Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Пульмонологія


Бількевич Наталія Антонівна. Ефективність вугільного ентеросорбенту й озонотерапії в комплексному лікуванні хворих на негоспітальну пневмонію з різним ступенем ендогенної інтоксикації: Дис... канд. мед. наук: 14.01.27 / Інститут фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г.Яновського АМН України. - К., 2002. - 230арк. - Бібліогр.: арк. 170-210.



Анотація до роботи:

Бількевич Н.А. Ефективність вугільного ентеросорбенту й озонотерапії в комплексному лікуванні хворих на негоспітальну пневмонію з різним ступенем ендогенної інтоксикації. - Рукопис.

Дисертацiя на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спецiальнiстю 14.01.27 –пульмонологія - Інститут фітизіатрії і пульмонології ім.Ф.Г. Яновського АМН України, Київ, 2002.

Дисертацію присвячено вивченню показників ендогенної інтоксикації (ЕІ) у 175 хворих на негоспітальну пневмонію (НП). Поряд із загальноклінічними ознаками ЕІ, виявлено збільшення у цих пацієнтів токсичності сироватки крові, концентрації в ній молекул середньої маси, зниження антитоксичної резистентності клітин крові, збільшення сумарної токсичності крові та інтерстиціальної рідини. На фоні декомпенсованого ендотоксикозу у хворих з тяжким та ускладненим перебігом НП спостерігались ознаки імуносупресії. Включення в традиційну терапію захворювання ентеросорбенту “Карбовіт” виявило неспецифічний імунокорегуючий ефект в клітинній ланці імунітету внаслідок зниження токсемії, а наступне застосування фотомодифікованого фізіологічного розчину довенно, крім цього, сприяло стимуляції гуморальної ланки імунітету та неспецифічного захисту. Не констатовано активації ліпопероксидації у хворих на НП при лікуванні за запропонованими схемами.

У дисертації узагальнено теоретичні передумови і результати дослідження ендогенної інтоксикації (ЕІ), а також застосування ентеросорбції та її поєднання з озонотерапією в комплексному лікуванні хворих на негоспітальну пневмонію (НП). Досліжено вираженість токсемії та ендотоксикозу залежно від тяжкості захворювання, його перебігу, зв‘язок ендогенної інтоксикації із змінами імунних показників, доведено позитивний вплив ентеросорбції та її поєднання з озонотерапією на вираженість ЕІ, стан перекисного окислення ліпідів, антиоксидантного захисту та імунітету.

1. У хворих на негоспітальну пневмонію синдром ендогенної інтоксикації зумовлений накопиченням токсичних метаболітів у сироватці крові (токсемія), інтерстиціальній рідині та негативним впливом їх на органи й тканини (ендотоксикозом). Ступінь ЕІ, співвідношення токсемії й ендотоксикозу залежать від тяжкості захворювання та наявності ускладнень і можуть бути об‘єктивно оцінені шляхом дослідження антитоксичної резистентності еритроцитів і лейкоцитів периферичної крові та токсичності інтерстиціальної рідини в порівнянні з токсичністю сироватки крові. За тяжкого та ускладненого перебігу НП (легенева деструкція, інфекційно-токсичний шок) ендотоксикоз набуває переважаючого значення.

2. Імунна відповідь при негоспітальній пневмонії значною мірою пов‘язана із тяжкістю захворювання та рівнем ендогенної інтоксикації. На фоні суб- та декомпенсованого ендотоксикозу у таких хворих спостерігаються ознаки імуносупресії: виражена Т-лімфопенія, зворотнє до належного співвідношення теофілін-резистентних до теофілін-чутливих лімфоцитів, дисімуноглобулінемія, тривала персистенція ЦІК, депресія фагоцитарної активності лейкоцитів.

3. Загальноприйнята терапія дозволяє своєчасно і повною мірою усунути ендогенну інтоксикацію лише за легкого перебігу негоспітальної пневмонії. У хворих із середньотяжким і особливо тяжким перебігом захворювання, у яких на його початку виявлено суб- або декомпенсований ендотоксикоз, в період розрішення запального процесу не відмічено повної ліквідації ЕІ та нормалізації змін у системному імунітеті, що негативно відображалось на перебігу захворювання.

4. Застосування ентеросорбції вугільним сорбентом у комплексному лікуванні хворих на НП дозволило досягти нейтралізації ендогенної інтоксикації за середньотяжкого перебігу захворювання та суттєво знизити рівень токсемії - за тяжкого, що супроподжувалось позитивною динамікою показників клітинного імунітету. Частота виявлення залишкових фізикальних змін в легенях при повторному обстеженні пацієнтів зменшувалась на 32,1 % за середньотяжого, і на 21,1 % - за тяжкого перебігу НП; а змін на рентгенограмах – відповідно на 30,8 та 19,2 %. Це супроводжувалось тенденцією до скорочення терміну перебування хворого на ліжку.

5. Загальноприйняте лікування із використанням ентеросорбції та озонотерапії сприяло зменшенню рівня ендогенної інтоксикації, нормалізації імунних зрушень, а також на 15,7 % знижувало частоту ускладнень за середньотяжкого перебігу захворювання і майже удвічі – за тяжкого; у першому випадку при повторному обстеженні у всіх пацієнтів клінічні та рентгенологічні зміни були відсутніми, а частота виявлення їх за тяжкого перебігу пневмонії зменшувалась відповідно на 25,3 та 33,4 %. Термін лікування при цьому скорочувався на

4,1 дня (Р<0,05). Застосування ентеросорбції та озонотерапії в комплексному лікуванні обстежених пацієнтів не супроводжувалось інтенсифікацією перекисного окислення ліпідів.

6. Детоксикаційну терапію хворих на негоспітальну пневмонію середньотяжкого і тяжкого перебігу на початку захворювання за умов суб- та декомпенсованого ендотоксикозу доцільно доповнювати ентеросорбцією вугільним сорбентом. За наявності у таких хворих ознак імуносупресії в неспецифічному захисті та сповільненні нормалізації клініко-рентгенологічних симптомів патологічного процесу в традиційне його лікування після ліквідації ендогенної інтоксикації доцільно включати озонотерапію.

Публікації автора:

Бількевич Н.А. Результати дослідження показників ендогенної інтоксикації у хворих на гостру пневмонію та їх діагностичне значення // Вісник наукових досліджень. - 1998. - № 3-4.-

С. 50-54.

2. Бількевич Н.А. Зміни показників гуморального імунітету та неспецифічних факторів захисту у хворих на негоспітальну пневмонію на фоні ендогенної інтоксикації // Вісник наукових досліджень.- 2001.- № 1.- С. 23-25.

3. Бількевич Н.А. Зрушення в клітинній ланці імунітету у хворих на негоспітальну пневмонію в залежності від рівня ендогенної інтоксикації // Галицький лікарський вісник.- 2001.- Т.8, число 3.- С. 13-15.

4. Бількевич Н.А., Єпішин А.В., Лихацька В.О. Показники імунітету та ендогенної інтоксикації у хворих на гостру пневмонію // Вестник проблем биологии и медицины. Выпуск 9.-Харьков, 1997.- С. 146-151. Дисертант проводила клінічне обстеження хворих, статистичну обробку матеріалу та аналіз отриманих результатів.

5. Ефективність сорбційної детоксикації в корекції імунних порушень у хворих на негоспітальну пневмонію / Н.А. Бількевич, А.В. Єпішин, М.Д. Бех,

С.М. Дем‘яненко // Вісник наукових досліджень.- 2001.- № 4.- С. 74-76. Дисертант організувала клінічне обстеження хворих та проведення ряду лабораторних досліджень, аналіз отриманих результатів.

6. Бількевич Н.А. Структура ендогенної інтоксикації у хворих на гостру пневмонію //

І Міжнародний медичний конгрес студентів і молодих вчених: Тези доповідей, 18-22 травня 1997р. Тернопіль. Україна.-Тернопіль, 1997р.- С. 12-13.

7. Бількевич Н.А. Особливості динаміки показників перекисного окислення ліпідів та антиоксидантного захисту у хворих на гостру пневмонію залежно від її перебігу //”Здобутки клінічної та експериментальної медицини”. Випуск 3: Матеріали ХІІ підсумкової наук. конф. Тернопільської державної медичної академії ім. І.Я. Горбачевського. 9 червня 1998 р. - Тернопіль, “Укрмедкнига”, 1998. – С. 27-33.

8. Бількевич Н.А. Рівень токсичності інтерстиціальної рідини у хворих на негоспітальну пневмонію // V Міжнародний медичний конгрес студентів і молодих вчених: Тези доповідей, 10-12 травня 2001 р. Тернопіль. Україна.- Тернопіль, 2001. - С. 6.

9. Особливості протікання гострих пневмоній у пацієнтів пульмонологічного відділення Тернопільської міської лікарні №1 / Н.А. Бількевич, А.В. Єпішин, Н.І. Баб’як, Н.Г. Никитюк //”Актуальні проблеми внутрішньої патології та післядипломної підготовки лікарів-терапевтів: Матеріали ювілейної науково-практичної конференції кафедри терапії-1 Київської медичної академії післядипломної освіти.- Київ, 1996.- С. 79-80. Дисертант здійснила статистичну обробку матеріалу та аналіз результатів.

10. Бількевич Н.А., Волошин Г.Г. Визначення ендогенної інтоксикації у хворих гострою пневмонією // Наукові записки з питань медицини, біології, хімії, аграрії та сучасних технологій навчання, Щорічник. Випуск 1.: За матеріалами виїзної сесії Української Академії наук національного прогресу, присвяченої 40-річчю Тернопільської медичної академії

ім. І.Я. Горбачевського. Частина 1.- Київ, 1997.- С. 60. Внесок дисертанта полягає в організації клінічного обстеження хворих, аналізі результатів дослідження.

11. Бількевич Н.А., Єпішин А.В., Гульовська Н.В. Рівень ендогенної інтоксикації у хворих на гостру пневмонію // Там само – С. 59. Дисертант провела клінічні та частину лабораторних досліджень, підготовку матеріалу до публікації.

12. Етіологічна структура гострих пневмоній та її особливості в осіб з різним ступенем важкості захворювання / А.В. Єпішин, Н.А. Бількевич, Г.Г. Волошина, І.З. Єрмак, Н.Є. Юдіна // Там само.- С. 199-200. Дисертантом здійснено клінічне обстеження хворих, статистична обробка матеріалу.

13. Єпішин А.В., Волошин Г.Г., Бількевич Н.А. Характеристика гострої пневмонії у дорослих // Там само. - С. 198-199. Дисертант провела клінічне обстеження хворих.

14. Стан перекисного окислення ліпідів та антиоксидантного захисту у хворих на гостру пневмонію в залежності від тяжкості патологічного процесу /

А.В. Єпішин, Т.Ю. Чернець, Н.А. Бількевич, В.О. Лихацька, Г.Г. Волошин // “Здобутки клінічної та експериментальної медицини”. Випуск 2.:Матеріали ХL підсумкової наукової конференції, присвяченої 40-річному ювілею академії. Частина 1.- Тернопіль: “Медична академія”, 1997.- С. 93-98. Дисертант проводила клінічне обстеження хворих, статистичну обробку й аналіз результатів.

15. Бількевич Н.А., Єпішин А.В. Дослідження рівня ліпопероксидації у хворих на гостру пневмонію в залежності від поширеності патологічного процесу // Матеріали ІІ з‘їзду фтизіатрів і пульмонологів України, жовтень 1997р. – Київ, 1998.- С. 114. Дисертантом здійснено підбір хворих до дослідження, статистичну обробку матеріалу та аналіз результатів.

16. Єпішин А.В., Бількевич Н.А., Чернець Т.Ю. Динаміка показників госпіталізації в стаціонар Тернопільської міської лікарні № 1 хворих на пневмонії // “Роль загальнопрактикуючого лікаря в розв‘язанні проблем профілактики неінфекційних захворювань”: Матеріали науково-практ. конф. Інституту терапії АМН України 19-20 листопада 1997 р. Харків, 1997- С. 44. Дисертантом здійснено обробку статистичного матеріалу та підготовку його до публікації.

17. Єпішин А.В., Бількевич Н.А. Результати мікробіологічного дослідження харкотиння у хворих на гостру пневмонію // Тези доповідей XIV з‘їзду терапевтів України 22-25 вересня 1998 р. – Київ, 1998.- С. 12. Дисертант організувала забір матеріалу для бактеріологічного дослідження, здійснила статистичну обробку отриманих даних та аналіз результатів.

18. Озонотерапія в комплексному лікуванні хворих на пневмонію / Н.А. Бількевич,

М.Д. Бех, А.В. Єпішин, В.В. Дем‘яненко // Здобутки клінічної та експериментальної медицини”. Випуск 6: Матеріали XLIV підсумкової наук. конф. Тернопільської державної медичної академії ім. І.Я. Горбачевського 5 червня 2001 р.- Тернопіль, “Укрмедкнига”, 2001 – С. 21. Дисертант організувала клінічне обстеження хворих, проводила озонотерапію, проаналізувала отримані результати.