Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Говорушко Тамара Андріївна. Ефективність розвитку малого підприємництва у харчовій промисловості України : Дис... д-ра наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Говорушко Т.А. Ефективність розвитку малого підприємництва у харчовій промисловості України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами. – К.: Національний університет харчових технологій, 2008.

Дисертація присвячена проблемам, теоретичним, методологічним розробкам і дослідженню практичних аспектів ефективності розвитку малого підприємництва у харчовій промисловості України.

В роботі проведено систематизацію теорії ефективності розвитку малого виробничого підприємництва в умовах мінливості підприємницького середовища.

Запропоновано авторське бачення методології формування системи кількісних ознак малих підприємств харчової промисловості, оптимальних критеріїв малих підприємств у контексті впливу на них концентрації виробництва у харчовій промисловості.

Розроблено методичне забезпечення оцінки ефективності функціонування і розвитку малого підприємництва.

Проведено оцінювання ефективність функціонування і розвитку малого підприємництва у харчовій промисловості, виявлено фактори і проблеми, що є наслідком їх впливу.

Обґрунтовано перспективи розвитку малого підприємництва, що базуються на розробленому на період до 2015 року прогнозі. Запропоновано забезпечення його реалізації шляхом розробки державних цільових програм, імплементації концепції фінансового забезпечення малих підприємств, а також використання малими підприємствами вигод від реалізації організаційних перетворень, самоорганізації і встановленні зв’язку із зацікавленими особами шляхом об’єднання інтересів через інтегровані структури господарювання.

Виконане дисертаційне дослідження, підґрунтям якого стали науковий доробок вітчизняних і зарубіжних учених сучасності і кращих представників класичної економічної теорії, великий обсяг статистичної інформації, опрацьований за допомогою розроблених, удосконалених та апробованих автором методик, особистий досвід, набутий під час роботи над дослідженням, дає змогу зробити наступні загальні висновки.

  1. Розгляд концептуальних підходів дослідження малого підприємництва засвідчив, що наукові знання про це явище у своєму розвитку не досягло етапу систематизації; немає загальноприйнятого визначення малого підприємництва, існує плутанина в розмежуванні понять “мале підприємництво” і “малий бізнес”. Дослідження сутності й характеристик малого виробничого підприємництва у країнах з перехідною економікою є основою для визначення його місця й ролі в процесі становлення ринкових відносин у харчовій промисловості України.

  2. Розвиток теорії малого бізнесу і малого підприємництва як загальнонаукових суміжних понять сприяв уточненню дефініції малого підприємництва в сенсі неможливості включення до неї інноваційної складової як беззаперечної характеристики. Особливістю сучасного етапу розвитку малого підприємництва є низький рівень інноваційної активності малих промислових підприємств, в тому числі харчової промисловості. Тому доцільно мале підприємництво трактувати в контексті діяльності, однією із характерних ознак якої є прагнення до інновацій.

  3. В контексті позиціонування поняття “розвиток малого підприємництва” мале підприємництво розглядається як сектор економіки, що складається із сукупності малих підприємств, а мале підприємство як соціально-економічна система, процес розвитку якої нерозривно пов’язаний з її зміною. З огляду на існуючу класифікацію видових проявів процесів розвитку на підприємстві та з урахуванням потреби формування стратегії і тактики суб’єктів підприємницької діяльності запропоновано таку ознаку як горизонт змін, що дозволяє виділити розвиток у визначеному часовому періоді: коротко-, середньо- або довгостроковому.

  4. Сутність розвитку малого підприємництва полягає в процесі закономірної зміни, що відбувається у соціально-економічній системі малих підприємств у визначеному часовому періоді на основі реалізації внутрішньо властивого їм процесу упорядкування внутрішньої структури через механізми регуляції такої системи, результат зміни якої характеризують показники ефективності підприємницької діяльності малих підприємств.

  5. Зважаючи на те, що існуючі класифікаційні ознаки факторів, які впливають на ефективність розвитку малого виробничого підприємництва, не повністю відображають умови підприємницького середовища та з метою повнішого розкриття їх змісту здійснено доповнення класифікації за такими ознаками як час і тривалість впливу, що дає змогу виділити реальні і потенційні чинники, а також постійні, тимчасові й епізодичні.

  6. Дослідження хронології встановлення критеріїв малих підприємств в Україні засвідчило недостатню увагу зі сторони держави до вирішення цієї проблеми. Оскільки чітке окреслення сфери малого бізнесу є необхідним для реалізації заходів державної підтримки функціонування і розвитку малих підприємств відповідно до визначених перспектив і пріоритетів, рекомендується при встановленні критеріїв малих підприємств у харчовій промисловості України враховувати їх раціональні розміри, які відображають процеси концентрації і спеціалізації, враховують потреби локальних ринків, у межах яких працюють малі підприємства, а законодавчо встановлені критерії розглядати як рамкові. Рекомендовний підхід базується на концепції мінімально ефективного розміру фірми і враховує виробничий потенціал малого підприємства.

  7. З метою проведення комплексної оцінки ефективності розвитку малого підприємництва у харчовій промисловості було запропоновано новий методологічний підхід, що базується на органічному взаємозв’язку оцінки ефективності функціонування і ефективності розвитку та концепції стратегічного вимірювання результативності бізнесу. Використання запропоновано методологічного підходу забезпечує: по-перше, об’єктивну оцінку минулої діяльності, пошук резервів підвищення ефективності господарювання; по-друге, порівняльну оцінку товаровиробників у конкурентній боротьбі та вибір партнерів; по-третє, ефективне управління розвитком приватної справи на перспективу.

  8. З метою посилення практичного і наукового значення дослідження та прискорення отримання інформації в умовах динамічного підприємницького середовища рекомендовано використання матричної організації економічної інформації з удосконаленням методики матричного аналізу і спрямуванням кінцевого його показника, що відображає середній рівень ефективності малих підприємств, для встановлення рейтингу малих підприємств згідно видів економічної діяльності у секторі малого підприємництва харчової промисловості. З практичної точки зору це дасть змогу диференціювати заходи державної підтримки розвитку малих виробничих підприємств на перспективу з урахуванням їх власних можливостей.

  9. Проведений аналіз ефективності функціонування і розвитку малих підприємств харчової промисловості з урахуванням стратегічної складової дає можливість стверджувати, що за наявності позитивних моментів у показниках ефективності функціонування малих підприємств якість їх розвитку в більшості випадків не відповідає вимогам сучасності. Зміни мають переважно екстенсивно-регресивний характер. Незадовільною є також структура малих підприємств за видами діяльності. За концепцією зацікавлених сторін виявлена невідповідність внесків і стимулів, що необхідно урахувати при розробці перспектив розвитку малого підприємництва у харчовій промисловості. Реалізація матричного моделювання показників ефективності дала змогу встановити, що лідерами у секторі малого підприємництва за рівнем ефективності розвитку є малі підприємства молочної промисловості. промислового перероблення овочів і фруктів, промислового виробництва риби. Проте за досліджуваний період відбулось звужене відтворення економічної діяльності всіх малих підприємств харчової промисловості.

  10. Для підвищення ефективності розвитку малого підприємництва у харчовій промисловості пропонується запровадити планування кількісної зміни малих підприємств на основі методологічного підходу, сутність якого полягає у використанні методу екстраполяції й нелінійних кореляційних моделей (визначається потреба у загальній кількості малих підприємств) і методики, що враховує потреби ринку і фінансові потреби малих підприємств (визначається структура малих підприємств за видами діяльності). В роботі реалізовано запропонований методологічний підхід і розроблено прогноз розвитку малого підприємництва на період до 2015 року, що спрямований на підвищення соціальної ефективності малих підприємств.

  11. Макроекономічні показники системи національних рахунків погіршують збиткові малі підприємства та підприємства, що зменшують обсяги виробництва і реалізації продукції. Тому показники, що характеризують рівень досягнутої малими підприємствами ефективності, повинні стати основою для розробки диференційованих програм підтримки територіально-галузевого розвитку малого підприємництва. Для удосконалення якості структури малих підприємств харчової промисловості необхідно 34 млн грн, які можуть бути виділені з місцевих бюджетів.

  12. З метою оцінки ефективності реалізації цільових програм територіально-галузевого розвитку малого підприємництва у харчовій промисловості рекомендовано удосконалення діючої методики, яка використовується Державним комітетом з питань регуляторної політики і підприємництва, доповнення її індексом рівня розвитку малого підприємництва і показником реального доходу. Переваги індексу рівня розвитку малого підприємництва полягають у тому, що він інтегрально враховує збільшення частки продукції малих підприємств у загальному обсязі реалізованої продукції на продовольчому ринку, зростання частки зайнятих на малих підприємствах та безпосередньо зміну кількості малих підприємств на ринку. Показник реального доходу дає змогу виявити і оцінити тіньовий компонент. Встановлено динамічне збільшення значення коефіцієнта реальної діяльності в досліджуваному періоді, що свідчить про зростання тіньової економіки у малому підприємництві.

  13. Невисокий рівень рентабельності малих підприємств харчової промисловості, а в деяких випадках і збитковість негативно впливає на величину власного капіталу і фінансове забезпечення сектора малого підприємництва. Для зміни ситуації запропоновано концепцію реалізації малими підприємствами фінансового забезпечення на основі самофінансування і кредитного фінансування, а щодо вирішення проблем, виявлених під час стратегічного вимірювання результативності власної справи у харчовій промисловості України, рекомендовано підвищити відповідальність власників малих підприємств такими внесками, як статутний капітал. Стимулювання чистого грошового потоку слід здійснювати шляхом впливу на прибуток від основної діяльності та розробкою і запровадженням відповідної амортизаційної політики. Імплементація кредитного фінансування за сучасних умов можлива лише через відродження національної системи гарантій, що відкриє доступ малим підприємствам до банківських кредитів на основі використання прямого гарантування чи гарантування через гарантійні фонди, учасниками яких можуть бути всі зацікавлені у розвитку малого підприємництва особи.

  14. Для підвищення ефективності розвитку малого підприємництва в умовах мінливості підприємницького середовища запропоновано трансформацію ієрархічної структури управління малих підприємств харчової промисловості в адаптивну. Методика дослідження стану організаційної структури управління малим передбачає взаємозв’язок аналізу та оцінки. Результати практичного використання методики дають можливість розробити програму організаційних змін, вихідними положеннями якої є поточний стан структури та можливості подальшого розвитку.

  1. У сучасному підприємницькому середовищі малі підприємства харчової промисловості не прагнуть до захисту своїх інтересів і реалізації преваг на продовольчому ринку, не мають ефективної форми взаємозв’язку з можливими партнерами по бізнесу. Засобами усунення виявлених недоліків є інтеграція, що спрямована на об’єднання зацікавлених осіб шляхом створення інтегрованої господарської структури, та самоорганізація, реалізована через створення громадського об’єднання у формі асоціації. Існування цих двох форм об’єднань не суперечить чинному законодавству і передбачає співробітництво для вирішення спільних завдань, спрямованих на забезпечення ефективності розвитку малого підприємництва у харчовій промисловості України.

Публікації автора:

Монографії

  1. Говорушко Т.А. Мале підприємництво та ефективність його розвитку у харчовій промисловості України [монографія] / Тамара Андріївна Говорушко, – К.: НУХТ, 2007. – 391 с. (21,2 д.а.).

Фахові видання

  1. Говорушко Т.А. Альтернативні джерела фінансового забезпечення малих виробничих підприємств / Т. А. Говорушко // Агроінком. – 2006. - № 5 – 6. С. 110 – 115. (0,5 д.а.);

  2. Говорушко Т.А. Вплив вступу України до СОТ на розвиток малого виробничого підприємництва / Т. А. Говорушко // Науковий вісник Ужгородського університету, серія „ Економіка ”. Спецвипуск 22. – Ужгород 2007. – С. 6 – 11. (0,45 д.а.);

  3. Говорушко Т.А. Економічна ефективність розвитку малих підприємств у харчовій промисловості України / Т. А. Говорушко // Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць Вип. 11 (78) / Наук. ред. І.К. Бондар. – К., 2007. – С. 107 – 112. (0,45 д.а.);

  4. Говорушко Т.А. Ефективність як економічна категорія / Т. А. Говорушко // Наукові праці Нац. ун-ту харч. технологій. 2007. – № 20. – С. 74 – 76. (0,5 д.а.);

  5. Говорушко Т.А. Критерії віднесення підприємств до малих форм господарювання : теорія і практика / Т. А. Говорушко // Наукові праці Нац. ун-ту харч. технологій. Спеціальний випуск „Економічні науки” 2005. – № 17. – С. 78 – 81. (0,5 д.а.);

  6. Говорушко Т.А. Малі підприємства у харчовій промисловості України/ Т. А. Говорушко // Економіка АПК. – 2007. – № 9. – С. 15 – 21. (0,45 д.а.);

  7. Говорушко Т.А. Методичні підходи до оцінки якості розвитку малого підприємництва у харчовій промисловості України та їх практична реалізація/ Т. А. Говорушко // Науковий вісник Буковинської державної фінансової академії: Збірник наукових праць, Вип.1(10): Економічні науки. – Чернівці, 2008. – С. 19 – 28. (0,5 д.а);

  8. Говорушко Т.А. Методологічні принципи та методика визначення показників ефективності розвитку малих підприємств з виробництва харчових продуктів / Т.А. Говорушко // Агроінком. – 2006. – № 9 – 10. – С. 59 – 65. (0,6 д.а.);

  9. Говорушко Т.А Методологічні та методичні аспекти розрахунку структури малих підприємств харчової промисловості за видами діяльності на основі економетричних моделей попиту/ Т.А. Говорушко // Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць Вип. 4 (83) // Наук. ред. І.К. Бондар. – К., 2008. – С. 133 – 137. (0,5 д.а);

  10. Говорушко Т.А. Механізм фінансового забезпечення малого підприємництва у харчовій промисловості України / Т.А. Говорушко // Економіка АПК. – 2008. – № 3. – С. 84 – 90. (0,5 д.а.);

  11. Говорушко Т.А. Наукові та прикладні аспекти створення інтегрованої структури господарювання у малому підприємництві харчової промисловості України / Т.А. Говорушко // Проблеми науки. – 2008. – № 3. – С. 42 – 47. (0,4 д.а.);

  12. Говорушко Т.А. Науково-теоретичні аспекти удосконалення організаційної структури управління малих підприємств харчової промисловості / Т.А. Говорушко // Наук. праці Нац. ун-ту харч. технологій. 2008. – № 24. – С. 121 – 124. (0,5 д.а.);

  13. Говорушко Т.А. Науково-теоретичні підходи до визначення кількісних критеріїв малих підприємств з виробництва харчових продуктів / Т.А. Говорушко // Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць Вип. 2 (81) / Наук. ред. І.К. Бондар. – К., 2008. – С. 69 – 74. (0,5 д.а.);

  14. Говорушко Т.А. Оптимальні розміри малих підприємств у харчовій промисловості України в контексті їх взаємозв’язку з концентрацією виробництва / Т.А. Говорушко // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. – Випуск 233: В 5 т. – Т. V – Дніпропетровськ: ДНУ, 2007. – С. 1327 – 1335. (0,4 д.а.);

  15. Говорушко Т.А. Основні принципи розвитку малих підприємств з виробництва харчових продуктів / Т.А. Говорушко // Агроінком. – 2006. – № 7 – 8. – С. 55 – 60. (0,5 д.а.);

  16. Говорушко Т.А. Особливості аналізу розвитку малих підприємств у харчовій промисловості України/ Т.А. Говорушко // Економіка АПК. – 2007. – № 6. – С. 98 – 103. (0,45 д.а.);

  17. Говорушко Т.А. Особливості механізму державного регулювання ефективного розвитку малого підприємництва у харчовій промисловості України/ Т.А. Говорушко // Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць Вип. 1 (80) / Наук. ред. І.К. Бондар. – К., 2008. – С. 77 – 83. (0,5 д.а.);

  18. Говорушко Т.А. Планування розвитку малого підприємництва у харчовій промисловості України на основі використання методу екстраполяції і нелінійних кореляційних моделей / Т.А. Говорушко // Наук. праці Нац. ун- ту харч. технологій. – К.: 2008. – № 26. – С. 23 – 25. (0,5 д.а.);

  19. Говорушко Т.А. Позиціювання ефективності розвитку малих виробничих підприємств у понятійно – категоріальному полі економічної науки / Т.А. Говорушко // Наук. праці Нац. ун-ту харч. технологій. – К.: 2007. – № 21. – С. 23 – 26. (0.5 д.а.);

  20. Говорушко Т.А. Тенденції регіонального розвитку малих підприємств в Україні / Т.А. Говорушко // Наук. праці нац. ун-ту харч. технологій. Частина III „Економіка”, 2006. – № 19. – С. 21 – 26. (0,4 д.а.);

  21. Говорушко Т.А. Теоретико-методологічні засади суті та взаємозв’язку малого бізнесу і малого підприємництва / Т.А. Говорушко // Агроінком. – 2006. – № 2. – С. 114 – 117. (0,5 д.а.);

  22. Говорушко Т.А. Теоретичні основи обґрунтування видів ефективності розвитку малого підприємництва у харчовій промисловості України, їх критеріїв і показників / Т.А. Говорушко // Науковий вісник Буковинської державної фінансової академії: Збірник наукових праць, Вип. 9: Економічні науки. – Чернівці, 2007. – С. 72 – 80. (0,5 д.а.);

  23. Говорушко Т.А. Фактори ефективності розвитку малих підприємств з виробництва харчових продуктів / Т.А. Говорушко // Агроінком. – 2006. – № 11 – 12. – С. 49 – 53. (0,5 д.а.);

  24. Говорушко Т.А. Чинники, що визначають оптимальну частку малих підприємств у структурі народного господарства / Т.А. Говорушко // Наук. праці Нац. ун-ту харч. технологій. – К.: 2006. – № 18. – С. 105 – 108. (0,5 д.а.)

Навчальні посібники:

  1. Говорушко Т.А. Малий бізнес: [навчальний посібник] / Т.А. Говорушко, О.І. Тимченко. – К.: Центр навчальної літератури, 2006. – 194 с. (12,5 д.а., особистий внесок здобувача – обґрунтування малих підприємств як суб’єктів підприємницької діяльності, можливостей утворення та розвитку малих підприємств у економічній системі України, особливостей утворення і розвитку малих підприємств у харчовій промисловості України, фінансового забезпечення малих підприємств, системи управління витратами власної справи, 6,25 д.а.).

Конференції та інші видання:

  1. Говорушко Т.А. Аналіз тенденцій розвитку малих підприємств з виробництва харчових продуктів / Т.А. Говорушко: матеріали 72 – ї наук. конф. молодих учених, аспірантів і студентів [„Наукові здобутки молоді – вирішенню проблем харчування людства у ХХI столітті ”], (м. Київ, 23 – 24 квітня 2006 р.). / Мін-во освіти і науки України, Національний ун-т харч. технологій. – Ч. 1. – К.: НУХТ, 2006. – С. 58. (0,01 д.а.);

  2. Говорушко Т.А. Економічний механізм розвитку малого підприємництва у харчовій промисловості України / Т.А. Говорушко: матеріали IV Міжнар. наук.-практ. конф. [„Научный потенциал мира – 2007”], (м. Дніпропетровськ, 16 – 30 вересня 2007 р.) / Дніпропетровський нац. ун-т. – Т. 1. Економічні науки. – Дніпропетровськ : Наука і освіта, 2007. – С. 93 – 94. (0,15 д.а.);

  3. Говорушко Т.А. Ефективність діяльності малих підприємств харчової промисловості як передумова формування диференційованих програм для їхньої підтримки / Т.А. Говорушко: тези доп. IV Міжнар. наук.- практ. конф. [„Проблеми економіки підприємств в умовах сталого розвитку”], (м. Київ, 3 – 4 квітня 2008 р.) / Мін-во освіти і науки України, Мін-во аграр. політики, Нац. ун-т харч. технологій [та ін.]. – К.: НУХТ, 2008. – С. 14 – 15. (0,13 д.а.);

  4. Говорушко Т.А. Критерії віднесення підприємств до малих форм господарювання / Т.А. Говорушко: тези доп. Всеукр. наук.-практ. конф. [„Організаційно-правові та фінансово-економічні проблеми адаптації підприємств АПК до ринкових умов господарювання та шляхи їх вирішення”], (м. Київ, 19 – 20 травня 2005 р.) / Мін-во освіти і науки України, Мін-во аграр. політики, Нац. ун-т харч. технологій [та ін.]. К.: – НУХТ, 2005. – С. 24. (0,1 д.а.);

  5. Говорушко Т.А. Методичні аспекти аналізу ефективності розвитку малих підприємств у харчовій промисловості України та їх практичне застосування / Т.А. Говорушко: матеріали 73-ї наук. конф. молодих учених, аспірантів і студентів [„Наукові здобутки молоді – вирішенню проблем харчування людства у ХХI столітті ”] (м. Київ, 23 – 24 квітня 2007 р.) / Мін-во освіти і науки України, Національний ун-т харч. технологій. К.: НУХТ, 2007. – Ч. I. – С. 81 – 82. (0,1 д.а.);

  6. Говорушко Т.А. Методичні аспекти планування розвитку малих підприємств у харчовій промисловості України / Т.А. Говорушко: матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. [„Сучасні проблеми економіки та управління підприємствами”], ( 23 – 24 лютого 2007 р., м. Жовті Води) / Обласний комунальний вищий навчальний заклад „Інститут підприємництва „Стратегія” Том 4. Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2007. – С. 322 – 325. (0,15 д.а.);

  7. Говорушко Т.А. Методологічні питання встановлення мінімальних ефективних розмірів підприємств у харчовій промисловості України / Т.А. Говорушко: матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. [”Становление современной науки – 2007”], (м. Дніпропетровськ, 1 – 15 жовтня 2007р.) / Дніпропетровський нац. ун-т. Т. 1. Економічні науки. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2007. – С. 90 – 92. (0,15 д.а.);

  1. Говорушко Т.А. Регіональний розвиток малих виробничих підприємств в Україні / Т.А. Говорушко: матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. [„Управління організаційно-технічними та фінансово-економічними змінами на промислових підприємствах”], (м. Київ, 23 – 24 березня 2006 р.) / Мін-во освіти і науки України, Мін-во аграр. політики, Нац. ун-т харч. технологій [та ін.]. – К.: НУХТ, 2006. – С. 20. (0,1 д.а.);

  2. Говорушко Т.А. Теоретико-методологічні підходи до формування понятійного апарату ефективності розвитку малих підприємств з виробництва харчових продуктів як економічної категорії / Т.А. Говорушко : тези доп. III Міжнар. наук.- практ. конф. [„Проблеми економіки підприємств в умовах сталого розвитку ”], (Київ, 15 – 16 березня 2007 р.) / Мін-во освіти і науки України, Мін-во аграр. політики України, Нац. ун-т харч. технологій. – К.: НУХТ, 2007 . – С. 8. (0,13 д.а.);

  3. Говорушко Т.А. Удосконалення організаційної структури малих підприємств з виробництва харчових продуктів та перероблення сільськогосподарської сировини / Т.А. Говорушко: матеріали IV Міжнар. наук.-практ. конференц.[ ”Стратегические вопросы мировой науки - 2008”], (м. Дніпропетровськ, 15 – 28 лютого 2008 р.) / Дніпропетровський нац. ун-т. – Т.2. Економічні науки. – Дніпроперовськ : Наука і освіта, 2008. – С. 107 –109. (0,15 д.а.);

  4. Говорушко Т.А., Березанська Ю.В. Про необхідність розвитку малого бізнесу у харчовій промисловості України / Т.А. Говорушко., Ю.В. Березанська: матеріали 65-ї наук. студентської конференції, м. Київ, 13 – 15 квітня / Мін-во освіти і науки України, Український державний університет харчових технологій. – К.: УДУХТ, 1999. – С. 39. (Особистий внесок здобувача: визначено особливості харчової промисловості, що впливають на розвиток малого бізнесу);

  5. Говорушко Т.А, Бродецька В.М. Аналіз майнового стану підприємства з метою забезпечення його стабільного розвитку / Т.А. Говорушко, В.М. Бродецька: матеріали 71 –ї наук. конф. молодих учених, аспірантів, і студентів [„Наукові здобутки молоді – вирішенню проблем харчування людства у ХХI столітті ”], (м. Київ, 18 – 19 квітня 2005 р.) /Мін-во осіти і науки України, Національний ун-т харч. технологій. – у 2 ч. – К.: НУХТ, 2005. – Ч I. – С. 61. (Особистий внесок здобувача: визначено сутність стабільного розвитку);

  6. Говорушко Т.А., Тимченко О.І. Розвиток малого бізнесу у харчовій промисловості України / Т.А. Говорушко, О.І. Тимченко: матеріали 67 – ї наук. конференції студентів, аспірантів і молодих учених, м. Київ, 24 – 25 квітня 2001 р. / Мін-во освіти і науки України, Український державний університет харчових технологій. – У 2 ч. - К.: УДУХТ. – Ч. 1 – С. 53. (Особистий внесок здобувача: визначено сутність поняття «розвиток»);

  7. Говорушко Т. А., Тимченко О. І. Фінансові технології у сфері малого бізнесу / Т.А. Говорушко, О.І. Тимченко // Економіка. Фінанси. Право. 2004. – № 9. – С. 15 – 17. (0,5 д.а., автору належить 0,25 д.а., особистий внесок здобувача: визначена сутність фінансової технології та запропоновано їх систематизацію).