Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка природокористування і охорони навколишнього середовища


Фесіна Юрій Георгійович. Еколого-економічне регулювання розвитку ринку земельних ресурсів (на прикладі Волинської області) : дис... канд. екон. наук: 08.08.01 / Луцький держ. технічний ун-т. — Рівне, 2006. — 222арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 170-184.



Анотація до роботи:

Фесіна Ю.Г. Еколого-економічне регулювання розвитку ринку земельних ресурсів (на прикладі Волинської області). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.08.01 – економіка природокористування і охорони навколишнього середовища. – Національний університет водного господарства та природокористування, Рівне, 2006.

Дисертація присвячена вирішенню проблем розробки методологічних та прикладних засад формування механізму еколого-економічного регулювання розвитку ринку сільськогосподарських земель. У роботі уточнено сутність формування ринку земельних ресурсів на засадах сталого розвитку. Розглянуто функції ринку сільськогосподарських земель, необхідність його сегментації. Уточнено методичні підходи до оцінювання сільськогосподарських земель. У дисертаційній роботі проведено аналіз соціально-правових передумов формування ринку сільськогосподарських земель. Визначено інтегральну економічну та екологічну оцінку рівня використання сільськогосподарських угідь досліджуваного регіону. Обґрунтовано складові елементи механізму еколого-економічного регулювання земельного ринку. Розглянуто поняття земельних інвестицій, можливості інвестиційного та інституціонального забезпечення ринку земельних ресурсів. Визначено фактори інформаційного забезпечення розвитку ринку земельних ресурсів.

У дисертаційній роботі здійснено теоретико-методологічне і прикладне узагальнення та обґрунтування вирішення наукового завдання, що полягає в розробці механізму еколого-економічного регулювання розвитку ринку сільськогосподарських земель. За результатами проведеного дослідження отримано наступні науково-практичні висновки:

1. Вивчення робіт, присвячених дослідженню сутності та особливостей функціонування ринку земельних ресурсів, дає підстави стверджувати, що категорія “ринок сільськогосподарських земель” трактується в основному з позицій організаційно-правового та економічного середовища, тоді як відсутній акцент на екологічній та соціальній складових, що визначається біосферним походженням землі та соціосферою, як простором її активного використання. Виходячи з онтологічного розуміння РСГЗ його слід ідентифікувати як сенситивну регуляторно-координаційну систему, яка охоплює підсистему соціальних, екологічних, економічних відносин з приводу обігу земель сільськогосподарського призначення, використання та привласнення отримуваних на землі результатів праці і розвивається шляхом гармонізації взаємозв’язків між елементами системи в контексті ефективного використання земельних ресурсів. Розвиток РСГЗ – це гармонізація екологічної, соціальної та економічної складових процесу господарського використання та обігу земельних ресурсів.

2. Системний підхід до здійснення структуризації РСГЗ визначає можливості для більш глибокого дослідження розвитку ринку у розрізі окремих категорій землевласників та землекористувачів серед різноманітності організаційно-правових форм господарювання за видами сільськогосподарських угідь на різних типах ґрунтів.

3. Головним структурним елементом РСГЗ виступає ланка “землекористувач-земельна ділянка”. Успішність регулюючих заходів залежить від того, наскільки вдало вдається гармонізувати еколого-економічні відносини в рамках цього структурного компонента.

4. Результати проведеного аналізу соціально-правового та економіко-екологічного середовища використання сільськогосподарських земель Волинської області показали, що формування і розвиток РСГЗ відбувається на зламі систем земельних відносин. Коли старої системи вже немає, а нової ще немає і, одночасно, коли стара система ще є, а нова вже існує. Це зумовлює потребу вдосконалення інституціональних перетворень в досліджуваному середовищі, екологізації інструментів економічної політики, формування дієвої системи контролю та моніторингу земельного ринку, програмно-цільового підходу до обґрунтування структури та складу сільськогосподарських угідь та посівних площ. Акцент повинен робитися на зростанні частки екологостабілізуючих угідь та зменшенні посівних площ під економічно та екологічно нераціональними сільськогосподарськими культурами.

5. Для забезпечення цілісності процедури оцінки, повноцінного врахування якісних характеристик земельних ресурсів слід орієнтувати нормативну грошову оцінку землі на економічну оцінку вирощування сільськогосподарських культур типової сівозміни природно-сільськогосподарського району, що визначається якісними характеристиками земельних ділянок та специфічними природними умовами. Це дасть змогу більш повно виділити роль природного чинника у формуванні земельної ренти.

6. Здійснення диференційованого справляння земельного податку дозволить максимально врахувати умови формування диференціальної ренти І, яка є базою для реалізації фіскальної функції податку. Із урахуванням якісної диференціації земель та коефіцієнта екологічної ефективності землекористування реалізується регулююча функція земельного податку.

7. Для забезпечення повноти та своєчасності здійснення орендних виплат та підтримки культури землеробства на орендованих землях, пропонується розділити орендний платіж на фіксовану та змінну частини. Економічною підставою пропонованої новації є сезонність аграрного виробництва та його низька доходність. Обов’язковою умовою при короткостроковій оренді землі має стати її екологічне страхування.

8. Земельні інвестиції слід трактувати як вкладання грошових коштів, фіктивного капіталу, технологій у конкретну площу земельної ділянки з метою отримання еколого-економічної вигоди або збереження її суспільної значимості. Підставою для цього є той факт, що земельні ресурси є одночасно і засобом виробництва, і товаром, і природним ресурсом. Інвестиційне забезпечення розвитку РСГЗ реалізується через інститути фінансово-кредитного середовища – іпотечний банк та інвестиційне агентство. Основними інструментами інвестиційного забезпечення РСГЗ є земельні цінні папери. Для забезпечення прозорого та контрольованого середовища їх обороту слід створити земельну біржу.

9. У роботі наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі оцінювання рівня збалансованості розвитку РСГЗ, що виявляється у запропонованому автором методичному підході до комплексної оцінки соціального, екологічного та економічного рівнів використання земельних ресурсів. Результати оцінювання є підставою для здійснення обґрунтованого вибору цільових комплексних програмних заходів регулювання проблемного середовища використання земельних ресурсів. У роботі розраховано економічну ефективність здійснення екологостабілізуючих заходів щодо оптимізації структури сільськогосподарських угідь Волинської області.

10. Належне інформаційне забезпечення здійснення ринкової оцінки земельних ресурсів, визначення відповідності використання земельних ресурсів принциповим засадам формування та регулювання РСГЗ вимагає організації СКОМЗ. Пропонується перерозподілити повноваження суб’єктів СКОМЗ відповідно до цільової направленості їх діяльності та наділити більшими правами деякі з них. Інституції СКОМЗ здійснюють моніторинг розвитку РСГЗ відповідно у сфері соціально-правового, екологічного середовища та середовища використання землі як виробничого ресурсу. Основними інструментами системи контролю виступають екологічний аудит та екологічна сертифікація земельних ресурсів. Для здійснення цінового (економічного) моніторингу обгрунтовано принципові засади створення та функціонування нової організаційної структури – бюро експертної оцінки та цінового моніторингу землі.

11. Потребує вдосконалення нормативно-правове забезпечення функціонування РСГЗ. Слід прийняти нові та поліпшити існуючі земельні нормативно-правові акти в частині формування інституціонального забезпечення РСГЗ з акцентом на сталий розвиток, вдосконалення системи моніторингу, оподаткування, стимулювання, підтримки та захисту землекористувачів.

Публікації автора:

Монографії

1.Павлов В.І., Фесіна Ю.Г., Заремба В.М., Мазурик С.М. Детермінація сільськогосподарських земель на ринку нерухомості: Монографія. – Луцьк: Надстир’я, 2006. – 364 с. Особистий внесок здобувача – з'ясовано суть і значення РСГЗ, його функції та структуру. Визначено поняття земельних інвестицій, особливості оцінки сільськогосподарських земель, розглянуто процес реалізації права власності на землю та умови розвитку орендних відносин у Волинській області. Обґрунтовано важелі та механізми становлення ринку сільськогосподарських земель.

Статті у наукових фахових виданнях

1.Фесіна Ю.Г. Реформування земельних відносин на Волині // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Перспективи розвитку аграрних реформ: Щорічник наукових праць. / НАН України. Інститут регіональних досліджень. – Львів, 2001. – Вип. ХХV. – С.220-227.

2.Фесіна Ю.Г. Еколого-економічні аспекти раціонального землекористування в аграрній сфері регіону // Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону: Фінансова політика та інвестиції: Зб. наук. пр. – Луцьк: Надстир’я, 2002. – Вип. VІІІ; №4. – С. 59-66. – (сер. Природокористування та ресурсозбереження).

3.Фесіна Ю.Г. Природні фактори у формуванні ринку сільськогосподарських земель // Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону: Фінансова політика та інвестиції: Зб. наук. пр. – Луцьк: Надстир’я, 2003. – Вип. ІХ; №4. – С. 60-69. – (сер. Природокористування та ресурсозбереження).

4.Фесіна Ю.Г. Оцінка зональної ефективності використання сільськогосподарських земель Волинської області // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Інноваційний розвиток економіки: Зб. наук. пр.: В 4-х ч. / НАН України. Інститут регіональних досліджень. – Ч.2 – Львів, 2003. – Вип. 6 (ХLIV). – С.103-113.

5.Фесіна Ю.Г., Павлов В.І. Теоретичні засади становлення ринку сільськогосподарських земель // Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону: Фінансова політика та інвестиції: Зб. наук. пр. – Луцьк: Надстир’я, 2003. – Вип. ІХ; № 2. – С. 62-72. – (сер. Підприємництво, менеджмент та маркетинг). Особистий внесок здобувача – авторська дефініція поняття РСГЗ, визначено функції та фактори, що справляють вплив на його розвиток.

6.Фесіна Ю.Г. Ринок земель сільськогосподарського призначення та його структура // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Природно-ресурсний потенціал в системі просторового розвитку: Зб. наук. пр. / НАН України. Інститут регіональних досліджень. – Львів, 2004. – Вип. 2 (XLVI). – С. 214-221.

7.Фесіна Ю.Г., Голян В.А. Зарубіжний досвід країн у формуванні ринку сільськогосподарських земель // Економічні науки: Зб. наук. пр. / Луцький державний технічний університет. – Луцьк, 2004. – Вип. 1 (4). – С. 132-143. – (сер. Регіональна економіка). Особистий внесок здобувача – узагальнено досвід організації земельних відносин у країнах із розвиненою ринковою економікою.

8.Фесіна Ю.Г. Ринок сільськогосподарських земель та формування адаптованих організаційних форм господарювання // Вісник аграрної науки Причорномор’я. / Миколаївський державний аграрний університет. – Миколаїв, 2004. – Т. 1. – Сп. вип. 2. – С. 308-314.

9.Фесіна Ю.Г. Система цінового земельного моніторингу як складова інформаційного забезпечення ринку сільськогосподарських земель // Зб. наук. пр. / Подільська державна аграрно-технічна академія. – Кам’янець-Подільський, 2004. – Т. 2. – Вип. 12. – С. 172-174.

10.Фесіна Ю.Г. Фінансово-кредитне забезпечення аграрного землекористування в умовах ринку // Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону: Фінансова політика та інвестиції: Зб. наук. пр. – Рівне, НУВГП, 2005. – Вип. ХІ; № 4. – С. 136-145. – (сер. Природокористування та ресурсозбереження).

11.Фесіна Ю.Г. Покращення екології землекористування – запорука збалансованого розвитку ринку сільськогосподарських земель // Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону: Фінансова політика та інвестиції: Зб. наук. пр. – Рівне, НУВГП, 2006. – Вип. ХІІ; № 4. – С. 172-181. – (сер. Природокористування та ресурсозбереження).

Матеріали і тези конференцій

1.Фесіна Ю.Г. Класифікаційні характеристики структури ринку сільськогосподарських земель // Тези ХІХ-ої науково-технічної конференції професорсько-викладацького складу: Гуманітарний напрямок. – Луцьк: Навчально-науковий відділ ЛДТУ, 2004. – С.68-70.

2.Фесіна Ю.Г. Ринок сільськогосподарських земель: соціальний зріз // Тези ХХ-ої науково-технічної конференції професорсько-викладацького складу: Гуманітарний напрямок. – Луцьк: Навчально-науковий відділ ЛДТУ, 2005. – С.88-90.

3.Фесіна Ю.Г. Економічний інтерес та земельні інвестиції в контексті формування ринку сільськогосподарських земель // Методичні основи сучасного дослідження в аграрній економіці: Матеріали Міжнародної науково-теоретичної конференції: В 3-х ч.: Житомир, 3-5 березня 2005 р. – Житомир: Вид-во «Державний агроекологічний університет», 2005. – Ч.3. – С. 35-38.

4.Фесіна Ю.Г., Павлов В.І. Методологічні аспекти формування ринку сільськогосподарських земель // Економічні проблеми виробництва та споживання екологічно чистої агропромислової продукції: Тези доповідей четвертої Міжнародної науково-практичної конференції: Суми, 24-27 травня 2005 р. – Суми: Сумський національний аграрний університет, 2005. – С. 177-179. Особистий внесок здобувача – обґрунтовано сутність організаційно-економічного механізму РСГЗ.

5.Фесіна Ю.Г. Економічні підойми аграрного землекористування ринкового типу // Земельні відносини і просторовий розвиток в Україні: Матеріали Міжнародної наукової конференції: У 2-х ч.: Київ, 13-14 квітня 2006 р. / НАН України, Рада по вивченню продуктивних сил України. – Київ: РВПС України НАН України, 2006. – Ч.ІІ 274 с. – С. 119-122.