Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Кохана Тетяна Михайлівна. Ефективність енергетичних витрат у молочному скотарстві : Дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Львівський держ. аграрний ун-т. — Л., 2005. — 229арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 185-206.



Анотація до роботи:

Кохана Т.М. Ефективність енергетичних витрат у молочному скотарстві.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 – економіка сільського господарства і АПК.- Державний агроекологічний університет, м. Житомир, 2005.

Досліджено суть енергетичних ресурсів, їх класифікацію та роль у молочному скотарстві, поняття і види витрат, теоретичні основи чинників, що формують їх рівень у галузі, обґрунтовано поняття і методику визначення ефективності використання енергетичних ресурсів, представлено методологію і методику дослідження ефективності енергетичних витрат у молочному скотарстві. Розроблено засади економічного механізму регулювання ефективності енергетичних витрат у молочному скотарстві. Вдосконалено систему показників визначення ефективності використання енергетичних ресурсів, молочного скотарства й методику визначення раціональних меж енергетичної ефективності використання додаткових (нетрадиційних та відновлюваних) джерел енергії у виробничо-технологічних процесах галузі. Проведено аналіз динаміки ефективності молочного скотарства та енергетичних витрат у ньому, а також досліджено чинники, що формують у галузі рівень ефективності енергетичних витрат. Проаналізовано можливості вдосконалення економічних взаємовідносин та організаційно-правових форм господарювання, систематизовано технологічні резерви зниження рівня та підвищення ефективності енергетичних витрат, обґрунтовано напрями екологізації складу і використання енергетичних ресурсів у молочному скотарстві та представлено розроблені засади створення економічного механізму ефективного використання енергоресурсів.

  1. Чинники виробництва, які з енергетичної точки зору є енергією природних і трудових ресурсів, капіталу, у виробничому циклі трансформуються і змінюють свій якісний стан, перетворюючись у кінцевий продукт. Систему економіко-енергетичних основ виробництва продукції слід вважати ефективною за умови раціонального поєднання кількісних і якісних потоків енергії, за якого з мінімально можливої кількості енергії чинників виробництва, досягнувши найвищого коефіцієнта корисної дії трансформуючої системи, можна забезпечити максимальне задоволення потреби в її відповідному енергетичному еквіваленті, що є складовою частиною енергетичного балансу.

  2. Методика дослідження енергетичної ефективності галузі та визначення рівня ефективності використання енергетичних ресурсів повинна ґрунтуватись на системно-діагностичному підході з використанням даних енерготехнологічного аналізу і системи показників, що включає рівень енергомісткості та коефіцієнт енергетичної ефективності сукупної продукції цієї галузі.

  3. Збільшення питомих енерговитрат на виробництво одиниці продукції в молочному скотарстві є виявом закономірності зниження граничної віддачі енергетичного чинника (додаткової віддачі в результаті збільшення витрат ресурсів на виробництво одиниці продукції) та, як наслідок, зростання енергоємності виробництва. Збільшення обсягів виробництва певного виду продукції через залучення більшої кількості ресурсів сприяє зростанню енергетичної ефективності лише до певних меж, після чого (при рівності граничної та середньої енерговіддачі) ефективність знижується, а подальше ефективне нарощування використання ресурсів можливе лише за умови зміни всієї сукупності виробничих чинників.

  4. Ефективність енергетичних витрат на виробництво молока за досліджуваний період значно знизилась практично в усіх організаційно-правових формах господарювання у молокопродуктовому підкомплексі АПК як Львівської області, так і всієї України. Основними причинами неефективного використання енергетичних ресурсів та енергетичних витрат у молочному скотарстві є недосконала структура енергетичних ресурсів, розбалансована годівля тварин і внаслідок цього низька їх продуктивність, недотримання технологічних вимог виробництва продукції та утримання тварин і догляду за ними, недосконалість організаційно-правових форм виробництва продукції та економічних взаємовідносин у них та між ними.

  5. Основні напрями підвищення енергетичної ефективності молочного скотарства та ефективності використання енергетичних ресурсів у цій галузі передбачають впровадження енергоощадних технологій та освоєння технологічних резервів економії і підвищення ефективності енергетичних витрат, зокрема покращання годівлі і на цій основі – підвищення продуктивності тварин, вдосконалення технологій і поліпшення умов утримання тварин, оптимізацію енергетичної бази господарств з використанням нетрадиційних та поновлюваних джерел енергії, впровадження системи стимулювання на основі нормування енергетичних витрат, вдосконалення системи економічних взаємовідносин у молокопродуктовому підкомплексі АПК та організаційно-правових форм господарювання на основі концентрації і спеціалізації виробництва.

  6. З метою підвищення енергетичної та соціально-економічної ефективності пропонується в якості основних важелів економічного механізму регулювання енергетичних витрат у молочному скотарстві використовувати розроблені в ході дослідження шкалу для визначення розміру економії, що може виплачуватись як матеріальне заохочення за раціональне використання кормів працівникам молочного скотарства, та нормативи витрат ресурсів в енергетичному виразі на виробництво молока залежно від рівня продуктивності худоби.

  7. Вдосконалення економічних взаємовідносин у молокопродуктовому підкомплексі АПК повинно здійснюватись шляхом розвитку нових інтеграційних організаційно-правових структур типу об’єднань з виробництва молока, його переробки і реалізації молочної продукції. Серед усіх інших у довгостроковій перспективі перевагу слід надавати контрактній формі агропромислової інтеграції у молочному скотарстві як найбільш універсальній, яка дає змогу брати у ній участь всім організаційно-правовим формам виробництва, в т.ч. і особистим селянським господарствам.

  8. Значним технологічним резервом підвищення ефективності енергетичних витрат у молочному скотарстві є застосування нетрадиційних екологічно безпечних відновлювальних джерел енергії за напрямами, систематизованими в ході дослідження, основним з яких є підігрів води, обігрів приміщень, охолодження молока, створення мікроклімату з використанням енергії вітру, сонця та біогазу. Раціональні межі енергетичної ефективності додаткових (нетрадиційних та поновлювальних) джерел енергії у виробничо-технологічних процесах молочного скотарства доцільно встановлювати на основі застосування інтегрованих параметрів кількості та вартості енергії, що виробляється.

  9. Вагомим напрямом удосконалення енергоспоживання у молочному скотарстві є реалізація через систему спеціальної професійної освіти ідеології і основних засад раціонального енергоспоживання, підготовка у вищих аграрних навчальних закладах кваліфікованих фахівців з енергетичного менеджменту.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Черевко Г.В., Кохана Т.М. Енергетична ефективність виробництва продукції в молочному скотарстві // Вісник ХДТУСГ. – Вип. 10.- Харків, 2002.- С.227-231.-0,2/0,1 друк.арк. (Автором проведено енергетичний аналіз ефективності виробництва в умовах зростання диспаритету цін та концептуальний підхід до енергомісткості продукції)

  2. Кохана Т.М. Відновлювані джерела енергії в енергетичній політиці Європейського Співтовариства // Вісник ЛДАУ: Економіка АПК. – 2003. - №10 (2).- С.243-248.-0,31 друк.арк.

  3. Кохана Т.М. Зниження енергомісткості продукції молочного скотарства // Ринкова трансформація економіки: стан, проблеми, перспективи: Вісник ХДТУСГ. – Т.1.- К., 2003.- С.314-315.-0,1 друк.арк.

  4. Черевко Г.В., Кохана Т.М. Підвищення енергетичної ефективності використання ресурсів у молочному скотарстві // Вісник аграрної науки Причорномор’я. – Спец. випуск 2 (26). Т.2.- Миколаїв, 2004.- С.305-310.- 0,2/0,1 друк.арк. (Автором обґрунтовано методику визначення енергетичної ефективності галузі та основні чинники її рівня).

  5. Кохана Т.М. Шляхи підвищення енергетичної ефективності виробництва молока.// Вісник ЛАДУ: Економіка АПК. – №11 (1).- С.148-153.-0,34 друк.арк.

  6. Кохана Т.М. Зниження витрат енергії та екологізація її джерел в молочному скотарстві // Вісник ДАЕУ. Науково-теоретичний збірник №1.- Житомир: ДАЕУ, 2004.- С.305-310.-0,53 друк.арк.

В інших виданнях:

  1. Кохана Т.М. Методичні аспекти основ енерготехнологічного аналізу ефективності виробничих процесів в АПК // Еколого-економічні проблеми розвитку АПК: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції, присвяченої 10-й річниці Конференції ООН з питань охорони навколишнього середовища та розвитку, 25-27 вересня 2002 р. – Том 2. – Львів: ЛДАУ, 2002.- С.205-209.-0,3 друк.арк.

  2. Кохана Т.М. Роль кормової бази у зниженні енергомісткості продукції молочного скотарства // Науково-практичні аспекти кормовиробництва та ефективного використання кормів: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції, 16-18 вересня 2003р., - Львів: ЛДАУ, 2003.- С.86-91.-0,3 друк.арк.

  3. Кохана Т.М. Альтернативні джерела енергії в молочному скотарстві // Наука і вища освіта: Тези доповідей учасників ХІ міжвузівської студентської наукової конференції, 15-16 травня 2003 р. – Запоріжжя: Гуманітарний університет ”ЗІДМУ”, 2003. - С.192.-0,1 друк.арк.

  4. Кохана Т.М. Екологізація паливно-енергетичної бази сільського господарства // Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання: Праці 4-ї Міжнародної наукової конференції студентів та молодих вчених, – Ч.3.- Донецьк, 2003.- С.46-48.-0,18 друк.арк.