Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Механізми державного управління


72. Толуб'як Віталій Семенович. Ефективність формування доходів місцевих бюджетів в Україні: дис... канд. наук з держ. управління: 25.00.02 / Національна академія держ. управління при Президентові України. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Толуб’як В.С. Ефективність формування доходів місцевих бюджетів в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.02 – механізми державного управління. Національна академія державного управління при Президентові України. - Київ, 2005.

Дисертаційне дослідження присвячено теоретико-методологічним аспектам політики ефективності формування доходів бюджетів місцевих органів влади та визначення шляхів її підвищення в умовах ринкової трансформації економіки України.

У роботі узагальнено існуючі підходи формування фінансової політики держави на місцевому та регіональному рівнях. Розкрито малодосліджені аспекти державного управління в сфері формування доходів місцевих бюджетів, розроблено теоретичні та практичні рекомендації щодо вдосконалення системи методів, форм та інструментів впливу держави на формування доходів місцевих бюджетів, зокрема в сфері правового забезпечення, діяльності держави, як суб’єкта економічних та організаційних механізмів формування таких доходів.

Практичне дослідження процесу формування доходів місцевих бюджетів довело недостатню забезпеченість фінансовими ресурсами місцевих органів влади для організації управління економікою і соціальною сферою на регіональному та місцевому рівнях. Потребують чіткого розподілу компетенції між органами центральної влади, регіонального та місцевого самоврядування і фінансові ресурси призначені на фінансування цих повноважень. З державного бюджету повинні фінансуватися лише ті видатки, котрі пов’язані із забезпеченням загальнодержавних потреб. Фінансові проблеми місцевого рівня ефективніше вирішують місцеві органи влади за рахунок коштів власних бюджетів. Джерела фінансових надходжень необхідно розподілити між центральною і місцевими радами пропорційно до виконання ними функцій.

В процесі дослідження поглиблено аналіз застосування принципу децентралізації в Україні, доведено невідповідність її рівня новим потребам суспільного розвитку, а також вироблено рекомендації нормативного характеру які позитивно вплинуть на виконання бюджету на рівні місцевого самоврядування. Відповідно до цього визначено доцільність подальшої децентралізації, надання органам місцевого самоврядування істотних повноважень у сфері фінансів, що передбачає формування самоврядних структур з оптимально забезпеченим рівнем повноважень.

В роботі визначено та комплексно проаналізовано шляхи підвищення ефективного формування доходів місцевих бюджетів, зокрема такі, як удосконалення державного врегулювання рівня доходів населення; покращання управління комунальною власністю територіальних громад; державне сприяння розвитку підприємництва. Розширення бази оподаткування шляхом створення сприятливих умов для широкого розвитку підприємництва - стратегічний напрям економічного зростання як регіонів, так і держави в цілому. Наслідком впровадження в дію цієї стратегії є створення розвиненого ринку праці, підвищення рівня зайнятості та ріст доходів населення і як результат – збільшення бюджетних надходжень.

Основні результати дисертаційного дослідження можуть бути використані в роботі місцевих органів влади та органів місцевого самоврядування, а також в навчальних програмах .

    1. У дисертаційній роботі на основі проведених досліджень встановлено, що держава через систему відповідних механізмів, методів та інструментів активно впливає на ефективність формування доходів місцевих бюджетів. Ефективність державної політики, в цій сфері, визначається якістю державного управління щодо створення правової бази формування доходів місцевих бюджетів, економічних та організаційних механізмів формування таких доходів.

    2. Державні механізми регулювання доходів місцевих бюджетів залишаються недостатньо ефективними, хоча останнім часом певною мірою вдосконалені. Неефективність цих механізмів пов’язана з тим, що досі залишається недосконалим законодавство, яке регламентує формування доходів місцевих бюджетів в Україні. Незбалансованими залишаються функції в сфері відповідальності та компетенція органів місцевого самоврядування та органів місцевої влади з їх ресурсним забезпеченням. Потребують значного вдосконалення міжбюджетні взаємовідносини, зокрема трансфертна політика, система фінансового вирівнювання.

    3. Невідкладним завданням, в системі державного управління, на сучасному етапі є підвищення ефективності формування доходів місцевих бюджетів, що призведе до збільшення обсягів місцевих бюджетів і сприятиме підвищенню їх впливу на хід соціально-економічного розвитку адміністративно-територіальних одиниць в Україні, зростанню валової доданої вартості в регіонах, підвищенню рівня зайнятості, зростанню якості послуг, що надаються громадянам місцевою владою, розв’язанню невідкладних соціальних проблем, подолання диспропорцій у рівнях соціально-економічного розвитку окремих регіонів України.

    4. Основними шляхами покращання ефективності формування доходів місцевих бюджетів на сучасному етапі є удосконалення державного регулювання рівня доходів населенням в контексті формування доходів місцевих бюджетів, покращання управління комунальною власністю територіальних громад, державне стимулювання розвитку підприємництва в контексті зміцнення доходної бази місцевих бюджетів.

    Одним із джерел бюджетних надходжень на місцевому рівні є власність, яка знаходиться у розпорядженні місцевих органів влади, яка на сьогодні використовується недостатньо ефективно. З цією метою потрібна приватизація об’єктів комунальної власності, продаж, передача в оренду. У розпорядженні місцевих органів влади повинні залишитись тільки ті підприємства, що безпосередньо впливають на життєдіяльність громадян, враховуючи фінансові можливості бюджету.

    Збільшення джерел доходів до бюджетів місцевих органів влади шляхом створення сприятливих умов для широкого розвитку підприємництва – стратегічний шлях для економічного зростання як регіонів, так і держави в цілому. Наслідком провадження в дію цієї стратегії є створення розвинутого ринку праці, підвищення рівня зайнятості та зростання доходів населення і як результат – збільшення бюджетних надходжень.

      1. Існуюча система державного управління у сфері формування доходів місцевих бюджетів включає в себе правове забезпечення формування доходів місцевих бюджетів, як суб’єкта економічних та організаційних механізмів формування доходів місцевих бюджетів, а також заходи, які здійснює держава.

      Посилення рівня податкової автономії місцевих органів влади, а саме введенням в дію майнового податку та прийняття змін до Закону України “Про місцеві податки і збори”, що на наш погляд значно зміцнить фінансову основу місцевого самоврядування.

        1. Механізм формування місцевих бюджетів залишається на сьогодні недостатньо ефективним і характеризується низькою часткою доходів та високою залежністю від державного бюджету. Подальше вдосконалення державної політики формування доходів місцевих бюджетів повинно базуватись на розширенні джерел бюджетних надходжень, створенні сприятливих умов для прискореного розвитку малого та середнього бізнесу, підвищенні ефективності використання комунальної власності територіальних громад.

        2. Важливим завданням є удосконалення механізму формування доходів бюджетів на центральному і регіональному рівнях, в умовах ринкової економіки, вирішення якого необхідно здійснювати шляхом встановлення стабільних ставок розподілу податкових надходжень між державним та місцевими бюджетами. Розширення та законодавче закріплення фіскальних прав місцевих органів влади та органів місцевого самоврядування, в частині місцевого оподаткування активізує їх діяльність у збільшенні надходжень фінансових ресурсів до бюджету.

        Аналіз моделей міжбюджетних відносин доводить, що для України найбільш доцільна децентралізована модель цих відносин, остання дає змогу забезпечити самостійність місцевих органів влади у бюджетному процесі. Тому вдосконалення бюджетного процесу має ґрунтуватися на бюджетній децентралізації, доцільності використання програмно-цільового методу формування місцевих бюджетів.

          1. Удосконалення розподілу повноважень органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а також розподілу джерел бюджетних надходжень має здійснюватись у напрямі заохочення місцевих органів влади до збільшення надходжень в бюджет, чіткого розподілу повноважень, посилення відповідальності місцевих органів за наповнення та використання ресурсів місцевих бюджетів. Необхідно чітко розподілити компетенції між органами центральної влади, регіонального та місцевого самоврядування і поступово переходити до децентралізації державних фінансів. На державному рівні повинні фінансуватися лише ті видатки, котрі пов’язані з забезпеченням загальнодержавних потреб. Фінансові проблеми місцевого рівня ефективніше вирішують місцеві органи влади за рахунок коштів власних бюджетів.

          Джерела податкових надходжень необхідно розподілити між центральною і місцевими владами в адекватності виконання ними функцій, що повинно знайти своє відображення у законодавстві про місцеве самоврядування.

          Визначено, що завданням держави є вдосконалення механізмів впливу державного управління на підвищення ефективності формування доходів місцевих бюджетів, удосконалення їх структури, що дозволить більш точно прогнозувати бюджетні надходження. Показники видаткових потреб для обрахунку трансфертів мають враховувати середньострокову структуру видатків та фінансову спроможність, що дозволило б ліквідувати міжрегіональні дисбаланси у базах оподаткування.

          9. Одержані в дисертації наукові рекомендації можуть бути використані у своїй діяльності державними органами влади в прискоренні прийняття законів щодо зміцнення інституту місцевого самоврядування та його фінансової бази, зокрема, нового Закону „Про місцеві податки і збори”, затвердження довгострокової стратегії розвитку України, забезпечення відповідності діючих законів до європейських стандартів; при спрямуванні зусиль на підвищення інвестиційної привабливості як країни загалом, так і окремих підприємств і на регіональному рівні, в тому числі шляхом узгодження програм приватизації із стратегією країни на підвищення добробуту населення.

          З метою збільшення надходження коштів в бюджет та створення рівних умов конкуренції для всіх юридичних платників податків Міністерству фінансів України необхідно провести аналіз неефективних пільг, а також розробити заходи з удосконалення спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва та підготувати відповідні законопроекти.

          Запропоновані заходи сприятимуть виробленню ефективної державної політики загалом, а визначені механізми та інструменти дадуть позитивний імпульс в прискорення трансформаційних процесів, зміцнення фінансової бази місцевого самоврядування, підвищення добробуту населення.

          Подальші дослідження в предметній галузі можуть спрямовуватись на вдосконалення механізмів державного управління у напрямі підвищення ефективності формування місцевих бюджетів з метою стійкого зростання добробуту населення.

Публікації автора:

  1. Толуб’як В. Проблеми та перспективи фінансової децентралізації // Економіка України. - 2004. - № 2. - С. 22-27.

  2. Толуб’як В.Підвищення ефективності підприємств комунальної власності у завданнях наповнення бюджетів місцевого самоврядування // Вісн. НАДУ. - 2004. - № 1. - С. 257-264

  3. Толуб’як В. Роль підприємництва у формуванні місцевих бюджетів та зростанні їх доходів // Статистика України. - 2003. - № 4. - С. 61-64.

  4. Толуб’як В. Місцеві бюджети: шляхи збільшення доходів // Вісн.
    НАДУ, 2003. - № 4. - С. 408-412.

  5. Толуб’як В. Спрощена система оподаткування сільськогосподарських товаровиробників та підвищення доходності місцевих бюджетів // Статистика України - 2003. - № 2. - С. 39-42.

  6. Толуб’як В. Проблеми місцевих бюджетів та необхідність удосконалення міжбюджетних відносин // Зб. наук. пр. НАДУ, 2003. - Вип. 2. - С. 191-198.

  7. Толуб’як В. Удосконалення формування доходів місцевих бюджетів // Фінанси України. - 2002. - № 11. - С. 68-71.

  8. Толуб’як В. Стимулююча роль податкової системи в аграрному секторі // АгроІнКом. - 2002. - № 1-3. - С. 37-38.

  9. Толуб’як В. Регіональні аспекти реформування міжбюджетних відносин // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції „Міжбюджетні відносини центру та регіонів” (26 червня 2004 року). – К.:[ННЦІАЕ], 2004. – С.131-137.

  10. Толуб’як В. Підприємництво в контексті глобалізації та регіональної євро інтеграції // Матеріали науково-практичної конференції за міжнародною участю „Ефективність державного управління в контексті глобалізації та євроінтеграції” (29 травня 2003 року). - К.: Вид-во НАДУ, 2003.-
    С. 513-514.

  1. Толуб’як В. Вплив податкової політики держави на розвиток сільськогосподарського виробництва в Чортківському районі / Наукові записки по матеріалах науково-практичної конференції „Україна в умовах ринкової трансформації економіки і суспільних форм господарювання”. - Чортків, 2002. - С. 33-36.