Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка природокористування і охорони навколишнього середовища


Какутич Євгеній Юрійович. Екологічне підприємництво у забезпеченні сталого економічного зростання : Дис... канд. наук: 08.00.06 - 2007.



Анотація до роботи:

Какутич Є.Ю. Екологічне підприємництво у забезпеченні сталого економічного зростання. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.06 – Економіка природокористування та охорони навколишнього середовища. – Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України, Київ, 2007.

Дисертацію присвячено організаційно-управлінським аспектам вдосканалення системи екологічного підприємництва у забезпеченні сталого економічного зростання. В проботі проведено аналіз теоретико-методологічних засад екологізації підприємництва за умов глобалізації та трансформації економічних відносин, а також з урахуванням приоритезації екологічної складової розвитку підприємницького сектору. У роботі проаналізовано потенціал законодавчої та нормативної бази та їх ефективність при стимулюванні розвитку екологічного підприємництва, визначено організаційно-управлінські умови його розвитку в Україні.

У дослідженні виокремлено специфічні та найбільш ефективні механізми стимулювання екологічного підприємництва, наведено чинники вдосконалення системи інноваційно-інвестиційної його підтримки. Розроблено концепцію забезпечення розвитку екологічного підприємництва в Україні.

Результати дисертаційного дослідження дозволили зробити наступні висновки теоретико-методологічного, методичного та прикладного характеру.

Запорукою сталого розвитку для України повинна стати мінімізація збитків та соціально-політичних втрат від наростання глобальних протистоянь, отже, ефективною вбачається політика, яка спрямує соціально-економічний і політичний стан держави до стабілізації і яка матиме цілком реалістичні розвиткові цілі поряд з підтримкою рівних партнерських стосунків з усіма учасниками цивілізаційного поступу.

Програмування та передбачення політики залучення підприємництва до забезпечення сталого розвитку має спиратися на стратегічне планування такої діяльності. На основі аналізу нами булі виділені основні аспекти сприйняття сталого розвитку: політико-правовий, економічний, екологічний, соціальний, інформаційний, міжнародний. А також виокремленні та обґрунтовані принципи, які повинні стати основою стратегічного планування політики залучення підприємництва до забезпечення сталого розвитку

Екологічна складова розвитку підприємницької діяльності має розглядатися з двох позицій – з загальнодержавної та підприємницької. Екологізація підприємницької діяльності - це процес забезпечення прийнятної для суспільства та відповідної до нормативно-правових вимог якості навколишнього середовища та ощадливого використання природних ресурсів, що здійснюється створенням та реалізацією економічного механізму збалансування інтересів господарських суб’єктів й суспільства у царині еколого-економічних відносин та розв’язання еколого-економічних протиріч. Екологізація реалізується через визначення екологічного ризику та зменшення його в процесі господарювання.

Обґрунтовані основні умови, яким повинен відповідати механізм екологічного підприємництва: включати значний об'єм державного замовлення, тобто, номенклатуру і об'єми постачання екологічної продукції; максимально стимулювати споживання екологічної продукції за допомогою пільгового кредитування і послідовного вдосконалення системи платного природокористування; узаконити специфіку ціноутворення в екологічному підприємництві, забезпечивши таким чином адекватні умови фінансової стабільності їх діяльності; забезпечувати адресне виділення засобів з орієнтацією на конкретну екологічну продукцію і на переважне фінансування місцевих програм; формувати джерела фінансування, особливо на місцевому рівні, залежно від об'ємів споживання природних ресурсів і від конкретного стану екологічної ситуації; активно використовувати можливості механізмів зовнішнього фінансування.

Метою запропонованих у досліджені концептуальних підходів до розвитку екологічного підприємництва в Україні є визначення пріоритетів, правових, організаційних і фінансових інструментів державної підтримки екологічного підприємництва. Реалізація Концепції концептуальних підходів дозволить посилити захист екологічних інтересів населення і суспільства; підготувати необхідні умови для реалізація концепції переходу держави на шлях сталого розвитку; збалансувати систему природокористування, забезпечити екологізацію технологій у промисловості, енергетиці, будівництві, сільському господарстві, на транспорті; впорядкувати та урізноманітнити ринкові впливи на систему природокористування тощо.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

1. Какутич Є.Ю. Підприємницька діяльність у забезпеченні сталого розвитку продуктивних сил // Економіка природокористування і охорони довкілля: Зб.наук.пр. – К.: РВПС України НАН України, 2004. – С. 60-66.

2. Какутич Є.Ю. Участь бізнес-структур в охороні довкілля // Вісник Національного університету водного господарства та природокористування. – Сер. «Економіка». – Частина 4. Випуск 4 (28). – Рівне. – 2004. – С. 56-61.

3. Какутич Є.Ю. Механізми державної підтримки екологічного підприємництва // Вісник СумДУ. Сер. «Економіка».– 2005. – №10 (82). – С.70-76.

4. Какутич Є.Ю. Екологічні ризики підприємницької діяльності // Економіка природокористування і охорони довкілля: Зб.наук.пр. – К.: РВПС України НАН України, 2005. – С. 267-276.

5. Какутич Е.Ю. Устойчивость развития трансформационной экономики: роль интеллектуального капитала в решении эколого-экономических проблем // Прометей: Зб.наук.праць. – 2005. – №3 (18). – С.111-114.

6. Какутич Є.Ю. Концептуальні засади державної підтримки екологічного підприємництва в Україні // Прометей: Зб.наук.праць. – 2006. – №2 (20). – С.187-190.

7. Какутич Є.Ю. Організаційно-управлінські умови розвитку екологічного підприємництва в Україні // Економіка природокористування і охорони довкілля: Зб.наук.пр. – К.: РВПС України НАН України, 2006. – С. 105-112.

Статті у інших виданнях:

8. Какутич Е.Ю., Хлобыстов Е.В., Чернова Т.Л. Интеллектуальный капитал в развитии украинского предпринимательства: эколого-экономические аспекты исследования // Экономическая безопасность государства и информационно-технологические аспекты ее обеспечения. – Киев: Знания Украины, 2005. – С. 168-176. – авторський внесок: взначена роль та особливості екологічного підприємництва у формування інтелектуального капіталу соціально-економічного зростання в Україні.

Матеріали наукових конференцій:

9. Какутич Є.Ю. Хлобистов Є.В. Антиглобализм: українська перспектива // М.І.Туган-Барановський – видатний вчений-економіст. Спадщина та новації: Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. / Голов. ред. О.О. Шубін. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2005. – С. 207-212. Внесок автора: визначені особливості сприйняття антиглобалізму як методологічної бази дослідження варіантів соціально-економічного та еколого-економічного розвитку.

10. Какутич Є.Ю. Стан інвестиційної діяльності в Україні // Проблеми природокористування, сталого розвитку та техногенної безпеки регіонів: Матеріали ІІІ Міжнар. наук.-практ. конф. – Дніпропетровськ: ІППЕ НАНУ, 2005. – С.50-51.

11. Какутич Є.Ю. Політика сталого розвитку вітчизняного підприємництва: еколого-економічні аспекти // Екологізація економіки як інструмент сталого розвитку в умовах конкурентного середовища: Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. – Львів: НЛТУУ, 2005. – С. 68-70.

12. Какутич Є.Ю. Интеллектуальный капитал в развитии украинского предпринимательства: эколого-экономические аспекты исследования // Проблеми Європейської інтеграції і транскордонного співробітництва: Матеріали ІІ Міжнар.наук-практ. конф. – Луцьк: Вежа, 2005. – С. 430-431.

13. Какутич Є.Ю. Ризик-менеджмент природоохоронної діяльності підприємницьких організацій // Громадсько-державний механізм прискорення розвитку підприємництва (регіональний аспект): Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. – Дніпропетровськ: ДУЕП, 2006. – С.43-44.

14. Какутич Є.Ю. Конкурентоспроможність підприємства як основа сталого розвитку держави // Проблеми розвитку прикордонних територій та їх участі в інтеграційних процесах: Матеріали ІІІ міжнар. наук.-практ. конф. – Луцьк: Вежа, 2006. – С. 150-152.

15. Какутич Є.Ю. Підходи до формування та оцінки попиту на продукцію екологічного підприємництва // Маркетинг інновацій та інновації в маркетингу: Матеріали Першої міжнар. наук.-практ. конф. – Суми: Вид-во СумДУ, 2007. – С.76-78.