Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Лисенко Юлія Валеріївна. Ефективність використання управлінського персоналу машинобудівних підприємств : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Лисенко Ю. В. Ефективність використання управлінського персоналу машинобудівних підприємств.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами. - Класичний приватний університет, Запоріжжя, 2008.

Дисертаційну роботу присвячено дослідженню проблеми ефективності використання управлінського персоналу машинобудівних підприємств у сучасних умовах господарювання.

Створено комплексну систему оцінки ефективності використання управлінського персоналу з урахуванням ефективності їх формування, діяльності і розвитку. Запропоновано модель процесу підвищення ефективності використання управлінського персоналу машинобудівного підприємства. Розроблено механізм процесу оцінки ефективності використання управлінського персоналу та механізм процесу навчання управлінського персоналу. При досліджені методичних засад формування поняття «ефективність використання управлінського персоналу» визначено як ступінь досягнення цілей і завдань діяльності підприємства шляхом ефективного формування, використання і розвитку управлінського персоналу.

В дисертаційній роботі блоки знань, що необхідні для реалізації управлінських функцій доповнені соціально-психологічними і правовими, які в ринкових відносинах мають для управлінського працівника суттєве значення.

Систематизовано основні методологічні проблеми оцінки ефективності використання управлінського персоналу стосовно вдосконалення системи критеріїв і показників, що характеризують результати діяльності управлінського персоналу. Досліджено методи оцінки ефективності управлінської праці. Розроблена система ознак і показників, що враховують специфіку діяльності управлінського персоналу машинобудівних підприємств.

У процесі аналізу стану та проблеми ефективності використання управлінського персоналу проведено дослідження на машинобудівних підприємствах, здійснена оцінка ефективності використання управлінського персоналу з трьох сторін – формування, діяльності та розвитку, яка дозволяє визначати, на скільки реалізуються можливості управлінських ресурсів підприємства.

Обґрунтовано рекомендації для підвищення ефективності використання управлінського персоналу на підприємствах машинобудування. Доведено, що оцінка ефективності навчання дозволяє встановити, яку користь від навчання управлінських працівників отримує підприємство, витрачаючи при цьому свої кошти направлені на розвиток.

У дисертації на основі проведених досліджень здійснено теоретичне обґрунтування, розроблені методичні й практичні рекомендації щодо підвищення ефективності використання управлінського персоналу машинобудівних підприємств. Основні висновки зводяться до такого:

1. На основі узагальнення теоретичних підходів до визначення ефективності використання управлінського персоналу встановлено, що в сучасних умовах ефективне управління персоналом є основною умовою стійкого розвитку підприємства. Управлінська праця, як один з найбільш складних видів розумової діяльності людей, відрізняється значним різноманіттям, наявністю великої кількості форм і видів та численними зв'язками з різними явищами і процесами матеріального виробництва. Ефективність використання управлінського персоналу як складова і невід'ємна частина ефективності діяльності підприємства є одним з ключових чинників його успіху. Тому завдання розвитку і підвищення його ефективності є першочерговим на вітчизняних машинобудівних підприємствах.

2. Обґрунтовуючи методичний підхід до оцінки ефективності використання управлінського персоналу, доведено, що надзвичайну практичну цінність мають більш функціональні підходи. При цьому досліджено найбільш відомі системи оцінки діяльності управлінського персоналу в промисловості і виділено предмет оцінки діяльності управлінського персоналу. Систематизовано основні існуючі проблеми оцінки ефективності використання управлінського персоналу: врахування витрат на формування, діяльність та розвиток управлінського персоналу, вдосконалення системи критеріїв і показників, що характеризують результати діяльності управлінського персоналу; визначення єдиних методичних основ розробки системи оцінки ефективності використання управлінського персоналу.

3. На основі проведеного аналізу ефективності формування, використання та розвитку управлінського персоналу на машинобудівних підприємствах Придніпровського регіону встановлено наявність проблеми щодо ефективного використання управлінського персоналу. Виявлено головні чинники, що знижують ефективність використання управлінського персоналу машинобудівних підприємств, до яких слід віднести нераціональну вікову структуру працівників, тенденцію старіння кадрів, особливо керівників підприємства, недостатній освітній рівень та погіршення стану здоров'я управлінського персоналу. Прийнято до уваги думку управлінських працівників про ступінь впливу на ефективність їх діяльності частого виконання робіт, що не входять в безпосередні обов'язки за посадовою інструкцією, відсутності плановості в роботі, недоліків в інформаційному забезпеченні, незадовільної організації робочого місця та існуючої системи оцінки якості праці і стимулювання.

4. Запропонована система оцінки показників використання управлінського персоналу машинобудівних підприємств і його структурних підрозділів, що дозволяє визначати, на скільки ефективно реалізуються можливості управлінських ресурсів підприємства. Результати аналізу свідчать про можливість застосування запропонованих показників для дослідження структури та оцінки використання управлінського персоналу підприємства машинобудування і його підрозділів.

5. На підставі узагальнення результатів аналізу ефективності використання управлінського персоналу машинобудівних підприємств автором розроблена організаційна модель процесу підвищення ефективності використання управлінського персоналу. Реалізація підприємствами машинобудування даної моделі дозволить побудувати раціональну структуру управління, скласти оптимальний штатний розклад, спланувати фонд оплати праці, вдосконалити систему професійного розвитку і, як результат, підвищити ефективність використання управлінського персоналу

6. З метою усунення негативних детермінантів розвитку потенціалу управлінського персоналу, розроблено алгоритм процесу навчання управлінського персоналу. Удосконалено підхід щодо виявлення значущості знань для управлінських працівників різних рівнів управління, отримання яких направлено на підвищення ефективності розвитку управлінського персоналу машинобудівних підприємств. Встановлено, що виникнення ринкових відносин в умовах вітчизняної економіки призвело до змін в системі знань і людських цінностей. Це підтверджується важливістю економічних знань для всіх посад управлінського персоналу. Як результат, вітчизняні машинобудівні підприємства потребують підвищення ефективності управлінського персоналу, що можливо забезпечити шляхом удосконалення відповідної системи знань.

7. З метою подальшого підвищення ефективності використання управлінського персоналу та на цій основі підтримки достатнього рівня конкурентоспроможності машинобудівних підприємств необхідно не тільки оцінювати, але й на основі результатів оцінки розвивати потенціал управлінського персоналу. В даному разі впорядкування управлінської діяльності, уніфікація інформації, аналіз і контроль виконання управлінських рішень дозволяють підвищити не тільки результативність праці управлінського персоналу, але і сформувати конкурентні переваги для підприємств вітчизняного машинобудівного комплексу в сучасних умовах.

Публікації автора:

Публікації у наукових фахових виданнях

1. Верхоглядова Н. І., Слабко Я. Я., Лисенко Ю. В. Ефективність вкладень в освіту як запорука зростання національного доходу / Н. І. Верхоглядова, Я. Я. Слабко, Ю. В. Лисенко // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. праць .- Дніпропетровськ, 2005.- Вип. 203: в 4 т. – С. 1042-1047. Особистий внесок здобувача (0,2 д.а.) полягає в оцінці впливу рівня освіти на продуктивність праці працівника.

2. Лисенко Ю.В. Роль і значення конкурентоспроможності працівників в системі розвитку трудового потенціалу / Ю. В. Лисенко // Наукові праці Кіровоградського національного технічного університету. Сер.: Економічні науки: зб. наук. праць. - Кіровоград, 2007. - Вип. 11. – С. 155-161.

3. Лисенко Ю. В. Діагностика ефективності нормування праці управлінського персоналу як засіб підвищення його конкурентоспроможності / Ю. В. Лисенко // Наукові праці Кіровоградського національного технічного університету. Сер.: Економічні науки: зб. наук. праць . - Кіровоград, 2007. - Вип.12. – С. 144-149.

4. Лисенко Ю. В. Аспекти ефективного використання трудового потенціалу в системі соціально-трудових відносин / Ю. В. Лисенко // Збірник наукових праць Черкаського державного технологічного університету. Сер.: Економічні науки. -2008. №19. - ч.1., – С. 190-193.

5. Лисенко Ю. В. Формування системи оцінки ефективності використання управлінського персоналу на машинобудівному підприємстві / Ю. В. Лисенко // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. праць .- Дніпропетровськ, 2008.- Вип. 238: в 2 т. – С. 292-300.

6. Верхоглядова Н. І., Лисенко Ю. В. Принципи визначення оптимальної чисельності управлінського персоналу машинобудівного підприємства / Н. І. Верхоглядова, Ю. В. Лисенко // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємство, Запоріжжя, 2008.- № 3. – С. 51-56. Особистий внесок здобувача (0,48 д.а.).полягає в побудові організаційно-функціональної моделі процесу оптимізації чисельності управлінського персоналу

7. Лисенко Ю. В. Порівняльний аналіз систем оцінки ефективності управлінського персоналу на промислових підприємствах / Ю. В. Лисенко // Вісник Полтавського національного технічного університету. Сер.: Економічні науки . - Полтава, 2008.- Вип. 2 (17). – С. 83-87.

Публікації в інших виданнях

8. Лисенко Ю. В. Обучение персонала как основа эффективной работы предприятия / Ю. В. Лисенко // Економіка підприємства та промисловості: Дни науки - 2005: междунар. науч.-практ. конф., 2005 р.: тези доп. - Дніпропетровськ, 2005 Т.7. - С. 115-117.

9. Лисенко Ю. В. Вплив освіти на розвиток людського капіталу в Україні / Ю.В. Лисенко // Сучасні проблеми економіки та управління підприємствами: наук.-практ. конф., 2007 р.: тези доп. - Дніпропетровськ, 2007. - С. 44-46.

10. Малярова С. В., Лисенко Ю. В. Аспекти ефективного використання трудового потенціалу в системі соціально-трудових відносин / С. В. Малярова, Ю. В. Лисенко // Розвиток соціально-економічних відносин в умовах трансформації економіки України - 2007: І міжнар. наук.-практ. конф., 2007 р.: тези доп.- Хмельницький, 2007 Т.2.- С. 53-55. Особистий внесок здобувача (0,28 д.а.). полягає у визначенні сутності стратегії управління трудовим потенціалом працівника та оцінці його ефективного використання

11. Лисенко Ю. В. Управління розвитком трудового потенціалу працівника як комплексною системою / Ю. В. Лисенко // ХХІ століття: Наука. Технологія. Освіта. - 2007: ХІІ міжнар. наук.-практ. конф., 2007р.: тези доп.- Мукачево, 2007.- С. 78-79.

12. Лисенко Ю. В. Значення нормування праці для підвищення ефективності використання трудового потенціалу / Ю. В. Лисенко // Перспективи та приоритети розвитку економічного аналізу. -2007: ІV Всеукраїнська. наук.-практ. конф., 2007 р.: тези доп.- Донецьк, 2007. - С. 180-182.

13. Лисенко Ю. В. Моделювання процесів підвищення ефективності управлінського персоналу на підприємстві / Ю. В. Лисенко // Наукове забезпечення процесів реформування соціально-економічних відносин в умовах глобалізації. - 2008: ІІ міжнар. наук.-практ. конф., 2008 р.: тези доп.- Симферополь, 2008 .- С. 168-172.

14. Лисенко Ю. В. Про специфіку конкурентоспроможності робочої сили / Ю. В. Лисенко // ХХІ століття: Наука і вища освіта. - 2008: VІ міжнар. наук. конф.мол.наук., 2008 р.: тези доп.- Запоріжжя, 2008 .- С. 192-192.

15. Лисенко Ю. В. Оцінка потенціалу ефективності управлінського працівника/ Ю. В. Лисенко // Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності, стратегічне управління, маркетинг – проблеми теорії та практики. - 2008: міжвузівська наук.-практ. конф. студентів, молодих вчених та спеціалістів, 2008 р.: тези доп.-Кривий Ріг, 2008, С. 45-46.