Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Годівля тварин і технологія кормів


Хіміч Олександр Володимирович. Ефективність використання сапоніту, селену та комплексних мінеральних добавок на їх основі в раціонах молочних корів і бичків на відгодівлі : дис... канд. с.-г. наук: 06.02.02 / УААН; Інститут тваринництва. - Х., 2005.



Анотація до роботи:

Хіміч О.В. Ефективність використання сапоніту, селену та комплексних мінеральних добавок на їх основі в раціонах молочних корів і бичків на відгодівлі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.02 – годівля тварин і технологія кормів. – Інститут тваринництва УААН, Харків, 2005.

Дисертація присвячена вивченню ефективності використання сапоніту і селену та комплексних мінеральних і вітамінно-мінеральних добавок для балансування трав’янистих і силосних раціонів тільних і дійних корів.

Згодовування сапонітових добавок коровам сприяє зменшенню кількості випадків затримання посліду, покращує відтворювальну здатність та підвищує продуктивність тварин.

Добавки не впливають на структурно-функціональний стан органів травлення і підвищують функціональну активність печінки і наднирників та продуктивність бичків.

Сапоніт, мінерал вулканічного походження, є джерелом ряду незамінних макро-, мікро- та ультрамікроелементів, згодовування якого сприяє підвищенню молочної і м’ясної продуктивності великої рогатої худоби, відтворювальної здатності корів, підвищенню засвоєння азоту, фосфору та окремих мікроелементів в організмі тварин.

1. Згодовування сухостійним і дійним коровам сапоніту і сапоніту з селеном покращує відтворювальну їх здатність яка проявляється у зменшенні строку першого осіменіння на 7-19 днів, сервіс-періоду – на 24-31 день, підвищує відсоток тільних корів до 90-го дня після отелення на 24-30, а також сприяє зменшенню затримань посліду на 20% і захворювань на ендометрит у 1,5-2,2 рази.

2. Комплексна мінеральна добавка, виготовлена на основі сапоніту, кормових фосфатів, кухонної солі, сірки і мікроелементів, при згодовуванні коровам у пасовищний період дає можливість збалансувати їх раціон за основними елементами мінерального живлення, що забезпечує підвищення молочної продуктивності на 7,6% і зменшення затрат кормів на одиницю продукції на 7,0%.

3. Комплексна вітамінно-мінеральна добавка, виготовлена на основі сапоніту, кормових фосфатів і розробленого вітамінно-мінерального преміксу з селеном, при згодовуванні коровам у зимово-весняний період сприяє зменшенню кількості випадків затримання посліду і захворювань на ендометрит, підвищенню збереження телят на 11,8% і відтворювальної здатності корів та молочної продуктивності – на 11,8-17%.

4. Тривале згодовування бичкам на відгодівлі сапоніту з розрахунку 15 г і КМД-2 – 30 г на 1 к. од. раціону сприяє підвищенню середньодобових приростів, відповідно, на 7,3 і 18,8% та зменшує затрату кормів на одиницю приросту на 6,8 і 15,3%.

5. Сапоніт і КМД-2 при згодовуванні тваринам підвищували перетравність жиру на 4,3 і 3,8%, протеїну – на 3,9 і 3,1%, а також ретенцію азоту, кальцію, фосфору, заліза і марганцю в організмі тварин.

6. Тривале згодовування бичкам сапоніту і КМД-2 не впливає на основні показники крові – вміст еритроцитів, гемоглобіну, кольоровий показник, лейкоцитів, білка, кальцію, каротину, але підвищує вміст фосфору, кількість моноцитів і паличкоядерних нейтрофілів та знижує – сегментноядерних.

7. Згодовування бичкам сапоніту і КМД-2 не впливає негативно на морфолого-функціональний стан передшлунків і підвищує функціональну активність печінки, яка проявляється: при згодовуванні сапоніту збільшенням об’єму ядер гепатоцитів на 20,7 % і кількості каріоплазми на 1 мм2 на 18,6 %; при згодовуванні КМД-2 – у збільшенні кількості і об’єму ядер печінки на 14,2 і 60 % та кількості каріоплазми – у 1,8 рази.

8. При згодовуванні бичкам сапоніту і КМД-2 підвищується функціональна активність наднирників, про що свідчить збільшення кількості каріоплазми в корковій зоні та мозковій речовині, що опосередковано впливає на активність обмінних процесів в організмі при підвищеній продуктивності бичків та адаптації до добавок.

9. Згодовування бичкам КМД-2 покращує технологічні показники м’яса, зменшує кількість вільної та збільшує вміст зв’язаної води, а також підвищує вміст незамінної жирної кислоти (лінолевої) у 1,2-1,7 раз, порівняно з контролем.

10. Згодовування сапоніту, комплексних мінеральних та вітамінно-мінеральних добавок, виготовлених на його основі, в раціонах сухостійних і дійних корів та молодняку на відгодівлі економічно виправдано. Згодовування мінеральних добавок тільним коровам у сухостійний період та дійним забезпечує одержання додаткового прибутку 131,0 грн. і молодняку на відгодівлі – 82,62 грн. на 1 голову, окупність 1 грн. витрат становить відповідно 6,18 і 2,19 гривень.

Публікації автора:

1. Хіміч О.В. Вплив згодовування сапоніту і селену на молочну продуктивність корів // Вісник аграрної науки. – 2000. – № 11. – С. 74-75.

2. Хіміч О., Кулик М. Вплив сапоніту на захворювання репродуктивних органів та молочної залози корів // Ветеринарна медицина України. – 2000. – № 6. – С. 40-41. (Аналіз літературних джерел, проведення експериментальних досліджень, узагальнення одержаних результатів, підготовка матеріалів до публікації).

3. Хіміч О.В. Вплив добавок сапоніту на продуктивність та забійні якості бугайців /Збірник наукових праць Вінницького державного аграрного університету. – Вінниця. – 2001. – Вип. 9. – С. 152-156.

4. Хіміч О.В., Овсієнко С.М. Вплив добавок сапоніту на продуктивність, структурні зміни органів травлення і наднирників бичків // Корми і кормовиробництво. – К.: Аграрна наука, 2001. – Вип. 47. – С. 271-272. (Аналіз літературних джерел, проведення експериментальних досліджень, узагальнення одержаних результатів, підготовка матеріалів до публікації).

5. Кулик М.Ф., Засуха Т.В., Величко І.М., Овсієнко А.І., Мазуренко Л.Р., Герасимчук А.І., Хіміч О.В., Бурбеза В.І. Біологічні основи використання сапоніту як мінеральної добавки в годівлі тварин // Корми і кормовиробництво. – К.: Аграрна наука, 1999. – Вип. 46. – С. 231-244. (Аналіз літературних джерел, підготовка матеріалів до публікації).

6. Хіміч В.В., Хіміч О.В., Мельник В.Я. Сапоніт і комплексна вітамінно-мінеральна добавка в раціонах молочних корів // Корми і кормовиробництво. – К.: Аграрна наука, 2001. – Вип. 47. – С. 273-274. (Аналіз літературних джерел, проведення експериментальних досліджень, узагальнення одержаних результатів, підготовка матеріалів до публікації).

7. Мінеральне живлення тварин: Навчальний посібник /Г.Т. Кліценко, М.Ф. Кулик, М.В. Косенко, В.Т. Лісовенко, П.К. Загниборода, Г.О. Богданов, В.О. Бусол, ... О.В. Хіміч та ін. – К.: Світ, 2001. – 576 с. (Здобувачу належить участь в написанні підрозділів 10.1., 11.4.,11.9.).

8. Кулик М.Ф., Подобєд Л.І., Засуха Т.В., Величко І.М., Хіміч О.В. і інш. Сапоніт, добавки на його основі та анальцим в годівлі великої рогатої худоби, свиней та птиці // Корми і кормовиробництво. – К.: Аграрна наука, 2002. – Вип. 49. – С. 3-8. (Аналіз літературних джерел, проведення експериментальних досліджень, узагальнення одержаних результатів, підготовка матеріалів до публікації).

9. Овсієнко С.М., Хіміч О.В. Структура органів травлення бугайців при згодовуванні сапоніту і комплексної мінеральної добавки на основі сапоніту // Корми і кормовиробництво. – К.: Аграрна наука, 2002. – вип. 49. – С. 77-80. (Аналіз літературних джерел, проведення експериментальних досліджень, узагальнення одержаних результатів, підготовка матеріалів до публікації).

10. Хіміч В.В., Величко І.М., Хіміч О.В. Ефективність використання комплексних мінеральних і вітамінно-мінеральних добавок в годівлі тільних та дійних корів. Збірка матеріалів „Стан та перспективи розвитку комбікормового виробництва України” І Міжнародна науково-практична конференція „Україна-комбікорми 2003”.– К.: 3-5 березня 2003. – С. 99-101. (Аналіз літературних джерел, проведення експериментальних досліджень, узагальнення одержаних результатів, підготовка матеріалів до публікації).

11. Хіміч В.В., Величко І.М., Хіміч О.В. Комплексні вітамінно-мінеральні добавки для високопродуктивних корів // Вісник аграрної науки. – 2003. – жовтень, спец випуск. – С. 77-78. (Аналіз літературних джерел, проведення експериментальних досліджень, узагальнення одержаних результатів).