Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Паневник Тетяна Миколаївна. Ефективність функціонування підприємств молокопродуктового підкомплексу в умовах розвитку міжгосподарської кооперації : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Паневник Т.М. Ефективність функціонування підприємств молокопродуктового підкомплексу в умовах розвитку міжгосподарської кооперації. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка і управління підприємствами (за видами діяльності). – Національний агарний університет, Київ, 2008.

Дисертаційна робота спрямована на розробку теоретичних і практичних рекомендацій щодо ефективності функціонування підприємств молокопродуктового підкомплексу в умовах розвитку міжгосподарської кооперації.

Досліджено сутність, організаційний механізм формування й розвитку кооперації, наведено методичні підходи до визначення ефективності виробництва в контексті розвитку міжгосподарської кооперації.

Проаналізовано сучасний стан підприємств молокопродуктового підкомплексу та тенденції їх розвитку. На основі комплексної оцінки ефективності функціонування господарств різних організаційно-правових форм обґрунтовано необхідність стабілізації та підвищення результативності діяльності шляхом розвитку великотоварного виробництва.

Визначено основні організаційно-економічні шляхи підвищення ефективності функціонування підприємств молокопродуктового підкомплексу. Удосконалено варіанти міжгосподарської кооперації сільськогосподарських товаровиробників і визначено пріоритети розвитку кооперативних форм господарювання. Запропоновано методику оптимізації формування галузевої структури в підприємствах молоко-продуктового підкомплексу.

Результати дослідження дозволили зробити наступні висновки та пропозиції:

  1. Розвиток міжгосподарської кооперації в аграрній сфері та молокопродуктовому підкомплексі зокрема на сучасному етапі має бути домінуючим напрямом у загальній концепції сучасної моделі кооперації, яка повинна забезпечити ефективне функціонування підприємств і розширене відтворення галузі. Як показало дослідження, у високорозвинених країнах в результаті кооперації і під впливом удосконалення економічних відносин виникають нові, більш ефективні форми господарювання, які характеризуються високим технічним рівнем обладнання, високоякісною продукцією та продуктивністю корів, забезпечується наявність маркетингових каналів реалізації молока та їх контроль учасниками кооперації, що дозволяє одержувати ефект не лише від виробництва, а й від переробки та реалізації продукції.

  2. Молокопродуктовий підкомплекс характеризується значним зменшенням чисельності поголів’я корів (за 1990-2007 рр. на 63%) та обсягів виробництва молока (на 50%). Структурний перерозподіл наявності корів між суспільним і приватним сектором (78% поголів’я корів сконцентровано в особистих господарствах) зумовив переміщення виробництва молока в господарства населення, які не можуть забезпечити високу його якість для виробництва конкурентоспроможної продукції на відміну від великотоварних підприємств.

  3. Дослідженнями встановлено, що тенденція до зменшення кількості підприємств-виробників молока різних організаційно-правових форм зумовлена недостатнім і несвоєчасним ресурсним забезпеченням, суттєвим зношенням основних фондів, незбалансованою за структурою раціонів годівлею, низькою продуктивністю праці, а також труднощами з реалізацією молока та збільшенням собівартості продукції, яке не супроводжується відповідним зростанням ціни, низьким рівнем залучення інвестицій та кредитних ресурсів, порушенням внутрішньгалузевих і міжгалузевих відносин, недосконалістю ринкового механізму ціноутворення на продукцію.

  4. Проведений аналіз ефективності функціонування шляхом групування сільськогосподарських товаровиробників доводить, що беззбиткове виробництво молока можливе за умови концентрації виробництва від 550 тонн молока за рік в господарстві, при утриманні понад 300 корів, що дозволить забезпечити високоефективне та рентабельне виробництво молока.

  5. Запропоновані організаційно-економічні заходи підвищення ефективності функціонування підприємств молочної галузі передбачають подальше нарощування виробничого потенціалу молочного тваринництва, а саме: регулювання діяльності сфер (суб’єктів) підкомплексу (бюджетне фінансування програм селекційно-племінної роботи; спрямування дотування молочного скотарства не на забезпечення екстенсивного розвитку, а на поліпшення якісних показників поголів’я; забезпечення пільгового кредитування сільськогосподарських товаровиробників; стимулювання підвищення якості продукції; інтервенційні закупки) та взаємовідносин між ними шляхом сприяння розвитку міжгосподарської кооперації на основі її пропагування та наукового забезпечення.

  6. Перехід від відокремленого функціонування сільськогосподарських молоковиробників до спільної діяльності у повному циклі виробництва молочної продукції на основі вертикальної кооперації дозволить підвищити рівень рентабельності виробництва до 55% шляхом одержання прибутку не тільки від виробництва, а й від переробки та реалізації молочної продукції.

  7. Для виробників молока важливим шляхом підвищення ефективності виробництва є формування оптимального співвідношення галузей в сільськогосподарських підприємствах. Запропонована автором методика дозволяє оптимізувати формування галузевої структури підприємств молокопродуктового підкомплексу, яка забезпечить вигідні умови функціонування на основі поглиблення концентрації та спеціалізації в умовах міжгосподарської кооперації, та досягти необхідних обсягів виробництва молока для забезпечення переробних підприємств молокосировиною.

  8. Дослідження основних параметрів розвитку молокопродуктового підкомплексу шляхом прогнозування дозволило визначити, що оптимальним є досягнення обсягів виробництва молока, які забезпечили би науково обґрунтовані норми споживання молокопродуктів (390 кг в рік на одну особу) в перерахунку на загальну кількість населення України (46,7 млн. осіб), що становить 18213 тис. тонн. Досягнення цього показника доцільно забезпечити шляхом інтенсифікації виробництва, зокрема за рахунок підвищення середньорічного надою корів, який значною мірою залежить від рівня їх годівлі.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Паневник Т.М. Загальні моделі оцінки діяльності сільськогосподарського підприємства // Науковий вісник НАУ. – 2004. – Вип. 76. – С. 249-254.

  2. Паневник Т.М. Передумови розвитку міжгосподарської кооперації в молокопродуктовому підкомплексі // Вісник Житомирського державного технічного університету. Економічні науки. – 2006. – № 2. – С. 227-230.

  3. Паневник Т.М. Міжгосподарська кооперація в системі молокопродуктового підкомплексу // Науковий вісник НАУ. – 2007. – Вип.110. – С. 308-312.

  4. Паневник Т.М. Ефективність виробництва молока в підприємствах різних форм господарювання //Вісник Харківського національного технічного університету сільського господарства. – 2007. – Вип. 56. – С. 226-231.

Статті в інших виданнях:

  1. Цигилик І.І., Паневник Т.М. Стратегія і контролінг в системі внутрішнього економічного механізму підприємства // Економіка, фінанси, право. – 2004. – № 11. – С. 11-14. (Особистий внесок – розглянуто сутність стратегії як передумови забезпечення ефективного функціонування підприємств).

  2. Цигилик І.І., Паневник Т.М. Економічна безпека підприємства в системі внутрішнього економічного механізму підприємства // Економіка, фінанси, право. – 2004. – № 12 – С. 3-5. (Особистий внесок – запропонована методика оцінки забезпечення ефективності економічного механізму підприємства).

Навчальний посібник:

  1. Цигилик І.І., Криховецька З.М., Паневник Т.М. Основи підприємництва. Друге вид-ня, перероб. та доп. Навч. посібник. – К.: Центр учбової літератури, 2007. – 224 с. (Особистий внесок – розділ ІІІ “Демонополізація економіки, антимонопольна діяльність, державне регулювання та підтримка підприємництва”).