Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Теплові та ядерні енергоустановки


Побіровський Юрій Миколайович. Ефективність топкового режиму енергетичних котлів при висококонцентрованій пилоподачі низькореакційного вугілля: дисертація канд. техн. наук: 05.14.14 / Національний технічний ун-т України "Київський політехнічний ін- т". - К., 2003.



Анотація до роботи:

Побіровський Ю.М. Ефективність топкового режиму енергетичних котлів при висококонцентрованій пилоподачі низькореакційного вугілля. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.14.14. - Теплові і ядерні енергоустановки. - Національний технічний університет України “КПІ”, Міністерство освіти і науки України, Київ, 2003.

Дисертація присвячена дослідженню ефективності топкового режиму енергетичних котлів обладнаних висококонцентрованою пилоподачею під тиском (ПВКт) на пальники при спалюванні низькореакційного вугілля погіршеної якості. Приведено результати порівняльних випробувань котлів ТПП-210А з подачею пилу високої концентрації і традиційною системою пилоподачі (ТСП). Розглянуто основні фактори та вплив їх на топковий режим котла при двох технологіях пилоподачі: якість та підготовка твердого палива; повітряний режим; робота пиловугільних пальників; рівномірність подачи палива на пальники; підсвічування високореакційним паливом. Приведено результати досліджень паливного, повітряного та температурного режимів топки при ПВКт і ТСП. Особливо виділена роль первинного повітря та транспортуючого повітря ПВКт по впливу на топковий процес, на економічні показники котла. Дано результати екологічних досліджень котла ТПП-210А. Встановлено основні фактори, що можуть впливати на утворення NOx при ПВКт. Запропоновано загальні рекомендації по веденню топкового режиму і зниженню викидів NOx котлами ТПП-210А в умовах ПВКт.

У дисертаційні роботі наведено нове рішення наукової проблеми, яка полягає в підвищенні ефективності топкового режиму енергетичних котлів при висококонцентрованій пилоподачі низькореакційного вугілля на пальники в умовах спалювання погіршеної якості палива. Вирішення проблеми полягає в пошуку чинників, які впливають на топковий режим котлів, обладнаних ПВКт, та розробці рекомендацій по оптимальному веденню їх режимів та зниженню викиду оксидів азоту.

Основні результати та висновки, отримані за результатами проведеної роботи:

  1. Спалювання низькоякісного вугілля на електростанціях України призводить до зниження економічних і екологічних показників енергетичного устаткування. Зважаючи на те, що в даний час велика частина ТЕС відпрацювала свій ресурс, основним завданням енергетики є реконструкція і модернізація устаткування при застосуванні маловитратних ефективних технологій спалювання непроектного низькореакційного вугілля.

  2. Аналіз існуючих систем пилоподачі показує, що однією з ефективних технологій, яка дозволяє усунути недоліки традиційної системи пилоподачі, є подача пилу з високою концентрацією під тиском на пальники котла. Розроблена НТУУ «КПІ» технологічна схема ПВКт для котла ТПП-210А, що спалює АШ погіршеної якості та шлами, є позитивним результатом використання ПВК для котлів із рідким шлаковидаленням.

  3. Вперше виконано дослідження топкового режиму котла ТПП-210А, обладнаного ПВКт. Виявлено вплив основних чинників, що визначають топковий режим котла: якості і підготовки палива, повітряного режиму, роботи пальникових пристроїв, підсвічування пиловугільного факелу.

  4. Порівняльний аналіз золи і шлаку котлів ТПП-210А при різних технологіях пилоподачі показав, що при ТСП має місце сепарація пилу на під топки; у котлів з ПВКт і ТСП різний фракційний склад золи; у котла з ПВКт золошлакові відкладення на поверхні ШПП більш пухкі, ніж у ТСП (котел обладнаний ПВКт виводився на розшлаковку рідше).

  5. З досліджень повітряного режиму котлів установлено, що при ПВКт є регулювальний запас по витраті первинного повітря, що важливо для оптимізації аеродинаміки пиловугільних пальників. У номінальному режимі рекомендується робота котла, обладнаного ПВКт, при навантаженні ВГД, зниженому на 30%.

  6. Висококонцентрована пилоподача на котлі ТПП-210А дозволила забезпечити рівномірність подачі пилу, зниження коливань витрат палива і повітря на пальники, що позитивно позначилося на топковому процесі в цілому.

  7. Визначено роль транспортуючого повітря ПВКт як чинника, що робить істотний вплив (за рахунок зміни поля концентрацій і більш раннього запалювання вугільного пилу) на роботу пальника та умови рідкого шлаковидалення. Рекомендується робота котла при мінімальному значенні витрати транспортуючого повітря (не нижче 20 кг/год).

  8. Використання ПВКт на котлі ТПП-210А підвищило ефективність роботи пиловугільних пальників. Як показали дослідження, за умовою забезпечення сталості горіння і надійного шлаковидалення при номінальному навантаженні котел може працювати при зниженій на 1-1,5 т/год витраті мазуту, що дозволяє отримати значну економію.

  9. Переведення котла ТПП-210А, що спалює АШ і шлами, на висококонцентровану пилоподачу дозволило підвищити hбр на 0,4-1,0% за рахунок зниження втрат тепла з механічним і хімічним недопалом (Nе = 225-300 МВт).

  10. Схема ПВКт для котла ТПП-210А відповідає технологічним умовам по зниженню викидів NOх в атмосферу. Використання технології ПВКт зменшило викиди оксидів азоту на 20-21% у порівнянні з ТСП без порушення топкового режиму котла.

  11. Одним із додаткових чинників, властивих ПВК під тиском, який визначає утворення NOх, є транспортуюче повітря. Зниження витрати Gптр на 30% від максимального (при номінальному навантаженні котла) зменшило викиди NOх на 19% в порівнянні з вихіднім режимом та на 40% - з ТСП.

  12. Схема ПВКт, що розроблена на кафедрі ТЕУ Т та АЕС НТТУ «КПІ», має великі можливості по впливу на режим роботи котла, удосконаленню роботи пиловугільних пальників і топкового режиму, підвищенню економічних і екологічних показників котлів, що спалюють низькореакційні палива типу АШ і шламів. Багаторічний досвід використання системи ПВКт на котлах Трипільскої ТЕС дозволяє рекомендувати її для впровадження на аналогічних котлах електростанцій України.

Публікації автора:

  1. Кесова Л.А., Хоанг Тьен Зунг, Побировский Ю.Н. Контроль расхода угольной пыли в горелках котла, оборудованного системой пылеподачи с высокой концентрацией// Промышленная теплоэнергетика.- 1996.-т.18.- №4.-С.44-48.

  2. Кесова Л.О., Черезов М.М., Георгієв О.В., Побіровський Ю.М. Розробка та дослідження технологічної схеми та автоматичної системи керування пилоподачею з високою концентрацією для котлів на низькореакційних паливах.// Наукові вісті НТТУ "Київський політехнічний інститут", серія Теплоенергетика.- 1997.- С. 61-63.

  3. Освоение технологии подачи угольной пыли с высокой концентрацией для котлов, сжигающих АШ./ Довготелес Г.А., Котельников Н.И., Хайрулин Ф.С., Салимон М.П., Кесова Л.А., Черезов Н.Н., Побировский Ю.Н.// Энергетика и электрификация.- 1999.-№3.- С.12-15.

  4. Кесова Л.О., Побіровський Ю.М. Технологія подачи пилу з високою концентрацією як засіб покращання екологічних показників котлів, що спалюють АШ та шлами// Енергетика: економіка, технології, екологія.- НТТУ "Київський політехнічний інститут".- 2000.-№3.-С.45-49.

  5. Кесова Л.А., Побіровський Ю.М., Хоанг Тьен Зунг. Вибір режимів транспортування вугільного пилу в системі ПВКд котла ТПП-210А// Енергетика: економіка, технології, екологія.- НТТУ "Київський політехнічний інститут".-2000.- №1.- С.42-47.

  6. Кесова Л.А., Черезов Н.Н., Побировский Ю.Н., Котельников Н.И. Исследование и наладка аэрационных пылепитателей энергоблока 300 МВт// Энергетика и электрификация.- 2000.- №4.- С.7-11.

  7. Кесова Л.А., Побіровський Ю.М., Хоанг Тьен Зунг. Дослідження втрат тиску в колінних поворотах пилопроводів систем ПВКд // Енергетика: економіка, технології, екологія.- НТТУ "Київський політехнічний інститут".-2000.- №2.- С.31-35.

  1. Способ установки измерителя температуры в дисперсном потоке: А.с. № 1583759 СССР, МКИ G 01 K 13/02 /Кесова Л.А., Черезов Н.Н., Гогенко А.Л., Побировский Ю.Н. - №4427674/05; Заявлено 18.05.88; Опубл. 07.08.90, Бюл. №29.

  2. Аэрационный питатель: А.с. № 1816932 СССР, МКИ F 23 K 3/02, F 23 D 14/02 /Кесова Л.А., Побировский Ю.Н., Черезов Н.Н., Довготелес Г.А., Котельников Н.И., Салимон М.П., Попов А.А. - №4851101/06; Заявлено 16.07.90; Опубл. 23.05.93, Бюл. №19.- 2 с. ил.

  3. Пат. 18405 Г Україна, МКІ 23 К3/02. Аераційний живильник пилу / Кесова Л.О., Побіровський Ю.М., Черезов М.М., Довготелес Г.А., Котельніков Н.І., Салімон М.П., Попов А.О. - Опубл. 25.12.97., Бюл. №6.

  4. Кесова Л.О., Побіровський Ю.М., Котельніков М.І. Паливний режим котла ТПП-210А, що спалює АШ і шлами, при подачі вугільного пилу високої концентрації на пальники.// Вісник Українського Будинку економічних та науково-технічних знань.- 1998.- №8.- С.54-55.

  5. Конкурентоспроможність системи подавання пилу з високою концентрацією в порівнянні с традиційним пневмотранспортом вугільного пилу на пальники/ Кесова Л.О., Черезов М.М., Побіровський Ю.М., Котельніков М.І.// Вісник Українського Будинку економічних та науково-технічних знань.- 1998.- №6.- С.56-59.

У публікації [1] автору належить проведення дослідів. Автором у [2, 3] проводились дослідження технологічної схеми на діючому котлі та розробка технічної документації. У роботах [4, 5] автор приймав участь в розробці методики досліджень, виконував промислові випробування та впровадження технологічної схеми в виробництво. Автору в [6] належить планування дослідів аераційного пиложивильника, приймав участь в дослідженні його на діючому котлі та обробці експериментальних даних; в [8, 9, 10] виконував патентний пошук, зняття поля температур в пилопроводі на діючому котлі, розрахунок підігрівача аераційного та транспортуючого повітря. У публікації [7] автору належить проведення досліджень експериментальних дослідно-промислових пилопроводів. У роботі [11] було виконано аналіз паливного режиму та зроблені висновки. Автор в [12] приймав участь у розрахунку техніко-економічних показників котлів з різними технологіями пилоподачі.