Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Пульмонологія


Джавад Інна Володимирівна. Ефективність комплексного лікування синдрому сонного апное із застосуванням електростимуляції м'язів глотки і гортані у хворих на хронічне обструктивне захворювання легень, бронхіальну астму : Дис... канд. мед. наук: 14.01.27 / АМН України; Інститут фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г.Яновського. — К., 2006. — 160арк. — Бібліогр.: арк. 139-160.



Анотація до роботи:

Джавад І.В. Ефективність комплексного лікування синдрому сонного апное із застосуванням електростимуляції м`язів глотки і гортані у хворих на хронічне обструктивне захворювання легень, бронхіальну астму. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.27 – пульмонологія. – Інститут фтизіатрії і пульмонології
ім. Ф.Г. Яновського АМН України, Київ, 2006.

У роботі вперше вивчена ефективність лікування хворих при поєднанні хронічного обструктивного захворювання легень (ХОЗЛ) або бронхіальної астми (БА) з синдромом обструктивного сонного апное (СОСА) із застосуванням електростимуляції м`язів глотки і гортані та пролонгованого b2-агоніста.

Запропоновано новий оригінальний спосіб лікування синдрому сонного апное із застосуванням електростимуляції м`язів глотки і гортані та пролонгованого b2-агоніста у хворих на хронічне обструктивне захворювання легень, бронхіальну астму.

У роботі показано, що включення в комплексну терапію хворих на БА, ХОЗЛ в поєднанні з СОСА електростимуляції м`язів глотки і гортані та пролонгованого b2-агоніста дозволяє зменшити клінічні симптоми СОСА у даної категорії хворих; покращує перебіг БА, ХОЗЛ; позитивно впливає на функцію зовнішнього дихання; поліпшує показники полісомнографії у хворих з комбінованою патологією.

Отримані результати дають можливість рекомендувати використання електростимуляції м`язів глотки і гортані та пролонгованого b2-агоніста (сальметеролу) у дозі 50 мкг 2 рази/добу в комплексному лікуванні хворих на хронічне обструктивне захворювання легень, бронхіальну астму в поєднанні з синдромом обструктивного сонного апное. Тривалість електростимуляції – 20 хвилин, 10 процедур.

У дисертації вперше запропоновано новий спосіб комплексного лікування синдрому обструктивного сонного апное у хворих на хронічне обструктивне захворювання легень, бронхіальну астму із застосуванням електростимуляції мязів глотки і гортані та селективного b2-агоністу адренорецепторів пролонгованої дії. Вивчено вплив запропонованого лікування на клінічну ефективність синдрому обструктивного сонного апное, динаміку клінічних проявів хронічного обструктивного захворювання легень, бронхіальної астми, функцію зовнішнього дихання та на показники полісомнографії.

1. Синдром обструктивного сонного апное в поєднанні з хронічним обструктивним захворюванням легень, бронхіальною астмою взаємно погіршують перебіг обох патологій і потребують комплексного підходу до лікування таких хворих. Не існує даних відносно ефективності терапевтичного лікування цієї поєднаної патології.

2. Включення в комплексну терапію синдрома обструктивного сонного апное у хворих на бронхіальну астму, хронічне обструктивне захворювання легень електростимуляції м`язів глотки і гортані та пролонгованого b2-агоніста дозволяє зменшити симптоми синдрому обструктивного сонного апное у хворих на бронхіальну астму, в середньому, на 20,5 %, у хворих на хронічне обструктивне захворювання легень на 16,3 %. При цьому в группі хворих на бронхіальну астму спостерігається достовірне зменшення кількості пацієнтів з наявністю пауз уві сні по закінченні 10 процедур електростимуляції; через 2 місяці лікування достовірно зменшується кількість пацієнтів, які мали проблеми із засинанням, скаржились на денну втомлюваність, головний біль, як наслідок покращання якості сну і денної активності. У хворих на хронічне обструктивне захворювання легень симптоми синдрома обструктивного сонного апное також мали тенденцію до покращання.

3. Комплексна терапія хворих на бронхіальну астму із застосуванням електростимуляції м`язів глотки і гортані та пролонгованого b2-агоніста призводила до достовірного зменшення загального астма-рахунку з (4,5 ± 0,5) до (2,9 ±0,2) балів, нічних пробуджень через симптоми бронхіальної астми з (2,3 ± 0,2) до (1,3 ± 0,1) балів, кількості застосування b2-агоністів короткої дії з (2,5 ± 0,1) до (1,7 ± 0,2) інгаляцій на добу, достовірного збільшення пікової об`ємної швидкості видиху з (399,2 ± 25,1) до (540,6 ± 14,5) л/хв після 10 процедур електростимуляції. Позитивна динаміка клінічних показників бронхіальної астми тривала до кінця 2-х місячного курсу лікування. Клінічні показники хворих на хронічне обструктивне захворювання легень мали лише тенденцію до покращання.

4. Комплексне лікування хворих на бронхіальну астму із застосуванням електростимуляції м`язів глотки та гортані та пролонгованого b2-агоніста позитивно впливає на функцію зовнішнього дихання: достовірно зменшується загальний бронхіальний опір з (130,4 ± 8,6) % до (106,5 ± 7,9) %, залишковий об`єм легень з (158,7 ± 8,5) % до (133,4 ± 8,5) %, достовірно збільшується об`єм форсованого видиху за першу секунду з (65,7 ± 4,6) % до (78,1 ± 4,2) % по закінченні курсу електростимуляції. Через 2 місяці лікування спостерігається повна нормалізація загального бронхіального опору до (98,5 ± 8,7) %, достовірне зменшення залишкового об`єму легень до (127,0 ± 8,3) %, достовірне збільшення об`єму форсованого видиху за першу секунду до (83,3 ± 4,4) %, пікової об`ємної швидкості видиху з (59,5 ± 6,0) % до (78,7 ± 6,4) %. Показники функції зовнішнього дихання у хворих на хронічне обструктивне захворювання легень мають лише тенденцію до покращання.

5. Застосування електростимуляції м`язів глотки і гортані та селективного b2-агоніста адренорецепторів пролонгованої дії в комплексній терапії синдрому обструктивного сонного апное поліпшує показники полісомнографії у хворих на хронічне обструктивне захворювання легень, в середньому, на 21,6 %. При цьому достовірно зменшується індекс апное з (19,9 ± 3,8)/год до (9,7 ± 2,8)/год, індекс дихальних розладів з (24,7 ± 4,9)/год до (12,5 ± 4,7)/год, значно скорочується тривалість REM-фази сну по закінченні 10 процедур електростимуляції; достовірно зменшується індекс апное до (7,9 ± 3,0)/год, індекс дихальних розладів до (11,6 ± 2,9)/год через 2 місяці лікування.

6. При застосуванні електростимуляції м`язів глотки і гортані та селективного b2-агоніста адренорецепторів пролонгованої дії в комплексній терапії синдрому обструктивного сонного апное у хворих на бронхіальну астму спостерігається покращання показників полісомнографії, в середньому, на 20,2 %. При цьому достовірно зменшується індекс апное з (17,1 ± 4,1)/год до (7,6 ± 1,4)/год, індекс дихальних розладів з (22,4 ± 5,7)/год до (9,3 ± 1,9)/год по закінченні 10 процедур електростимуляції; достовірно зменшується індекс апное до (7,0 ± 2,0)/год, індекс дихальних розладів до (8,7 ± 2,6)/год, значно скорочується тривалість REM-фази сну з (39,9 ± 6,6) % до (23,3 ± 3,8) % через 2 місяці лікування.


Практичні рекомендації

Рекомендується використання електростимуляції м`язів глотки і гортані та пролонгованого b2-агоніста в комплексному лікуванні хворих на хронічне обструктивне захворювання легень, бронхіальну астму в поєднанні з синдромом обструктивного сонного апное. Тривалість процедури електростимуляції
20 хвилин № 10; амплітуда імпульсів в межах 20-55 мА, частота модуляції від
20 до 120 Гц. Електроди закріплюються на тілі пацієнта паравертебрально на рівні С47 (2 електроди) і на м`язи глотки й гортані (2 електроди).

Включення в комплексну терапію електростимуляції м`язів глотки і гортані та пролонгованого b2-агоніста підвищує ефективність лікування синдрому обструктивного сонного апное у хворих на хронічне обструктивне захворювання легень, в середньому, на 21,6 %, у хворих на бронхіальну астму, в середньому, на 20,2 %.

Публікації автора:

1. Эффективность электростимуляции мышц глотки и гортани в сочетании с коррегирующей гимнастикой и селективным b2-агонистом пролонгированного действия (серевентом) в лечении синдрома сонного апноэ у больных бронхиальной астмой / Ю.И. Фещенко, Л.А. Яшина, В.И. Игнатьева, И.В. Джавад // Астма та алергія. – 2003. – № 1 (5). – С. 39-47.

Здобувач проводив електростимуляцію м`язів глотки і гортані у хворих на БА, приймав участь в статистичних розрахунках, аналізі отриманих результатів.

2. Фещенко Ю.І., Яшина Л.О., Джавад І.В. Вплив електростимуляції м`язів глотки і гортані та пролонгованого b2-агоністу на клініко-функціональні показники хворих на хронічний обструктивний бронхіт, бронхіальну астму в поєднанні з синдромом обструктивного сонного апное // Укр. пульмонол. журн. – 2004. – № 1. – С. 28-31.

Здобувач проводив електростимуляцію м`язів глотки і гортані у хворих на БА, приймав участь в статистичних розрахунках, аналізі отриманих результатів.

3. Ефективність комплексного лікування синдрому сонного апное із застосуванням електростимуляції м`язів глотки і гортані у хворих на бронхіальну астму / Ю.І Фещенко, Л.О. Яшина, М.О. Полянська, І.В. Джавад // Укр. пульмонол. журн. – 2005. – № 3 (додаток). – С. 93-96.

Здобувач проводив клініко-функціональне обстеження хворих, статистичні розрахунки, приймав участь в узагальненні та аналізі отриманих даних, написанні статті.

4. Патент 47095А МПК-7 А61 К31/00, А61 N1/32 України на винахід “Спосіб лікування синдрому сонного апное у хворих на хронічний обструктивний бронхіт“ // Ю.І. Фещенко, Л.О. Яшина, В.І. Ігнатьєва, Г.Л.Гуменюк, І.В. Джавад, Г.В. Сідун, С.М. Москаленко № 2001075244; Заявлено 23.07.01; Опубл. 17.06.02, Бюл. № 6. – С. 4.34.

Здобувач проводив електростимуляцію м`язів глотки і гортані у хворих на ХОЗЛ, приймав участь в статистичних розрахунках, аналізі отриманих результатів.

5. Яшина Л.О., Ігнатьєва В.І., Джавад І.В. Моніторінг назальної прохідності в процесі лікування хворих на бронхіальну астму та хронічний обструктивний бронхіт, поєднаних з синдромом сонного апное, b2-агоністом пролонгованої дії серевентом // Тез. I з’їзду алергологів України. – Київ, 2002. – С. 199.

Здобувач проводив клініко-функціональне обстеження хворих, статистичні розрахунки, приймав участь в узагальненні та аналізі отриманих даних, написанні тез.

6. Джавад І.В. Вплив електростимуляції м`язів глотки і гортані в поєднанні із пролонгованим b2-агоністом сальметеролом на функціональні показники синдрому обструктивного сонного апное // Тези, Укр. пульмонол. журн. – 2003. – № 2. – С. 160.

7. Influence of electrostimulation of pharyngeal and laryngeal muscles with application of prolonged beta2-agonists on functional signs of obstructive sleep apnea syndrome in patients with obstructive sleep apnea syndrome combined with chronic obstructive bronchitis or bronchial asthma / Y.I. Feschenko, L.A. Yashina, V.I. Ignatieva, I.V. Dzhavad, G.L Gumenuk // 13th ERS Annual Congress, Vienna, Austria, September 27-October 1, 2003. – Vol. 22, Suppl. 45. – S. 467.

Здобувач проводив електростимуляцію м`язів глотки і гортані у хворих на ХОЗЛ, приймав участь в статистичних розрахунках, аналізі отриманих результатів.

8. Influence of the electrostimulation of pharyngeal and laryngeal muscles in complex with prolonged beta-2 agonist on functional signs of obstructive sleep apnea syndrome in patients with bronchial asthma / Y.I. Feschenko, L.A. Yashina, V.I. Ignatieva, I.V. Dzhavad, G.L. Gumenuk // 14th ERS Annual Congress, Glasgo, 2004. – Vol. 24, Suppl. 48. – P. 3237.

Здобувач проводив клініко-функціональне обстеження хворих, електростимуляцію м`язів глотки і гортані у хворих на БА, приймав участь в аналізі отриманих даних, написанні тез.