Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


Кузьменко Вікторія Валеріївна. Економічна безпека та сталий розвиток: взаємодія на регіональному рівні : Дис... канд. наук: 08.00.01 - 2007.



Анотація до роботи:

Кузьменко В.В. Економічна безпека та сталий розвиток: взаємодія на регіональному рівні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.01 – економічна теорія та історія економічної думки. Донецький національний університет Міністерства освіти і науки України. Донецьк, 2007.

Дисертаційну роботу присвячено дослідженню економічної безпеки та її впливу на сталий розвиток суспільства. В роботі визначено сутність сталого розвитку та різних рівнів економічної безпеки. Визначено загрози національним та регіональним інтересам, обґрунтовано доцільність розподілу їх на фактори тиску та агресивні фактори. Доведено впливовість окремих чинників економічної безпеки на кожен з її рівнів з огляду на принципи сталого розвитку суспільства. Набула подальшого розвитку система показників, що характеризують рівень економічної безпеки. Запропоновано введення у науковий обіг категорій „компоненти економічної безпеки” та „детермінанти економічної безпеки”, які характеризують стан „факторів тиску” та „агресивних факторів”, мають еталонні значення, середню норму і критичні межі та сприяють точному визначенню стану регіональної безпеки за всіма її компонентами в умовах нестабільності. Завершено дослідження розробкою механізму забезпечення економічної безпеки регіону, що є основою для сталого розвитку економіки країни.

В процесі дослідження було вирішено важливе теоретичне, практичне, наукове завдання подальшого розвитку концептуальних засад економічної безпеки та сталого розвитку і механізму їх взаємодії. Результати дослідження можна представити такими висновками:

  1. Економічна безпека може досліджуватися на трьох рівнях: макрорівні, який охоплює міжнародну та національну економічну безпеку; мезорівні, що досліджує економічну безпеку регіону; та мікрорівні, який містить економічну безпеку підприємства та особи.

  2. У результаті дослідження ступеня впливу різноманітних факторів на безпеку різних рівнів можна стверджувати, що для глобальної безпеки мають значення силова та інформаційна складові; національна безпека залежить від політичного, соціального та економічного факторів; для регіональної безпеки мають чимале значення соціально-демографічна, економічна, науково-технологічна та екологічна складові; на безпеку підприємства впливають економічна, інформаційна, кадрова та правова складові.

  3. Комплекс взаємопов’язаних та взаємозалежних галузей людської діяльності (соціально-економічна, науково-технологічна та екологічна сфери), які формують економічну безпеку регіону, визначено як „компоненти регіональної економічної безпеки”, що зумовлено важливістю впливу саме цих складових на безпеку регіону.

  4. У результаті аналізу численних підходів до класифікації загроз економічній безпеці запропоновано удосконалену класифікацію, що допомагає розрізнити ризики та загрози у їх регіональному аспекті. Дана класифікація видів економічної безпеки містить такі нові класифікаційні ознаки: за можливістю передбачення (прогнозовані, непрогнозовані), за можливістю контролювати наслідки регіоном самостійно (контрольовані, неконтрольовані), за ступенем негативного впливу на регіон (дисбалансуючі, тобто ті, що передбачають можливість легкого відновлення належного рівня економічної безпеки регіону та деструктивні - ті, що завдають чималої шкоди, для відновлення яких потрібні значні ресурси або час), за джерелом виникнення (ендогенні, екзогенні), за масштабами негативних наслідків (глобальні, національні, локальні).

  5. Застосовуючи комплексний підхід до класифікації загроз на регіональному рівні та поєднуючи такі класифікаційні ознаки, як природу виникнення, імовірність, ступінь впливу та контрольованість вірогідних загроз, пропонується поділяти їх на дві категорії для більш чіткого уявлення структури загроз економічній безпеці і можливості їх нівелювання: фактори тиску та агресивні фактори. Фактори тиску - це фактори, що мають екзогенний характер, їх дія поширюється на всі або декілька регіонів країни, і їх негативному впливу регіон не в змозі протистояти самостійно. Агресивними факторами вважаються фактори, що мають ендогенний характер, їх негативний вплив поширюється тільки на певний територіальний комплекс, і їх відхилення можна контролювати на регіональному рівні.

  6. Аналіз наукової літератури та статистичних матеріалів показав, що кожен регіон має свої особливості розвитку, які не можна не враховувати при визначенні стану його економічної безпеки. Серед них можна виділити: розбіжності природно-кліматичних умов життя в окремих регіонах країни; масштаби, якість, напрями використання ресурсів, що визначають „продуктивність” регіону; геоекономічне розташування регіону; застаріла структура виробництва, запізнення введення інновацій; демографічні розходження (структура населення, динаміка відтворення, в тому числі обумовлена етно-релігійними особливостями); розходження у підприємницькому кліматі (податкова система, ступінь адміністративного контролю, забезпеченість ресурсами); політичні та інституціональні фактори (ступінь регіональної автономії); соціально-культурні фактори (ступінь урбанізації, освіченість, наявність наукових і культурних центрів) тощо.

  7. У науковій літературі існує досить великий перелік показників, які можуть характеризувати економічну безпеку, але чимало з них мають недоліки, такі, як: неможливість кількісної оцінки, неможливість зіставлення (тобто абсолютні значення), неможливість застосування для характеристики стану безпеки регіону, невідповідність особливостям національної економіки. З огляду на особливості регіональної економіки запропоновано категорію „детермінанти економічної безпеки регіону”, що являє собою систему показників, які мають еталонні значення, середню норму та критичні межі, розроблені з урахуванням вад вже існуючих показників.

  8. Запропонований механізм забезпечення регіональної економічної безпеки надає можливість враховувати специфіку кожного регіону та загальні трансформації економіки України. Він містить такі елементи: дотримання інтересів регіону; виявлення загроз цим інтересам, дослідження факторів тиску та агресивних факторів, а також оцінка детермінантів регіональної економічної безпеки; формування регіональної політики і розробка заходів щодо їх запобігання та подолання; моніторинг ефективності обраної політики і стану індикаторів економічної безпеки.

Публікації автора:

монографії:

1.Фоміна М.В., Кузьменко В.В. Стратегія економічної безпеки: держава, регіон, підприємство// Соціальна політика та економічна безпека/ Під заг. ред. Крихтіна Є.І. - Розділ 2.2. – Донецьк: Каштан, 2004. – С. 134-162. (Особистий внесок здобувача: аналіз існуючих підходів до визначення сутності економічної безпеки на різних рівнях, обґрунтування впливовості певних факторів на той чи інший рівень економічної безпеки, дослідження рівня безпеки Донецького регіону).

у наукових фахових виданнях:

1.Кузьменко В.В. Економічна безпека мікрорівня як базис сталого розвитку країни// Торгівля і ринок України. Тематичний зб. наук. пр. з проблем торгівлі та громадського харчування. Вип. 15, т.1. – Донецьк: ДонДУЕТ , 2003. – С.91-98.

2.Кузьменко В.В. Вплив зовнішніх факторів на безпеку мікрорівня у вільних економічних зонах// Наук. вісник Волинського держ. ун-ту ім. Л.Українки. Вип.12. – м.Луцьк: ВДУ „Вежа”. – 2003. – С. 63-68.

3.Кузьменко В.В. Політико-правові засади економічної безпеки підприємства// Продовжуваний збірник наукових праць. Вип. 3. – М. Житомир, ІПСТ. – 2003. – С134-137.

4.Кузьменко В.В. Государство как институт экономической безопасности// Научные труды ДонНТУ. Серия «Экономическая», вып. 69. – Донецьк, 2004. - С. 136-142.

5.Кузьменко В.В. Проблеми соціального розвитку регіону та його економічна безпека// Наук. Журнал „Вчені записки”, вип.13, т. 2. - Харків, Харківський інститут управління. – 2004. - С. 412-416.

6.Кузьменко В.В. Вплив соціального фактора на економічну безпеку підприємства// Торгівля і ринок України. Тематичний зб. наук. пр. - Вип. 16. - Донецьк 2004. - С. 370-376.

7.Кузьменко В.В. Сталий розвиток та економічна безпека: сфери взаємодії// Торгівля і ринок України. Тематичний зб. наук. пр. - Вип. 17. Донецьк, ДонДУЕТ, 2005. – С.69-76.

8.Кузьменко В.В. Особливості економічної безпеки на регіонаьному рівні// Торгівля і ринок України. Тематичний зб. наук. пр. – Випуск 21. – Том 1. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2006. – с. 70.

за матеріалами конференцій:

1.Кузьменко В.В. Інформаційна складова у системі безпеки мікрорівня// Матеріали міжнародного семінару «Нова економіка і вища освіта”. Т.1. -Донецьк, 2003. – С. 182-185.

2.Кузьменко В.В. Роль хозяйственных рисков в экономической безопасности предприятия// Матеріали міжнародної науково-практичної конференції «Управління підприємствами: проблеми та шляхи їх вирішення”. Т.1.- Донецьк ,2003. - С. 80-85.

3.Kuzmenko V. Macroeconomic Rates of economic safety // Збірник матеріалів ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції „Економіка: сучасні проблеми та перспективи розвитку”, т.2. - К, Європейський університет, 2004. - С. 94-96.

4.Кузьменко В.В. Політика соціально-економічного розвитку регіонів як основа національної безпеки України// Матеріали загальноукраїнської науково-практичної конференції „Захід-Схід: проблеми регіональної політики в Україні очима молоді”. – Донецьк, Інститут ринку та соціальної політики, 2005. – С. 65-69.

5.Кузьменко В.В. Економічна безпека України в умовах глобалізації// Матеріали міжнародної науково-практичної конференції „М. Туган-Барановський – видатний вчений-економіст. Спадщина та новації”. - Донецьк, ДонДУЕТ, 2005. – С. 133-135.

6.Кузьменко В.В. Ризики та загрози економічній безпеці регіонів у трансформаційному періоді// Тези доповідей VІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів та молодих вчених „Конкурентноздатність територій і підприємств у взаємозалежному світі”. ІІ частина. –Донецьк, ДЕГІ, 2005. – С. 90-92.

7.Кузьменко В.В. Принципы устойчивого развития в формировании экономической безопасности региона//Материалы научно-практической конференціии „Моделі та інформаційні технології в управлінні соціально-економічними, технічними та екологічними системами”. - Луганськ, 2005. - С. 153-158.

8.Кузьменко В.В. Деякі проблеми оцінки стану регіональної економічної безпеки//Матеріали міжнародної науково-практичної конференції „Економічна безпека держави в умовах інтеграції до світового співтовариства”. –Дніпропетровськ, Академія митної служби України. - 2005. – С.183-184.

9.Kuzmenko V.V. Mechanism of providing the regional economic safety//Матеріали ІІІ міжнародної науково-практичної конференції „Актуальні проблеми сучасних наук: теорія та практика”. –Дніпропетровськ, Наука і освіта. -2006. – С.54-55.

статті в інших виданнях:

1.Кузьменко В.В. Економічна безпека: глобальний рівень// „Наукова молодь”: Збірник праць молодих учених. Т.5. – Луганськ, „Знання”, 2005. – С.97-105.