір та обстеження хворих, статистичну обробку, узагальнення матеріалів та написання монографії).

  2. Власенко М. В. Захворювання щитоподібної залози у населення, яке проживає на “чистих” та радіоактивно забруднених територіях Вінницької області / М. В. Власенко // Вісник наукових досліджень. - 2001. – № 4. – С. 16-17.

  3. Антропометрична та соматотипологічна характеристика практично здорових міських підлітків обох статей української етнічної групи / В. М. Мороз,

І. В. Гунас, І. М. Кириченко, Н. В. Белік, Л. С. Гудзевич, П. В. Сарафинюк, О. П. Арашина, Н. Ю. Безрукова, Т. І. Борейко, В. С. Василик, М. В. Власенко, М. П. Костенко, І. В. Поліщук, Г. В. Чайка, Є. Г. Шапаренко, В. В. Ясько // Вісник морфології. Reports of Morphology. – 2002. – Т. 8, № 1. – С. 131-147 (Автор самостійно проводила аналіз літератури, підбір та обстеження підлітків, узагальнення матеріалів та написання статті).

  1. Особливості дерматогліфічних показників у міських здорових підлітків різної статі / Л. А. Клімас, П. В. Сарафинюк, І. М. Кириченко, Н. В. Белік, Л. С. Гудзевич, Т. І. Антонець, О. Г. Арашина, Т. І. Борейко, М. В. Власенко, В. С. Василик, І. В. Поліщук, Г. В. Чайка, Л. Л. Хмель, Є. Г. Шапаренко // Biomedical and Biosocial anthropology. - 2003. - № 1. –– С. 15-22 (Автор самостійно проводила аналіз літератури, підбір та обстеження підлітків, статистичну обробку, узагальнення матеріалів та написання статті).

  2. Особливості психофізіологічних функцій організму дівчат 15-16 років з дифузним нетоксичним зобом / М. В. Власенко, І. В. Сергета, Н. Ю. Безрукова, Н. Ю. Лукіна, Р. В. Теклюк // Вісник Вінницького державного медичного університету. – 2003. - № 7. – С. 231-232 (Автор самостійно проводила аналіз літератури, підбір та обстеження хворих, статистичну обробку, узагальнення матеріалів, написання статті).

  3. Власенко М. В. До питання нормативів ультразвукових параметрів щитоподібної залози в педіатричній практиці / М. В. Власенко // Вісник морфології. – 2004. - № 10 (2). – С. 371-375.

  4. Власенко М. В. Нормативи тиреоїдного об’єму у дітей: пошук точності / М. В. Власенко // Клінічна та ендокринна хірургія. – 2005. - № 3. – С. 26-30.

  5. Власенко М. В. Вузлоутворення в щитоподібній залозі: аналіз спостереження та лікування / М. В. Власенко, Н. І. Попік, А. В. Паламарчук, А. Г. Слободянюк, І. В. Семенюк, Жраді Фаді Юсеф // Вісник наукових досліджень. - 2005. – № 1. – С. 16-17 (Автор самостійно проводила аналіз літератури, підбір, обстеження та лікування хворих, статистичну обробку, узагальнення матеріалів, написання статті).

  6. Власенко М. В. Вікові нормативи і тенденції тиреоїдного статусу у підлітків / М. В. Власенко // Проблеми ендокринної патології. – 2005. - №4. – С. 16-22.

  7. Власенко М. В. Кореляційні зв’язки ультразвукових параметрів щитоподібної залози з антропометричними та соматотипологічними характеристиками підлітків / М. В. Власенко, С. В. Прокопенко // Biomedical and Biosocial anthropology. – 2005. - № 4. – С. 27-31 (Автор самостійно проводила аналіз літератури, підбір та обстеження хворих, статистичну обробку, узагальнення матеріалів, написання статті).

  8. Власенко М. В. Особливості кореляційних зв’язків тиреоїдного статусу, розмірів щитоподібної залози та статевого розвитку у підлітків / М. В. Власенко // Biomedical and biosocial anthropology. – 2006. – № 6. - C. 117-120.

  9. Власенко М. В. Зв’язок показників тиреоїдного статусу з дерматогліфічними показниками у практично здорових підлітків Подільського регіону / М. В. Власенко // Вісник Вінницького національного медичного університету. - 2006. - № 10 (2). – С. 188-190.

  10. Власенко М. В. Кореляційні зв’язки показників тиреоїдного статусу з антропометричними та соматотипологічними характеристиками підлітків / М. В. Власенко, В. Г. Черкасов, М. Д. Тронько // Вісник морфології. Reports of morphology. – 2006. – № 1. – С. 108-112 (Автор самостійно проводила аналіз літератури, підбір та обстеження хворих, статистичну обробку, узагальнення матеріалів, написання статті).

  11. Власенко М. В. Фізичний розвиток та соматологічна характеристика підлітків із дифузним нетоксичним зобом / М. В. Власенко // Пробл. ендокрин. патології. – 2007. - № 4.- С. 26-32.

  12. Власенко М. В. Дерматогліфічні показники як генетичний маркер схильності до дифузного нетоксичного зоба у підлітків / М. В. Власенко // Ендокринологія. - 2007. – Т.12, № 1. – С. 68-72.

  13. Власенко М. В. Особливості дерматогліфічних показників у підлітків із дифузним нетоксичним зобом / М. В. Власенко // Biomedical and Biosocial anthropology. - 2007. - № 8. – С. 38-45.

  14. Вивчення йодної забезпеченості жінок та дітей центрального регіону України / В. І. Кравченко, Л.А. Ткачук, М. В. Власенко, Ф. Г. Прудиус, І. Г. Лузанчук, В. М. Михайлець // Ендокринологія. - 2007. - Т.12, № 2. - С. 192-200 (Автор самостійно проводила аналіз літератури, підбір та обстеження жінок і дітей, статистичну обробку, узагальнення матеріалів, написання статті).

  15. Власенко М. В. Дифузний нетоксичний зоб: шляхи його діагностики / М. В. Власенко // Клінічна ендокринологія і ендокринна хірургія. – 2007. – № 4. – С. 69-73.

  16. Власенко М. В. Кореляційні зв’язки ультразвукових параметрів щитоподібної залози з антропометричними та соматотипологічними харакеритиками здорових та підлітків із дифузним нетоксичним зобом / М. В. Власенко // Вісник проблем біології і медицини. - 2007. - № 3. – С. 46–51.

  17. Власенко М. В. Кореляції розмірів щитовидної залози з показниками дерматогліфіки у практично здорових підлітків Подільського регіону України /

М. В. Власенко // Вісник морфології. Reports of morphology. – 2007. – № 1. – С. 169-172.

  1. Власенко М. В. Кореляційний зв’язок параметрів щитоподібної залози з показниками дерматогліфіки при дифузному нетокcичному зобі / М. В. Власенко // Вісник морфології. Reports of morphology. – 2007. - № 2. – С. 452-455.

  2. Власенко М. В. Поєднання показників тиреоїдного статусу з антропометричними та соматотипологічними характеристиками здорових підлітків та підлітків із дифузним нетоксичним зобом / М. В. Власенко // Укр. мед. альманах. - 2007. - № 6. – С. 7–10.

  3. Власенко М. В. Поєднання тиреоїдного статусу та дерматогліфічних показників у підлітків із дифузним нетоксичним зобом / М. В. Власенко // Вісник Вінницького національного медичного університету. – 2007. - № 2/1. – С. 530-533.

  4. Власенко М. В. Кореляційні зв’язки показників розмірів щитоподібної залози та показників тиреоїдного статусу у підлітків Подільського регіону / М. В. Власенко // Вісник наукових досліджень. - 2007. - № 3. – С. 26-28.

  5. Власенко М. В. Взаємозв’язок параметрів ультразвукових розмірів щитоподібної залози та тиреоїдного статусу у здорових підлітків та підлітків із дифузним нетоксичним зобом / М. В. Власенко // Науковий вісник Національного медичного університету ім. О. О. Богомольця. - 2007.- № 4. - С. 187-190.

  6. Власенко М. В. Регіональні підходи до вирішеня проблеми йододефіцитних станів / М. В. Власенко, В. І. Кравченко // Ліки України. - 2008. - № 1. - С. 64-67 (Автор самостійно проводила аналіз літератури, підбір, обстеження та лікування дітей, статистичну обробку, узагальнення матеріалів, написання статті).

  7. Власенко М. В. Тиреоїдний статус у підлітків із дифузним нетоксичним зобом / М. В. Власенко // Пробл. ендокрин. патології. – 2008. - № 1. - С. 47-51.

  8. Пат. 25252 Україна, МПК (2006) А61В 10/00. Спосіб визначення об’єму щитоподібної залози в залежності від антропометричних, соматотипологічних та дерматогліфічних ознак / М. В. Власенко, І. В. Гунас, М. О. Дмирієв; заявник і патентовласник Вінницький національний медичний університет. – № 25252; заявл. 26.06.2007 ; опубл. 25.07.2007, Бюл. № 11 (Автор самостійно проводила аналіз літератури, підбір та обстеження хворих, статистичну обробку, узагальнення матеріалів).

  9. Пат. 25250 Україна, МПК (2006) А61В 10/00. Спосіб прогнозування ризику виникнення у підлітків дифузного нетоксичного зоба в залежності від статі, дерматогліфічних, антропометричних та соматотипологічних показників / М. В. Власенко, І. В. Гунас, М. О. Дмирієв; заявник і патентовласник Вінницький національний медичний університет. – № 25250; заявл. 26.06.2007 ; опубл. 25.07.2007, Бюл. № 11 (Автор самостійно проводила аналіз літератури, підбір та обстеження хворих, статистичну обробку, узагальнення матеріалів).