Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка природокористування і охорони навколишнього середовища


Павленко Олена Олексіївна. Еколого-економічна оцінка взаємодій в господарсько-торгівельній діяльності : дис... канд. екон. наук: 08.08.01 / Сумський держ. ун-т. - Суми, 2006.



Анотація до роботи:

Павленко О.О. Еколого-економічна оцінка взаємодій в господарсько-торгівельній діяльності. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.08.01 – економіка природокористування і охорони навколишнього середовища. – Сумський державний університет. – Суми, 2006 р.

У дисертації на системному рівні досліджено економічну сутність та структуру впливу господарсько-торгівельної діяльності на стан навколишнього середовища, проаналізовано теоретичні та методичні підходи щодо урахування екодеструктивного впливу суб’єктів господарсько-торгівельної діяльності при визначенні еколого-економічного збитку та формуванні рівноважної соціо-еколого-економічної системи розвитку міста.

Запропоновані науково-методичні підходи до еколого-економічної класифікації підприємств торгівлі за ступенем їх впливу на стан навколишнього середовища та використання і відтворення природних ресурсів. Визначена залежність впливу господарсько-торгівельної діяльності на стан навколишнього середовища від галузі торгівлі та спряжених з нею галузей економіки, від обсягів реалізованої продукції підприємствами торгівлі, а також від факторів руху товарів. Обґрунтовано використання комплексного підходу до еколого-економічної оцінки впливу господарсько-торгівельної діяльності на стан навколишнього середовища та використання природних ресурсів. Запропоновано напрямки удосконалення планування розміщення торгівельної мережі з урахуванням впливу на стан навколишнього середовища на рівні населених пунктів.

У дисертаційній роботі здійснено теоретичні узагальнення та подано авторське розв’язання наукової задачі – розроблення теоретико-методичних основ еколого-економічного механізму взаємодій суб’єктів господарсько-торгівельної діяльності, що дозволяє оцінити екодеструктивний вплив господарсько-торгівельної діяльності, а це , в свою чергу, є необхідною умовою стратегії оптимального соціо-еколого-економічного розвитку території міста. Результати дослідження є підставою для наступних висновків.

  1. Системне дослідження еколого-економічної сутності впливу господарсько-торгівельної діяльності на стан навколишнього середовища з метою встановлення еколого-економічної рівноваги є необхідною умовою забезпечення сталого розвитку населених пунктів.

  2. На підставі узагальнення результатів як вітчизняних, так і закордонних наукових досліджень була сформована комплексна система еколого-економічних оцінок господарсько-торгівельної діяльності і виділені наступні операції, що мають найвагоміший вплив на довкілля (транспортні, складські та відведення (відчуження) земельних ділянок).

  3. Ґрунтуючись на комплексному підході, були виявлені ареали впливу елементів господарсько-торгівельної діяльності на довкілля по середовищах формування економічного збитку і використання природних ресурсів. При цьому пропонується розрізняти ареал прямого впливу, що враховує безпосередньо вплив господарсько-торгівельної діяльності на навколишнє середовище і використання природних ресурсів і ареал спряженого впливу, що враховує вплив інших галузей економічної діяльності, які забезпечують господарські процеси торгівлі. Такими галузями є транспорт та будівництво.

  4. У дисертації запропонована класифікація торгових підприємств за їх впливом на навколишнє середовище. Для цього був застосований типологічний підхід. Було виділено п’ять типів торгових підприємств за еколого-економічними ознаками, серед яких слід виділяти: забруднення атмосфери стаціонарними та пересувними джерелами, використання природних ресурсів (земельних, водних та ін.), розміщення відходів, порушення природної рівноваги при будівництві торгового об'єкта, виникнення аварійних і надзвичайних ситуацій

  5. Дослідження впливу господарсько-торгівельної діяльності на навколишнє середовище базуються на теоретичних положеннях міжгалузевого балансу В. Леонтьєва. При аналізі впливу торгової галузі на навколишнє середовище в масштабі міста (області, регіону) матриця міжгалузевого балансу дозволяє оцінити частку впливу кожної галузі на навколишнє середовище при реалізації споживачеві однієї умовної одиниці продукції і розрахувати матрицю технологічних коефіцієнтів витрат, які показують, скільки одиниць емісії забруднюючих речовин і використання природних ресурсів мають місце при реалізації однієї одиниці продукції. Так, при збільшенні валового випуску торгової галузі на 1 грн торгове підприємство несе 0,52 грн власних витрат і 0,48 грн витрат інших галузей, у т.ч. транспорту і будівництва. При цьому в атмосферу надходить 0,6010-3 г забруднюючих речовин від стаціонарних джерел підприємств торгівлі,
    (0,48- Zsp)15,910-3 г від викидів автотранспорту і (0,48- Zsp)2,7310-3 г від викидів забруднюючих речовин в атмосферу при проведенні будівельних робіт.

  6. У роботі розраховані еколого-економічні збитки від забруднення атмосфери, водних та земельних ресурсів, оскільки вони мають найбільшу питому вагу в загальній структурі збитку від господарсько-торгівельної діяльності. Виявлено, що економічний збиток від спряженого впливу, який на цей час ніде не враховується, значно перевищує економічний збиток від прямого впливу. В роботі показано, що еколого-економічний збиток від забруднення атмосфери стаціонарними і пересувними джерелами становить 247,3 тис. дол.США за рік при прямому впливі та 7315,5 тис. дол. США за рік при спряженому, від забруднення водних ресурсів 0,8 тис. дол. США за рік при прямому впливі та 110,8 тис. дол. США за рік при спряженому, від розміщення побутових відходів 3 тис. дол. США при прямому впливі та 5,9 тис. дол. США при спряженому.

  7. Проведені дослідження дозволили виявити динаміку величини надходження забруднюючих речовин у навколишнє середовище залежно від факторів руху товару та від типу підприємства торгівлі. Для підприємства першого типу (АЗС) при збільшенні числа клієнтів на одну людину місячний дохід АЗС збільшується на 134,5 грн, тобто споживчий попит зростає в грошовому еквіваленті на 134,5 грн, а додаткова емісія в атмосферу становитиме 2,83 грам за місяць.

  8. Матеріали дисертаційного дослідження рекомендуються для впровадження державним органам різних рівнів при розробленні та реалізації державних, галузевих та регіональних наукових програм і тем, спрямованих на вдосконалення еколого-економічного механізму взаємодій суб’єктів господарювання. Результати дослідження призначені для використання в практиці оцінки і визначення заходів з покращання екологічної ситуації території та при плануванні розміщення торгівельної мережі в умовах оптимального соціо-еколого-економічного розвитку території.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Валенкевич Л.П., Шкулипа Е.А. Некоторые аспекты экономической оценки городских территорий, используемых для торговой деятельности // Вісник Сумського державного університету: Вид-во СумДУ. – 1995. – №4. – С. 127-130; особисто автора – 0,08 друк. арк. Особистий внесок: виявлено взаємозв’язок між обсягами продажів торгових підприємств м. Суми та оцінкою міських територій.

  2. Валенкевич Л.П., Шкулипа Е.А., Оглоблина Е.И. Методические подходы к учету воздействия социально-экономических факторов на торговую деятельность // Вісник Сумського державного університету: Вид-во СумДУ. – 1999. – №3(14). – С. 186-191; особисто автора – 0,11 друк. арк. Особистий внесок: запропоновані показники, що дозволяють виявити залежність результатів торгової діяльності від впливу соціально-економічних факторів.

  3. Шкулипа Е.А. Варианты практической интерпритации соціально-экономических факторов в оценке городских территорий // Механізм регулювання економіки, економіка природокористування, економіка підприємтсва та організація виробництва. – Суми: Вид-во СумДУ. – 1999. – Вип. 4/99. – С. 168-175; 0,36 друк. арк.

  4. Шкулипа Е.А. Финансирование – основная проблема реализации программы по охране окружающей среды // Вісник Сумського державного університету. Серія Економіка: Вид-во СумДУ. – 2001. – №6(27). – 7(28). – С. 127-132;
    0,35 друк. арк.

  5. Павленко О.О. Аналіз деяких аспектів екологічного оподаткування в Україні
    // Вісник Сумського державного університету. Серія Економіка: Вид-во СумДУ. – 2002. – №7(40). – С. 96-104; 0,64 друк. арк.

  6. Павленко О.О. Урахування екологічних та природоохоронних податкових надходжень у економічних розрахунках // Вісник Сумського державного університету. Серія Економіка: Вид-во СумДУ. – 2002. – №10(43). – С. 167-172;
    0,25 друк. арк.

  7. Павленко О.О. Теоретичні аспекти екологізації торгівельної діяльності // Вісник Сумського державного університету. Серія Економіка: Вид-во СумДУ. – 2003. – №5(51). – С. 85-89; 0,19 друк. арк.

  8. Павленко О.О. Екодеструктивний вплив торгівельної діяльності на навколишнє середовище // Вісник Сумського державного університету. Серія Економіка: Вид-во СумДУ. – 2003. – №6 (52). – С. 115-118; 0,24 друк. арк.

  9. Павленко Е.А. Анализ подходов к формированию функции зависимости воздействия торговой отрасли на окружающую среду // Вісник Сумського державного університету. Серія Економіка: Вид-во СумДУ. – 2005. – №2(74). – С. 55-60; 0,21 друк. арк.

Матеріали конференцій

  1. Шкулипа Е.А. Разработка системы показателей для исследования воздействия социально-экономических факторов на стоимость земельних участков // Зб. тез доповідей учасників Третьої Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених “Екологія. Людина. Суспільство”. – Київ: НТУУ «КПІ» , 2000. – С. 70-71; 0,14 друк. арк.

  2. Шкулипа Е.А. Подходы к определению составляющих эффективности землепользования городских территорий // Тези доповідей науково-технічної конференції викладачів, співробітників, аспірантів і студентів економічного факультету. – Суми: Вид-во СумДУ, 2000. – С. 109-111; 0,05 друк. арк.

  1. Шкулипа Е.А. Роль механизма концессии в вопросе собственности на земельные ресурсы // Труди Всеукраїнської наукової конференції студентів та молодих вчених “Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання”. – Донецьк: ДонНУ, 2000. – Ч.3. – С. 51-53; 0,25 друк. арк.

  2. Шкулипа Е.А. К вопросу финансирования природоохранных затрат // Тези доповідей науково-технічної конференції викладачів, співробітників, аспірантів і студентів економічного факультету. – Суми: Вид-во СумДУ, 2001. – С. 124-125; 0,07 друк. арк.

  3. Шкулипа Е.А. Управление финансовыми ресурсами при учете экологических затрат // Тези доповідей Першої щорічної Всеукраїнської наукової конференції “Екологічний менеджмент у загальній системі управління”. - Суми: Вид-во СумДУ, 2001. – С. 150-151; 0,1 друк. арк.

  4. Шкулипа Е.А. Учет географических и социально-экономических факторов в торговой деятельности // Тези доповідей Другої Міжнародної наукової конференції “Суспільно-географічні розвитку продуктивних сил України”. – Київ: Ніка-Центр, 2001. – С. 124-125; 0,13 друк. арк.

  5. Павленко О.О. Аналіз деяких аспектів екологічного оподаткування в Україні
    // Тези доповідей П’ятої Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених “Екологія. Людина. Суспільство”.-Київ: «Політехніка» НТУУ «КПІ», 2002 . – С. 284-285; 0,07 друк. арк.

  6. Павленко О.О. Визначення природоохоронних складових в управлінні соціально-економічним розвитком у державі // Зб. тез доповідей учасників Міжнародної науково-практичної конференції студентів та молодих вчених “Актуальні проблеми управління соціально-економічним розвитком”. – Київ: КНЕУ, 2002. – С. 125-127; 0,11 друк. арк.

  7. Павленко О.О. Урахування екодеструктивного впливу торгівельних об’єктів при екологічному підході до планування території // Тези Третьої щорічної Всеукраїнської наукової конференції “Екологічний менеджмент у загальній системі управління”. – Суми: Вид-во СумДУ, 2003. – С. 77-80; 0,14 друк. арк.