Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Рослинництво


Каленчук Ярослава Василівна. Ефективність застосування регуляторів росту, біо- та мікропрепаратів при вирощуванні проса в умовах південної частини західного Лісостепу України : дис... канд. с.-г. наук: 06.01.09 / Подільський держ. аграрно-технічний ун-т. — Кам'янець-Подільський, 2006. — 166арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 121-134.



Анотація до роботи:

Каленчук Я.В. Ефективність застосування регуляторів росту, біо- та мікропрепаратів при вирощуванні проса в умовах південної частини західного Лісостепу України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.09 – рослинництво.

Подільський державний аграрно-технічний університет. – м. Кам’янець-Подільський. – 2006 р.

В дисертації приведенні результати трирічних досліджень та рекомендації стосовно ефективності застосування регуляторів росту, біо- та мікропрепаратів при передпосівній обробці насіння і обприскуванні посівів у фазі кущення.

Встановлено, що застосування біологічно активних препаратів сприяло підвищенню енергії проростання насіння на 2-22%, лабораторної і польової схожості насіння відповідно на 2-6 і 4-9%. Найбільш високу схожість насіння відмічено на сортах проса Миронівське 51 і Харківське 57, а саме: лабораторна склала 95%, а польова - 82-87%. Досліджувані препарати істотно впливали на морфологію рослин, а саме на збільшення кількості листя на 0,2-2,9 шт., продуктивних суцвіть на 0,4-1,9 шт. і кількості стебел на 0,5-1,2 шт.

Між морфологічними ознаками і врожайністю відмічено сильні прямі кореляційні зв'язки (r = 0,73-0,93), тобто із збільшенням таких основних показників, як число продуктивних стебел, довжина волоті, індивідуальна продуктивність рослин і т.д. значно зросла врожайність досліджуваних сортів проса.

Дослідження показали, що при вирощуванні сортів проса найбільш ефективними показали себе регулятор росту Агростимулін при передпосівній обробці насіння і мікропрепарат Байкал – при обприскуванні посівів, а також дворазова обробка (насіння + посів) обома препаратами.

Рекомендовані біологічно активні препарати сприяли підвищенню врожайності проса сортів Миронівське 51 - на 4,9-5,7 ц/га, Харківське 57, - на 4,1-4,7 і Київське 87 - на 3,6-4,0 ц/га та значному поліпшенні якості зерна.

Економічна оцінка свідчать про те, що застосування вищезгаданих біологічно активних препаратів сприяє підвищенню економічних показників. Так, найбільший чистий доход отримано на сорті Миронівське 51, він знаходився в межах 837,8-954,4 грн./га, рівень рентабельності складав 151,0-175,6%, тобто з перевагою порівняно з контролем 19,8-45,4%.

У дисертації проведено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення науково-практичного завдання, що виявляється у з’ясуванні ролі нових регуляторів росту, біо- та мікропрепаратів при застосуванні їх для передпосівної обробки насіння та обприскування посівів проса в різні фази росту та розвитку рослин, що забезпечує отримання високої врожайності, покращення якості зерна, а також сприяє одержанню екологічно чистої продукції та удосконаленню технології вирощування проса.

1. При визначенні енергії проростання насіння проса у контрольних варіантах (без застосування препарату) цей показник коливався від 51 до 56%, залежно від сорту. Найбільшу енергію проростання відмічено у сорту Миронівське 51 на варіанті, де проводилась передпосівна обробка насіння регулятором росту Агростимулін, цей показник склав 78%, тобто перевищив контроль на 22%. У сортів Харківське 57 та Київське 87 цей показник знаходився в межах 74-78%.

2. Обробка насіння регулятором росту Агростимулін, біопрепаратом Екозорф та мікропрепаратом Байкал сприяла суттєвому підвищенню схожості насіння сортів проса, які вивчались. Лабораторна схожість насіння проса на цих варіантах підвищилась на 2-6, а польова на 4-9%. Найвищу схожість насіння відмічено на сортах проса: Миронівське 51 та Харківське 57, а саме: лабораторна склала 91-95%, а польова – 87-89%.

3. Найвищий рівень виживання рослин при обробці насіння регулятором росту Агростимулін відмічено у сорту Миронівське 51, де виживання рослин склало 85-92%, дещо менші показники відмічено у сортів Харківське 57 та Київське 87 (79-87%). При застосуванні біологічно активних препаратів найбільш ефективними були варіанти, де проводилося обприскування посівів мікропрепаратом Байкал, густота стеблостою рослин перед збиранням на цьому варіанті перевищила контроль на 6-9%.

4. На тривалість міжфазних та вегетаційних періодів досліджуваних сортів проса мали вплив регулятор росту Агростимулін та біопрепарат Екозорф, як при передпосівній обробці насіння так і при обприскуванні посівів, а також при дворазовій обробці (насіння + посів) препаратами, вегетаційний період при цьому прискорився на 3-5 діб.

5. Регулятор росту, біо- та мікропрепарати мали значний вплив на показники морфології рослин проса: кількість стебел; кількість суцвіть, в т.ч. продуктивних; кількість гілочок першого порядку та кількість листків; підвищувалась висота рослин і, особливо, довжина волоті. Найбільший вплив препаратів відмічено на варіантах, де проводилась передпосівна обробка насіння регулятором росту Агростимулін, обприскування мікропрепаратом Байкал та дворазова обробка (насіння + посів) цими препаратами. Такий морфологічний показник, як кількість продуктивних суцвіть, на цих варіантах перевищив контроль у сортів: Миронівське 51 – на 1,7-1,9 шт., Харківське 57 – на 1,6-1,9 шт. та Київське 87 – на 1,9-2,3 шт.

6. Найвища урожайність проса одержана на варіантах із застосуванням препаратів: Агростимулін при передпосівній обробці насіння, де прирости урожайності склали 3,6 – 5,2 ц/га., а при обприскуванні посівів у фазі кущення мікропрепаратом Байкал з приростами 4,0-5,7 ц/га. Прирости отримані від дворазової обробки (насіння + посів), були майже аналогічні обробці насіння, але при цьому потребують додаткових матеріальних затрат.

7. Найбільшу масу 1000 зерен отримано у сортів проса Миронівське 51 та Харківське 57, а саме відповідно: 8,2 та 8,0 г. У сортів Київське 87 цей показник був значно менший – 7,3 та 7,2 г. Із застосуванням регулятора росту, біо- та мікропрепаратів маса 1000 зерен досліджуваних сортів проса підвищилась. Найбільший вплив на підвищення маси 1000 зерен мали препарати: Агростимулін при обробці насіння, Байкал при обприскуванні посівів та дворазова обробка цими препаратами. На цих варіантах показник перевищив контроль на 0,2-0,6 г.

8. Під впливом біологічно активних препаратів зерно сформувалось більш однорідне порівняно з контрольним варіантом. Найбільш вирівняне зерно було у варіантах, де проводилась передпосівна обробка Агростимуліном, обприскування Байкалом та дворазова обробка цими препаратами. На цих варіантах вирівняність зерна перевищила контроль у сортів: Миронівське 51 – на 5-6%, Харківське 57 – на 3-5% та Київське 87 – на 2-4%.

9. Біологічно активні препарати на плівчастість зерна проса не впливали, різниця між варіантами склала 0,1-0,2%, але цей показник значно різнився між досліджуваними сортами.

10. Із застосуванням біологічно активних препаратів підвищувався вміст білка. Так, найбільший вміст білка отримано у варіантах, де проводилась передпосівна обробка препаратом Агростимулін, а саме у сорту Миронівське 51 – 14,8%, Харківське 57 – 14,2, та Київське 87 – 13,6%, тобто перевищення контролю склало 1,8-1,6%. Обприскування посівів проса сприяло підвищенню вмісту білка на 0,1-0,4%.

11. Результати економічної ефективності свідчать, що застосування біологічно активних препаратів суттєво покращує економічні показники. Найбільший чистий прибуток отримано при вирощуванні сорту Миронівське 51, він знаходиться в межах 837,8-954,4 грн./га, рівень рентабельності складав 151,0-175,6%, тобто з відсотковим перевищенням контролю на 19,8-45,4%.

12. При застосуванні регулятора росту, біо- та мікропрепаратів підвищується урожайність різних сортів проса, за рахунок чого підвищується коефіцієнт окупності урожаю зерна та соломи. Найбільший коефіцієнт окупності одержано у варіантах, де проводилась передпосівна обробка насіння регулятором росту Агростимулін, обприскування посівів мікропрепаратом Байкал та дворазова обробка цими препаратами, у сорту Миронівське 51 цей показник перевищив контроль на 0,60-0,71 та у сорту Харківське 57 на 0,45 - 0,57.

Публікації автора:

  1. Каленчук Я.В. Влияние регуляторов роста на всхожесть семян проса. //Науч. труды Крымского государственного агротехнологического университета. Симферополь, – 2003, № 81 – C. 41-43.

  2. Алексеєва О.С., Каленчук Я.В. Вплив регуляторів росту, мікро- та біопрепаратів на урожайність та якість проса. //Зб. наук. праць ПДАТУ. – 2004, № 12 –C. 5-8. (автором одержано та узагальнено результати досліджень і підготовлено статтю до друку)

  3. Каленчук Я.В., Хоміна В.Я., Кістяник М.Б. Технологічні якості зерна проса залежно від застосування регуляторів росту, біо- та мікропрепаратів. //Зб. наук. праць ПДАТУ. – 2005, № 13 – С. 117-121. (автором одержано та узагальнено результати і підготовлено статтю до друку, співавторами матеріали та публікація не використовувались при захисті дисертації).

  4. Каленчук Я.В. Реакція різних сортів проса на застосування регуляторів росту, мікро- та біопрепаратів. //Збірник тез міжнародного наукового симпозіуму. Інститут рослинництва УААН ім. В.Я. Юр’єва Харків, – 2004 – С. 46.