Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Офтальмологія


Бузник Олексій Ігорович. Ефективність лікування опікових тривких виразок рогівки методом ексимерлазерної кератектомії : Дис... канд. наук: 14.01.18 - 2008.



Анотація до роботи:

Бузник О.І. Ефективність лікування опікових тривких виразок рогівки методом ексимерлазерної кератектомії. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.18 – офтальмологія. – Державна установа «Інститут очних хвороб і тканинної терапії ім. В.П. Філатова АМН України», Одеса, 2008.

В експериментальних дослідженнях вперше визначені оптимальні параметри ексимерлазерної кератектомії (установка апарату на абляцію до 30 мкм рогівкової тканини) та вивчені особливості регенерації обпеченої рогівки з тривкою виразкою після проведення ексимерлазерної кератектомії: відбувається активація базальних клітин переднього епітелію, що проявляється у збільшенні мітотичного індексу цих клітин; в стромі рогівки збільшується кількість макрофагів з включеннями у цитоплазмі елементів розпаду структур сполучної тканини; відбувається активація фібробластів, яка проявляється у збільшенні кількості фібробластів з рясною цитоплазмою, що насичена рибосомами, полісомами і елементами зернистої ендоплазматичної сітки. При спостереженні за клінічним перебігом експериментальних тривких виразок рогівок у кролів без і після використання ексимерлазерної кератектомії і при застосуванні ексимерлазерної кератектомії у хворих з опіковими тривкими виразками виявлено, що ексимерлазерна кератектомія із запропонованими параметрами не викликала поглиблення існуючих виразок рогівки, сприяла достовірному прискоренню їх епітелізації (у кролів на 5 діб, у хворих на 18 діб) і призводила до утворення менш щільних помутнінь рогівки (у кролів на 1,9 бали – Р = 0,013, у хворих на 1,5 бали – Р = 0,000), що дозволило отримати більш високі оптичні результати у хворих (достовірне підвищення гостроти зору на 0,08 в порівнянні з контролем).

1. Опіки очей є найбільш важким видом пошкодження органа зору і в більшості випадків призводять до різкого погіршення або втрати зору та інвалідності. Перебіг важких опіків очей часто супроводжується утворенням тривких виразок рогівки, які важко піддаються лікуванню, в деяких випадках можуть завершитися перфорацією рогівки, невідомі частота і до кінця не з’ясовані механізми їх утворення. Тому подальше вивчення цього аспекту опікової хвороби ока і пошук нових методів її лікування є актуальними.

2. Уточнені дані про частоту утворення опікових тривких виразок рогівки у хворих – перебіг важких опіків очей ускладнюється утворенням тривких виразок рогівки в 27,0% випадків (у 54 з 196 обстежених хворих).

3. Ексимерлазерна кератектомія чинить позитивний вплив на регенерацію строми обпеченої рогівки з тривкою виразкою у експериментальних тварин за рахунок значного збільшення кількості макрофагів з включеннями у цитоплазмі елементів розпаду структур сполучної тканини і активації фібробластів, яка проявляється у появі фібробластів з рясною цитоплазмою, що насичена рибосомами, полісомами і елементами зернистої ендоплазматичної сітки.

4. Після ексимерлазерної кератектомії відбувається активація базальних клітин переднього епітелію на краю експериментальної опікової тривкої виразки, що проявляється у збільшенні мітотичного індексу базальних клітин переднього епітелію в 1,4 рази, і на 7 діб прискорюється відновлення базального комплексу переднього епітелію.

5. Ексимерлазерна кератектомія призводить до прискорення епітелізації експериментальних опікових тривких виразок рогівки на 5 діб і до утворення меншої щільності помутнінь рогівки (на 1,9 бали) в порівнянні з контролем.

6. Застосування ексимерлазерної кератектомії у хворих дозволяє скоротити терміни епітелізації рогівок на 18 діб, зменшити щільність помутніння рогівки на 1,5 бали і підвищити гостроту зору на 0,08 в порівнянні з контрольною групою.

7. Запропоновано новий спосіб лікування опікових тривких виразок рогівки шляхом видалення некротичної тканини дна і країв виразки рогівки і одночасної стимуляції прилеглої тканини рогівки за допомогою ексимерлазерної кератектомії. Ефективність способу складає 92,3%.

Публікації автора:

1. Бузник О. І. Вплив ексимерлазерної кератектомії на перебіг дефекту рогівки при експериментальному опіку ока / О. І. Бузник // Офтальмологічний журнал. – 2007. - №4. – С. 37-40.

2. Бузник О. І. Гістоморфологічні дослідження впливу ексимерлазерної кератектомії на перебіг персистуючого епітеліально-стромального дефекту рогівки при її експериментальному лужному опіку важкого ступеня / О. І. Бузник, С. А. Якименко, Н. Є. Думброва, Н. І. Молчанюк, С. К. Щипун, О. В. Артьомов // Офтальмологічний журнал. – 2007. - №5. – С. 62-67.

Автором самостійно виконана ексимерлазерна кератектомія у кролів, проведено аналіз літератури, написані вступ, матеріали і методи, результати та їх обговорення. Сумісно з к.біол.н. Молчанюк Н.І. і к.м.н. Артьомовим О.В. вивчалася структура обпечених рогівок кролів, висновки сформульовані разом з проф. Якименком С.А. і проф. Думбровою Н.Є.

3. Бузник О. І. Електронно-мікроскопічні дослідження впливу ексимерлазерної кератектомії на перебіг персистуючого епітеліально-стромального дефекту рогівки при її експериментальному лужному опіку важкого ступеня / О. І. Бузник, С. А. Якименко, Н. Є. Думброва, Н. І. Молчанюк, С. К. Щипун // Офтальмологічний журнал. – 2007. - №6. – С. 53-57.

Автором самостійно виконана ексимерлазерна кератектомія у кролів, проведено аналіз літератури, написані вступ, матеріали і методи, результати та їх обговорення. Сумісно з к.біол.н. Молчанюк Н.І. вивчалася структура обпечених рогівок кролів, висновки сформульовані разом з проф. Якименком С.А. і проф. Думбровою Н.Є.

4. Бузник О. І. Ефективність ексимерлазерної кератектомії в лікуванні хворих з післяопіковими персистуючими епітеліально-стромальними дефектами рогівки / О. І. Бузник, С. А. Якименко, С. К. Щипун // Офтальмологічний журнал. – 2008. - №1. – С. 42-47.

Особисто автором проводились обстеження і післяопераційне лікування хворих, аналіз та статистична обробка отриманих результатів, ексимерлазерна кератектомія виконувалась сумісно з к.м.н. Щипуном С.К., висновки сформульовані разом з проф. Якименком С.А.

5. Пат. 10121 Україна МПК7 А 61 F 9/00. Спосіб лікування опікових ерозій і виразок рогівки / Якименко С. А., Щипун С. К., Бузник О. І.; заявник і власник патенту Інститут очних хвороб і тканинної терапії ім. В. П. Філатова. - № а200500341 ; заявл. 14.01.05 ; опубл. 15.11.05, Бюл. № 11. – С. 5.48.

Автором самостійно проведений патентний пошук, оформлена патентна документація, формула винаходу сформульована разом з проф. Якименком С.А.

6. Якименко С. А. Первые результаты применения эксимерлазерной кератэктомии у больных с трофическими изъязвлениями роговицы при тяжелых ожогах глаз / С. А. Якименко, С. К. Щипун, А. И. Бузник // Нове в офтальмології : наук.-практ. конф. з міжнар. участю, присвячена 130-річчю з дня народження акад. В. П. Філатова, 13 трав. 2005 р. : тези. – Одеса, 2005. – С. 45-46.

7. Якименко С. А. Лечение трофических эрозий и язв роговицы при тяжелых ожогах глаз / С. А. Якименко, С. К. Щипун, А. И. Бузник // ХІ з’їзд офтальмологів України, 16-19 трав. 2006 р. : матеріали. – Одеса, 2006. – С. 127-130.

8. Yakimenko S. Excimer laser keratectomy in treatment of persistent corneal ulcers after severe eye burns / S. Yakimenko, S. Schipun, A. Buznik // VII International Symposium on Ocular Trauma, 23-24 June 2006. : abstract book. – Rome, 2006.

9. Buznyk O. Excimer laser keratectomy in treatment of persistent corneal epithelial-stromal defects after severe eye burns: experimental basis and clinical application / O. Buznyk, S. Iakymenko, S. Schipun, N. Molchaniuk, N. Dumbrova // Joint congress of SOE/AAO, 9-12 June 2007. : abstract book. – Vienna, 2007. – Р. 155.