Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Надворняк Ярослава Миколаївна. Ефективність виробництва м'яса великої рогатої худоби в Прикарпатті України : дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Харківський національний аграрний ун-т ім. В.В.Докучаєва. - Х., 2006.



Анотація до роботи:

Надворняк Я.М. Ефективність виробництва м’яса великої рогатої худоби в Прикарпатті України. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 – економіка сільського господарства і АПК. – Харківський державний аграрний університет ім. В.В.Докучаєва, Харків, 2005.

В дисертації наведено основні результати проведеного комплексного дослідження проблеми економічної ефективності і вибору найбільш енергозберігаючих технологій вирощування зернофуражних і кормових культур та виробництва яловичини в Івано-Франківській області.

Експериментальним шляхом установлено взаємозалежність економіки виробництва яловичини в молочному і м’ясному скотарстві від затрат сукупної енергії, як найбільш лімітуючих чинників підвищення рівня економічної ефективності виробництва м’яса великої рогатої худоби в Прикарпатті України.

Обґрунтовано основні перспективні показники розвитку галузі скотарства із врахуванням найбільш суттєвого критерію оцінки економічної ефективності – рівня рентабельності та факторів впливу на її підвищення в Прикарпатті України.

1. Комплексна експериментальна, енергетична і економічна оцінка виробництва м’яса великої рогатої худоби в молочному і м’ясному скотарстві при різних способах утримання тварин і системи кормовиробництва дала можливість науково обґрунтувати поетапне підвищення ефективності виробництва високоякісної конкурентоспроможної яловичини в умовах Прикарпаття України.

2. Енергетична оцінка кормовиробництва показала, що найменші затрати сукупної енергії визначені при вирощуванні багаторічних трав на зелений корм - 13,95 ГДж на 1га, вирощування їх на сіно збільшує витрати сукупної енергії на 5,7%, зеленої маси однорічних трав – на 23,5%. При вирощуванні кормових коренеплодів затрати сукупної енергії в 4,5 рази, кукурудзи на зелений корм і силос в 2,7 рази більші. Значний приріст енергії відзначається при вирощуванні багаторічних трав на сіно – у 2,2 рази і на зелений корм – у 1,5 рази, зерно озимої пшениці на 73,7%, зеленої маси однорічних трав – на 64,8%. Негативний баланс енергії (вироблено менше, ніж затрачено) відмічено при вирощуванні кукурудзи на зелений корм і силос -54,0%, кормових коренеплодів -10,7%.

При вирощуванні зернових і зернобобових культур найбільшу питому вагу в затратах сукупної енергії встановлено по зернових культурах у період догляду за посівами – 65,5-76,4%, кукурудзи на зелений корм і силос у період основного обробітку ґрунту і догляду за посівами, відповідно, 43,3 і 38,9%, зеленої маси однорічних трав – передпосівний обробіток ґрунту - 76,1%, багаторічних трав на сіно – догляд за посівами - 87,9%. По витратах паливо-мастильних матеріалів енергозберігаючими є витрати при вирощуванні багаторічних трав на сіно і зелену масу та однорічних трав на зелену масу, які складають відповідно 57,1кг/га, 37,2 і 66,7кг/га.

3. Для вирощування кормів при годівлі одного бугайця до 18-міс. віку по технології молочного скотарства необхідно виділяти 0,85га ріллі, на яких розміщувати багаторічні трави – 0,19га, однорічні трави – 0,12га, зернофуражні культури – 0,31га, кукурудзу на зелений корм і силос – 0,23га. По технології м’ясного скотарства для вирощування кормів на 1 бугайця, із врахуванням кормів на утримання корови, необхідно виділяти 1,46га ріллі, на яких розміщувати зернофуражні культури – 0,56га, багаторічні трави – 0,40га, кукурудзу на зелений корм і силос – 0,33га, однорічні трави – 0,16га, коренеплоди – 0,01га.

4. Спосіб утримання молодняка худоби в молочному скотарстві впливає на його продуктивність. В умовах передгір’я Карпат за 18-місячний період безприв’язного вирощування молодняка на щілинних підлогах середньодобовий приріст живої маси становить 742 г, при цілорічному прив’язному утриманні - 758 г або на 2.2 % більший, а при прив’язному в зимовий період і безприв’язному на вигульно-кормових майданчиках влітку – 781 г або більший на 5.3 %. Жива маса одного бугайця в 18-міс. віці досягла відповідно 437.9; 446.9 і 459.3 кг.

Продуктивність вирощених по технології м’ясного скотарства помісних бугайців чорно-ряба х абердин-ангуська породи в однакових умовах утримання (прив’язне взимку і безприв’язне на вигульно-кормових майданчиках влітку) в порівнянні з бугайцями чорно-рябої породи, вирощених по технології молочного скотарства, на 6.8 % вища, середньодобові прирости склали 879 г, а жива маса в 18-міс. віці досягла 487.4 кг, що на 28.1 кг більше. На ріст продуктивності вплинув ефект гетерозису в тваринництві, при якому помісі першого покоління розвиваються інтенсивніше. Якісні показники м’яса помісних бугайців також вищі. Забійна маса помісного бугайця на 33.3 кг або 13.1 % важча від бугайця чорно-рябої породи. Забійний вихід помісних бугайців склав 61.2 %, тоді як чорно-рябих – 57.1-57.7%.

5. Продуктивність праці залежить від способу утримання худоби. Так, при догляді за молодняком від 6 до 12-міс. віку в розрахунку на 100 голів оператор витрачає при безприв’язному утриманні на щілинних підлогах 263 хв., а при прив’язному – 389 хв. або в 1.5 рази більше, тому і навантаження поголів’я на оператора при прив’язному утриманні – 90 голів, а безприв’язному - 133 гол. При догляді за бугайцями віком 12-18 міс. в розрахунку на 100 голів треба витратити при безприв’язному утриманні 300-304 хв., при прив’язному утриманні - на 50.3 % більше. Установлено, що по фермі на 1000 скотомісць прив’язного утримання молодняка виробництво приросту живої маси досягає 118.94 ц на одного працюючого. При безприв’язному утриманні молодняка на щілинних підлогах продуктивність праці підвищується на 20.8 %, при прив’язному взимку і безприв’язному утриманні на вигульно-кормових майданчиках влітку - на 13.8 %.

6. Енергетична оцінка виробництва м’яса великої рогатої худоби показала, що затрати сукупної енергії на виробництво 1 ц приросту живої маси при різних способах утримання в межах технології молочного скотарства мало відрізняються між собою, але значно зростають при технології м’ясного скотарства. Так, найбільш енергозберігаючим є виробництво м’яса великої рогатої худоби при прив’язному утриманні молодняка взимку і безприв’язному на вигульно-кормових майданчиках влітку, при цілорічному прив’язному зростають на 14.4 % і безприв’язному на щілинних підлогах – на 3.5 %. В аналогічних умовах утримання худоби по технології м’ясного скотарства затрати сукупної енергії збільшуються на 42.4 %.

7. Питомі капітальні вкладення при безприв’язному утриманні молодняка великої рогатої худоби на щілинних підлогах збільшуються на 11.4 %, при прив’язному в зимово-стійловий період і безприв’язному на вигульно-кормових майданчиках у літній період зростають на 14.1 % в порівнянні з прив’язним утриманням. Утримання худоби за технологією м’ясного скотарства в капітальних приміщеннях збільшує питомі капітальні вкладення на 34.1 % за рахунок додаткової вартості скотомісць для розміщення корів. Тому в умовах Прикарпаття необхідно вести пошук здешевлення приміщень для м’ясної худоби. Установлено, що вартість приміщень для розміщення тварин знаходиться в межах 38-45 % від загальної кошторисної вартості модульної ферми на 1000 скотомісць. Термін окупності основних фондів прибутками при виробництві м’яса великої рогатої худоби в молочному скотарстві – 2.6-3.1 роки, в м’ясному скотарстві – 7.2 роки.

8. Установлено, що собівартість виробництва 1 ц живої маси великої рогатої худоби в межах технології молочного скотарства мало залежить від способу утримання худоби і в більшій мірі – від технології молочного чи м’ясного скотарства. Так, собівартість 1 ц живої маси при вирощуванні бугайців у зимово-стійловий період на прив’язі і в літній період на вигульно-кормових майданчиках складає 414.51 грн., при цілорічному безвигульному прив’язному – вона зростає лише на 2.2 %, при безприв’язному на щілинних підлогах збільшується на 2.6 %, тоді як при застосуванні технології м’ясного скотарства вона збільшується на 53.71-64.49 грн. або 12.6-15.6 %. У структурі собівартості витрати на корми складають 75.0-75.5 %, оплату праці 4.0-4.8 %.

За структурою собівартості виробництва м’яса великої рогатої худоби енергетична оцінка істотно не відрізняється від грошової. Так, питома вага витрат на оплату праці при грошовій оцінці становила від 4.0 до 4.8 %, на корми – 75.0-75.5%, на утримання основних фондів – 6.3-7.1 %, на енергоносії – 1.6-6.9 %; при енергетичній оцінці, відповідно, - на оплату праці – від 4.6 до 8.9 %, на корми – 71.3-80.8 %, на утримання основних фондів – 2.1-4.2 %, на енергоносії – 9.6-12.1 %.

9. Експериментальним шляхом установлено, що виручка від реалізації молодняка великої рогатої худоби в значній мірі залежить як від технології виробництва в молочному і м’ясному скотарстві, так і від способу утримання худоби. Так, при безприв’язному утриманні бугайців чорно-рябої породи на щілинних підлогах виручка від реалізації однієї голови склала 2674.79 грн., з них туша – 2362.80 і субпродукти – 311.89 грн.; при цілорічному прив’язному утриманні вона зростає на 84.36 грн. або 3.2 % і при прив’язному взимку і безприв’язному на вигульно-кормових майданчиках влітку – на 140.41 грн. або 5.2 %. У м’ясному скотарстві при реалізації помісного бугайця виручка досягає 3159.24 грн. або на 18.1 % більша.

10. Прибуток від реалізації м’яса великої рогатої худоби залежить від собівартості живої маси молодняка і ціни його реалізації. Реалізаційна ціна 1 ц живої маси залежить від якості м’яса. Якість м’яса бугайців у межах технології молочного скотарства мало залежала від способу утримання молодняка, і реалізаційна ціна знаходилась на рівні 610.82-617.40 грн./ц. Прибуток у молочному скотарстві залежав в основному від собівартості: чим нижча собівартість, тим більший прибуток. Так, при утриманні бугайців на прив’язі взимку і безприв’язно на вигульно-кормових майданчиках влітку прибуток на 1 ц живої маси склав 198.42 грн., при цілорічному прив’язному менше на 2.2 %, і при безприв’язному на щілинних підлогах знизився на 6.5 %.

У м’ясному скотарстві висока якість реалізованого м’яса помісних бугайців не змогла перекрити значно більшої собівартості виробництва живої маси, тому прибуток отримано менший, ніж у молочному скотарстві. Якщо виручка від реалізації 1 ц живої маси в м’ясному скотарстві склала 648.18 грн., що на 5.0-5.8 % більше, ніж в молочному скотарстві, а собівартість вища на 12.6-15.6 %, то прибуток знизився до 169.26 грн./ц або на 8.8-14.7 %.

11. У молочному скотарстві Прикарпаття України при прив’язному утриманні молодняка великої рогатої худоби в зимово-стійловий період і безприв’язному утриманні на вигульно-кормових майданчиках протягом літнього періоду на першому етапі при середньодобових приростах живої маси 500 г можна досягти собівартості 1 ц живої маси 410.37 грн. і рентабельності – 46.2 %, на другому етапі при 700 г середньодобового приросту можна знизити собівартість на 6.9 % і підвищити рентабельність до 57.0 %, на третьому етапі при середньодобових приростах молодняка 900 г, відповідно, на 16.8 % і до 75.7 %. При цьому на першому етапі в розрахунку на 1 га сільськогосподарських угідь можна виробляти 4.44 ц приросту живої маси молодняка худоби, на другому етапі – на 4.5 % більше і на третьому етапі – на 8.6 %. З 1 га сільськогосподарських угідь на першому етапі можна отримати 841.96 грн. прибутку, на другому – на 20.0 % більше, на третьому етапі – на 48.0 % більше.

12. У м’ясному скотарстві при прив’язному утриманні молодняка і корів взимку і безприв’язному на вигульно-кормових майданчиках влітку на першому етапі, коли середньодобові прирости складуть 500 г, собівартість 1 ц живої маси може бути 565.32 грн., на другому – при середньодобових приростах 700 г – на 5.0 % нижчою і на третьому – при 900 г нижчою на 13.8 %. На 1 га сільськогосподарських угідь на першому етапі можна виробляти приросту живої маси 2.29 ц, на другому – 2.71 ц і на третьому – 3.05 ц. З 1 га можна отримати прибутку на першому етапі 193.92 грн., на другому – 305.3 грн., на третьому – 498.37 грн.

Публікації автора:

1. Надворняк Я.М. Енергетична оцінка продукції кормовиробництва // Економіка АПК, 2000, № 9. – С.85-87.

2. Надворняк Я.М. Зменшення витрат енергії на виробництво кормів для вирощування молодняка худоби // Економіка АПК, 2002, № 7. – С.102-107.

3. Надворняк Я.М. Інноваційна діяльність в Івано-Франківській області // Фінанси України, 2005, № 3. – С. 65-71.

4. Надворняк Я.Н. Производство говядины в новых экономических условиях / Зб. Ефективність методів інтенсифікації виробництва продуктів тваринництва " Тези доповідей міжнародної науково-практичної конференції.– Харків: ІТ УААН, 1996. – С.60-61.

5. Надворняк Я.М. Розвиток і м’ясна продуктивність молодняка великої рогатої худоби / Зб. Вісник Сумського національного аграрного університету. Серія Фінанси і кредит. – 2002. – Вип. 1. – С.202-206.

6. Надворняк Я.М. Структура затрат сукупної енергії на одиницю площі при виробництві зернофуражних і кормових культур в лісостеповій зоні Прикарпаття України / Міжнародна науково-практична конференція студентів і молодих учених "Сталість, екологізація і ефективність сільськогосподарського виробництва в умовах аграрної реформи ". – Харків, 2002. – С.28-30.

7. Надворняк Я. М. Тенденції розвитку виробництва м’яса великої рогатої худоби в аграрному секторі економіки Івано-Франківської області / Зб. Вісник ХНАУ, серія “Економіка АПК і природокористування”, “Ринкові трансформації та розвиток продуктивних сил аграрного сектора”, Харків. – 2004. – № 9. – С.250-256).

8. Надворняк Я.М. Фінансове забезпечення розвитку інноваційної діяльності в сільськогосподарських підприємствах Івано-Франківської області // Економіка АПК, 2004, № 5. – С. 87-89.

9. Надворняк Я.М. Шляхи підвищення економічної ефективності виробництва м’яса великої рогатої худоби на Прикарпатті // Економіка АПК, 2005, № 7. – С. 100-104.

10. Чигринов Е.И., Сыромятникова Н.А., Надворняк Я.Н. Энергетическая оценка производства говядины / Информ. листок, ХАРПНТИ Укр НТИ, 1995. – № 61-95. – 4с.

11. Чигринов Е.И., Надворняк Я.Н. Организация производства говядины в союзе крестьян / Сб.: Научное наследие И.В. Бельговского и современные проблемы зоотехнии и ветеринарии. – Харьков: РИО ХЗВИ, 1995. – С.78.

12. Чигринов Е.И., Юрченко С.Г., Сыромятникова Н.А., Надворняк Я.Н. Оценка разных способов содержания бычков знаменской мясной породы до высоких убойных кондиций / Информ. листок, ХАРПНТИ Укр НТИ, 1995. – № 116-95. – 4 с..

13. Чигринов Є.І., Ковтун С.Є., Белоусов Т.М., Ковтун С.Б., Надворняк Я.М. Технологічні рішення селянських (фермерських) господарств по виробництву яловичини / Методичний і практичний посібник. – Харків: ІТ УААН. 1998.–60с.

14. Чигринов Є.І., Маменко О.М., Прудніков В.Г., Юрченко С.Г., Кутіков Є.С., Ковтун С.Б., Муравйов Л.Ф., Гнатушенко О.В., Сова О.А., Сиромятникова Н.А., Пономаренко О.В., Корх І.В., Надворняк Я.М. Методичні основи науково-виробничих дослідів по технології м’ясного скотарства / Методичні рекомендації. – т Харків: ІТ УААН, 1998. – 60 с.

15. Чигринов Є.І., Маменко О.М., Прудніков В.Г.,Юрченко С.Г., Кутіков Є.С., Ковтун С.Б., Муравйов Л.Ф., Гнатушенко О.В., Сова О.А., Сиромятникова Н.А., Пономаренко О.В., Корх І.В., Надворняк Я.М. Методичні основи науково-виробничих дослідів по технології м’ясного скотарства / Методичні рекомендації. 2-е вид., перероб., і доп. – Харків: ІТ УААН, 2001. – 60 с.

16. Чигринов Є.І., Ковтун С.Є., Белоусов Т.М., Ковтун С.Б., Марченко В.А., Надворняк Я.М., Стеганцов Г.А. Технологія виробництва молока і яловичини в селянському (фермерському) господарстві на 25 корів / Методичний і практичний посібник. – Харків: ІТ УААН, 2001. – 17 с.

17. Чигринов Є.І., Радченко В.В., Кандиба В.М., Юрченко С.Г., Муравйов Л.Ф., Марченко В.А., Кутіков Є.С., Ярмак В.С., Лютий Ю.М., Сиромятникова Н.А., Гнатушенко О.В., Ковтун С.Б., Гриненко Г.О., Корх І.В., Пономаренко О.В., Надворняк Я.М., Сова О.А. Основні технологічні напрями наукової концепції збереження ресурсів у молочному і м’ясному скотарстві / Науково-виробничий посібник. – Харків: Інститут тваринництва УААН, 2001. – 99 с.