Соченко В.М. Економічна стійкість садівництва Криму. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук зі спеціальності 08.07.02 – Економіка сільського господарства і АПК. Кримський державний агротехнологічний університет. – Сімферополь, 2004.
У дисертаційній роботі досліджуються теоретичні основи економічної стійкості, методологічні підходи до її оцінки, негативні тенденції розвитку галузі садівництва і закономірності прояву спеціалізації, концентрації й інтенсифікації в умовах агропромислової інтеграції й кооперації.
На прикладі садівницьких підприємств Криму виявлено й обґрунтовано що економічно доцільний рівень спеціалізації галузі 50-73%, концентрації насаджень 500 га і більше, а в інтенсифікації галузі найбільш ефективними є загущені сади.
Обґрунтовані принципи удосконалення методики оцінки економічної стійкості: чим більший обсяг реалізованої продукції, тим вища стійкість; чим вище критичний обсяг реалізації, тим нижче економічна стійкість галузі садівництва.
Сформульовано пріоритетні напрямки підвищення ефективності і стійкості галузі садівництва, рекомендовано обсяги і структура породно-сортового складу по районах Криму, схему і склад інноваційно-інвестиційної технології, етапи і програми маркетингової орієнтації садівницьких підприємств, необхідність суцільної інвентаризації (обстеження) і переоцінку багаторічних насаджень.
Розроблено багатофакторні моделі, що дозволяють розкрити резерви росту економічної ефективності і підвищення стійкості на основі кількісно-якісного впливу.
На сучасному етапі свого розвитку галузь садівництва Криму знаходиться в умовах адаптації до ринкових відносин, реформування власності, реструктизації багаторічних насаджень тощо. Цей процес супроводжується значним спадом виробництва плодів, звуженням галузі в кількості площі насаджень, низьким рівнем ефективності або ж збитковістю значної частини садівницьких підприємств. Так, валовий збір плодів і ягід в регіоні знизився в період з 1990 по 2003 роки на 283 тис. т., врожайність на 51,9 ц/га, площі садів скоротилися з 79,6 до 32,9 тис. га. Вважаємо, що в сучасних умовах недостатньо власних зусиль садівницьких підприємств Криму щодо забезпечення стабілізації і підвищення ефективності галузі. Це потребує ефективних організаційно – економічних заходів як у цілому , так і по окремих районах і дозволить, таким чином, усунути негативні тенденції в галузі.
В умовах ринкової трансформації першорядною проблемою є підвищення економічної стійкості садівницьких підприємств. У зв’язку з цим уточнено методичні підходи щодо оцінки економічної стійкості галузі садівництва і теоретично обґрунтовано використання показників критичного обсягу реалізації і рівня економічної стійкості підприємства, що доповнює методику експрес – аналізу виробництва і реалізації плодоягідної продукції в конкретній ринковій ситуації садівницького підприємства, району, галузі.
Автором визначено і обґрунтовано класифікацію факторів економічної стійкості, які істотно впливають на рівень виробництва і реалізації в сучасних умовах господарювання, а саме: спеціалізація і концентрація галузі, зростання рівня інтенсифікації садівництва, зниження собівартості, підвищення якості плодів і ягід.
Вважаємо, що подальший розвиток спеціалізації і концентрації галузі садівництва доцільно здійснювати відповідно до оптимального розміщення породно-сортового складу в районах Криму і категоріях підприємств: зерняткові – 45-60%, кісточкові – 25-40%, горіхоплідні – 2-9%, ягідні – 7-9%. Найбільшою ефективністю відзначаються такі породи, як груша і персик, які перевершують за рівнем прибутку на 1 га яблуню в 2, а сливу – 3 рази. Для наступної цілеспрямованої роботи з оптимізації структури й обсягу галузі садівництва, розробці і впровадженню інноваційно-інвестиційних технологій необхідно провести суцільну інвентаризацію (обстеження) і переоцінку багаторічних насаджень.
Встановлено, що для виробництва конкурентоспроможної плодоягідної продукції в сучасних умовах мінімальний врожай плодів яблуні повинен складати не менш 150 ц/га при 85 – 90% вищого і першого товарних сортів продукції. Це є можливим завдяки проведенню чіткої організаційної і технологічної політики в галузі (санації).
Дослідження ефективності виробництва й реалізації продукції садівництва в Криму дозволило визначити критерії оцінки стійкості галузі і систематизувати їх по видах і граничних коефіцієнтах. Відповідно до цього усі садівницькі підприємства розподілено на три групи – сильні, середні і слабкі, а оцінка фінансової стійкості підтвердила необхідність їх трансформації. Тому прогнозовано зміни у складі садівницьких підприємств і особливо зростання чисельності приватних та фермерських господарств.
Доведено, що найбільш ефективними формами агропромислової інтеграції й кооперації садівництва в Криму є:
- об’єднання в асоціації товаровиробників садівницької продукції з підприємствами її промислової переробки і реалізації;
- агропромислові садівницькі підприємства, в яких у єдиному технологічному циклі функціонують сфери виробництва, промислової переробки та зберігання плодів і ягід;
- оренда плодопереробними підприємствами багаторічних насаджень або землі для їхнього створення (відтворення);
- переробка плодово-ягідної продукції плодопереробними підприємствами на давальницьких умовах.
Підвищення економічної стійкості галузі садівництва в перспективі потребує достатніх інвестицій для створення (відтворення) багаторічних насаджень та формування належної виробничої і ринкової інфраструктури. На сучасному етапі активізувати інвестиційні процеси в промисловому садівництві без державної підтримки майже неможливо, тому в дисертації обґрунтовується необхідність розробки спеціальних державних програм розвитку галузі.
На основі маркетингових досліджень попиту на продукцію розроблено рекомендації з впровадження інновацій у галузь, підвищення гнучкості підприємства на ринку, конкурентоспроможності плодоягідної продукції. Оскільки поки що залишається малорозвиненою оптова і роздрібна торгівля фруктами і ягодами, то рекомендується проект організації і розвитку оптової торгівлі в плодоягідному комплексі, стабілізації цінової ситуації на ринку плодів і ягід.
Дослідження свідчать, що при моделюванні діяльності фермерських господарств важливим напрямком їхнього становлення і розвитку є бізнес – планування. Обґрунтування обсягу виробництва і реалізації яблук і персика в садівницькому фермерському господарстві “Сонячна долина” виконано на застосуванні модуля стійкості з оптимальною концентрацією багаторічних насаджень, розмірів інвестицій і рекомендовано для впровадження.
Публікації автора:
Соченко В.М. Про необхідність аудиту в реформованих сільськогосподарських підприємствах // Праці КДАТУ; Економічні науки. - №76. – Сімферополь: КДАТУ. – 2002. – С. 49-52
Соченко В.М. Теорія і практика аудиторського ризику // Праці ДНУ; Економіка: проблеми теорії і практики. - №173. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2003. – С. 23-31
Соченко В.М. Аналіз і оцінка факторів ринку плодів і ягід у прогнозуванні економічної стійкості галузі садівництва в Криму // Праці КДАТУ; Економічні науки. - №82. – Сімферополь: КДАТУ. – 2004. – С. 120-123
Соченко В.М. Підвищення економічної стійкості галузі садівництва в Криму // Вісник ХНТУСГ, м. Харків. – 2004. – С. 51-53
Соченко В.М. Удосконалювання способів оцінки економічної стійкості садівницької галузі // Матеріали науково – практичної конференції: м.Київ. – К: Кримський економічний інститут КНЕУ, 2004. – С. 79-80
Соченко В.М. Формування економічної стійкості садівництва в Криму // Праці КДАТУ, Економічні науки. - №87 Сімферополь, КДАТУ – 2005., с 110-116