Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка природокористування і охорони навколишнього середовища


Польовський Андрій Михайлович. Еколого-економічні засади удосконалення національної лісової політики : Дис... канд. наук: 08.00.06 - 2008.



Анотація до роботи:

Польовський А.М. Еколого-економічні засади удосконалення національної лісової політики. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.06 – економіка природокористування та охорони навколишнього середовища. – Національний лісотехнічний університет України. – Львів, 2008.

У дисертаційній роботі розглядаються теоретичні та прикладні аспекти аналізу лісового сектора економіки України. Досліджено основні підходи до проведення аналізу лісової політики. Проаналізовано економічні, екологічні та соціальні аспекти чинної лісової політики України. Вивчено досвід практичного застосування моделювання загальної рівноваги попиту і пропозиції для аналізу тенденцій розвитку лісового сектора економіки.

Запропоновано альтернативні сценарії розвитку лісового сектора економіки України. Вперше розроблено і апробовано розрахункову модель часткової рівноваги попиту і пропозиції продукції лісового сектора економіки України. Сформульовані принципи аналізу та формування лісової політики України. Обґрунтовано застосування основних інструментів, спрямованих на підвищення еколого-економічної ефективності чинної лісової політики України.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, яке полягало в удосконаленні теоретичних, методологічних і прикладних підходів до проведення аналізу лісового сектора економіки для оцінки та формування національної лісової політики України. Проведене дослідження дозволяє зробити такі висновки:

  1. Головним стримуючим чинником реформування лісового господарства України в напрямку ринкової економіки є неефективна лісова політика щодо платного користування лісовими ресурсами, ціноутворення та формування лісового доходу. Попнева плата виконує фіскальну функцію, тоді як за своєю економічною природою вона є ціною на ліс на пні. Відсутність конкурентного ринку лісової продукції і, як наслідок, недосконалий механізм ціноутворення на деревину є причинами недооцінки лісових ресурсів та недоотримання економічної ренти у вигляді лісового доходу.

  2. Зміна порядку встановлення та справляння попневої плати може спричинити її зростання. Апробація можливих економічних, соціальних та екологічних ефектів від зростання рівня попневої плати на підставі теоретичної економічної моделі лісовирощування дозволила визначити, що ріст попневої плати призведе до позитивних зрушень у лісовому господарстві за умови провадження ефективної лісової політики щодо відтворення, охорони і захисту лісів. Підвищення рівня попневої плати сприятиме зростанню обсягів заготівлі деревини, збільшенню площі лісів, зайнятості у лісовому господарстві, покращанню стану і якості лісових насаджень.

  3. У дисертації розроблена емпірична розрахункова модель часткової рівноваги попиту і пропозиції лісової продукції лісового сектора економіки. Для розрахунку моделі використовувалась інформація щодо обсягів попиту і пропозиції, ринкових цін, еластичності попиту і пропозиції окремих видів лісової продукції на ринку необробленої деревини Львівської області. В результаті апробації моделі часткової рівноваги попиту і пропозиції виявлено, що ринок лісової продукції Львівської області розбалансований.

  4. Аналіз результатів моделювання часткової рівноваги попиту і пропозиції лісової продукції дозволяє стверджувати, що чинний механізм продажу необробленої деревини на аукціонних торгах потребує вдосконалення за допомогою запровадження біржових торгів і прозорого механізму встановлення стартових цін. Моделі загальної і часткової рівноваги можуть ефективно застосовуватися для аналізу лісового сектора економіки за умови існування конкурентного ринку лісової продукції.

  5. В процесі аналізу лісової політики України необхідно використовувати принципи, що дозволяють оптимізувати її розроблення та впровадження. До основних принципів відносяться прозорість і відкритість процесу лісової політики, врахування інтересів усіх зацікавлених сторін та суспільства, врахування зовнішніх та внутрішніх чинників впливу, узгодженість з політикою інших секторів економіки.

  6. Необхідно створити Державний фонд охорони і відтворення лісових ресурсів, призначений для надання цільових субсидій власникам еродованих і непридатних для сільськогосподарського використання земель з метою їх заліснення. Лісова політика повинна спрямовуватися на державну підтримку приватних і комунальних власників, що дозволить сформувати приватний сектор у лісовому господарстві України.

  7. Реформування лісового господарства України на засадах ринкової економіки та принципах сталого розвитку вимагає творення ефективної національної лісової політики. Формування нової та вдосконалення чинної національної лісової політики повинно проводитися на основі науково-обґрунтованих підходів історичного, інституційного та економіко-математичного аналізу, які не використовувалися в Україні.

  8. Необхідно удосконалити систему збору і статистичного опрацювання ринкової інформації щодо цін, обсягів попиту та пропозиції лісової продукції. Подальше дослідження цінової еластичності попиту і пропозиції дозволить розробити складну просторову багаторегіональну модель загальної рівноваги попиту і пропозиції, призначену для аналізу тенденцій розвитку лісового сектора економіки України.

  9. Викладені у дисертації теоретичні та методологічні підходи до аналізу лісового сектора економіки, а також розроблена емпірична модель часткової рівноваги попиту і пропозиції лісової продукції можуть застосовуватися для аналізу регіональної та національної лісової політики України.

Публікації автора:

Публікації у фахових виданнях

  1. Польовський А.М. Досвід США щодо визначення попневих платежів // Науковий вісник: Збірн. наук.-техн. праць. – Львів: УкрДЛТУ, 1999. – Вип. 9.13. – С. 243-247.

  2. Польовський А.М. Огляд методів оцінки лісу на пні в зарубіжних країнах // Науковий вісник: Збірн. наук.-техн. праць. – Львів: УкрДЛТУ, 2000. – Вип. 10.2. – С. 213-217.

  3. Польовський А.М. Соціально-економічні та екологічні ефекти від зміни рівня кореневих платежів // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Природно-ресурсний потенціал в системі просторового розвитку: Збірник наукових праць. – Львів: НАН України, Інститут регіональних досліджень, 2004. – Вип. 2 (XLVI). – С. 175-179.

  4. Польовський А.М. Економічні, соціальні та екологічні аспекти визначення рівня кореневих платежів в Україні // Науковий вісник: Менеджмент природних ресурсів, екологічна і лісова політика. – Львів: УкрДЛТУ, 2004. – Вип. 14.2. – С. 115-123.

  5. Польовський А.М. Застосування моделей загальної рівноваги для аналізу лісової політики // Науковий вісник: Екологізація економіки як інструмент сталого розвитку в умовах конкурентного середовища. – Львів: НЛТУУ, 2005. – Вип. 15.7. – С. 185-189.

  6. Польовський А.М. Еколого-економічні аспекти аналізу лісової політики // Лісове господарство, лісова, паперова і деревообробна промисловість: збірник наукових праць. – Львів: НЛТУУ, 2006. – Вип. 32. – С. 151-157.

  7. Польовський А.М. Лісова політика як наука: досвід зарубіжних країн і уроки для України // Регіональна економіка. – 2006. – №4. – С. 226-232.

  8. Польовський А.М. Принципи аналізу лісової політики України // Науковий вісник: Збірник науково-технічних праць. – Львів: НЛТУУ, 2007. – Випуск 17.3. – С. 20-25.

  9. Польовський А.М. Сценарії лісової політики України // Регіональна економіка. – 2007. – № 2. – С. 164-171.

Тези доповідей, матеріали наукових конференцій

  1. Польовський А.М. Застосування методу отримання прибутку від переробки для визначення рівня попневих платежів // Матеріали доповідей V Міжнародного конгресу українських економістів “Україна в ХХІ столітті: концепції та моделі економічного розвитку”. – Львів: НАН України, Інститут регіональних досліджень, 2000. – Ч. 1. – С. 313-315.

  2. Польовський А.М. Розрахунок рівня попневих платежів методом отримання прибутку від переробки // Збірка тез доповідей ІІІ-ї Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених “Екологія. Людина. Суспільство”. – Київ: НТУУ “КПІ”, 2000. – С. 67.

  3. Польовський А.М. Зарубіжний досвід економічної оцінки лісових ресурсів // Збірка тез доповідей ІV-ї Міжнародної науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених “Екологія. Людина. Суспільство.” – К.: НТУУ “КПІ”, 2001. – С. 91 – 92.