Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Шуляр Роман Віталійович. Економічна оцінка та управління процесами злиття підприємств: дисертація канд. екон. наук: 08.06.01 / Національний ун-т "Львівська політехніка". - Л., 2003.



Анотація до роботи:

Шуляр Р.В. Економічна оцінка та управління процесами злиття підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. –Національний університет „Львівська політехніка”, Львів, 2003.

Дисертаційна робота присвячена вирішенню проблем та розробки методів економічної оцінки доцільності, ефективності та ризиків злиття підприємств, проблемам управління процесами злиття підприємств на засадах застосування інтеграційних механізмів. У роботі запропоновано низку показників та методів для оцінки доцільності, ефективності, ризиків такої форми трансформації суб‘єктів господарювання як злиття, удосконалено методи розробки, формування та впровадження інтеграційних механізмів підприємств, до яких належать: формування організаційних структур управління підприємствами, створення цільових робочих групи експертів, робота яких спрямована на налагодження спільної діяльності підприємств. З метою формування груп запропоновано удосконалений метод підбору персоналу, адаптований для умов злиття. Розроблені у дисертаційній роботі методи пройшли апробацію та впровадженні на промислових підприємствах м. Львова.

У роботі розроблені теоретичні і прикладні засади економічної оцінки доцільності та ефективності злиття як основи прийняття управлінських рішень і застосування інтеграційних механізмів у процесі злиття підприємств.

1. Злиття підприємств є сьогодні одним із найпоширеніших шляхів розвитку і формою трансформації підприємницьких структур як в Україні, так і у світовому масштабі. За допомогою злиття підприємства вирішують проблеми виходу на нові ринки збуту, покращання діяльності підрозділів, диверсифікації, виходу із неперспективних ринків тощо. Сьогодні існують тенденції до поширення процесів злиття у світовому масштабі, що вимагає застосування особливих методів та підходів щодо економічної оцінки та управління процесами інтеграційних трансформацій. За таких обставин економістам та менеджерам підприємств доцільно більше уваги надавати питанням застосування злиття у практиці управління та захисту від ворожих поглинань.

2. Вивчені приклади злиття свідчать про існування випадків як погіршення результатів діяльності підприємств, обмеження конкуренції та виникнення негативних наслідків для діяльності суб‘єктів ринку, так і підвищення ефективності їх діяльності за умови застосування відповідних методичних підходів до управління процесом злиття. З метою уникнення негативних наслідків злиття для діяльності підприємств запропоновані методичні підходи до оцінки економічної доцільності злиття з урахуванням галузевих особливостей, методи вибору партнерів на основі оцінки ефективності і ризиків злиття та методичні підходи до застосування інтеграційних механізмів підприємств. Ці підходи рекомендуються керівникам підприємств та їх підрозділів, які перебувають у процесі злиття, для забезпечення позитивного отримання економічного ефекту.

3. Виділення форм та механізмів злиття, як двох нових класифікаційних ознак видів злиття, дозволяє застосовувати спеціально адаптовані методичні підходи до економічної оцінки доцільності, ефективності та ризиків злиття, підходи до налагодження спільної діяльності підприємств. Запропоновані нові класифікаційні ознаки можуть використовуватися менеджерами підприємств з метою вивчення можливостей координації діяльності суб‘єктів господарювання при виконанні спільних виробничих програм. Нові класифікаційні ознаки, обґрунтовані відмінності між поняттями злиття і об‘єднання підприємств можуть бути рекомендовані органу державного контролю й регулювання процесів економічної концентрації і захисту економічної конкуренції – Антимонопольному Комітету України.

4. У результаті дослідження стану і тенденцій розвитку процесів злиття підприємств в Україні були виявлені та охарактеризовані фактори їх розвитку, які враховані у запропонованих методах оцінки доцільності злиття. Активізація процесів злиття українських компаній із урахуванням національних інтересів може сприяти формуванню конкурентноспроможних вітчизняних корпорацій, створенню сприятливого інвестиційного клімату в Україні. Ці фактори доцільно враховувати органам державного регулювання і контролю за процесами економічної концентрації та захисту економічної конкуренції при наданні відповідних дозволів на злиття суб‘єктів господарювання.

5. При оцінці доцільності злиття слід враховувати вплив низки факторів зовнішнього та внутрішнього середовища, інтенсивність розвитку ринку та конкретного підприємства, структуру витрат підприємств, які розглядаються як потенційні партнери зі злиття. Запропоновані методи оцінки доцільності та ефективності злиття, методичні підходи до оцінки їх ризиків дають змогу відповідним робочим групам на підприємствах комплексно підійти до вирішення проблем вибору компаній-партнерів серед промислових підприємств.

6. Серед найважливіших інтеграційних механізмів злиття підприємств виділено: формування відповідних типів організаційних структур управління, створення цільових робочих груп із розробки інноваційних змін у новоутвореній підприємницькій структурі та налагодження роботи між її службами, підрозділами тощо. Особливе значення у таких умовах запропоновано надавати удосконаленим методам підбору персоналу у робочі групи з метою виявлення необхідних для роботи у групі характеристик працівників.

7. Розроблені у дисертаційній роботі методи та методичні підходи пройшли апробації та впроваджені на ряді підприємств Львівщини, за результатами яких розраховані основні показники ефективності можливого злиття цих підприємств у відповідних галузях промисловості. Результати апробацій дозволяють рекомендувати планово-економічним відділам компаній запропонований комплексний підхід до вирішення проблем економічної оцінки та управління процесами злиття промислових підприємств у таких галузях як машинобудування, целюлозно-паперова та харчова.

Публікації автора:

У фахових наукових виданнях

1. Шуляр Р.В. Особливості механізмів злиттів та поглинань підприємств// Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку. Вісник НУ “ЛП”. – Львів: НУ “ЛП”, 2002. – №466.– С.233-238.

2. Шуляр Р.В. Витратний метод оцінки ефективності злиття підприємств// Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку. Вісник НУ “ЛП”. – Львів: НУ “ЛП”, 2002. –№457. – С.209-213.

3. Кузьмін О.Є., Шуляр Р.В. Методичні положення щодо аналізу прибутковості та ризиків злиття підприємств// Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Фінансові механізми активізації підприємництва в Україні (Збірник наукових праць) / ІРД НАН України. Частина 1. – Львів, 2002. – Випуск 2(XXXIII). – С.18-22. [Особистий внесок здобувача: обґрунтовано доцільність використання коефіцієнтів сил впливу фінансових важелів].

4. Кузьмін О.Є., Шуляр Р.В. Показники аналізу ефективності злиття підприємств// Вісник Львівського державного аграрного університету: Економіка АПК. – Львів, 2002. – №9. – C.21-28. [Особистий внесок здобувача: запропоновані коефіцієнти для оцінки ефективності операційного та вертикального злиття].

5. Рудницька О.М., Шуляр Н.В., Шуляр Р.В. Основні підходи щодо оцінки вартості підприємств// Проблеми економіки та управління. Вісник НУ “ЛП”. – Львів: НУ«ЛП», 2002. – №448. – С.58-61. [Особистий внесок здобувача: запропоновано консенсусні моделі оцінки вартості підприємств в умовах злиття].

6. Кузьмін О.Є., Шуляр Р.В. Вертикальна інтеграція підприємств як фактор підвищення ефективності їх діяльності// Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку. Вісник НУ “ЛП”. – Львів: НУ “ЛП”, 2001. –№386. – С.120-123. [Особистий внесок здобувача: розроблені підходи щодо оцінки впливу ефективності вертикального злиття на діяльність підприємств].

7. Кузьмін О.Є., Шуляр Р.В. Підходи щодо державного регулювання економіки в умовах глобалізації світових економічних відносин// Регіональна економіка (ІРД НАН України), – 2001.– №3 (21). – С.207-212. [Особистий внесок здобувача: висновки щодо факторів глобалізації та розвитку процесів злиття, важливості державного контролю за економічною концентрацією].

8. Шуляр Р.В. Підбір кадрів за методикою “Assessment-Center”// Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку. Вісник ДУ “ЛП”.– Львів: ДУ “ЛП”, 2000. – №384. – С.228-234.

У інших виданнях

9. Кузьмін О.Є., Шуляр Н.В., Шуляр Р.В. Об‘єднання підприємств у автомобілебудівній промисловості: проблеми та перспективи створення// Проектування, виробництво та експлуатація автотранспортних засобів, поїздів та нафто-газопроводів. Щорічний науково-виробничий журнал. НТУУ, Транспортна академія. – 2002. – №9. – С.105-109. [Особистий внесок здобувача: визначено причини та наслідки об‘єднання підприємств у автомобілебудівній промисловості].

10. Кузьмін О.Є., Шуляр Р.В. Злиття (поглинання) підприємств як фактор активізації інвестиційної діяльності// Зовнішньоекономічний кур’єр, – 1999.– №7-8. – С.28-29. [Особистий внесок здобувача: визначено значення злиття у процесах інвестування, запропоновано фази процесу злиття].

11. Шуляр Р.В., Шуляр Н.В. Формування систем менеджменту в умовах злиття підприємств// Економічні проблеми ринкової трансформації України: Тези доповідей Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Львів: ЛБІ НБУ, 2002. – С.275-276. [Особистий внесок здобувача: підходи щодо управління підприємствами в умовах злиття].

12. Шуляр Р.В. Проблеми та перспективи злиття як стратегії розвитку підприємств// Сучасні технології ведення бізнесу в Україні: Матеріали 1 Всеукраїнської конференції студентів і аспірантів /Уклад. А.П. Білошапко, О.П. Корнута, О.В.Білоусов. – К.: Вид-во „Економіка і право”, 2002. – С.234-235.

13. Шуляр Р.В., Рудницька О.В. Методичні положення щодо дослідження факторів ефективності злиття підприємств// Тези доповідей IV Міжнародної науково-практичної конференції „Маркетинг та логістика в системі менеджменту”. – Львів: НУ „ЛП”, 2002. – С.395-396. [Особистий внесок здобувача: розроблено напрямки дослідження факторів ефективності злиття підприємств].

14. Шуляр Н.В., Шуляр Р.В. Методика та джерела інформації для аналізу ефективності злиття підприємств// Збірник матеріалів міжнародної науково-прикладної конференції „Менеджмент і міжнародне підприємництво”. – Львів: НУ „ЛП”, 2001. – С.125. [Особистий внесок здобувача: запропоновано принципи моделювання фінансової звітності підприємств для аналізу ефективності злиття].

15. Кузьмін О.Є., Шуляр Р.В. Суть та особливості ризику при здійсненні вертикальної інтеграції виробництва// Збірник наукових праць за матеріалами міжнародної науково-практичної конференції „Ризикологія в економіці та підприємництві”. – К.: КНЕУ, АДПС України, 2001. – С.217-218. [Особистий внесок здобувача: визначено основні напрямки виникнення, оцінки та зниження ризиків при здійсненні вертикальної інтеграції підприємств].

16. Кузьмін О.Є., Шуляр Р.В. Роль холдингових компаній у реформуванні економіки та стимулюванні іноземних інвестицій// Тези доповідей ІІІ міжнародної науково-практичної конференції “Маркетинг та логістика в системі менеджменту”, НУ “ЛП”, – Львів: НУ “ЛП”, 2000. – С.160-162. [Особистий внесок здобувача: обґрунтовано існування зв‘язків між формуванням холдингових компаній та процесами злиття].

17. Коркуна І.І., Кузьмін О.Є., Рудницька Н.В., Шуляр Р.В. Злиття підприємств в автомобілебудівній промисловості України як фактор активізації інвестиційної діяльності (рекомендації для виробників вантажних автомобілів та автобусів)// Sakon’00: Metody obliczeniowei badawcze w rozwoju pojasdw samochodowych i maszyn roboczych samojezdnych. Zarzdzanie i marketing w motoryzacji. Materialy XI konferencji midzynarodowej. Politechnika Rzeszwska im.Ignacego ukasiewicza. – RZESZW, 2000. – С.181-186. [Особистий внесок здобувача: узагальнено механізми об‘єднання підприємств у автомобілебудівній промисловості].