Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Офтальмологія


Безуглий Максим Борисович. Ефективність комбінованого двохетапного методу хірургічного лікування первинної відкритокутової глаукоми : Дис... канд. наук: 14.01.18 - 2008.



Анотація до роботи:

Безуглий М.Б. Ефективність комбінованого двохетапного методу хірургічного лікування первинної відкритокутової глаукоми. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.18 – офтальмологія. – Інститут очних хвороб і тканинної терапії ім. В.П. Філатова АМН України, Одеса, 2007.

Проведені клінічні та ехобіометричні дослідження у 220 пацієнтів (251 око). Встановлено, що при гіперволемічному типі первинної відкритокутової глаукоми (ПВКГ) відмічається зміщення іридо-кришталикової діафрагми вперед, що проявляється у зменшенні глибини передньої камери на 14,3 %, та значень запропонованих нами коефіцієнтів: 1) відношення глибини передньої камери до передньо-заднього розміру ока (ПК/ПЗР) на 12,2 %, та 2) коефіцієнту відношення глибини передньої камери до заднього відрізку ока (ПК/ЗВ) – на 13,7 %, що є чинником ризику в розвитку відносного зіничного блоку, в той час як при гіповолемічному типі подібних анатомо-топографічних змін не відбувається. Встановлено, що застосування лазерної іридотомії здатне відновлювати порушені анатомічні співвідношення при гіперволемічному типі і зменшувати внутрішньоочний тиск на 16 % за рахунок збільшення швидкості відтоку камерної вологи на 26,7 % при гіповолемічному типі захворювання. Запропоновано двохетапний комбінований метод хірургічного лікування ПВКГ з лазерною іридотомією і подальшою (через 2 – 14 днів) непроникаючою глибокою склеректомією, який дозволяє знизити кількість відшарувань судинної оболонки на 26,5 % а загальну кількість післяопераційних ускладнень на 48,5 % та досягти компенсації офтальмотонусу на протязі 12 місяців у 72,1 % хворих, проти 55,9 % в контролі.

1. Хірургічне лікування первинної відкритокутової глаукоми, не дивлячись на впровадження непроникаючих хірургічних втручань, все ще супроводжується значною кількістю ускладнень, що може призвести до відсутності компенсації офтальмотонусу в післяопераційному періоді в 2,6 % - 55 % випадків. Однією з основних причин розвитку цих ускладнень є істотне та швидке зниження внутрішньоочного тиску та перепад тисків у камерах ока під час оголення десцеметової мембрани. Тому пошук нових та удосконалення існуючих хірургічних методик, спрямованих на зменшення кількості інтра- та післяопераційних ускладнень і досягнення більш тривалої компенсації офтальмотонусу залишається актуальним. Одним зі способів вирішення даної проблеми може бути застосування лазерної іридотомії в комбінації з непроникаючою глибокою склеректомією.

2. Гіперволемічний та гіповолемічний типи первинної відкритокутової глаукоми відрізняються не тільки за станом гемодинаміки ока, але й положенням в оці іридо-кришталикової діафрагми, яке може бути визначене за допомогою запропонованих коефіцієнтів анатомічних співвідношень внутрішньоочних структур: 1) відношення глибини передньої камери до передньо-заднього розміру та 2) відношення глибини передньої камери до заднього відрізка, що в нормі становлять відповідно 12,6 та 14,4 та не залежать від осьової довжини ока.

3. При гіперволемічному типі первинної відкритокутової глаукоми відзначається зменшення глибини передньої камери на 14,3 %, коефіцієнта відношення глибини передньої камери до передньо-заднього розміру ока на 12,2 %, а коефіцієнта відношення глибини передньої камери до заднього відрізка на 13,7 %, що є чинником ризику в розвитку відносного зіничного блоку, в той час як при гіповолемічному типі захворювання зазначені показники не змінюються та відповідають таким у нормі.

4. При гіперволемічному типі первинної відкритокутової глаукоми YAG-лазерна іридотомія за рахунок усунення відносного зіничного блоку відновлює взаємне співвідношення внутрішньоочних структур, про що свідчить збільшення глибини передньої камери на 7 %, коефіцієнта відношення глибини передньої камери до передньо-заднього розміру ока на 6,3 % та коефіцієнта відношення глибини передньої камери до заднього відрізка на 7,2 %, при цьому не впливаючи на швидкість відтоку внутрішньоочної рідини та рівень офтальмотонусу.

5. Застосування YAG-лазерної іридотомії при гіповолемічному типі первинної відкритокутової глаукоми не змінює положення іридо-кришталикової діафрагми в оці, але приводить до підвищення коефіцієнта легкості відтоку на 26,7 % і зниження істинного внутрішньоочного тиску на 16 %.

6. Виконання YAG-лазерної іридотомії перед проведенням оперативного втручання є патогенетично орієнтованою тактикою лікування хворих з первинною відкритокутовою глаукомою, незалежно від її клінічного типу та дозволяє знизити відсоток розвитку відшарувань судинної оболонки на 26,5 %, а загальну кількість інтра- та післяопераційних ускладнень - на 48,5 %.

7. Розроблено ефективний двохетапний метод хірургічного лікування хворих на первинну відкритокутову глаукому, першим етапом якого є проведення лазерної іридотомії, а другим - виконання непроникаючої глибокої склеректомії, що дозволяє досягти стабілізації офтальмотонусу і гідродинамічних показників протягом 12 місяців без призначення додаткової гіпотензивної терапії у 72,1 % пацієнтів, проти 55,9 % в контролі.

Публікації автора:

1. Завгородняя Н.Г., Безуглый М.Б. Изучение анатомических соотношений величин переднего и заднего отделов глаза у пациентов с аномалиями рефракции и первичной глаукомой // Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики: Збірник науков. статей. – Випуск XII., – Т.2. - Запоріжжя, 2004. - С. 265 – 270.

(Особисто дисертантом проведене офтальмологічне і ехобіометричне обстеження хворих, статистична обробка даних отриманих результатів, написання статті).

2. Безуглый М.Б., Завгородняя Н.Г. Эффективность YAG-лазерной иридотомии в лечении первичной открытоугольной глаукомы в зависимости от ее клинического типа // Актуальні питання медичної науки та практики: Збірн. наук. праць ЗМАПО. - Вип. 69. - Кн.2 – Запоріжжя: Дике поле, 2006. – С. 16 – 22.

(Дисертантом проведене обстеження хворих в динаміці, YAG-лазерна іридотомія всім пацієнтам, проведена статистична обробка, аналіз отриманих результатів).

3. Безуглый М.Б., Завгородняя Н.Г. Результаты применения двухэтапной тактики комбинированного лечения первичной открытоугольной глаукомы // Запорожский мед. журнал. – 2007. – № 2. – С. 95 – 100.

(Особисто дисертантом проведене офтальмологічне і ехобіометричне обстеження хворих, виконано понад 80 % ІАГ-лазерних іридотомій та всі оперативні втручання, проведена статистична обробка отриманих результатів, написання статті)

4. Завгородняя Н.Г., Безуглый М.Б. Ультразвуковая эхобиометрия в дифференциальной диагностике клинических типов первичной открытоугольной глаукомы // Офтальмол. журнал. – 2007. – № 2. – С. 28 – 32.

(Дисертантом проведене офтальмологічне і ехобіометричне обстеження хворих, статистична обробка отриманих результатів, написання статті).

5. Завгородняя Н.Г., Безуглый М.Б. Непроникающая хирургия в лечении первичной открытоугольной глаукомы на современном этапе (обзор литературы) // Актуальні питання медичної науки та практики: Збірн. наук. праць ЗМАПО. - Вип. 68. - Кн.2 – Запоріжжя, 2005. – С. 76 – 84.

(Дисертантом проведене вивчення літературних джерел, узагальнення існуючих концепцій лікування, написання статті).

6. Завгородняя Н.Г., Безуглый М.Б., Максименко С.Ф. Применение ультразвуковой эхобиометрии в диагностике первичной глаукомы // Глаукома: проблемы и решения: Всероссийская науч.-практ. конф.: Сборник научных статей. – М., 2004. – С. 62 – 64.

(Дисертантом проведене офтальмологічне і ехобіометричне обстеження хворих, статистична обробка отриманих результатів, написання статті).

7. Безуглый М.Б., Завгородняя Н.Г. Изменения соотношений внутриглазных структур после YAG-лазерной иридотомии у больных первичной глаукомой // Хірургічне лікування та реабілітація хворих з офтальмологічною патологією: Матеріали науково-практичної конференції. – К., 2004. – С. 24 – 26.

(Дисертантом проведено обстеження хворих в динаміці, YAG-лазерна іридотомія всім пацієнтам, проведена статистична обробка отриманих результатів, проаналізовані та описані отримані результати).

8. Безуглый М.Б., Завгородняя Н.Г. Изменения анатомических соотношений внутриглазных структур при различных клинических типах первичной открытоугольной глаукомы // Современные методы диагностики в офтальмологии. Анатомо-физиологические основы патологии органа зрения: Научно-практическая конференция: Сб. науч. ст. – М., 2006. – С. 298 – 301.

(Дисертантом проведене офтальмологічне і ехобіометричне обстеження хворих, статистична обробка даних отриманих результатів, написання статті).