13. Алексійчук Тетяна Володимирівна. Економічна ефективність виробництва свинини: дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Національний науковий центр "Інститут аграрної економіки". - К., 2004.
Анотація до роботи:
Алексійчук Т.В. Економічна ефективність виробництва свинини. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 – економіка сільського господарства і АПК. – Національний науковий центр “Інститут аграрної економіки” УААН, Київ, 2004.
У дисертаційній роботі викладені результати комплексного дослідження проблеми економічної ефективності виробництва свинини в умовах формування ринкової економіки. Узагальнені теоретичні та методичні основи, проаналізовано сучасний стан економічної ефективності виробництва свинини, виявлено тенденції і причини, що їх зумовили, проведено порівняльний аналіз ефективності виробництва свинини в сільськогосподарських підприємствах з традиційною та промисловою технологіями й особистих селянських господарствах, досліджено обсяги реалізації і ціни на м’ясо свиней за каналами збуту.
Практична цінність дослідження полягає в тому, що в роботі обґрунтовані напрями розвитку галузі й ефективного виробництва свинини, сутність яких зводиться до впровадження досягнень науки і передового вітчизняного та зарубіжного досвіду, спеціалізації і концентрації виробництва, розроблена система організаційно-технологічних та економічних важелів управління конкурентоспроможністю продукції, визначено розмір мінімальних й еквівалентних цін на свинину, що гарантує ефективне ведення свинарства.
Проведені дослідження дають підстави зробити наступні висновки та пропозиції.
За досліджуваний період (1990–2002 рр.) споживання м'яса та м’ясопродуктів на одну особу за рік в країні зменшилося в 2,1 раза. Недостатнє споживання м’яса (32,6 кг у 2002 р. при раціональній нормі 83 кг) зумовлене низькою платоспроможністю населення. Внаслідок цього зменшилося поголів’я свиней, його продуктивність, погіршилися кормова база, рівень і якість годівлі тварин, умови відтворення та утримання поголів’я, зросли витрати кормів і собівартість продукції.
Частка свинини у структурі виробництва м'яса всіх видів традиційно займає 32–35 %, чим суттєво впливає на забезпечення споживчого попиту на м’ясо і м’ясопродукти. Тому визначення напрямів підвищення економічної ефективності виробництва має важливе наукове і практичне значення.
За період реформування АПК у виробництві свинини чітко виділяються два періоди за динамікою ефективності. Зокрема, з 1991 по 1998 р. спостерігався процес зниження економічної ефективності. Ситуація почала змінюватися на краще з 1999 по 2002 р., що проявилося в нарощуванні поголів’я свиней та зниженні рівня збитковості виробництва.
Фактори, що впливають на економічну ефективність виробництва свинини, в основному не втрачають свої дії на різних етапах розвитку економіки. Проте нові організаційно–правові форми господарювання в переважній більшості не мають належної матеріально–технічної бази для повнішого використання таких факторів.
Встановлено, що за досліджуваний період ефективність виробництва свинини у сільськогосподарських підприємствах зростає:
з підвищенням приросту живої маси свиней з 14,4 до 72,2 кг на середньорічну голову зменшуються витрати коштів на 1 ц продукції у 2,8 раза, затрати праці – у 4,2 раза, рівень збитковості знижується на 39 відсоткових пунктів;
із збільшенням частки свинини у структурі товарної продукції від 0,7 до 7,9 % виробництво свинини у розрахунку на 100 га ріллі підвищується у 3,7 раза, собівартість 1ц приросту живої маси зменшується на 45,4 %, затрати праці – на 37,%, виробництво стає рентабельним (7,2%);
з ростом концентрації поголів’я від 400 до 2400 гол. на господарство збільшується приріст живої маси на одну середньорічну голову в 1,5 раза, підвищується продуктивність праці в 2,2 раза, скорочуються витрати на 1 ц продукції на третину, зменшується рівень збитковості на 49,6 відсоткових пункта.
Дослідження економічної ефективності виробництва свинини у сільськогосподарських підприємствах та особистих селянських господарствах показало, що в останніх вища продуктивність тварин, менші витрати кормів на одиницю приросту живої маси, за рахунок чого нижча собівартість, виробництво рентабельне, тоді як у сільськогосподарських підприємствах свинарство збиткове. Проте в особистих господарствах населення (де утримується 1 – 2 голови) у 3,6 раза вищі затрати праці, а заробітна плата при цьому формується за залишковим принципом. Тому немає підстав очікувати тут значного приросту товарного виробництва.
На ринку свинини відмічаються суттєві коливання цін: протягом 1996 –1998 рр. середні ціни реалізації свинини зросли на 74,2 %, у 1999–2001 рр. – у 2,2 раза, а в 2002 р. знизилися на 17,5 %. Різниця рівнів цін за каналами реалізації зберігатиметься і надалі. Виробник віддає перевагу тим каналам продажу продукції, які забезпечують найвищий рівень цін і своєчасність розрахунків. Серед усіх каналів збуту свиней перше місце посідають м’ясопереробні підприємства.
На підвищення конкурентоспроможності свинини впливає комплекс чинників, різноманітність яких можна звести до трьох груп заходів – адаптація галузі до ринкового середовища, запровадження досягнень науково-технічного прогресу та протекціоністська аграрна політика. Ці заходи мають здійснювати як держава, так і товаровиробники.
Існуючий економічний механізм не забезпечує рентабельне ведення галузі. Запровадження у 2001–2002 рр. дотацій на свинину за рахунок повернення частини ПДВ при реалізації свиней живою вагою м’ясопереробним підприємствам, зменшило збитковість, але не забезпечило прибуткове ведення галузі. Необхідна державна підтримка свинарства, яка б сприяла підвищенню його ефективності на сучасному етапі та економічній самодостатності в перспективі. Відшкодування витрат виробника (ціна + дотації, або так звана ціна підтримки) має забезпечувати не менше 5 % рентабельності, необхідних для простого відтворення виробничого процесу. З підвищенням ефективності галузі та зростанням платоспроможного споживчого попиту на ринку буде формуватися еквівалентна ціна в межах 5 % норми прибутку (рентабельність 18 %). За цих умов зростатиме частка самофінансування галузі, а частка державної підтримки буде скорочуватися.
Публікації автора:
1. Алексійчук Т.В. До питання ефективності виробництва свинини // Вісник аграрної науки. – 2001. – № 8. – С. 74-78.
2. Алексійчук Т.В. Організаційні форми та ефективність виробництва свинини // Вісник аграрної науки. – 2002. – № 11. – С.70-72.
3. Алексійчук Т.В. Вплив рівня годівлі свиней на ефективність виробництва свинини // Економіка АПК. – № 1. – С. 76-80.
4. Алексійчук Т.В. Підвищення ефективності виробництва свинини // Економіка АПК. – 2002. – № 10. – С.86-88.
5. Алексійчук Т.В. Вплив спеціалізації та концентрації на ефективність виробництва свинини // Агроінком. – 2002. – № 4-7. – С. 48-49.
6. Алексійчук Т.В. Екологічні аспекти розвитку свинарства в Україні // Вісник Сумського державного аграрного університету. – 2001. – № 2. – С.429-430.
7. Печко В.П., Алексійчук Т.В. Економічна ефективність виробництва видів продукції: свині. // Особисті підсобні господарства України – аналіз витрат та ефективність виробництва видів сільськогосподарської продукції. / За ред. д.е.н., акад. УААН О.М.Шпичака. – К.: ІАЕ УААН, 2001. – С. 149–. (Автором зроблено розрахунок ефективності виробництва свинини в особистих господарствах населення).
8. Печко В.П. Алексійчук Т.В., Свиноус І.В. Ринок м'яса свиней: поточна кон’юнктура і прогноз. // Поточна кон’юнктура і прогноз ринків сільськогосподарської продукції та продовольства в Україні на 2003/2004 маркетинговий рік. Вип. 10. – К.: ІАЕ УААН, 2003. – С. 126–138. (Автору належить аналіз та прогноз виробництва свинини).
9. Алексійчук Т.В. Ефективність виробництва свинини в сільськогосподарських формуваннях // Науковий вісник Національного аграрного університету. – К.: Національний аграрний університет, 2001. – Вип. 44. – С.218-220.
10. Алексійчук Т.В. Канали реалізації та ціни на свинину в системі господарського механізму // Науковий вісник Національного аграрного університету. – К.: Національний аграрний університет, 2002. – Вип. 56. – С.137-138.
11. Алексійчук Т.В. Свинарство у м’ясному підкомплексі України // Проблеми ефективного функціонування АПК в умовах нових форм власності та господарювання. Кол. монографія у 2-х томах. Т.1. – К.: ІАЕ УААН, 2001. – С.544-546.
12. Алексійчук Т.В. Структурні зміни у свинарстві в період реформування АПК // Організаційно-економічні проблеми розвитку АПК. Кол. монографія у 4-х частинах. Ч.4. – К.: ІАЕ УААН, 2001. – С.169-172.