Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка природокористування і охорони навколишнього середовища


349. Кірсанова Тетяна Олександрівна. Екологічний контролінг в системі управління підприємством: дис... канд. екон. наук: 08.08.01 / Сумський держ. ун-т. - Суми, 2004. - 20c.



Анотація до роботи:

Кірсанова Т.О. – Екологічний контролінг в системі управління підприємством. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.08.01 – економіка природокористування і охорони навколишнього середовища. – Сумський державний університет, Суми, 2004.

Дисертація присвячена розвитку теоретичних та методичних положень екологічного контролінгу в системі управління підприємством та удосконаленню системи управління потоками екологічної інформації в структурі підприємства.

Узагальнені науково-методичні підходи до формування основних напрямків екологічного менеджменту в рамках екологізації виробництва. Висвітлені сутність і зміст категорії “екоконтролінг” як інформаційно-аналітичного інструменту екоменеджменту. Наведене авторське визначення змісту таких понять, як “екологічний облік” та “екологічні витрати”. Запропоновано класифікацію екологічних витрат, яка може становити основу складання єдиного класифікатора природоохоронних витрат. Сформульовані напрямки удосконалення систем планування й обліку екологічних витрат на промислових підприємствах. Дістали подальшого розвитку методичні положення щодо введення окремої калькуляційної статті “екологічні витрати”, при цьому запропоновано розподіляти екологічні витрати на собівартість продукції пропорційно обсягам і токсичності шкідливих речовин, що викидаються при виробництві продукції. У роботі пропонується ввести в план рахунків бухгалтерського обліку окремий рахунок 8-го класу, а також розроблена схема обліку господарських операцій, пов’язаних з природоохоронною діяльністю на бухгалтерських рахунках. Розроблений комплексний звіт “Про екологічну діяльність підприємства”, який повинен містити інформацію про витрати та доходи, пов’язані з природокористуванням.

У дисертаційній роботі здійснено теоретичні узагальнення та представлено авторське розв’язання наукової проблеми – розробки науково-методичних основ формування екологічного контролінгу в загальній системі управління підприємством. Розв’язання цієї проблеми дозволяє здійснювати планування, нормування й облік екологічних витрат, а також контроль й аналіз інформації про діяльність підприємства в галузі природокористування і оцінювати значення природоохоронної діяльності в економіці підприємства, її вплив на формування кінцевих показників його роботи.

Результати дослідження є підставою для таких висновків.

  1. У дисертації в якості основи впровадження екоконтролінгу на підприємствах запропоновано використовувати екологічний облік, оскільки саме з його допомогою можна отримати вихідну інформацію про екологічну діяльність підприємства. На основі аналізу існуючої в Украіні системи бухгалтерського обліку й поділу його на фінансовий, управлінський і податковий автор дійшов висновку, що екологічний облік має бути включений до складу управлінського і бути невід’ємною його складовою.

  2. У роботі визначена економічна сутність поняття “екологічний контролінг”, що являє собою систему екологічного планування, обліку, контролю, аналізу і аудиту, реалізація яких сприяє обґрунтуванню альтернативних підходів при здійсненні оперативного й стратегічного управління підприємством, спрямованих на підвищення еколого-економічної ефективності. Уточнено пов’язаний з даним поняттям термін “екологічний облік”, під якими розуміється система виявлення, виміру, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання, обробки й підготовки релевантної інформації щодо діяльності підприємства у сфері природокористування і охорони навколишнього середовища з метою обґрунтування управлінських рішень. Поняття “екологічні витрати” в дослідженні трактується як виражена у вартісній формі сукупність усіх витрат підприємства, які забезпечують процеси природокористування і охорони навколишнього середовища.

  3. У дисертації набула подальшого розвитку система класифікації екологічних витрат за найбільш істотними, з точки зору екологічного обліку, ознаками, яка дозволяє скласти єдиний класифікатор природоохоронних витрат на рівні міністерств, а також деталізованого класифікатора-довідника екологічних витрат на підприєствах, що забруднюють довкілля.

  4. У дисертації дістали подальший розвиток методичні положення щодо введення окремої калькуляційної статті “екологічні витрати”, які дозволяють використовувати її при розрахунку собівартості продукції, робіт і послуг, а надалі і при ціноутворенні на окремі види продукцій. При цьому запропоновано розподіляти екологічні витрати на собівартість продукції пропорційно обсягам і токсичності шкідливих речовин, що викидаються при виробництві тієї чи іншої продукції.

  5. Запропоновані в дисертаційній роботі методичні положення щодо введення в План рахунків бухгалтерського обліку окремого рахунку 8-го класу, а також розроблена схема обліку господарських операцій, пов’язаних з природоохоронною діяльністю на бухгалтерських рахунках, дозволяють відобразити екологічні витрати в управлінському й фінансовому обліку на підприємстві.

  6. Розроблений в дисертації комплексний звіт “Про екологічну діяльність підприємства”, що підлягає опублікуванню, складений на основі відокремленого планування й обліку екологічних витрат, дозволяє створити гнучкий інструмент управління на підприємстві і надає йому можливість здійснювати систематичний контроль за екологічними аспектами діяльності й аналізувати критичні ситуації, а також формулювати цілі екологічної політики і розробляти програми для конкретних видів діяльності.

Публікації автора:

Монографії та брошури

  1. Кирсанова Т.А., Кирсанова Е.В., Лукьянихин В.А. Экологический контроллинг – инструмент экоменеджмента / Под ред. к.э.н., доц. В.А. Лукьянихина. – Сумы: Изд-во «Козацький вал», 2004. – 222 с. Особистий внесок: сформульовані науково-методичні принципи формування екологізації виробництва як складової концепції переходу України до сталого розвитку, а також екоконтролінгу як інформаційно-аналітичного інструменту екологічного менеджменту; проаналізовані системи обліку екологічних витрат в Україні й за кордоном; наведені практичні підходи до амортизації основних фондів природоохоронного значення як одного з найважливіших елементів екологічних витрат; запропоновані принципи вдосконалення й рекомендації щодо оптимізації елементів системи екоконтролінгу на промислових підприємствах.

  2. Кирсанова Т.А. Информационное обеспечение управленческого учета экологических затрат. – Сумы: Изд-во «Козацький вал», 2003. – 52 с.

  3. Кирсанова Т.А. Налоговый учет в системе рыночных отношений. Методические рекомендации по ведению налогового и бухгалтерского учета на предприятиях. – Сумы: ВВП «Мрія» ЛТД, 1997. – 24 с.

Статті в наукових фахових виданнях

  1. Кирсанова Т.А. Классификация экологических затрат как основа разработок по их планированию и учету // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. – Вип. 188: У 4 т. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. Том ІІІ. – С. 744-751.

  2. Лукьянихин В.А., Кирсанова Т.А. Учет экологических затрат в системе управления предприятиями // Вісник СумДУ. – 2001. – № 6 (27) – 7 (28). – С. 89-100. Особистий внесок: досліджено взаємозв’язок складових частин бухгалтерського обліку й структуру екологічних витрат; запропоновано структуру звіту про екологічну діяльність підприємства, а також схему відображення господарських операцій природоохоронного характеру в бухгалтерському обліку.

  3. Кирсанова Т.А., Кирсанова Н.В. Экологические фонды – основной источник инвестиций природоохранной деятельности // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. – Вип. 65. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2000. – С. 57-61. Особистий внесок: проведено аналіз практичних підходів до амортизації основних фондів природоохоронного значення як одного з найважливіших елементів екологічних витрат.

  4. Кирсанова Т.А., Пликус И.И. Экологический баланс как составная часть финансовой отчетности предприятия // Механізм регулювання економіки, економіка природокористування, економіка підприємства та організація виробництва: Зб. наук. пр. – Вип. 3. – Суми: Вид-во Сумського державного університету, 2000. – С. 28-37. Особистий внесок: вдосконалено принципи та методи формування системи статистичної інформації на рівні окремого підприємства на основі відокремленого планування й обліку екологічних витрат.

Матеріали і тези конференцій

  1. Кирсанова Т.А., Кирсанова Н.В. Экологические фонды – основной источник инвестиций природоохранной деятельности // Тр. всеукр. наук.-практ. конф. “Шляхи зміцнення фінансово-економічної самостійності регіонів України”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2000. – С. 116. Особистий внесок: проведено аналіз практичних підходів до амортизації основних фондів природоохоронного значення як одного з найважливіших елементів екологічних витрат.

9. Кирсанова Т.А., Кирсанова Н.В. Экологическая отчетность в системе управления предприятием // Тр. Всеукр. наук. конф. студентів та молодих учених “Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання”. Част. 1. – Донецьк: ДоНУ, 2000. – С. 17-18. Особистий внесок: запропоновано включення в перелік звітів, що підлягають публікуванню, звіт, пов’язаний із природоохоронною діяльністю підприємства.

10. Кирсанова Т.А. Финансирование природоохранной деятельности в Сумской области: статистический анализ // Материалы 4-й Междунар. междисциплинарной научн.-практ. конф. «Современные проблемы гуманизации и гармонизации управления». – Харьков, 2003. – С. 300-301.

11. Кирсанова Т.А. Источники информационного обеспечения управленческих решений в области природопользования // Матеріали ІІ Міжнар. наук.-практ. конф. “Динаміка наукових досліджень 2003”, Т. 27. – Дніпропетровськ: “Наука і освіта”, 2003. – С. 34-37.