Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Екологія


Малюга Юрій Єгорович. Екологічне обґрунтування ефективності азотомістких добрив пролонгованої дії : Дис... д-ра наук: 03.00.16 - 2009.



Анотація до роботи:

Малюга Ю.Е. Екологічне обґрунтування ефективності азотомістких добрив пролонгованої дії. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора сільськогосподарських наук за спеціальністю 03.00.16 – екологія. Дніпропетровський державний аграрний університет, Дніпропетровськ, 2009.

Дисертацію присвячено розробці методологічних основ створення повільнодійних мінеральних азотомістких і органо-мінеральних добрив.

У теоретичній частині відзначено механізми впливу повільнодіючих форм азотомістких і органо-мінеральних добрив на агрохімічні властивості ґрунтів, підвищення продуктивності сільськогосподарських і лісових культур, а також на якість одержуваної продукції.

Створено технологію одержання й характеристику повільнорозчинних азотомістких мінеральних і повільнодіючих органо-мінеральних добрив, відпрацьовані способи їх виробництва за власними методиками.

Отримано нові наукові дані з питань: динаміка трьох форм азоту, його міграції; вплив повільнорозчинних азотомістких добрив на врожайність і якість сільськогосподарських культур, одержання стандартних сіянців лісоутворювальних порід, посилення протиерозійної функції ґрунтозахисних меліоративних насаджень.

Надано оцінку перспективи застосування в лісовому господарстві органо-мінеральних добрив (сумішей), виготовлених з твердих побутових відходів та осаду стічних вод за спеціально розробленою методикою.

Обґрунтовано, що найкращі показники еколого-економічної та енергетичної ефективності у процесі виробництва досягаються при використанні повільнорозчинних мінеральних азотомістких і органо-мінеральних добрив на чорноземах і дерново-опідзолених ґрунтах лівобережного Лісостепу.

Підсумовуючи багаторічні авторські дослідження, спрямовані на регулювання екобезпечного азотного живлення сільськогосподарських і лісових рослин, можна зробити наступні висновки:

1. Створені нові екологобезпечні азотомісткі добрива пролонгованої дії: ПРД, ОМС, КОМС.

2. Означені теоретичні й прикладні аспекти створення і застосування в сільському і лісовому господарстві екологобезпечних та економічно ефективних повільнорозчинних азотомістких добрив пролонгованої дії.

3. Доведено істотну перевагу ПРД над традиційними азотомісткими добривами, яка проявляється через сприяння мобілізації засвоюваних форм азоту у верхньому (0–30 см) корененасиченому шарі ґрунтового профілю, гальмування профільної міграції нітратів та їх трансформації у ближній і дальній резерви азотного фонду. Виявлено багаторічну післядію ПРД на всіх досліджуваних ґрунтах.

4. Установлено специфічні екологічні ефекти від застосування нових екобезпечних форм і модифікацій повільнорозчинних азотомістких добрив на різних ґрунтах, що виготовлялися на базі традиційних добрив, гранули яких були оклюдовані біоклейовими оболонками, передусім, клеоло-колодієвою сумішкою (одно- або дворазовим покриттям).

5. Розроблена технологія синтезування КОМС та ОМС дає можливість виробляти екобезпечні органо-мінеральні добрива, які не мають аналогів у світі, мають пролонгований та меліоруючий ефекти універсальної екологічної дії.

6. Застосування ПРД оптимізує азотне живлення лісових сіянців при їх вирощуванні у відкритому й закритому ґрунті; максимальний вихід стандартних сіянців забезпечує норма 75 кг/га д.р. з потрійним покриттям в основне внесення; високоефективним є екобезпечне літнє підживлення ПРД локально-стрічковим поверхневим і глибоким способами внесення в нормах 50-100 кг/га д.р. карбаміду з одно- і чотирьохразовим покриттями

7. Доведено високий еколого-економічний ефект дії ПРД за сумісного використання їх з біостимуляторами росту при вирощуванні сіянців сосни звичайної та берези повислої.

8. Застосування добрив з повільнодіючим ефектом розчинення підвищує врожайність: на клонах насіннєвих плантацій сосни звичайної і дуба звичайного; на плантації сосни звичайної (з чіткою післядією на другий- четвертий роки врожайність шишок сосни звичайної підвищується на 121-359 %, жолудів дуба звичайного – на 42-157 %; томатів, огірків, капусти, кабачків, перцю солодкого на 20-400 % (екобезпечність овочевої продукції є гарантованою: вміст нітратів знижується до 58 % без перевищення ГДК); трести льону-довгунця сорту К-6 180-217 %, волокна 76-135 % (якість трести підвищується на 0,25 од. проти стандартного добрива); урожайність озимої пшениці сортів Миронівська808, Донський напівкарлик, Дніпровська–846 до 8,7-19,7 %, (білковість хлібних злаків зростає на 1,46-1,80 %).

9. Доказана протиерозійна ефективність ПРД під лісомеліоративними культурами на схилах, стимулююча розростання тонких коренів, і їх накопичення (1-7 т/га), що забезпечує закріплення в поверхневих шарах ґрунту фракцій мулу і дрібного пилу.

10. Виявлено позитивний ефект дії і післядії ПРД на азотний режим досліджуваних ґрунтів, що істотно зменшує ризики небезпечного впливу азотних добрив на довкілля:

на темно-сірому реградованому ґрунті сьомий рік післядії ПРД маркується підвищенням до 114 % умісту мінерального і легкогідролізованого азоту, важкогідролізованої фракції до 113 % (R=0,84);

на дерновому малогумусному супіщаному ґрунті внесення ПРД сприяє підвищенню проти контролю вмісту всіх досліджуваних форм азоту в перший, другий і шостий рік післядії (R = 0,79).

11. Установлено істотний вплив азотних добрив на лісову екосистему, передусім, структуру азотного фонду дерновослабопідзолистого глинисто-піщаного ґрунту: деревостани в лісових екосистемах отримують додаткове живлення не менше восьми років післядії; амонійний азот добрив швидко нітрифікується, залучаючи до нітрифікації на третій рік після їх внесення і амоній з ґрунту.

12. Доведено особливу екологічну перспективність нових оклюдованих модифікацій добрив, які завдяки повільній розчинності мають властивості пролонгованої дії (передусім, екобезпечні повільнодіючі азотомісткі ОМС та КОМС із програмованою екологічною функцією універсального меліоранту); їх виробництво при хімічній утилізації ТПВ, ОСВ, відходів сільського господарства і деревообробної промисловості радикально вирішує проблему зменшення забруднення довкілля.

13. Екологічні наслідки застосування ОМС, в оптимальних (30 40 т/га) дозах, проявляються на темно-сірому реградованому ґрунті: у зниженні його щільності, поліпшенні структурно-агрегатного стану, нагромадженні органічного вуглецю та загального азоту, регулюванню кислотно-основної рівноваги; протидії втратам сполук азоту з ґрунту. Застосування КОМС у закритому ґрунті стимулює приріст сіянців сосни звичайної порівняно з виробничим контролем та з використанням імпортними добривами (Iglak, Agricol), а також одержання стандартних сіянців з підвищеною стійкістю до захворювань.

14. Доведено, що повільнорозчинні мінеральні азотомісткі добрива та ОМС мають найкращі показники економічної й еколого-енергетичної ефективності: застосування оклюдованого амофосу у фітомеліоративних лісонасадженнях є у 1,8 раза ефективнішим за його стандартний аналог; екоенергетична ефективність оклюдованого амофосу (119 Мкал/га) вдвічі вища від стандартного добрива; застосування ПРД на клонових насіннєвих плантаціях сосни звичайної дає вдвічі більший чистий прибуток, ніж стандартні добрива; нормоване удобрення капусти сорту Амагер карбамідом повільнорозчинним забезпечує до 515 грн/га додаткового чистого прибутку (на 185 грн/га більш ніж стандартні добрива).

Пропозиції виробництву

Для раціонального екологічно безпечного застосування повільнорозчинних азотомістких мінеральних добрив органо-мінеральної суміші пропонується наступне:

У лісовому господарстві:

    1. У лісогосподарських підприємствах, що спеціалізуються на вирощуванні сіянців лісоутворювальних порід у відкритому і закритому ґрунті, для одержання стандартного посадкового матеріалу для підвищення врожайності насіння на клонових лісонасіннєвих плантаціях при вирощуванні еколого-меліоративних насаджень на еродованих ґрунтах, для підвищення їх протиерозійної ефективності рекомендується використовувати повільнорозчинні азотмісткі мінеральні добрива й органо-мінеральні суміші розкидним чи локальним способом та з урахуванням умов призначення і природно-кліматичних факторів.

    У сільському господарстві:

    2. У колективних і фермерських господарствах, що спеціалізуються на одержанні екологічно чистої продукції, рекомендується застосовувати повільнорозчинні азотмісткі добрива, норми внесення яких зменшуються у два-три рази у порівнянні зі звичайними формами азотомістких добрив.

    3. Повільнорозчинні азотмісткі мінеральні добрива рекомендується із одно- чи двократним капсулюванням гранул звичайних добрив клеоло-колодієвою сумішкою.

    4. Під час приготування і використання органо-мінеральної суміші з одноразовим циклом на поточний вегетаційний період суворо дотримуватися правил техніки безпеки відповідно до еколого-нормативного документа, зазначеного у «Рекомендаціях з використання органо-мінеральної суміші в лісових розсадниках».

    5. Хімічним підприємствам, що виготовляють стандартні мінеральні добрива для створення ПРД, рекомендується використовувати бійклейові покриття з клеоло-колодієвою суміші чи клею «Марс», які наносять на гранули традиційних мінеральних азотних добрив у кількості відповідно 1,1 1,2 % і 0,8 1,0 %/

Публікації автора:

Монографія

  1. Малюга Ю. Е. Теоретическое обоснование эффективности пролонгированных азотных удобрений в лесном и сельском хозяйстве Украины: Монография / Малюга Ю. Е. Х.: Новое слово, 2006. 438 с.

Статті

  1. Малюга Ю. Е. Використання повільнорозчинних мінеральних добрив / П.С. Пастернак, И.И. Смольянинов, В.Н. Угаров В. М., Ю.Е. Малюга // Лісове господарство, лісова, паперова і деревообробна промисловість / Голов. ред. В. Ф. Костенко. – К., 1988. – № 2. – С.13–14. (Особистий внесок проведення наукових досліджень, узагальнення результатів).

  2. Малюга Ю. Е. Влияние азотных удобрений на динамику минерального азота в почве и ризосфере, а также на текущий прирост сосновых насаждений / Угаров В.Н, Мостепанюк В. А., Малюга Ю. Е. // Агрохимия и почвоведение. Республ. междвед. темат. науч. сб. –К.: Урожай, 1989. Вып. 52. – С.13-18. (Особистий внесок – проведення наукових досліджень, узагальнення експериментальних даних, формулювання висновків).

  3. Малюга Ю. Є. Про систему показників щодо оцінки ґрунтового живлення рослин / І. І. Смольянинов, В. М. Угаров, Ю. Є. Малюга // Агрохімія і ґрунтознавство: Республ. межвед. темат. науч. сб. – К.: Урожай, 1993. – Вип. 56. – С. 92–95. (Особистий внесок – проведення наукових досліджень, узагальнення експериментальних даних, формулювання висновків).

  4. Малюга Ю. Е. Биологический круговорот веществ и почвоведение / И. И. Смольянинов, В. Н. Угаров, Ю. Е. Малюга : Сб. науч. тр. ХНАУ. – Х., 1994. С.83 – 92. (Особистий внесок – проведення наукових досліджень, узагальнення експериментальних даних, формулювання висновків).

  5. Малюга Ю. Є. Екологічні аспекти використання нових форм повільнорозчинних мінеральних добрив / Ю. Є. Малюга, В. В. Дегтярьов, М. І. Лактіонов // Зб. наук. пр. Уман. с.-г. академії. – К., 1997. – Вип. 3. – С. 56–58. (Особистий внесок – проведення наукових досліджень, узагальнення експериментальних даних, формулювання висновків).

  6. Maluga Y. E. Conservative – ameliorative function of protective forest plantations // Collection of papers by Ukrainian members of ESSC. / Y.E. Maluga– Kharkov, 1997/3. – P.37–44.

  7. Малюга Ю. Е. Окклюдированные удобрения: их возможности для повышения качественной структуры урожая / Ю. Е. Малюга, И.И. Смольянинов, В. В. Дегтярев : Міжвід. темат. наук. зб Агрохімія і ґрунтознавство [«Ґрунти – Екологія – продовольство»], (Рівне, 6-10 липня 1998 р.) – Х., 1998. – С. 180–181. (Cпец. вип. до V з’їзду УТГА. (Особистий внесок – проведення науково-дослідних робіт, обробка, аналіз та узагальнення експериментальних даних).

  8. Малюга Ю. Е. Влияние медленнорастворимых азотных удобрений на урожай льна-долгунца и качество его продукции (на примере Новгород-Сиверского р-на Черниговской обл.) / Ю. Е. Малюга // Вісн. Харків. нац. аграр. ун-ту. – Сер. «Ґрунтознавство і агрохімія, землеробство, лісове господарство» / відп. Ред. Д.Г. Тихоненко. – Х., 1999.– Вип. № 1. – С. 158–160.

  9. Малюга Ю.Е. Влияние стандартных и медленнодействующих удобрений на охранно-мелиоративную функцию защитных лесных насаждений / Ю. Е. Малюга // Вісн. Харків. нац. аграр. ун-ту. – Сер. «Ґрунтознавство і агрохімія, землеробство, лісове господарство». / відп. Ред. Д.Г. Тихоненко. – Х., 1999. – Вип. № 2. – С. 286–295.

  10. Малюга Ю. Е. Эффективность медленнорастворимых азотных удобрений на почвозащитных лесных насаждениях / Ю. Е. Малюга, И. И. Смольянинов, А.А. Мостепанюк // Вісн. Харків. нац. аграр. ун-ту. – Сер. «Ґрунтознавство і агрохімія, землеробство, лісове господарство» /відп. Ред. Д.Г. Тихоненко. – Х., 2001. – Вип. № 4. С. 105–108. (Особистий внесок - узагальнення експериментальних даних щодо впливу повільнорозчинних добрив на ґрунтозахисні лісові насадження, сформульовано висновки).

  11. Малюга Ю. Е. Эффективность медленно-растворимых удобрений при выращивании сеянцев дуба черешчатого в лесопитомнике / Ю. Е. Малюга, И. И. Смольянинов // Вісн. Харків. нац. аграр. ун-ту. – Сер. «Ґрунтознавство і агрохімія, землеробство, лісове господарство» / відп. ред. Д.Г. Тихоненко . Х., 2001. – Вип. №1.– С. 149–153. (Особистий внесок – проведення науково-дослідних робіт, обробка, аналіз та узагальнення експериментальних даних).

  12. Малюга Ю. Є. Еколого-економічний аспект утилізації органічної складової твердих побутових відходів / Ю. Є. Малюга, А.С. Торосов, П.Б. Тарнопільський, А.А. Мостепанюк, І.І. Смольянинов // Вісн. ХІСП. Харківський інститут соціального прогреса – Сер. «Екологія, техногенна безпека і соціальний прогрес» / Гол. ред. Л.Ю. Перлов. – Х., 2002. – Вип.1(2). – С. 155–163. (Особистий внесок – висвітлення проблеми утилізації твердих побутових відходів, аналіз літературних та експериментальних даних, формулювання висновків).

  13. Малюга Ю. Е. Утилизация твердых бытовых отходов в универсальное удобрение-мелиорант / Ю.Е. Малюга, А.С. Торосов, П.Б. Тарнопильский, А.А. Мостепанюк // Еколог. вісн. – К., 2002. – № 1–2. – С. 15. (Особистий внесок - проведення науково-дослідних робіт, обробка, аналіз та узагальнення експериментальних даних).

  14. Малюга Ю. Є. Ефективність органо-мінеральної суміші при використанні в посівах сосни звичайної в закритому ґрунті / Ю.Е. Малюга, А.С. Торосов, П.Б. Тарнопильский, А.А. Мостепанюк, І.І. Смольянинов, І.М. Усцький, Ю.О. Болтенков, Н.П. Щостко, В.В. Дегтярьов, О.Ю. Чекар // Вісн. Харків. нац. аграр. ун-ту. – Сер. «Ґрунтознавство і агрохімія, землеробство, лісове господарство»: праці міжн. конф. [«Культурний ґрунтогенез і ноосферна перспектива інформаційного суспільства» присвяч. 100-річчю з дня народження Олексія Михайловича Можейка] (Харків,14 червня 2002 р.) / відп. ред. Д.Г.Тихоненко. – Х., 2002. – Вип. № 2. – С. 137–141. (Особистий внесок – проведення науково-дослідних робіт, обробка, аналіз та узагальнення експериментальних даних. (Особистий внесок – проведення науково-дослідних робіт, обробка, аналіз та узагальнення експериментальних даних).

  15. Малюга Ю. Е. Эффективность универсального органо-минерального удобрения-мелиоранта, приготовленного на основе твердых бытовых отходов / Ю.Е. Малюга, И.И. Смольянинов, П.Б. Тарнопильский, А.А. Мостепанюк, В.В. Дегтярев, Е.Ю. Чекарь : міжвід. темат. наук. Зб. Агрохімія і ґрунтознавство [«Ґрунти – Екологія – продовольство»], (Умань, 1-5 липня 2002 р.). – Кн. 3. – Х., 2002. – С. 251–252. ( Спец. вип. до УІ з’їзду УТГА). (Особистий внесок – проведення науково-дослідних робіт, обробка, аналіз та узагальнення експериментальних даних).

  16. Малюга Ю. Є. Ефективність продуктів утилізації твердих побутових відходів при використанні їх у посівах дуба червоного на темно-сірих лісових ґрунтах Лівобережного Лісостепу України / Ю.Є. Малюга, М.Д. Євтушенко, В.В. Дегтярьов, О.Ю. Чекар, А.С. Торосов // Вісн. Львів. держ. аграр. ун-ту. – Сер. «Агрохімія». ( Гол. ред. В.В. Снітинський). Л., 2002. – № 6. – С. 352–357. (Особистий внесок – проведення науково-дослідних робіт, обробка, аналіз та узагальнення експериментальних даних).

  17. Малюга Ю. Є. Ефективність продуктів рециклінгу комплексної утилізації побутових та промислових відходів у лісовому господарстві / Ю.Є. Малюга, В.В. Дегтярьов, І.І. Смольянинов, В.П. Шапорев (Екологічні аспекти при використанні нових органо-мінеральних добрив) : сб. науч. тр. ХI Междунар. науч.-техн. конф. [«Экология и здоровье человека. Охрана водного и воздушного бассейнов. Утилизация отходов»], ( Бердянск, 9-13 июня 2003 г.) Министерство охраны окружающей природной среды Украины. – Т. III. – Харьков-Бердянск, 2003. – С. 700–710. (Особистий внесок – висвітлення проблеми забруднення навколишнього середовища твердими побутовими відходами та осадом стічних вод, узагальнення експериментальних даних, формулювання висновків).

  18. Малюга Ю. Є. Ефективність комплексної органо-мінеральної суміші в закритому ґрунті на посівах сосни звичайної / Ю.Є. Малюга, І.М. Усцький, П.Б. Тарнопільський, Ю.А. Болтенков, І.І. Смольянінов, А.С. Торосов, А.А. Мостепанюк, О.Ю. Чекар: праці міжн. конф. [До 120-х роковин «Русского чернозема» та експедицій В.В. Докучаєва] (Харків, 27 червня 2003 р.) // Вісн. Харк. нац. аграр. ун-ту. – Сер. «Ґрунтознавство і агрохімія, землеробство, лісове господарство» / відп. Ред. Д.Г. Тихоненко. – Х., 2003. – Вип. № 2. – С. 63–67. (Особистий внесок – проведення науково-дослідних робіт, обробка, аналіз та узагальнення експериментальних даних, формулювання висновків).

  19. Малюга Ю. Е. Рециклинг твердых бытовых отходов в органо-минеральное удобрение–мелиорант / Ю.Е. Малюга, И.И. Смольянинов, А.А. Мостепанюк // Наук. вісн. нац. аграр. ун-ту. – К., 2004. – С. 62–66. (Особистий внесок – висвітлення проблеми забруднення побутовими відходами та засоби приготування органо-мінеральної суміші, узагальнення експериментальних даних).

  20. Малюга Ю. Є. Эффективность применения медленнорастворимых удобрений на лесосеменных плантациях дуба обыкновенного: трансформация азота в 0–20 см слое темно-серой оподзоленной почвы / Ю.Є. Малюга: праці міжн. конф. присвяч. 100-річчю з дня народження О.М. Гринченка, Г.С. Гріня, М.К. Крупського (Харків, 18 червня 2004 р.) // Вісн. Харків. нац. аграр. ун-ту. – Сер. «Ґрунтознавство і агрохімія, землеробство, лісове господарство» / відп. ред. Д.Г. Тихоненко – Х., 2004. – № 1 – С. 285–289.

  21. Малюга Ю. Є. Використання органо-мінеральних сумішей та СаСО3 при вирощуванні сіянців дуба звичайного в лісових розсадниках / Ю.Є. Малюга, І.М. Усцький, П.Б. Тарнопільський, І.І. Смольянінов, А.С. Торосов, А.А. Мостепанюк, Ю.В. Харченко, О.Я. Демідієнко // Вісн. Харків. нац. аграр. ун-ту. – Сер. «Ґрунтознавство і агрохімія, землеробство, лісове господарство» / відп. ред. Д.Г. Тихоненко. – Х., 2004. – Вип. № 6. – С. 286–288. (Особистий внесок: проведення науково-дослідних робіт, обробка, аналіз та узагальнення експериментальних даних).

  1. Малюга Ю. Е. Переработка и эффективность применения продукта рециклинга твердых бытовых отходов в лесном и сельском хозяйстве / Ю.Е. Малюга, И.М. Усцкий, И.И. Смольянинов: сб. науч. тр. ХIІ Междунар. науч.-техн. конф. [«Экология и здоровье человека. Охрана водного и воздушного бассейнов. Утилизация отходов»] (Бердянск, 7-13 июня 2004 г.) / Мин. охраны окружающей природной среды Украины. – Х., 2004. – Т.3. – С. 607–613. (Особистий внесок –проведення науково-дослідних робіт, обробка, аналіз та узагальнення експериментальних даних).

  2. Малюга Ю. Е. Экологические аспекты и пути решения проблемы переработки бытовых отходов / Ю.Е. Малюга, И.И. Смольянинов, А.С. Торосов: сб. науч. ст. Междунар. науч.-практ. конф. [«Проблемы сбора, переработки и утилизации отходов], (Одеса, 8-9 квітня 2004 р.) /Мин. охраны окружающей природной среды Украины. ОЦНТЭИ».– Одесса, 2004. – С. 271–276. (Особистий внесок –проведення науково-дослідних робіт, обробка, аналіз та узагальнення експериментальних даних).

  3. Малюга Ю. Е. Об эффективности использования медленно-растворимых удобрений в лесомелиоративных насаждениях на примере березы бородавчатой / Ю.Е. Малюга, И.И. Смольянинов, П.Б. Тарнопильский // Наук. вісн. Нац. ун-ту. – Вип. 81. – К., 2005. – С. 253–261. (Особистий внесок –проведення науково-дослідних робіт, обробка, аналіз та узагальнення експериментальних даних).

  4. Малюга Ю. Е. Эффективность применения медленно растворимого аммофоса на эродированной почве под мелиоративные насаждения / Ю.Е. Малюга // Вісн. Харків. нац. аграр. ун-ту. – Сер. «Ґрунтознавство і агрохімія, землеробство, лісове господарство» / відп. ред. Д.Г. Тихоненко. –Х., 2005. – Вип. №1. – С. 166–168.

  5. Малюга Ю. Е. Пути решения утилизации ТБО и ОСВ в комплексное органо-минеральное удобрение: эколого-экономические аспекты проблемы / Ю.Е. Малюга, П.Б. Тарнопильский, И.М. Усцкий: сб. науч. тр. ХІІІ Междунар. науч.-техн. конф. [«Экология и здоровье человека. Охрана водного и воздушного бассейнов. Утилизация отходов»], (Алушта, 13-17 июня 2005 г.) /Мин. охраны окружающей природной среды Украины. – Харьков-Алушта, 2005.– Т. ІІ. – С. 765–772. (Особистий внесок – проведення науково-дослідних робіт, обробка, аналіз та узагальнення експериментальних даних).

  6. Малюга Ю.Е. Перспективы использования новых технологий утилизации ТБО и ОСВ в проектах совместного внедрения / Ю.Е. Малюга, П.Б. Тарнопильский, А.Б. Торосов, А.А. Яровенко, А.А. Мостепанюк, И.Б. Остапенко, Л.В. Корниенко, В.В. Дегтярев, Е.Ю. Чекар, В.П. Шапорев, М.Г. Зинченко, Н.В. Щербаков: Сб. науч. тр. ХV междунар. науч.-техн. конф [«Экологическая и техногенная безопасность. Охрана водного и воздушного бассейнов. Утилизация отходов:], ( Бердянск, 9-13 июня 2007 г.) /Мин. охраны окружающей природной среды Украины. – Харьков-Бердянск, 2007. – С.217-224.

  7. Малюга Ю.Є. Ефективність застосування органо-мінеральної суміші при утилізації тирси деревообробної промисловості в закритому ґрунті на посівах сосни звичайної /Ю.Є. Малюга, П.Б Тарнопільський І.І. Смольянінов, Д.В. Стовбуренко, А.С. Торосов, А.А. Мостепанюк, І.Б. Остапенко, Л.В Корнієнко, М.М. Глебов, В.В. Дегтярьов, О.Ю. Чекар, В.П. Шапорев, М.Г. Зінченко, Веприцький С.С. Веприцький, Ю.В. Веприцький: сб. науч. тр. ХVІ междунар. науч.-техн. конф [«Экологическая и техногенная безопасность. Охрана водного и воздушного бассейнов. Утилизация отходов:], ( Бердянск, 9-13 июня 2008 г.) /Министерство охраны окружающей природной среды Украины.. – Харьков-Бердянск, 2008. – С.437-446.

Авторські свідоцтва та патенти:

  1. А.с. 1255090 СССР А 01 № 59/00; С 05 G 5/00 Способ улучшения качества зерна хлебных злаков / П.С. Пастернак, И.И. Смольянинов, Ю.Е. Малюга, Е.Н. Золотарев, Л.П. Кучумова, П.М. Негиевич (СССР). № 3493055 / 30-15 ; заявл. 16.07.82; опубл. 07.09.86; Бюл. № 33. (Особистий внесок Малюги Ю.Є.: проведення патентного пошуку, проведення науково-дослідних робіт, обробка, аналіз та узагальнення експериментальних даних, формулювання формули винаходу).

  2. А.с. 1341173 СССР А 1 С 05 С 1/02 Способ получения медленнодействующего азотного минерального удобрения / П.С. Пастернак, И.И. Смольянинов, Ю.Е. Малюга, Н.И. Шеремет, Л.В. Рогулина (СССР). № 24029068 ; заявл. 24.02.86; опубл. 30.09.87; Бюл. № 36. (Особистий внесок проведення патентного пошуку, проведення науково-дослідних робіт, обробка, аналіз та узагальнення експериментальних даних, формулювання формули винаходу).

  3. А.с. 1490105 СССР А 1 С 05 С 1/02 Способ получения медленнодействующего азотного минерального удобрения / П.С. Пастернак, И.И. Смольянинов, В. Н. Угаров, Ю. Е. Малюга, А. И. Китайгора, Л. В. Рогулина (СССР) № 4223352 ; заявл. 23.02.87; опубл. 30.06.89; Бюл. № 24. (Особистий внесок проведення патентного пошуку, проведення науково-дослідних робіт, обробка, аналіз та узагальнення експериментальних даних, формулювання формули винаходу).

  4. А.с. 1555318 СССР А 1 С 05 С 1/02 Способ повышения агрохимической эффективности гранулированных удобрений / П.С. Пастернак, И. И. Смольянинов, Ю. Е. Малюга, В. Н. Угаров, А. А. Мостепанюк, Н.П. Кононенко, С.В. Вакал (СССР). № 4394138: заявл. 08.02.88; опубл. 28.09.88. Бюл. № 13. (Особистий внесок проведення патентного пошуку, проведення науково-дослідних робіт, обробка, аналіз та узагальнення експериментальних даних, формулювання формули винаходу).

  5. Пат. 23099 А України МПК6. С 05 С 1/00; С 05 G 3/10. Спосіб отримання повільнорозчинного азотного добрива / Ю.Є Малюга, В.В. Дегтярьов, В.М. Угаров, П.Б. Тарнопільський, В.І. Кисіль, О.Д. Вітанов.: Заявник та патентовласник Український науково-дослідний інститут лісового господарства і агролісомеліорації, м. Харків. - № 95041936: заявл. 25.04.95; опубл. 30.06.98; Бюл. № 3. Особистий внесок проведення патентного пошуку, проведення науково-дослідних робіт, обробка, аналіз та узагальнення експериментальних даних, формулювання формули винаходу

  6. Пат. 29590 А України А 01 G 23/00 МПК5. Спосіб передпосівної підготовки насіння дрібнонасінних рослин / В. В. Дегтярьов, Р. Г. Киселевський, Ю. Є. Малюга, Є. В. Скрильник, І. І. Смольянинов, В. М. Угаров: Заявник та патентовласник Український науково-дослідний інститут лісового господарства і агролісомеліорації; Харківський державний аграрний університет ім. В. В.Докучаєва, Інститут ґрунтознавства та агрохімії ім. О.Н. Соколовського, м. Харків. - № 95041937: заявл. 25.04.95; опубл. 27.02.98; Бюл. № 1, бюл. № 6-ІІ, 2000. Особистий внесок проведення патентного пошуку, проведення науково-дослідних робіт, обробка, аналіз та узагальнення експериментальних даних, формулювання формули винаходу.

  7. Деклар. пат. 39402 А України МПК7 С 05 F 9/00. Спосіб одержання суміші для підвищення родючості ґрунтів з твердих побутових відходів / Ю. Є. Малюга, А. С. Торосов, П. Б. Тарнопільський, А. А. Мостепанюк, І. І. Смольянинов, О.А. Яровенко, І.М.Усцький, В.І. Кисіль, Л.О. Козирева, М.Г. Зінченко, А.С. Ютіна, В.В. Дегтярьов, О.Ю. Чекар; Заявник та патентовласник Інститут ґрунтознавства та агрохімії ім. О.Н. Соколовського, Український науково-дослідний інститут лісового господарства і агролісомеліорації ім. Г. Н Висоцького, м. Харків. - № 20000740602 : заявл. 10.07.2000; опубл. 15.06.2001; Бюл. № 5. (Особистий внесок Малюги Ю.Є.: проведення патентного пошуку, проведення науково-дослідних робіт, обробка, аналіз та узагальнення експериментальних даних, формулювання формули винаходу).

  8. Деклараційний патент 50419 А України МПК С 05 F 9/00. Спосіб одержання комплексного органо-мінерального добрива на основі побутових відходів (тверді побутові відході та осад стічних вод) / Ю. Є. Малюга, І. В. Корінько, А. С. Торосов, П. Б. Тарнопільський, І. І. Смольянинов, А.А. Мостепанюк, В.В. Дегтярьов, Є.В.Скрильник, І.М. Усцький, О.А. Яровенко, Ю.О. Болтенков, В.І. Кисіль, М.Д. Євтушенко, О.Ю. Чекар, М.Г. Зінченко, Т.О. Гринченко, К.С. Карпач, В.В. Дегтярев; Заявник та патентовласник Національний науковий центр «Інститут ґрунтознавства та агрохімії ім. О.Н. Соколовського, Український науково-дослідний інститут лісового господарства і агролісомеліорації ім. Г. Н Висоцького, Харківський національний аграрний університет ім. В. В Докучаєва, м. Харків. - № 2002010141: заявл. 03.01.2002; опубл. 15.10.2002; Бюл. № 10. (Особистий внесок проведення патентного пошуку, проведення науково-дослідних робіт, обробка, аналіз та узагальнення експериментальних даних, формулювання формули винаходу).

Тези конференцій

  1. Малюга Ю. Е. Окклюдированные удобрения: их возможности для повышения качественной структуры урожая / Ю. Е. Малюга, И.И. Смольянинов, В. В. Дегтярев : Міжвід. темат. наук. зб Агрохімія і ґрунтознавство [«Ґрунти – Екологія – продовольство»], (Рівне, 6-10 липня 1998 р.) – Х., 1998. – С. 180–181. (Cпец. вип. до V з’їзду УТГА. (Особистий внесок – проведення науково-дослідних робіт, обробка, аналіз та узагальнення експериментальних даних).

  2. Малюга Ю. Є. Одержання органо-мінеральної суміші для підвищення родючості ґрунтів на основі твердих побутових відходів / Ю. Є. Малюга, А. С. Торосов, П. Б. Тарнопільський, А. А. Мостепанюк // Зб. наук. пр.: спец. вип. – К.: РВПС України, 2000. – С. 136. (Особистий внесок – висвітлення проблеми застосування нетрадиційних видів добрив у підвищенні родючості ґрунтів, узагальнення експериментальних даних).