Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка


Герасимчук Зоряна Вікторівна. Еколого-економічні основи формування та реалізації регіональної політики сталого розвитку (питання методології та методики): Дис... д-ра екон. наук: 08.10.01 / НАН України; Інститут регіональних досліджень. - Львів, 2001. - 522арк. - Бібліогр.: арк. 471-484.



Анотація до роботи:

Герасимчук З.В. Еколого-економічні основи формування та реалізації регіональної політики сталого розвитку (питання методології та методики). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.10.01 – Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка. – Інститут регіональних досліджень НАН України, Львів, 2001.

Дисертацію присвячено теоретичним та методологічним дослідженням еколого-економічних основ формування та реалізації регіональної політики сталого розвитку. В роботі здійснено теоретичні дослідження перспектив сталого розвитку в умовах перехідної економіки; запропоновано методологічні підходи до формування регіональної політики сталого розвитку; з позиції системного підходу розглядаються організаційно-економічні механізми регулювання сталого розвитку регіонів; акцентується увага на застосуванні цільових комплексних програм як важливого інструменту реалізації регіональної політики сталого розвитку.

Основним науковим результатом дисертаційного дослідження є формування теоретико-методологічних та методичних засад регіональної політики сталого розвитку. На основі проведених у дисертаційній роботі досліджень можна сформулювати ряд принципових висновків і пропозицій щодо напрямів, методів і механізмів розв’язання проблем сталого розвитку держави та її регіонів:

  1. Подолання негативних екологічних наслідків соціально-економічного розвитку суспільства можливе при переході його на умови сталого розвитку. Це твердження є результатом узагальненого автором світового та вітчизняного досвіду теоретичних досліджень суспільного розвитку, в результаті чого запропонована класифікація наукових підходів до теорії суспільного розвитку. В дисертаційній роботі розроблено понятійно–термінологічний апарат, що характеризує процеси сталого розвитку суспільства, країни, регіону.

  2. Природа і суспільство тісно взаємодіють, взаємозумовлюють одне одного. Це в свою чергу висуває на перший план проблеми екологічної безпеки людини і забезпечення екологічної рівноваги у природі. Суперечності взаємодії суспільства і природи складаються у комплекс численних протиріч, які виникають в процесі освоєння конкретно-історичним суспільством навколишнього середовища. Розвиток цивілізації супроводжується зміною пріоритетів екологічної безпеки. З огляду на вищесказане побудована ієрархічна модель сталого розвитку, згідно з якою можна охарактеризувати ставлення людини до навколишньої дійсності, її роль у соціоприродній системі на різних щаблях природно-історичного розвитку. В дисертації розглянуті причинно-наслідкові зв’язки переходу суспільства від однієї сходинки до іншої. В основу схеми зв’язків покладено принцип формування та задоволення екологічних потреб суспільства, пов’язаних з використанням, збереженням і відтворенням всіх сфер природного середовища. З врахуванням сучасного екологічного стану розглянуто екологічні небезпеки в Україні, заходи щодо їх запобігання та ліквідації. Розроблена класифікація видів екологічних небезпек. Запропоновано і обґрунтовано організаційно – економічний механізм екологічної безпеки регіону, який передбачає удосконалення існуючих та впровадження нових організаційних і економічних інструментів екологічної політики регіону.

  3. У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі аналізу, оцінки та управління екологічним ризиком реалізації заходів регіональної політики сталого розвитку, що виявляється у запропонованій автором методиці оцінки ризику від можливої екологічної небезпеки. За допомогою цієї методики можна визначити всі існуючі види ризику для населення і навколишнього середовища, що виникають внаслідок шкідливих викидів підприємств при нормальному режимі роботи і аварійних ситуаціях. Вона дозволяє зробити системний аналіз стратегії управління екологічної безпекою регіону і може використовуватися Міністерством екології та природних ресурсів України при формуванні регіональної екологічної політики держави.

  4. Запропоновано компенсаційно-відтворювальний алгоритм управління ризиком в регіоні та розроблено структурно-логічну схему управління екологічною безпекою, яка дозволяє здійснювати активну політику в сфері безпеки і зниження ризику в регіоні.

  5. Перехід до сталого розвитку потребує формування нових підходів до вироблення стратегії держави та її регіонів. Зважаючи на те, що кожна країна має певні особливості розвитку та стартові умови для здійснення трансформаційних перетворень, автором запропоновано теоретичний підхід до вибору стратегії сталого розвитку. Цей підхід передбачає врахування диференціації країн за рівнем розвитку. Значна увага приділяється особливостям вибору та визначенню стратегічних орієнтирів для країн з перехідною економікою. У відповідності до загальнодержавної стратегії розвитку повинні будуватися стратегії сталого розвитку регіонів. Відмінності в стані соціально-економічного та екологічного розвитку різних регіонів України визначають необхідність специфічного підходу до розробки та реалізації стратегії сталого соціально-екологічного розвитку економіки для кожного регіону України. В дисертаційній роботі автором обґрунтовано особливості вибору стратегії сталого розвитку регіону з врахуванням таких критеріїв: рівень розвитку, стадія життєвого циклу регіону, рівень ризику реалізації цілей розвитку. Ці розробки можуть бути використані обласними адміністраціями, агенціями регіонального розвитку України при опрацюванні моделей розвитку регіонів і формуванні стратегічних планів.

  6. Формування та реалізація регіональної політики сталого розвитку є важливою умовою досягнення стратегічних цілей держави та основним інструментом переходу до сталого розвитку на регіональному рівні. На думку автора за допомогою впровадження дієвої регіональної політики сталого розвитку вдасться здійснити трансформаційні зміни в економіці, подолати кризу, суттєво поліпшити умови життя населення і розпочати перехід від практики розрізненого подолання окремих кризових явищ до системного вирішення завдань сталого розвитку. У дисертації наведене теоретичне узагальнення зарубіжного і вітчизняного досвіду формування регіональної політики: розкриті особливості формування регіональної політики різних країн світу; етапи еволюції регіональної політики в Україні, наукові підходи до її обґрунтування; вивчені наукові школи, що займалися формуванням її теоретичних та методичних основ. З врахуванням цього, автором запропоновані нові теоретико-методологічні підходи до формування та реалізації регіональної політики: підхід до формування з позиції сталого розвитку, розроблена класифікація видів регіональної політики, сформульовано принципи функціонування регіональної політики сталого розвитку, згідно яких побудовано організаційний механізм її формування та реалізації, намічено функції та цільові орієнтири політики.

  7. Складні умови господарювання в Україні є причиною існування проблеми соціально-економічного вирівнювання регіонального розвитку, яка вимагає механізмів її вирішення. Для виявлення регіональних відмінностей у соціальному, економічному та екологічному розвитку регіонів з метою оцінки їх стану та розробки на основі одержаних результатів регіональної політики сталого розвитку, автором розроблена методика оцінки рівня сталого розвитку регіону, проведено розрахунки, виявлено проблемні регіони. Ця методика може використовуватись при проведенні оцінки соціально-екологічного та економічного рівня розвитку регіону Міністерством статистики України. У дисертаційній роботі запропоновано концептуальну модель регіональної політики проблемних регіонів, яка передбачає забезпечення однакових життєвих стандартів для всіх громадян держави, не залежно від місця проживання. Міністерствами економіки та європейської інтеграції України, фінансів України доцільно запровадити в практику запропоновані в дисертації механізми державної підтримки та розвитку проблемних регіонів.

  8. В дисертації здійснене теоретичне узагальнення існуючого зарубіжного та вітчизняного досвіду структурних перетворень економік країн та їх регіонів. Автором розроблені методологічні підходи до формування механізмів структурної трансформації економік регіонів України, які включають: реформування відносин власності, роздержавлення і приватизації в регіоні; структурну перебудову галузей на основі використання відносних і конкурентних переваг економіки регіону, формування “точок росту”; ведення господарювання в регіоні з врахуванням екологічної місткості території та збереження екобалансу; формування раціональної структури зайнятості; вдосконалення товарної структури експорту та імпорту в регіоні тощо.

  9. Ключовими напрямками політики регіонального розвитку на шляху прискорення темпів економічного зростання є активізація інвестиційних процесів в регіонах. На думку автора, саме достатня кількість інвестиційних ресурсів дасть можливість здійснити структурні перетворення економік регіонів. В роботі розроблені механізми акумулювання коштів в регіонах та обґрунтовані шляхи їх раціонального використання, які доцільно взяти до уваги головним управлінням фінансів обласних державних адміністрацій та Міністерству фінансів України.

  10. З метою прискорення трансформаційних перетворень в економіці регіонів в Україні автор пропонує здійснити адміністративну реформу, яка б стала дієвим каталізатором підвищення ефективності управління процесами соціально-економічного та екологічного розвитку регіонів, зробила б їх більш динамічними і мобільними. В роботі обрано пріоритети структурних реформувань з метою досягнення сталого розвитку та намічено етапи перебудови економіки регіонів відповідно до запропонованих автором принципів розміщення факторів виробництва.

  11. Регіональні програми сталого розвитку на думку автора є дієвим засобом реалізації регіональної політики, спрямованим на збалансування розвитку соціальної, економічної та екологічної сфер регіону. В дисертаційній роботі автором розроблено новий методологічний підхід до формування та реалізації регіональних програм сталого розвитку, згідно з яким: пропонується визначати пріоритети цілей програм за допомогою методу вкладених сфер; поставлена і вирішена задача оцінки повноти досягнення цілей регіональної програми сталого розвитку; досліджено проблеми вибору заходів реалізації програм за допомогою оптимізаційних моделей.

Публікації автора:

Монографії:

  1. Герасимчук З.В. Регіональна політика сталого розвитку: методологія формування, механізми реалізації. – Луцьк: Вид-во “Надстир’я”, 2001.– 528 с.

  2. Герасимчук З.В. Особливості формування стратегії сталого розвитку для країн з перехідною економікою // Стратегії економічного розвитку в умовах глобалізації. – К.: КНЕУ, 2001. – С.72-94.

  3. Кравців В.С., Герасимчук З.В. Соціально-економічна передумови формування регіональної екологічної політики // Регіональна політика: методологія, методи, практика. – Львів: Інститут регіональних досліджень НАН України, 2001. – С.84-94. Особистий внесок автора: дослідження регіональних особливостей еколого-економічної ситуації в Україні з метою формування регіональної екологічної політики.

Навчальні посібники, брошури:

  1. З.В. Герасимчук, Я.О. Мольчак Основні аспекти екологічної освіти працівників народногосподарського комплексу: Навч. пос. – Луцьк: ЛДТУ, 2000. – 88с. Особистий внесок автора: розроблені концептуальна модель екологічної освіти працівників народногосподарського комплексу, програми з окремих дисциплін.

  2. Герасимчук З.В., Мольчак Я.О., Хвесик М.А. Еколого-економічні основи водокористування в Україні: Навч. пос. – Луцьк: Надстир’я, 2000. – 364с. Особистий внесок автора: запропоновано підходи до еколого-економічної оцінки використання водних ресурсів та напрямків підвищення його ефективності.

  3. Герасимчук З.В., Горбач Л.М. Міжнародні економічні відносини: Навч. пос. – Луцьк: Надстир’я, 2001. – 320 с. Особистий внесок автора: досліджено міжнародний аспект формування системи екологічної безпеки, підходи до еколого-економічного моделювання природокористування, особливості формування стратегії сталого розвитку для країн з перехідною економікою, напрямки екологізації внутрішньої і зовнішньої політики України.

  4. Кравців В.С., Герасимчук З.В., Мігас Р.В. Екологічна політика у Волинській області: стан, проблеми, перспективи: Наукове видання. – Луцьк: Надстир’я, 2001. – 68 с. Особистий внесок автора: запропоновано концептуальний підхід до формування регіональної екологічної політики, розкрито особливості її формування у Волинській області.

Статті у фахових виданнях:

  1. Герасимчук З.В. Регіональна економічна політика України // Науковий вісник ВДУ. Економічні науки. – 1999. – № 12. – С. 214-224.

  2. Герасимчук З.В. До питання про регіонально-економічну політику // Економіст. –1999. – № 11. – С. 37-41.

  3. Герасимчук З.В. Наукові засади дослідження екологічної безпеки як фактора сталого розвитку // Економіка України. – 2000. – № 11. – С.63-69.

  4. Герасимчук З.В. Сталий розвиток держави: теоретичний аспект // Регіональна економіка. – 2000. – №3. – С.112-118.

  5. Герасимчук З.В. Зарубіжний досвід теоретичних досліджень проблем суспільного розвитку // Вісник Київського Національного торговельно-економічного університету. – 2000. – №5. – С.27-41.

  6. Герасимчук З.В. Сталий розвиток України: умови та перспективи // Вісник Східноукраїнського державного університету. – 2000. – Ч.І, №4 (26). – С.87-95.

  7. Герасимчук З.В. Стратегічні орієнтири сталого розвитку країн з перехідною економікою // Вісник Технологічного університету Поділля. Економічні науки. – 2000. – Ч.ІІ, № 6. – С.10-12.

  8. Герасимчук З.В., Вахович І.М. Світ у пошуках концепції сталого розвитку // Економіка: проблеми теорії та практики. Міжвузівський збірник наукових праць. – Вип. 15. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2000. – С.20-27. Особистий внесок автора: досліджено передумови формування концепції сталого суспільного розвитку.

  9. Герасимчук З.В. Класифікація видів регіональної політики // Науковий вісник ВДУ. Економічні науки. – 2000. – №13. – С.

  10. Герасимчук З.В. Досвід ринкової трансформації у напрямку сталого розвитку країн з перехідною економікою // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Проблеми і перспективи транскордонного співробітництва в аспекті процесів Європейської інтеграції. – Львів-Луцьк: Ред. вид. Відділ “Вежа”.– 2000. – Вип. XV. – С. 427-432.

  11. Герасимчук З.В. Стан та перспективи розвитку виробничого потенціалу Волинської області // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Економічні проблеми розвитку виробництва та інноваційної діяльності. – Щорічник наукових праць. – Львів: ІРД НАН України. – 2000. – Вип. XIX. – С.106-119.

  12. Герасимчук З.В. Організаційно-економічне забезпечення системи екологічної безпеки регіону // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наукових праць. – Вип. 78. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2001. – С. 26-36.

  13. Герасимчук З.В. Історичні та соціально-економічні передумови формування регіональної політики сталого розвитку в Україні // Міжнародна економіка. – Зб. наукових праць. – Вип. 29. – Київ: Інститут Світової економіки і міжнародних відносин НАН України. – 2001. – С.81-95.

  14. Герасимчук З.В. Екологічні ризики в системі фінансово-кредитних операцій // Науковий вісник ВДУ. Економічні науки. – 2001.– № 3. – С.204-210.

  15. Герасимчук З.В. Цільові орієнтири регіональної політики сталого розвитку в Україні та етапи її реалізації // Вчені записки: Науковий збірник. – Вип. 3.– К.: КНЕУ. – 2001. – С.234-243.

  16. Герасимчук З.В. Проблеми реалізації політики сталого розвитку депресивних регіонів // Вісник Київського національного торгово-економічного університету. – 2001. – № 2. – С.10-16.

  17. Герасимчук З.В. Проблеми використання природно-ресурсного потенціалу Волинської області // Науковий вісник ВДУ. Географічні науки. – 2001. – № 2. – С.36-39.

  18. Герасимчук З.В., Вахович І.М. Моделювання аналітичного дослідження рівня розвитку регіону // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наукових праць. – Вип. 61. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2000. – С. 30-38. Особистий внесок автора: пропозиції до формування методики оцінки рівня розвитку регіону, підхід до розрахунку часткового інтегрального індексу розвитку регіону.

  19. Герасимчук З.В. Теоретичні основи регіональної політики сталого розвитку // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Рекреаційна індустрія: досвід, проблеми і перспективи розвитку. – Щорічник наукових праць. – Львів: ІРД НАН України. – 2000. – С.57-66.

  20. Герасимчук З.В. Концептуальні основи сталого розвитку проблемних регіонів // Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону: фінансова політика та інвестиції. Сер. ринкова трансформація економіки. – Вип. VI. – Луцьк: ЛДТУ. – 2000. –№ 1. – С.48-53.

  21. Герасимчук З.В. Класифікація соціально-проблемних регіонів та напрямків формування у них політики сталого розвитку // Регіональна економіка. – 2001. – № 2. – С.77-85.

  22. Герасимчук З.В. Теоретичні аспекти структурної трансформації господарств регіону в умовах сталого розвитку // Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. Сер. логістика. – Львів: НУ “Львівська політехніка”. – 2001. – № 424. – С.18-28.

  23. Герасимчук З.В. Зміст та завдання формування системи екологічної безпеки // Науковий вісник Чернівецького університету. Сер. економіка. – Вип. 109-110. – Чернівці: ЧНУ. – 2001. – С.126-132.

  24. Герасимчук З.В. Шляхи формування організаційно-економічного механізму екологічної безпеки господарства регіону // Стратегія економічного розвитку України. Наук. зб. – Вип. 6. – К.: КНЕУ. – 2001. – С.240-258.

  25. Герасимчук З.В. Екологізація внутрішньої і зовнішньої соціально-економічної політики на шляху до сталого розвитку // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Проблеми європейської інтеграції і транскордонної співпраць. Вип. ХХІХ. – Львів-Луцьк: ІРД НАН України. – 2001. – Т.2. – С.381-391.

  26. Герасимчук З.В. Еколого-економічна сутність ризиків, їх аналіз та управління // Регіональні перспективи. – 2001. – № 4. – С.9-13.

  27. Побурко О.Я., Карпов В.І., Герасимчук З.В., Баторевич Т.Б. Основи сталого розвитку Волинської області у 2000 році. Інтегральні оцінки // Регіональна економіка. Додаток “Регіони України. Економіко-статистичні порівняння”. – 2001. – № 5. – 116с. Особистий внесок автора: розроблена методика оцінки рівня розвитку виробничого потенціалу, динаміки розвитку регіону.

  28. Герасимчук З.В., Вахович І.М. Методика розрахунку індикатора соціально-економічного розвитку регіону // Регіональна економіка. Додаток “Регіони України. Економіко-статистичні порівняння”. Стратегічна оцінка соціально-економічних процесів в адміністративних регіонах України (з досвіду територіальних управлінь статистики). – 2001. – № 3-4. – С.86-92. Особистий внесок автора: пропозиції до формування методики оцінки рівня розвитку регіону, підхід до розрахунку часткового інтегрального індексу розвитку регіону.

  29. Герасимчук З.В., Божидарнік Т.В. Оцінка стану та особливостей розвитку виробничого потенціалу Волинської області // Вісник Київського національного університету ім. Т.Шевченка. Сер. економічні науки. – К.:КНУ. – 2000. – № 55. – С. Особистий внесок автора: здійснена оцінка стану та з’ясовані особливості розвитку виробничого потенціалу Волинської області.

  30. Герасимчук З.В. Екологічна безпека як фактор сталості розвитку держави // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Україна в ХХІ столітті: концепції та моделі економічного розвитку (щорічник наукових праць).– Львів: ІРД НАН України. – 2001. – Вип. ХХІІІ. – С.428-439.

  31. Герасимчук З.В. Екологічний ризик: зміст, методи оцінки та управління // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету. Сер. географія. – 2001. –№ 1. – С. 93-101.

  32. Герасимчук З.В. Проблеми фінансового забезпечення структурних перетворень у регіонах і шляхи їх вирішення // Вісник КНТЕУ. – 2001. –№ 5. – С.30-36.

  33. Герасимчук З.В. Стан, перспективи реалізації політики сталого розвитку слаборозвинутих регіонів // Наукові праці Донецького державного технічного університету. Сер. економіка. – Донецьк: Дон НТУ. – 2001. Вип. 34 – С.172-179.

  34. Герасимчук З.В. Структурна трансформація господарства – важливий напрямок забезпечення сталого розвитку // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Економічні проблеми розвитку виробництва регіону (щорічник наукових праць).– Львів: ІРД НАН України. – 2001. – Вип. ХХХІ – С.104-123.

Статті у інших виданнях:

  1. Герасимчук З.В. Вплив організаційно-правових форм господарювання і галузевих особливостей на організацію фінансів // Формування економічних відносин в умовах ринку Зб. наукових праць. – Тернопіль: Економічна думка. – 1998. – С.222-226.

  2. Герасимчук З.В. Фінансування природоохоронних заходів // Роль фінансово-кредитної системи у стимулюванні економічного зростання в Україні Зб. наукових праць. – Луцьк: ВДУ “Вежа”. – 1999. – С.335-400.

  3. Герасимчук З.В. Потенціал сталого розвитку Волині // Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону. Сер. політика регіонального розвитку. Зб. наукових праць. – Вип. V. – Луцьк: Надстир’я . – 1999. – №1. – С. 52-66.

  4. Герасимчук З.В.Форми і методи державного регулювання діяльності таких форм господарювання // Науковий журнал ТДНГ. Економіка і ринок: облік, аналіз, контроль. – Вип. 1. – Тернопіль: Економічна думка. – 1999. – С.151-163.

  1. Герасимчук З.В., Вахович І.М. Фінансування природоохоронних заходів // Економіка і ринок: облік, аналіз, контроль. – Зб. наукових праць. – Тернопіль: Економічна думка. – 2000. – № 2. – С.14-20. Особистий внесок автора: розроблено підходи до фінансування природоохоронних заходів.

  2. Герасимчук З.В., Вахович І.М. Екологія і економіка: регіональний аспект // Формування економічних відносин в умовах ринку. – Зб. наукових праць.– Тернопіль: Економічна думка. – 2000. – Вип. № 4. – С.30-35. Особистий внесок автора: дослідження еколого-економічні особливості формування регіональної політики.

  3. Герасимчук З.В., Ковальська Л.Л. Особливості зовнішньо-економічної діяльності Волинської області // Економіка і ринок: облік, аналіз, контроль. – Зб. наукових праць. – Тернопіль: Економічна думка. 2000. – Вип. № 3. – С. 54-59. Особистий внесок автора: досліджено регіональні особливості реалізації зовнішньоекономічної політики у Волинській області.

  4. Герасимчук З.В. Фактори впливу на розвиток природно-ресурсного потенціалу // Житомирщина на зламі тисячоліть. Велика Волинь. Науковий збірник. – Том 21. – Житомир: вид-во МАК. – 2000. – С. 230-234.

  5. Герасимчук З.В., Вахович І.М. Екологічна складова господарського розвитку регіону // Актуальні проблеми підготовки фахівців в умовах реструктуризації органів регіонального управління. Сер. регіональна економіка та управління, – Рівне: видавнича фірма “БМ - ТУР”. – 2000. – С.114-116. Особистий внесок автора: обґрунтована необхідність екологізації економіки регіону, запропоновано підходи до визначення регіонального коефіцієнта антропогенного навантаження.

  6. Герасимчук З.В. Екологічна безпека як фактор сталості розвитку держави // Матеріали доповідей V Міжнародного конгресу українських економістів “Україна в XXI столітті: концепції та моделі економічного розвитку”. – Львів: ІРД НАН України. – 2000. – Ч. ІІ. – С. 347-352.

  7. Герасимчук З.В. Проблеми та перспективи сталого розвитку в Україні // Україна та глобальні процеси: географічний вимір. –Зб. наук. праць. – К.: Обрії. – 2001. – С.21-26.

  8. Герасимчук З.В., Вахович І.М. Еколого-економічні проблеми регіону та їх вирішення // Матеріали між нар. наук.-практ. конф. “Україна на порозі XXІ століття: економіка, державність”. – Вінниця. – 2000. – С.22. Особистий внесок автора: дослідження екологічних проблем регіонів України та намічення шляхів їх вирішення.