Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Педагогічна та вікова психологія


Михальченко Наталія В'ячеславівна. Динаміка розвитку патріотичної рефлексії у молодших школярів : дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / Одеський національний ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2006. — 260арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 177-196.



Анотація до роботи:

Михальченко Н.В. Динаміка формування патріотичної рефлексії молодших школярів. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.07 – педагогічна та вікова психологія. - Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова, Київ, 2007.

Дисертація присвячена теоретичному обґрунтуванню та експериментальному вивченню динаміки розвитку патріотичної рефлексії особистості у молодшому шкільному віці та розробці і впровадженню програми її вдосконалення. Запропоновано психологічну модель, досліджено детермінанти, виявлено критерії, показники та рівні розвитку патріотичної рефлексії учнів 1-4-х класів. Вивчено вплив засобів української державної, національної символіки і фольклору на розвиток патріотичної рефлексії молодших школярів. Визначено готовність вчителів до патріотичного виховання учнів. Виявлено взаємозв’язок особливостей патріотичної самосвідомості батьків та рівня розвитку патріотичної рефлексії дітей.

Розроблена та апробована програма цілеспрямованого формування патріотичної рефлексії в молодших школярів, яка включала систему виховних заходів, вправ на самопізнання, на розвиток патріотичної самосвідомості і може бути успішно використана у навчально-виховному процесі з учнями молодших класів.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та експериментальне дослідження динаміки розвитку патріотичної рефлексії молодших школярів, розроблено та експериментально апробовано комплексну програму її формування.

За результатами проведеного психологічного дослідження можна констатувати наступне:

    1. Патріотична рефлексія як інтегральне психологічне утворення, як складова самосвідомості особистості має у кожному періоді онтогенезу свої особливості розвитку. Вона впливає на розвиток особистості громадянина-патріота і в кінцевому результаті обумовлює процвітання України як держави.

    До сьогодні патріотична рефлексія не стала предметом спеціального психологічного вивчення, а тому є актуальною науково-практичною проблемою. Відродження української нації та розвиток духовності вимагає пошуку ефективних виховних технологій з формування патріотичної самосвідомості, рефлексії особистості, починаючи з молодшого шкільного віку.

      1. Феномен патріотичної рефлексії є малодослідженим структурним компонентом особистості і у молодшому шкільному віці являє собою одне з психологічних новоутворень, яке включає в свою структуру три взаємопов’язаних компоненти: когнітивний, емоційний та поведінковий. Вони характеризують рівень здатності особистості учня до самооцінки своїх знань щодо історії роду, держави, традицій, символіки, звичаїв, традицій держави, духовності народу; емоційно-почуттєвого реагування на суспільно значущі ситуації, події; своєї поведінки, вчинків щодо суспільно корисної патріотичної діяльності тощо.

      Поняття патріотична рефлексія тлумачиться як самоусвідомлення (самооцінка, самопізнання, саморозуміння, самовідчуття) людиною душевного стану, своїх вчинків, самоаналіз та сприйняття спільних психологічних особливостей менталітету, осмислення свого минулого, нинішнього і майбутнього та приналежності до своєї нації, до свого народу.

        1. Серед соціальних детермінант розвитку патріотичної рефлексії найбільш вагомими є школа та сім’я. Рівень розвитку патріотичної рефлексії учнів 1-4-х класів залежить як від змісту навчально-виховного процесу, так і від рівнів розвитку психолого-педагогічної готовності вчителів початкових класів до організації та проведення заходів патріотичного виховання молодших школярів: їх організаторських, комунікативних здібностей, стилів впливу, виховання дітей, мотивації досягнень успіхів та інших показників.

        Негативно позначаються на розвитку патріотичної рефлексії умови патріотичного виховання дітей в сім’ї, рівень патріотичної свідомості самих батьків, матеріальне благополуччя, морально-психологічний клімат в сім’ї та ін. Важливу роль відіграють у розвитку патріотичної рефлексії механізми етнічної, статеворольової ідентифікації, ментальність (традиції, звичаї, фольклор тощо) народу, які формують у дітей специфічне світобачення, суб’єктивні переживання, патріотичну поведінку.

          1. Основними якісними показниками рівнів розвитку патріотичної рефлексії у молодших школярів виступають: рівень самоаналізу власних знань про історію держави, рід, народ; емоційне реагування на суспільні справи, власну участь в патріотичних вчинках; самооцінка своїх соціально-значущих вчинків. Методом експертної оцінки виявлено динаміку зміни рівнів розвитку патріотичної рефлексії (високого, середнього та низького).

          2. Найвпливовішими засобами формування в учнів патріотичної рефлексії є українська державна, національна символіка і фольклор, тому виховна робота повинна бути спрямована на оволодіння дітьми змістом символіки, її ідейним і морально-духовним багатством. Учні початкової школи здатні емоційно сприймати і глибоко усвідомлювати матеріал про патріотичні символи, ідеї та цінності, які розвивалися віками і у високо художній формі фіксувалися в численних жанрах усної народної творчості.

          3. Динаміка розвитку патріотичної рефлексії у молодшому шкільному віці характеризується збільшенням кількості дітей з високим рівнем. Виявлено, що у цьому віці існують всі умови для її розвитку і вдосконалення, проте високий рівень патріотичної самосвідомості виявлений лише у кожного четвертого молодшого школяра. Патріотична рефлексія учнів від першого до четвертого класу у звичайному навчально-виховному процесі не зазнає значущих змін. Найбільш інтенсивно розвивається емоційний компонент патріотичної рефлексії і найменш сформованим є поведінковий компонент, що обумовлено як віковими можливостями дітей та особливостями їх психічного розвитку, так і специфікою та недосконалістю навчально-виховного процесу у початковій школі та сім’ї. Тільки наприкінці молодшого шкільного віку у дитини складаються рефлексивні механізми, які забезпечують подальший розвиток патріотичної самосвідомості у підлітковому та юнацькому віці.

          4. Розвиток патріотичної рефлексії в процесі навчальної діяльності молодших школярів відбувається більш успішно за умов самопізнання, формування адекватної самооцінки, когнітивного, емоційно-ціннісного та поведінкового компонентів патріотичної самосвідомості, комплексом цілеспрямованих занять і виховних заходів, зміст яких спрямований на формування потреб приналежності і любові до свого народу, засвоєння етнокультурних властивостей українців; розвиток рис ментальності українського народу: щирості, щедрості, наполегливості, волелюбності та миролюбності; формування у дітей емоційно-ціннісного компоненту патріотичної самосвідомості; формування пошани до рідної мови, природи, культури, історії, краю, землі, Батьківщини.

          5. Результатом впровадження програми формувального експерименту стало суттєве підвищення рівня патріотичної рефлексії учнів молодшого шкільного віку експериментальної групи, у порівнянні з контрольною, яке проявилось не лише на рівні знань та емоційного реагування на суспільно значущі, патріотичні події, заходи, а й в адекватній поведінці дітей.

          Водночас ми усвідомлюємо, що проведене дослідження не вичерпує всіх аспектів досліджуваної проблеми. Подальшу її розробку ми вбачаємо у виявленні механізмів та психологічних чинників становлення патріотичної рефлексії молодших школярів, її взаємозв’язку з іншими новоутвореннями молодшого шкільного віку, Я-концепцією особистості, встановленні гендерних відмінностей у розвитку структурних компонентів досліджуваного феномена.

          РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕННЯ ВІДОБРАЖЕНО У ТАКИХ ПУБЛІКАЦІЯХ АВТОРА:

          1. Михальченко Н.В. Розвиток патріотичної рефлексії у молодшому шкільному віці // Вісник Одеського національного університету. Том 8. Випуск 10. Серія: Психологія, 2003 - С. 80 - 84.

            Михальченко Н.В. Психологічні особливості розвитку патріотичної рефлексії в молодшому шкільному віці засобами українського фольклору // Вісник Одеського національного університету. Том 9. Випуск 8. Серія: Психологія, 2004 - С. 42-49.

            Михальченко Н.В. Вплив екологічної культури батьків на розвиток патріотичної рефлексії молодших школярів // Актуальні проблеми психології / Зб. наукових праць Інституту психології ім. І.І.Костюка АПН України. / за ред. Максименка С.Д. – Том 7. Випуск 5. Частина 2. - К.: Міленіум, 2005. – С.32-41.

            Михальченко Н.В. Психологічні умови формування патріотичної рефлексії молодшого школяра в сім’ї // Психологія і суспільство. - №1(19), Тернопіль, 2005. – С. 69-76.

            Михальченко Н.В. Психологічні особливості розвитку патріотичної рефлексії в молодшому шкільному віці // Науковий часопис НПУ імені М.П.Драгоманова. Серія №12. Психологічні науки: Зб. наукових праць. – К.: НПУ імені М.П.Драгоманова, 2005. - № 9(33). – С. 153-161.

            Михальченко Н.В. Психокорекцій патріотичної рефлексії молодших школярів // Психологія і суспільство. - №1(23), Тернопіль, 2006. – С. 121-126.

            Михальченко Н.В. Вплив педагогічної діяльності вчителя на розвиток патріотичної рефлексії дітей молодшого шкільного віку// Матеріали Першої Міжнародної науково-практичної конференції /Науковий потенціал світу – 2004/ Том 53/ Психолого-виховні проблеми розвитку особистості в сучасних умовах. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С.33-36.

            Михальченко Н.В. Вплив української символіки на розвиток патріотичної самосвідомості молодших школярів// Проблеми освіти. Спец.випуск / Кол.авт. – К.: Науково-методичний центр вищої освіти Міністерства освіти і науки України, Вінницька філія Відкритого міжнародного університету розвитку людини „Україна”, 2004 - С.77-80.

            1. Михальченко Н.В. Формування етнічної ідентифікації як стимулювання розвитку патріотичної рефлексії // Актуальні проблеми практичної психології/ Збірник наукових праць. – Херсон, Персей, 2004. – С.175-178.

            2. Михальченко Н.В. Вплив гендерних відмінностей на формування патріотичної рефлексії дітей молодшого шкільного віку в сім’ї // Гендер: сучасний стан та перспективи розвитку в українському суспільстві. - Херсон: Персей, 2004. - С.53-62.

            3. Михальченко Н.В. Вплив родинних традицій на формування патріотичної рефлексії молодшого школяра // Актуальні проблеми практичної психології / Збірник наукових праць. – Херсон:Персей, 2005. – С.128-132.

            4. Михальченко Н.В. Вплив майстерності викладача на розвиток патріотичної рефлексії дітей молодшого шкільного віку // Матеріали навчально-методичної міжвузівської конференції /Використання інтерактивних технологій у навчальному процесі / – Одеса: ПДПУ імені К.Д.Ушинського, 2005. – С.113-117.

            5. Михальченко Н.В. Психологічні умови формування патріотичної рефлексії у молодшому шкільному віці: Навчально-методичний посібник. – Частина 1. – Одеса: Первомайський науково-навчальний центр Одеського національного університету імені І.І. Мечникова Одеського національного університету імені І.І.Мечникова, - 2005. – 55 с.

            6. Михальченко Н.В. Психологічні особливості формування патріотичної рефлексії у молодшому шкільному віці: Навчально-методичний посібник. – Частина 2. – Одеса: Первомайський науково-навчальний центр Одеського національного університету імені І.І. Мечникова, - 2005. – 56 с.