Канарська Наталія Володимирівна. Ефективність основного виду діяльності електропостачального підприємства в умовах державного регулювання : Дис... канд. наук: 08.06.01 - 2004.
Анотація до роботи:
Канарська Н.В. Ефективність основного виду діяльності електропостачального підприємства в умовах державного регулювання. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 - Економіка, організація і управління підприємствами. Дніпропетровськ, Національний гірничий університет Міністерства освіти і науки України, 2004.
Дисертацію присвячено вивченню, узагальненню і вирішенню проблеми оцінки ефективності основного виду діяльності електропостачальних підприємств, пов'язаної з постачанням і передачею електроенергії, в умовах державного регулювання їхнього природного монополізму.
Обґрунтовано запропонований теоретичний, методологічний і практичний метод системної оцінки ефективності діяльності електропостачальних підприємств, в якому комплексно враховано взаємозв'язок зовнішньої і внутрішньої ефективності, методів державного регулювання і факторів, що впливають на неї, у розробленій системі факторних моделей економічних показників ефективності. Розкрито сутність категорії «власні кошти» як цільового економічного показника при оцінці внутрішньої ефективності, розроблено методику дослідження ефективності, у якій удосконалено методи факторного аналізу. Виявлено фактори, що викликають протиріччя між зовнішньою і внутрішньою ефективністю, і визначено найбільш значущі фактори, якими доцільно керувати з метою підвищення ефективності основного виду діяльності електропостачального підприємства. Розроблено стратегію ефективного здійснення основного виду діяльності і методику розрахунку значень економічних показників і факторів, відповідних їй.
У дисертаційній роботі здійснено теоретичне обґрунтування методу оцінки ефективності основного виду діяльності електропостачального підприємства в існуючих умовах його державного регулювання на підставі поділу її на зовнішню і внутрішню ефективність. Узагальнення отриманих результатів дозволило зробити такі висновки.
1. В умовах державного регулювання природного монополізму електропостачальні підприємства самостійно розпоряджаються тільки частиною доходів від здійснення основного виду діяльності внаслідок їхнього нормативного розподілу на поточному рахунку зі спеціальним режимом використання. У зв'язку з цим вони прагнуть збільшити доходи і відповідні їм кошти на поточному рахунку, якими вони можуть самостійно розпоряджатися, і завищити витратну частину бюджету підприємства для зменшення податків, що платяться з коштів на поточному рахунку.
2. Існуючі теоретичні методи, орієнтовані на прибуток, не дозволяють вірогідно оцінити ефективність основного виду діяльності електропостачального підприємства, що впливає на вибір економічних показників для її оцінки і планування.
3. Побудована економічна модель формування доходів, витрат і коштів на поточному рахунку електропостачального підприємства вказує на необхідність поділу ефективності на зовнішню і внутрішню. Критерієм оцінки зовнішньої ефективності залишається прибуток, а як критерій оцінки внутрішньої ефективності необхідно використовувати кошти від здійснення основного виду діяльності, що залишаються на поточному рахунку після нормативного розподілу і покриття відповідних поточних витрат (крім витрат на закупівлю електроенергії) та податків на додану вартість і одержаний прибуток.
4. Для кількісної оцінки обраного критерію зовнішньої ефективності необхідно використовувати економічний показник «чистий прибуток», а для внутрішньої - «власні кошти» від здійснення основного виду діяльності, що залишаються на його поточному рахунку після перерахування на нього частини коштів у результаті нормативного розподілу плати за реалізовану електроенергію, перерахування плати за переструми реактивної електроенергії і штрафних санкцій за винятком витрат на постачання, передачу, виробництво електроенергії, а також податків на прибуток і додану вартість. Відхилення величини чистого прибутку від величини власних коштів є частковим економічним показником, що пов'язує зовнішню і внутрішню ефективність. Іншими частковим відносним показником для оцінки внутрішньої ефективності є “внутрішнє покриття витрат”, який визначається з можливості покриття витрат на постачання, передачу і закупівлю електроенергії у власних електростанцій чи інших постачальників (крім ОРЕ) і нарахованих податків із коштів, що надходять на поточний рахунок від здійснення основного виду діяльності. Сукупність запропонованих загальних і часткових економічних показників складає систему економічних показників комплексної оцінки ефективності основного виду діяльності електропостачальних підприємств.
5. При аналізі економічних показників комплексної оцінки ефективності основного виду діяльності необхідно враховувати вплив факторів, що визначаються діючими методиками і нормативними документами НКРЕ і податковим законодавством.
6. При дослідженні складних детермінованих факторних моделей економічних показників необхідно розділяти фактори за ступенями керованості залежно від впливу зовнішнього і внутрішнього середовища і можливості впливу на неї менеджера електропостачального підприємства. Для оцінки впливу факторів на економічні показники доцільно використовувати поняття еластичності функції, а також використовувати метод, який базується на понятті повного диференціала функції і припускає прямо пропорційну залежність його зміни при відхиленні величини результативного показника внаслідок зміни кожного фактора.
7. При здійсненні основного виду діяльності між внутрішньою і зовнішньою ефективністю виникають протиріччя, що викликані такими найбільш значущими керованими факторами - регульованими тарифами на електроенергію і питомою вагою спожитої електроенергії в загальному обсязі закупленої, яка залежить від величини втрат електроенергії. При цьому існуючий державний спосіб стимулювання споживачів і електропостачальних підприємств шляхом упровадження диференційованого обліку споживання енергії по зонах доби неефективний і невигідний для останніх.
8. Економічна стратегія ефективного здійснення основного виду діяльності електропостачального підприємства повинна бути орієнтована на одержання як чистого прибутку, так і власних коштів, що дозволяє збалансувати існуючі протиріччя між зовнішньою і внутрішньою ефективністю шляхом визначення критичного значення витрат на постачання і передачу електроенергії за умови повного внутрішнього їхнього покриття і сплати податків від здійснення основного виду діяльності.
9. Методику визначення економічних показників доцільно використовувати для розрахунку значень факторів, що впливають на них, при поточному плануванні ефективного здійснення основного виду діяльності електропостачальних підприємств.
Публікації автора:
Статті в наукових фахових виданнях:
Канарская Н.В. Особенности государственного регулирования в области поставки и передачи электроэнергии // Проблемы повышения эффективности функционирования предприятий различных форм собственности. - Донецьк: ДонДАУ; ІЕП НАН України. – 2001. – С.245-254.
Канарская Н.В. Управление эффективностью закупок электроэнергии // Економічні проблеми розвитку регіону і управління ефективністю діяльності промислових підприємств. – Донецьк: ДонДАУ. – 2003. – Т.4. – Вип. 22. – С.158-172.
Канарская Н.В. Управление расходами на закупку электроэнергии электропоставляющих предприятий // Экономика промышленности. - Донецк: ИЭП НАН Украины. – 2002.–С.338-352.
Канарская Н.В., Беленцов В.Н. Совершенствование методов оценки эффективности деятельности электропоставляющего предприятия // Экономические проблемы и перспективы стабилизации экономики Украины. – Донецк: ИЭП НАН Украины. – 2002. – Т. 2. – С. 337-347.
Куденко Г.Е., Канарская Н.В., Беленцов В.Н. Критерии и методы оценки эффективности деятельности электропоставляющего предприятия //Економіка промисловості. -2003. -№ 1(19). – С. 72-81.
Куденко Г.Е., Канарская Н.В., Беленцов В.Н. Повышение эффективности управления финансовыми ресурсами электропоставляющих предприятий // Економіка: проблеми теорії та практики. - Дніпропетровськ: ДНУ. – 2002. – Вип. 156. – С. 112-119.
Куденко Г.Е., Канарская Н.В., Беленцов В.Н. Совершенствование расчетов электропоставляющих предприятий с промышленными потребителями электроэнергии и оптовым рынком электроэнергии (ОРЭ) // Социально-экономические аспекты промышленной политики. Экономика и социология труда, менеджмент персонала. – Донецк: ИЭП НАН Украины. – 2003. – Т.4, Ч. II. – С.384–390.
В інших виданнях:
Оценка и обоснование эффективности деятельности электропоставляющего предприятия / Н.В.Канарская, Г.Е.Куденко, В.Н.Беленцов, С.И.Севостьянова. - Севастополь: Вебер, 2003. - 172 с.
Управление эффективностью хозяйственной деятельности промышленного предприятия / Г.Е. Куденко, Н.В. Канарская, В.Н. Беленцов, С.И. Севостьянова. - Севастополь: Вебер, 2003. – 239 с.
Беленцов В.Н., Куденко Г.Е., Канарская Н.В. Повышение эффективности работы электропередающих предприятий топливно-энергетического комплекса // Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. “Динаміка наукових досліджень”. – Т. 19. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. - 2002.– С.22–24.
Куденко Г.Е., Канарская Н.В., Беленцов В.Н. Обоснование показателей эффективности деятельности электропоставляющего предприятия // Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. “Наука і освіта 2003”. – Т. 27. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2003. – С. 41-43.
12. Беленцов В.Н., Брадул С.В., Куденко Г.Е., Канарская Н.В. и др. Оценка и обоснование повышения эффективности хозяйственной деятельности промышленных предприятий: Учеб.-метод. пособие. – В 2-х ч. – Донецк: ДонГАУ, 2002. – 410 с.
Особистий внесок автора: [4] - запропоновано розрізняти внутрішню та зовнішню ефективність і систему економічних показників для внутрішньої оцінки ефективності в умовах державного регулювання основного виду діяльності електропостачального підприємства; [5] - запропоновано економічну модель формування доходів, витрат і коштів на поточному рахунку від здійснення основного виду діяльності електропостачального підприємства. Кошти, які надходять на поточний рахунок, запропоновано використовувати як критерій оцінки ефективності; [6] - запропоновано модель формування доходів та витрат електропостачального підприємства; [7] - запропоновано ефективність управлінських рішень оцінювати за величиною додаткових коштів, які надходять на поточний рахунок електропостачального підприємства; [8] - розроблено факторні моделі доходів і витрат на закупівлю електроенергії, метод оцінки ступеня значущості факторів, що впливають, методику дослідження ефективності основного виду діяльності, виконано оцінку і досліджено вплив факторів на результативні показники розроблених факторних моделей; [9] - обґрунтовано економічну стратегію промислового підприємства і критерії ухвалення рішення про обсяг, структуру і нижній рівень ціни реалізованої продукції; [10] - розкрито проблеми підвищення ефективності діяльності електропостачального підприємства при диференційованому обліку споживання електроенергії; [11] - обґрунтовано економічний показник ефективності “покриття витрат електропостачального підприємства”; [12] - систематизовано показники ефективності господарської діяльності підприємства, удосконалено методику оптимізації прибутку, витрат і обсягів реалізації при перемінній ціні реалізованої продукції.