Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка торгівлі та послуг


Дем'яненко Галина Євгенівна. Економічна безпека торговельного підприємства: дисертація канд. екон. наук: 08.07.05 / Донецький держ. ун-т економіки і торгівлі ім. М.Туган- Барановського. - Донецьк, 2003.



Анотація до роботи:

Дем’яненко Г.Є. Економічна безпека торговельних підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.05. – Економіка торгівлі та послуг. – Донецький державний університет економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського Міністерства освіти і науки України. – Донецьк, 2003.

Дисертація присвячена дослідженню рівня захищеності торговельних підприємств в умовах функціонування в економічному середовищі. Проведено комплексне дослідження чинників, що впливають на торговельні підприємства. Обґрунтовано індикатори (показники), що відображають рівень економічної безпеки підприємства, та проведено аналіз за відповідними видами. За допомогою економіко-математичних методів встановлено тісноту зв’язку між показниками (індикаторами) економічної безпеки торговельного підприємства.

Виходячи з проведеного аналізу діяльності торговельних підприємств, обґрунтовано необхідність впровадження системи економічної безпеки. Як елемент системи економічної безпеки запропоновано створити систему забезпечення комерційної таємниці на торговельному підприємстві.

У дисертаційній роботі проведено наукове і практичне визначення стану економічної безпеки торговельного підприємства та чинників, що на нього впливають. Дисертаційне дослідження економічної безпеки торговельних підприємств в сучасних економічних умовах в Україні дало змогу дійти наступних висновків:

  1. Встановлено, що торговельні підприємства функціонують в умовах невизначеності і ризику, що вимагає захисту їх економічних інтересів. Саме торгівля є найбільш вразливою галуззю з боку зовнішнього середовища.

  2. Виявлено, що економічна безпека - це визначений вид національної безпеки, один з її елементів. Звичайно, поняття "національна безпека" набагато ширше поняття "економічна безпека" і містить у собі такі складові як військову, екологічну, інформаційну, соціальну та інші види безпеки. Усі ці види безпеки тісно взаємопов’язані і взаємодоповнюють один одного: кожний з видів національної безпеки може досить яскраво виявлятися в сфері дії іншого, доповнюючи чи послабляючи його вплив.

  3. Уточнено поняття “економічна безпека”, яка являє собою захищеність економічних інтересів держави, суспільства та особистості, з одного боку, відпрацювання та впровадження оптимальної соціально орієнтованої економічної політики, з іншого.

  4. Проведене дослідження дало змогу виявити, що у даний час існує гостра потреба у відповідному правовому забезпеченні економічної безпеки торговельного підприємства. Насамперед, встановлено, що в Україні відсутні Закони України “Про економічну безпеку”, “Про торгівлю в Україні” та інші законодавчі і нормативні акти, які сприяли б створенню діючої системи економічної безпеки торговельного підприємства.

  1. Для оцінки стану економічної безпеки визначено економічне середовище торговельного підприємства, яке складається із: законодавчих умов, умов оподаткування, соціальних, загальноекономічних, ресурсних умов і умов організації менеджменту. Відповідно до цієї класифікації виявлені чинники небезпеки, що впливають на стан економічної безпеки торговельного підприємства.

  2. В результаті аналізу економічного середовища торговельного підприємства були визначені види економічної безпеки: економіко-правова, податкова, економіко-соціальна безпека, економічна безпека внутрішньої діяльності, економічна безпека зовнішньої діяльності, організаційно-економічна і ресурсна безпека. На цій основі розроблена система показників (індикаторів), які призначені для виявлення загроз різного порядку, що впливають на рівень економічної безпеки.

  3. Розроблені критеріальні оцінки економічної безпеки для торговельного підприємства, які значно поширюють коло параметрів економічної безпеки, що пропонувались раніше. Відповідно з цим обґрунтовані зони економічної безпеки для торговельного підприємства: зона безпеки, нормальної безпеки і небезпеки. Виконана в роботі кількісна та якісна оцінка фактичного стану економічної безпеки торговельних підприємств в Україні, Донецькій області показала, що в цілому вони знаходяться у зоні нормальної безпеки.

  4. Встановлено за допомогою економіко-математичних методів тісний зв’язок між розробленими показниками (індикаторами) економічної безпеки. Таким чином, доведено необхідність комплексного їх застосування в процесі оцінки стану економічної безпеки на рівні торговельного підприємства.

  5. В роботі підкреслено, що вплив на стан економічної безпеки здійснюється за умов зовнішнього та внутрішнього характеру. Поряд з цим доведено, що економічний захист підприємства, у першу чергу, залежить від узгоджених управлінських рішень. Тому доцільним є формування системи економічної безпеки на торговельному підприємстві.

  6. Процес формування системи економічної безпеки торговельного підприємства запропоновано розглядати як послідовність етапів: формування інформаційної бази за визначеними індикаторами, оцінка рівня економічної безпеки торговельного підприємства і встановлення зони його функціонування, розробка комплексу заходів із забезпечення економічної безпеки торговельного підприємства, аналіз ефективності розроблених заходів.

  7. В роботі обґрунтована необхідність автоматизації процесу дослідження системи економічної безпеки можлива шляхом впровадження комп’ютерної програми “C++ Builder 4”. В рамках програми на вході містяться показники господарської діяльності торговельного підприємства та загальні показники його функціонування у зовнішньому економічному середовищі. На виході користувач отримує повну характеристику зони безпеки підприємства та індикаторів, що її визначають.

  8. В межах системи економічної безпеки запропонована програма відповідних заходів щодо захисту торговельного підприємства. Програма дозволяє нейтралізувати, а в подальшому і запобігти негативного впливу чинників небезпек на торговельне підприємство.

  9. Як самостійний блок системи економічної безпеки торговельного підприємства встановлена система захисту комерційної таємниці. Систематизовано за основними напрямками інформацію, яка становитиме комерційну таємницю на торговельному підприємстві: кадрова політика, фінансова діяльність підприємства, цінова політика підприємства, збутова діяльність підприємства, забезпечення безпеки підприємства, тощо. Відповідно до цього запропонований комплекс заходів щодо забезпечення захисту комерційної таємниці в умовах функціонування торговельного підприємства.

Публікації автора:

Монографії:

Сорока І.В., Омелянович Л.О., Яркова Н.І. Торгівля в період ринкової трансформації економіки України. Монографія. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2001. – С. 77-91 (розділ 2.3. “Аналіз якості товарів в торгівлі і забезпечення безпеки споживання”). Особистий внесок: сформульовані методологічні підходи до аналізу діяльності торговельних підприємств в умовах невизначеності і ризику. - 0,7 д.а.

Статті у провідних фахових виданнях:

  1. Поваляєва Г.Є. Фінансова криза в Україні // Торгівля і ринок України. Тем. збірник наук. праць з проблем торгівлі та громадського харчування. Випуск 7. – Донецьк: ДонДУЕТ, 1999. – С.93-97.

  2. Дем’яненко Г.Є. Проблеми забезпечення економічної безпеки торговельних підприємств // Торгівля і ринок України. Тем. збірник наук. праць з проблем торгівлі та громадського харчування. Випуск 10, том 2. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2000. – С. 290-295.

  3. Кононенко А.Ф., Дем’яненко Г.Є. Роль державного казначейства у формуванні доходної частини бюджету. // Вісник ДонДУЕТ. – 2000. – С.40-45. Особистий внесок: досліджено місце державного казначейства як суб'єкту забезпечення національної безпеки України. - 0,4 д.а.

  4. Дем’яненко Г.Є. Аналіз стану економічної безпеки України в сучасних умовах // Торгівля і ринок України. Тем. збірник наук. праць з проблем торгівлі та громадського харчування. Випуск 12, том 4. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2001. – С. 104-108.

  5. Дем’яненко Г.Є. Методика оцінки економічної безпеки регіону // Торгівля і ринок України. Тем. збірник наук. праць з проблем торгівлі та громадського харчування. Випуск 13, том 1. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2002. – С. 54-59

  6. Дем’яненко Г.Є. Правовий аспект забезпечення захисту комерційної таємниці в Україні // Торгівля і ринок України. Спец. випуск 14, том 2. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2002. – С.141-146.

Матеріали конференцій та тези доповідей:

  1. Дем’яненко Г.Є. Еволюція терміну “безпека” у міжнародному аспекті.// Матеріали міжнародної конференції “Глобалізація економіки: нові можливості чи загроза людству?”, 2 том. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2001. – С. 11-14

  2. Кононенко А.Ф., Дем’яненко Г.Є. Соціальний аспект економічної безпеки.// Матеріали міжнародного науково-практичного симпозіуму “Розповсюдження інновацій з економіки сталого розвитку”. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2001. – С. 100-102. Особистий внесок: проведено аналіз економічної безпеки з позицій забезпечення соціального захисту в державі. - 0,1 д.а.

  3. Дем’яненко Г.Є., Серебрянська Я.М. Система моніторингу фінансової безпеки.// Матеріали міжнародної наукової конференції студентів та молодих вчених “Проблеми та перспективи розвитку фінансів, кредиту і бухгалтерського обліку”. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2002. – С. 56-58. Особистий внесок: розкрито значення і сутність системи моніторингу фінансової безпеки. - 0,1 д.а.

  4. Дем’яненко Г.Є., Топорова Е.О. Стан економічної безпеки України.// Матеріали міжнародної наукової конференції студентів та молодих вчених “Проблеми та перспективи розвитку фінансів, кредиту і бухгалтерського обліку”. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2002. – С. 64-65. Особистий внесок: досліджено сучасний стан економічної безпеки України. - 0,1 д.а.

  5. Дем’яненко Г.Є., Федчик В.В. Податкова політика в сучасних умовах.// Матеріали міжнародної наукової конференції студентів та молодих вчених “Проблеми та перспективи розвитку фінансів, кредиту і бухгалтерського обліку”. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2002. – С. 66-68. Особистий внесок: встановлено місце податкової політики як елемента державного управління і, таким чином, чинника забезпечення економічної безпеки країни. - 0,1 д.а.

  6. Дем’яненко Г.Є., Канєєва І.І. Податок на нерухомість у світі сучасної системи оподаткування в Україні.// Матеріали міжрегіональної науково-практичної конференції, присвяченої 6-річчю з дня створення Державної податкової адміністрації в Донецькій області “Оподаткування в промисловому регіоні: теорія, практика і перспективи розвитку”. – Донецьк, 2002. – С. 56-58. Особистий внесок: досліджено місце державного казначейства як суб'єкту забезпечення національної безпеки України. - 0,3 д.а.

Інше. Навчальні посібники з грифом Міністерства освіти і науки України:

Омелянович Л.О., Кононенко А.Ф., Дем’яненко Г.Є. та ін. Фінансова діяльність суб’єктів господарювання: Навчальний посібник. (Рекомендований Міністерством освіти і науки України як навчальний посібник для студентів спеціальності “Фінанси” вищих навчальних закладів, № 14/18.2 – 14/18 від 03.10.2001 р., ISBN 966-7634-21-3). – Донецьк: ДонДУЕТ ім. М. Туган-Барановського, 2002. – С. 43-75. Особистий внесок: розроблена тема: “Оцінка вартості майна”, де обґрунтовані методики оцінювання майна підприємства. - 1,2 д.а.

Омелянович Л.О., Папаїка О.О., Орлова В.О., Дем’яненко Г.Є., Сєвка В.Г. Податки і податкові системи: Навчальний посібник. (Рекомендований Міністерством освіти і науки України як навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів, № 14/18.2 – 733 від 08.04.2002 р., ISBN 5-7763-0025-8). – Донецьк: ДонДУЕТ, ім. М. Туган-Барановського, 2002. – 192 с. Особистий внесок: розроблена тема: "Податкова система і податкова політика держави", а також приймала участь у виконанні наступних тем: "Взаємовідносини платників податків з державою при формуванні і погашенні податкових зобов'язань перед бюджетами і державними цільовими фондами", "Регулювання як елемент податкового менеджменту", в яких проведено дослідження сучасного стану податкової політики держави і оптимальності взаємовідносин між суб'єктами оподаткування, доведено необхідність організації податкового менеджменту як основи забезпечення податкової безпеки. - 1,4 д.а.