Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління науково-технічним прогресом


Райко Діана Валеріївна. Економічна оцінка споживацької привабливості інноваційних товарів: Дис... канд. екон. наук: 08.02.02 / Національний технічний ун-т "Харківський політехнічний ін-т". - Х., 2002. - 211арк. - Бібліогр.: арк. 171-182.



Анотація до роботи:

Райко Д.В. Економічна оцінка споживацької привабливості інноваційних товарів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.02 – економіка та управління науково-технічним прогресом. Національний технічний університет “Харківський політехнічний інститут”, Харків, 2003.

У дисертації поставлено та вирішено задачу оцінки споживацької привабливості інноваційних товарів, досліджено суть цього поняття та сформульовано визначення з урахуванням їх основних параметрів, які задовольняють найважливіші потреби споживачів. Визначено головні фактори активізації інноваційних процесів, які доцільно використовувати як класифікаційні ознаки інновацій. Визначено найбільш суттєві чинники впливу на прийняття рішення споживачами щодо придбання інноваційних товарів, які складають його споживацьку привабливість. Запропоновано економіко-математичні моделі оцінки споживацької привабливості інноваційних товарів універсального призначення. Розроблено концептуальний підхід до організації просування інноваційного товару до споживача. Розроблено послідовність заходів інформаційного впливу на споживачів у процесі просування інноваційного товару. Розроблено методичний підхід до оцінки використання та споживання інноваційних товарів з урахуванням економічного, соціального та екологічного ефектів.

  1. У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, що виявляється в обґрунтуванні і розробки методичних положень щодо доцільності виробництва та привабливості споживання інноваційних товарів. Проведено аналіз теоретичних основ інноваційної діяльності та практики її впровадження на промислових підприємствах України, результати якого довели необхідність використання поняття споживацької привабливості інноваційних товарів як базового. Розглянуто сутність і удосконалено поняття споживацької привабливості інноваційних товарів. У запропонованому визначенні на відміну від попередніх найбільш повно розглянуто всі можливі параметри товару, що можуть задовольнити потреби і виправдати очікування споживачів, які доцільно використовувати в процесі виробництва інноваційних товарів та їх просування до споживачів відповідно до загальноекономічної тенденції конс’юмеризації.

  2. Проаналізовано існуючі теоретичні підходи до класифікації інновацій і визначено актуальні фактори активізації інноваційних процесів, які доцільно використовувати як класифікаційні ознаки інновацій. Застосування запропонованої класифікації дає можливість приймати рішення менеджерам і потенційним покупцям про необхідність виробництва і споживання певних видів інноваційних товарів.

3. Обґрунтовано сукупність організаційних заходів з оцінки споживацької привабливості інноваційних товарів товарів товарної групи водолічильники. Застосування розробленного методичного підходу дозволить виробникам запровадити конкретні заходи щодо просування інноваційної продукції водолічильників до кінцевого споживача. Визначено суттєві чинники впливу на прийняття рішення споживачами щодо придбання інноваційних товарів, які складають його споживацьку привабливість і враховані у розробленій економіко-математичної моделі. Її новизна полягає в комплексному дослідженні різнохарактерних чинників і їхньому об'єднанні з урахуванням потенційних інтересів споживачів. Використання моделі в практичній діяльності підприємства дозволить їм сформувати забезпечений платоспроможним попитом ринковий портфель замовлень на виробництво інноваційних товарів.

4. Запропоновано економіко-математичні моделі поведінки споживачів з низьким та високим рівнем доходу для оцінки споживацької привабливості інноваційних товарів універсального значення. Дані моделі є універсальними, тобто такими, які можна застосовувати для інноваційних товарів як промислового, так і споживацького призначення, у тому числі, для усіх видів лічильників, призначених для виміру використання природних ресурсів. Впровадження цих моделей сприятиме активізації процесу просування інноваційних товарів до кінцевих споживачів і підвищенню ефективності господарської діяльності підприємств.

5. Розроблено концептуальний підхід до організації заходів щодо просування інноваційного товару до кінцевих споживачів, що узгоджує комунікаційну стратегію з цілями інноваційної політики підприємства, обґрунтовує вибір засобу впливу, дозволяє визначати суму витрат на його використання і контроль. Застосування концептуального підходу сприяє економії ресурсного потенціалу підприємств і оптимізації його використання та перерозподілу щодо етапів бізнес – процесу підприємств - виробників.

6. У процесі прийняття управлінських рішень щодо вибору засобу комунікаційного впливу на контингент потенційних покупців запропоновано використовувати непряму оцінку ефективності варіантів маркетингових заходів на основі показника кількості осіб, що одержали інформацію про товар.

7. У роботі запропоновано удосконалену методику розрахунку економічного ефекту від виробництва і використання інноваційної продукції на основі коефіцієнта споживацької привабливості товару, яка базується на вартісній оцінці витрат, що враховує витрати виробника, споживача і додаткові витрати, необхідні для досягнення економії природних ресурсів: водяних і теплоенергетичних. При цьому, вартісна оцінка витрат споживачів складається з витрат на придбання засобів обліку інноваційних товарів універсального призначення і витрат на їхню установку. Отримано комплексний соціально-екологічний ефект, пов'язаний з економією коштів споживачів і виробників і поліпшенням їх водо - і теплопостачання. Приведені розрахунки довели, що при застосуванні приладів обліку всіх видів природних ресурсів економічний ефект одержують як виробники, так і споживачі, а також суспільство в цілому за рахунок економії витрати цих видів ресурсів.

8. Практичні результати проведених досліджень можуть бути використані Міністерством промислової політики України, Державним комітетом України з питань технічного регулювання та споживацького попиту, облдержадміністраціями, при розробці державних та регіональних програм поетапного оснащення житлового фонду засобами обліку, а також програм підтримки промислових підприємств в процесі виробництва інноваційних товарів.

Публікації автора:

1. Райко Д.В. Оцінка споживацької привабливості використання водолічильників // Вісник Харківського державного політехнічного університету: Технічний прогрес та ефективність виробництва . Збірник наукових праць. - Вип. 92. – Харків: ХДПУ, 2000. – С. 129 -132.

2. Райко Д.В. Аналіз стану національного ринку водолічильників // Вісник Харківського державного політехнічного університету: Технічний прогрес та ефективність виробництва. Збірник наукових праць. - Вип. 122. – Ч. 1. – Харків: ХДПУ, 2000. – С. 105 –110.

3. Райко Д.В., Шевченко С.В. Розробка економіко-математичної моделі оцінки споживчих переваг на промислові товари – водолічильники // Вісник Східноукраїнського національного університету. - № 9 (43), 2001. – С. 147 –153. Особистий внесок здобувача: розроблено економіко–математичну модель оцінки споживацької привабливості товарів.

4. Райко Д.В. Особливості продуктів і цільових ринків товарів промислового виробництва // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. - Вип. 107. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2001. –С. 95 –103.

5. Райко Д.В. Деякі аспекти аналізу формування рішення про покупку товарів // Вісник Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут ”: Технічний прогрес та ефективність виробництва. Збірник наукових праць. - Вип. 24. – Харків: НТУ «ХПІ», 2001. – С. 184 -188.

6. Райко Д.В. Формування маркетингових заходів щодо просування промислових товарів // Держава та регіони. Серія: економіка та підприємництво. - Гуманітарний університет “ЗІДМУ”. - №1, 2002. – С. 60 –63.

7. Райко Д.В. Методика визначення економічної ефективності створення та реалізації інноваційних товарів // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. – Вип. 156. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. – С. 177 –182.

8. Райко Д.В. Розробка економіко-математичної моделі оцінки ефективності просування інноваційної продукції // Вісник Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут ”: Технічний прогрес та ефективність виробництва. Збірник наукових праць. - Вип. 8.– Ч. 2. – Харків: НТУ «ХПІ», 2002. – С. 60 -64.

9. Райко Д.В. Аналіз складових товарної пропозиції для товарної групи водолічильників // Тези доповідей III Міжнародної науково–практичної конференції “Маркетинг та логістика в системі менеджменту”. –Львів: Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2000. –С. 256 –257.

10. Райко Д.В. Аналіз формування рішення про покупку товарів // Праці III Міжнародної науково–практичної конференції “Дослідження та оптимізація економічних процесів, “Оптимум - 2001”,15-16 листопада 2001р. – Харків: НТУ «ХПІ», 2001. – С. 136 -137.