Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Внутрішні хвороби


Непрядкіна Ірина Василівна. Динаміка міокардіального резерву у хворих хронічним обструктивним бронхітом під впливом бронхолітичної терапії : Дис... канд. наук: 14.01.02 - 2002.



Анотація до роботи:

Непрядкіна І.В. Динаміка міокардіального резерву в хворих хронічним обструктивним бронхітом під впливом бронхолітичної терапії. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.02 - внутрішні хвороби. Запорізький державний медичний університет МОЗ України, Запоріжжя, 2002.

При дослідженні функціонального стану міокарда лівого шлуночка у хворих хронічним обструктивним бронхітом виявлено зниження скорочувальної активності міокарда у хворих із третьою стадією захворювання. У хворих із першою і другою стадіями захворювання порушення контрактильної функції міокарда визначається тільки в умовах навантажувального тесту (черезстравохідної електрокардіостимуляції) шляхом зниження міокардіального резерву і класифікується відповідно до рівня фракції викиду лівого шлуночка і варіантів гемодинамічного реагування на навантаження по групах із збереженим, обмеженим і зниженим міокардіальним резервом. Виявлено вплив терапії бронхолітичними препаратами різних хімічних груп на рівень міокардіального резерву. Оцінка проводилася шляхом аналізу групування хворих по варіантах гемодинамічного реагування і дослідження інотропізму міокарда за допомогою кінцево - систолічної залежності “об'єм - тиск”. За орезультатами дослідження перевага віддана іпратропіуму броміду, який підвищує контрактильну спроможність міокарда переважно у хворих з обмеженим міокардіальним резервом.

1. Визначення міокардіального резерву у хворих хронічним обструктивним бронхітом дозволяє виявити ранні стадії міокардіальної дисфункції лівого шлуночка, виходячи з варіантів гемодинамічного реагування, у тому числі при використанні бронхолітичних препаратів, та є актуальною проблемою терапії. У дисертації встановлені особливості функціонального стану та резервні можливості лівого шлуночка у хворих хронічним обструктивним бронхітом в залежності від стадії захворювання, а також визначений вплив бронхолітичних препаратів різних фармакологічних груп та перспективи фармакологічної корекції виявлених змін у хворих хронічним обструктивним бронхіом першої та другої стадій.

2. У 46,8% хворих хронічним обструктивним бронхітом першої і другої стадії фракція викиду у відповідь на навантаження збільшувалася більш, ніж на 5% від початкового рівня, що характеризує достатній міокардіальний резерв. У 33% хворих фракція викиду істотно не змінювалася, що відображає обмежений міокардіальний резерв. У 20,2% хворих при проведенні проби відзначене зниження фракції викиду більш, ніж на 5% від початкового рівня: такий варіант гемодинамічного реагування визначає знижений міокардіальний резерв.

3. Виявлено, що у хворих хронічним обструктивним бронхітом зі зниженним рівнем міокардіального резерву виявляється вірогідне збільшення рівня кінцевосистолічного та максимального внутрішньоміокардіального напруження у порівнянні з початковим рівнем (максимального внутрішньоміокардіального напруження на 19,7% у першій групі, 15,1% у другій групі, кінцево-ситолічного внутрішньоміокардіального напруження на 24,9% у першій групі, 24,7% у другій групі) та рівнем в групах зі збереженним та обмеженним міокадіальним резервом.

4. Зниження міокардіального резерву у хворих хронічним обструктивним бронхітом асоційовано зі зміною геометрії лівого шлуночка в бік переваження амплітуди продовжнього скорочення над циркулярним із трансформацією форми лівого шлуночка у бік сферичної.

5. Застосування теофіліну в 38,89% випадків у першій групі і в 62,9% випадків у другій групі призводить до зниження показників, які характеризують міокардіальний резерв, у відповідь на навантаження: фракції викиду на 7,4%, швидкість циркулярного скорочення волокон міокарда на 12,1%, ступінь укорочення передньо-заднього розміру лівого шлуночка на 15,5%. Такий стан гемодинаміки відповідає зниженню міокардіального резерву. Хворі зі зниженням цих показників були віднесені до інших варіантів гемодинамічного реагування у бік погіршення міокардіального резерву. Однією з можливих причин такої відповіді може бути кардіодепресивний вплив терапії в даній групі хворих.

6. Використання іпратропіуму броміду у хворих хронічним обструктивним бронхітом приводить до зниження негативного впливу навантаження у 58,1% хворих першої групи і 46,9% хворих другої групи: значно збільшується фракція викиду в порівнянні з даними, отриманими до прийому препарату. У 16,1% хворих першої групи і 21,9% хворих другої групи спостерігався приріст фракції викиду, що дозволило віднести їх до більш сприятливого варіанта гемодинамічного реагування. При аналізі показників кінцево-систолічних залежностей “об'єм – тиск” під впливом терапії іпратропіум бромідом виявлене збільшення маркерів скорочувальної активності міокарда з відповідним ростом індексу скоротності міокарда на 9,9% і 7,6% в групах дослідження.

Публікації автора:

  1. Непрядкина И.В. Состояние миокардиального резерва левого желудочка у больных хроническим обструктивным бронхитом с умеренной степенью вентиляционных нарушений / Збірник наукових статей “Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики”.- Запоріжжя, Видавництво ЗДМУ, 2000.- Випуск.VI.-С.223-227.

  2. Поливода С.Н., Кривенко В.И., Непрядкина И.В. Влияние бронхолитической терапии на миокардиальный резерв у больных хроничеким обструктивным бронхитом // Український пульмонологічний журнал.- 2001.- №1.-С.20-23.

  3. Непрядкіна І.В., Хмельова А.В., Полівода С.М. Оцінка міокардіального резерву у хворих на хронічний обструктивний бронхіт // Буковинський медичний вісник.-2001.- Т.5.- №1-2.-С.230-232.

  4. Непрядкина И.В., Хмелева А.В., Поливода С.Н. Влияние антихолинергической терапии на динамику миокардиального резерва у больных хроническим обструктивным бронхитом // Лікарська справа.-2001.-№5-6.-С.174-175.

  1. Поливода С.Н., Непрядкина И.В. Геометрические характеристики сокращения левого желудочка больных хроническим обструктивным бронхитом в зависимости от уровня миокардиального резерва // Материалы научно-практической конференции “Лекарства-человеку”.- Харьков, 2001.-Т.XV.-№ 1-2.- С.427-431.

  2. Патент 38376 А Україна МПК7 А61В5/02. Спосіб оцінки міокардіального резерву. І.В.Непрядкіна, С.М.Поливода, О.О.Черепок, В.І.Кривенко (Україна).-№ 2000063132; Заяв.27.06.2000; Опубл. 15.05.2001 // Промис-лова власність.-2001.-Бюл.№4 (друга частина).-С.1.21.

  3. Поливода С.Н., Непрядкина И.В., Кривенко В.И. Стресс-эхокардиографическая характеристика параметров левого желудочка сердца у больных с вторичной легочной гипертензией / Тези доповідей Об`єднаного пленуму кардіологів, ревматологів та кардіохірургів України з міжнародною участю “Некоронарогенні хвороби серця: сучасні підходи до класифікації, нові напрямки діагностики і лікування”.- Київ, 1999.-С.155-156.

  4. Поливода С.Н., Непрядкина И.В. Анализ динамики миокардиального резерва больных хроническим обструктивным бронхитом под влиянием антихолинергической терапии / Матеріали Першого Українського з`їзду сімейних лікарів.- Київ, Львів,2001.-С.196-198.

  5. Непрядкина И.В., Поливода С.Н. Кардиальный эффект ипратропия бромида в комплексной терапии больных с гипоксической кардиомиопатией // Матеріали української науково-практичної конференції “Сучасні проблеми кардіології та ревматології – від гіпотез до фактів”.-Київ, 2001.-С.161-162.