Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Офтальмологія


Расін Олег Григорович. Ефективність поверхнево-активного препарату мірамістину в лікуванні хімічних опіків очей тяжкого ступеня (експериментально-клінічне дослідження) : Дис... канд. наук: 14.01.18 - 2005.



Анотація до роботи:

Расин О.Г. Ефективність поверхнево-активного препарату мірамістин в лікуванні хімічних опіків очей тяжкого ступеня (експериментально-клінічне дослідження). - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.18 – очні хвороби. Інститут очних хвороб і тканинної терапії імені В.П.Філатова АМН України, Одеса, 2004.

В дисертації подане наукове рішення задачі клінічної офтальмології, що виявляється в обгрунтуванні доцільності використання додатково до базового лікування тяжких хімічних опіків очей нової лікарської форми поверхнево-активної речовини — мірамістин (очні краплі 0.01% розчину препарату). В експерименті виявлені і описані періоди зміни активності дегідрогеназ нейтрофілів периферичної крові і продуктів ліпідного обміну в крові, особливості зміни функціонального стану тканинних базофілів в безпосередньо не пошкоджених органах при тяжких опіках очей. Застосування препарату мірамістин дозволяє добитися сприятливого перебігу опікового процесу, який виявляється в меншій вираженості патологічних змін і їх регресії за більш короткий термін, рідкими ускладненнями, більш благополучними наслідками.

1. Опікові пошкодження органу зору та їх наслідки є однією із значущих медико-соціальних проблем, що обумовлене ураженням осіб працездатного віку і високою частотою (40-60%) незвортнього зниження зору. Лікарські засоби та інші методи впливу, що застосовуються на цей час, ще недостатньо ефективні при даній патології. Тому подальше вивчення патогенезу опіків очей і розробка нових методів лікування є актуальними.

2. В експерименті на моделі тяжкого хімічного лужного опіку рогівки застосування 0.01% розчину препарату мірамістин сприяє значному зменшенню вираженості і тривалості запальної реакції (на 38 днів коротше), значному зменшенню площі первинних ерозій (на 20.6 мм2 менше), призводить до більш раннього початку і швидкого завершення первинної епітелізації (в обох випадках на 7 днів раніше) та ранньої васкуляризації (починається на 6 днів раніше і завершується на 18 днів раніше), до зменшення вірогідності розвитку ерозій (7.5% проти 100% в контролі) і інших ускладнень, що, у результаті, значно зменшує інтенсивність помутніння рогівки.

3. Застосування препарату мірамістин призводить до прискорення процесів регенерації пошкодженої опіком рогової оболонки, що виявляється в повному відновленні внутришньоклітинних обмінних процесів і мітотичної активності клітин переднього епітелію на 21-й день після опіку.

4. При тяжкому хімічному опіку рогівки визначаються виражені зміни активності дегідрогеназ нейтрофілів периферичної крові, що виявляються первинним наростанням активності лактат дегідрогенази на 81.6% і зниженням активності сукцинат дегідрогенази на 62.4%, альфа-гліцерофосфат дегідрогенази — на 32.3% і глюкозо-6-фосфат дегідрогенази — на 45.8% від початкового рівня на 10 день, які при природньому перебігу не відновлюються до 21-го дня після опіку. Використовування препарату мірамістин призводить до скорочення удвічі терміну виражених змін і нормалізації активності дегідрогеназ до 21-го дня після опіку.

5. При тяжкому хімічному опіку рогівки в експерименті відбуваються виражені порушення обміну ліпідів, що виявляється в зниженні в еритроцитах і підвищенні в плазмі крові вмісту загальних ліпідів (відповідно на 53.2% і 50.1% від початкового рівня на 10 день), які при природньому перебігу не відновлюються до 21-го дня після опіку. Використовування препарату мірамістин призводить до нормалізації ліпідного обміну до 21-го дня після опіку.

6. Застосування препарату мірамістин призводить до зниження кількості активно дегранулюючих базофілів рідини черевної порожнини і менших втрат грануляторної речовини (3-й ступінь дегрануляції на 5 день після пошкодження), скорочення (на 14 днів) періоду вираженої дегрануляції і повного відновлення грануляторної речовини в цих клітинах до 28-го дня після опіку. Динаміка відновлення функціональної активності тканинних базофілів корелює зі стадіями опікового процесу і відображає тяжкість пошкодження.

7. Ефективність способу вживання 0.01% розчину препарату мірамістин в комплексному лікуванні хворих на тяжкі опіки очей виявляється в більш сприятливих клінічному перебігу і наслідках опікової хвороби, що виражається в укороченні на 4.2 дні періоду запальної реакції, зменшенні на 6.5 мм2 площі первинних ерозій рогівки, більш ранньому настанні і завершенні епітелізації (на 3.5 і 5.9 днів відповідно) і васкуляризації (на 6.5 і 35 днів відповідно) рогової оболонки, що приводить до утворення менш інтенсивного помутніння рогівки.

Публікації автора:

1. Расин О.Г. Изучение активности комплекса дегидрогеназ нейтрофилов периферической крови в динамике ожогового процесса глаз и влияние на него препарата "мирамистин" в эксперименте // Таврический медико-биологический вестник. – 1999. – № 1-2. – С.69-73.

2. Расін О.Г., Загорулько О.К., Колбасін П.М. Морфо-функціональна оцінка ефективності застосування мірамістину в лікуванні хімічного опіку очей в експерименті // Український медичний альманах. – 2000. – № 1. – С.130-132.

3. Расин О.Г., Колбасин П.Н. Влияние препарата мирамистин на цитохимические показатели нейтрофилов периферической крови в динамике ожогового процесса глаз в эксперименте // Офтальмологический журнал. – 2000. – № 4. – С.60-64.

4. Расин О.Г., Якименко С.А. Кривошеин Ю.С. Изучение уровня общих липидов в крови больных с химическими ожогами глаз при лечении препаратом мирамистин // Офтальмологический журнал. – 2000. – № 5. – С.36-38.

5. Расин О.Г., Якименко С.А. Кривошеин Ю.С. К обоснованию применения мирамистиновых глазных капель в лечении ожогов глаз (клинико-цитохимические исследования) // Офтальмологический журнал. – 2000. – № 6. – С.71-74.

6. Расин О.Г., Якименко С.А. Кривошеин Ю.С. Экспериментальное обоснование применения поверхностно-активного препарата "мирамистин" для лечения ожогов глаз тяжелой степени // Х Міжнародний офтальмологічний симпозіум: Тези допов. - Одеса, 1997. - С.114-115.

7. Расин О.Г. Исследование продуктов перекисного окисления липидов при химических ожогах глаз тяжелой степени с применением ПАВ "мирамистин" // IV Міжнародна конференція з офтальмології: Тези допов. - Київ, 1998. - С.156-157.

8. Расин О.Г. Состояние продуктов перекисного окисления липидов при лечении химических ожогов глаз // II Українсько-польська конференція з офтальмології: Тези допов. - Київ, 1999. - С.168-169.

9. Расин О.Г., Кривошеин Ю.С., Колбасин П.Н. Состояние активности комплекса дегидрогеназ нейтрофилов периферической крови в динамике ожогового процесса глаз и влияние на него препарата "мирамистин" // Наукова конференція офтальмологів, присвячена 90-річчю з дня народження акад. Н.А. Пучковської: Тези допов. - Одеса, 1998. – С.164-165.

10. Расин О.Г., Кривошеин Ю.С., Колбасин П.Н. Результаты исследования продуктов перекисного окисления липидов при химических ожогах глаз тяжелой степени с применением ПАВ "мирамистин" // Наукова конференція офтальмологів, присвячена 90-річчю з дня народження акад. Н.А. Пучковської: Тези допов. - Одеса, 1998. – С.166-167.

11. Расiн О.Г., Колбасiн П.М., Загорулько О.К. Морфологічна оцінка впливу ПАР мірамістину при хімічних опіках очей тяжкого ступеня в експерименті // Український медичний альманах. – 2000. – № 1 (Додаток). – С.48.

12. Расин О.Г., Ярошева Л.М. Реабилитация больных с ожогами глаз в условиях офтальмологического центра микрохирургии АР Крым // II Конференція дитячих офтальмологів України "Сучасні технології діагностики та лікування очної патології у дітей": Тези доповідей. – Судак, Крим, 2003. – С.142-143.