Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


968. Шубін Олександр Олександрович. Економічна стратегія підприємств в умовах конкурентного середовища: дис... д-ра екон. наук: 08.02.03 / НАН України; Інститут економіки промисловості. - Донецьк, 2004.



Анотація до роботи:

Шубін О. О. Економічна стратегія підприємств в умовах конку-
рентного середовища. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.02.03 – Організація управління, планування і регулювання економіки. - Інститут економіки промисловості НАН України, Донецьк, 2004.

У дисертаційній роботі представлено результати дослідження ролі промислового комплексу України в економіці країни, який визначається високою ефективністю виробничих процесів і технологій. Обгрунтовано удосконалення господарського механізму управління промисловим комплексом, що представляє один із найважливіших елементів економічної стратегії управління. Визначено особливості промислового комплексу на прикладі хімічної галузі, які потребують системного підходу до розробки економічної стратегії підприємств, формування адаптивної моделі стратегічного управління господарюючих суб’єктів та управління конкурентоспроможністю галузі в цілому й окремих його сегментів. Визначено економічний підхід до формування маркетингового механізму управління підприємствами та обгрунтовано методи оцінки використання маркетингового інструментарію. Дано авторське визначення поняття “екологічний менеджмент”. Запропоновано удосконалену інтерпретацію оцінки рівня несприятливості впливу підприємств на навколишнє природне середовище. Побудовано тривимірну матрицю оцінки ступеня необхідності впровадження комплексної системи екологічного менеджменту на підприємстві. Розроблено модель екологічного менеджменту, яка дозволяє врахувати формування логічного ланцюга, що лежить в основі системи екологічної безпеки.

У дисертації виконано теоретичне узагальнення та запропоновано нове вирішення актуальної проблеми формування та реалізації економічної стратегії підприємства в умовах ринкової трансформації діяльності базових галузей промисловості України. Результати дослідження дозволили сформувати висновки концептуального, теоретичного та науково-практичного направлення.

1.Удосконалення системи управління підприємством на засадах маркетингу є магістральним шляхом розвитку сучасної економіки. Розкриття адаптаційних можливостей підприємств промисловості та їх використання на засадах прийняття виважених стратегічних рішень забезпечують економічне зростання всього промислового комплексу України, з одного боку, та розвиток структури, форм і методів пропозиції як на промисловому, так і споживчому ринку, з іншого. Підприємства базових галузей, зокрема хімічної, що виробляють велику частину товарів, мають комплекс властивостей, які забезпечують конкурентні переваги, здатні задовольняти потреби як внутрішнього, так і зовнішнього ринків і фактично створюють підґрунтя для сталого розвитку суспільства в цілому та сфери економіки зокрема.

2. В Україні в результаті складного і суперечливого багаторічного процесу, на основі надбаного загальносвітового та власного досвіду, було створено реальні умови стабілізації та намічено подальші шляхи розвитку хімічної промисловості. Дослідженнями доведено, що в процесі еволюції хімічна галузь пройшла чотири основні етапи:

функціонування в умовах СРСР, коли галузь розвивалася досить активно;

лібералізації, який характеризувався глибокими кризовими явищами та різким падінням темпів розвитку;

турбулентності, нестійкості становища хімічних підприємств як вияву суперечливості наслідків структурної перебудови, строків стратегічних розробок і адекватного менеджменту;

стабілізації, на якому спостерігались тенденції до зростання обсягів виробництва на базі вдосконалення системи управління і організації економічної діяльності. Проте стабілізаційні чинники ще досить нестійкі, а зростання стосується не всієї галузі, а тільки окремих її підгалузей.

3.Для зміцнення дії стабілізаційних чинників і переходу всієї галузі на шлях сталого розвитку необхідно обґрунтування та формування найбільш ефективних напрямів стратегічного управління підприємствами. Проведений аналіз довів, що пріоритети стратегічного управління слід розподілити на три рівні:

загальнодержавний, що базується на стратегічних напрямах розвитку економіки держави, програми структурної перебудови економіки, концепції промислової політики;

галузевий, який включає питання збільшення конкурентоспроможності, зниження енерго- та матеріалоємних виробництв, інноваційні технології та складові екологічної безпеки;

рівень підприємства, який спрямований на заходи щодо кредитно-фінансової стабілізації на засадах адекватної системи менеджменту та маркетингу з урахуванням екологічної компоненти.

4. З метою створення науково-методичних передумов для якісної трансформації та подальшої стабілізації економічної діяльності підприємств запропоновано розв’язання комплексу взаємопов’язаних методологічних, теоретичних і прикладних проблем удосконалення організаційно-економічного механізму управління підприємствами за рахунок а) розробки моделі стратегічного менеджменту; б) упровадження засад екологічного менеджменту;
в) побудови моделей економічної безпеки.

5. Виходячи з національних інтересів України і вже обраних європейських стратегічних орієнтирів, найбільш принциповою задачею слід вважати формування моделі стратегічного менеджменту, яка включає у себе низку підсистем, для адаптації її до ринкових умов. Обов’язковою передумовою обґрунтування даної моделі пропонується врахування впливу чинників зовнішнього середовища підприємств, що структуруються, аналізуються та адаптуються за розробленою системою складових, забезпечуючи гнучкість та ефективність прийняття стратегічних рішень.

6. Рівень використання потенціалу маркетингового інструментарію підприємств залишається недостатнім. Це відбувається як через об’єктивні умови: низька рентабельність, нестача власних ресурсів для своєчасного оновлення технологій виробництва, так і суб’єктивні, пов’язані з недооцінкою важливості впровадження концепції маркетингу для підвищення конкурентоспроможності підприємства. Управління конкурентоспроможністю запропоновано здійснювати на підставі нового алгоритму, який вміщує чинники і інформацію функціональної та забезпечуючої підсистем у загальній соціально-економічній системі управління. Оперативна кількісна оцінка складових алгоритму дозволяє виявити сховані резерви в розвитку підприємств, а отже сформувати якісно нові і більш ефективні комбінації аналітичного, виробничого, адаптивного, збутового, санаційного і комунікаційного потенціалів маркетингового інструментарію.

7. Для розв’язання фундаментальних проблем функціонування підприємств у конкурентному середовищі на основі сталого розвитку принципове значення має екологічний менеджмент, у межах розвитку якого запропоновано поєднати принципи економічного зростання з принципами екологічної безпеки. З метою науково-методичного забезпечення системи екоменеджменту запропоновано розглядати її як сукупність інструментів екологічного моніторингу, маркетингу, аудиту, страхування. Крім того, сформовано критерії системи екоменеджменту за диференційованими напрямами. Запропонована модель екологічного менеджменту дозволяє створити концептуальні засади корпоративної екологічної політики як складової ефективної економічної стратегії.

8. З огляду на першочергове значення вироблення керівних впливів на будь-якому рівні управління та особливо у напрямі вибору найпривабливішого варіанта інвестиційного проекту та безпеки економічної діяльності підприємств хімічної галузі розроблено комплекс економіко-математичних моделей, що дозволяють вибрати оптимальну стратегію поведінки у цих напрямах.


Обґрунтовано, що сутність вироблення керівних впливів на будь-якому рівні управління слід розглядати як систему виявлення та аналізу відхилень параметрів організаційної системи від норми, що виникають під впливом різних чинників зовнішнього та внутрішнього середовища підприємств. Для формалізації оцінки ефективності управління визначено основні принципи (багатокритеріальний підхід до управління, критерії оптимальності та варіанти вирішення оптимальних задач). Розгляд діяльності підприємств з позиції дискретної керованої системи та використання системного аналізу і методів загальної теорії систем дозволив розробити модель привабливості інвестиційного про-
екту господарюючих суб’єктів, яка забезпечує створення попередньої оцінки ефективності проектів і сталості процесу освоєння інвестицій та спрощення графіка перерахування інвестиційної суми. Розроблено методологічні підходи і рекомендації з моделювання економічної безпеки підприємств (на прикладі хімічної промисловості України), які включають створення структурної системи, що забезпечує надійне та стійке її функціонування і життєздатність на основі врахування впливу чинників навколишнього середовища. Реалізація таких підходів створює передумови для ефективного і цілеспрямованого управління економічною безпекою.

9. Розроблені за результатами досліджень наукові положення є методологічною основою для подальших досліджень проблем формування економічної стратегії в умовах конкурентного середовища, а впровадження практичних рекомендацій складає органічну частину комплексу заходів для її вдосконалення, без чого перехід на шлях сталого розвитку стримується.

Публікації автора:

Монографії

  1. Шубін О.О. Хімічна промисловість України: генезис, перспективи, стратегія. – Донецьк: ІЕП НАН України, 2003. – 514 с.

  2. Шубін О.О. Ринок товарів хімічної промисловості: екологічний аспект. – Донецьк: ІЕП НАН України, 2003. – 188 с.

  3. Шубін О.О., Азарян О. М., Криковцева Н. О., Жаболенко М. В. Моніторинг ринку автомобілів: фірма, споживач, ресурси. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2003. – 237 с.

Особистий внесок: визначено попит і пропозиції на товари промислового призначення.

  1. Шубин А.А., Бритченко Г.И., Бурсаков А.В. Механизмы логистики фармацевтического предприятия. – Донецк: ДонГУЭТ, 2003.- 139 с.

Особистий внесок: розроблено методичні основи аналізу і формування системи логістики промислового підприємства.

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Шубін О.О. Проблеми виробництва та реалізації товарів нафтохімічного комплексу України // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2002. – Вип.160. – С. 44 – 49.


  2. Шубін О.О. Тенденції розвитку ринку хімічних волокон України // Економіка промисловості. - 2002 . - № 4 (18). - С. 50 – 54.

  3. Шубін О.О. Оптимізація структури виробництва хімічних товарів з урахуванням особливостей споживання // Схід.- 2002.- № 6 (49). – С. 3 – 5.

  4. Шубін О.О. Промисловий маркетинг у системі управління підприємствами хімічної галузі //Торгівля і ринок України. - Донецьк: ДонДУЕТ. - 2002. - Вип. 14. - Т. 1. - С. 3 – 7.

  5. Шубін О.О. Розвиток ринку хімічної промисловості в Україні // Культура народов Причерноморья. – 2002. -№ 33. – С. 81 – 89.

  6. Шубін О.О. Ринок побутової хімії: основні аспекти розвитку // Экономические проблемы и перспективы стабилизации экономики Украины. –Донецк: ИЭП НАН Украины. – 2002. – Т.1. - С. 116 – 126.

  7. Шубін О.О. Сучасне використання лакофарбових матеріалів в Україні // Схід. – 2003.- № 3 (53). – С. 16 - 18.

  8. Шубин А.А. Формирование системы управления химическими предприятиями на основе маркетинга // Культура народов Причерноморья.- 2002.- № 31. - С. 67 – 72.

  9. Шубін О.О. Модель екологічного менеджменту і механізм її використання на підприємствах хімічної промисловості // Вісник Технологічного університету Поділля: Економічні науки. – 2003. - № 2.- Т. 2. - С. 12 – 14.

  10. Шубин А.А. Апробация и экономическая оценка эффективности моделей оптимального развития химической промышленности Украины // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Сер.: Економічна. – Донецьк: ДНТУ. – 2003. - Вип. 59. – С. 80 – 91.

  11. Шубин А.А. Факторы, влияющие на управление производственными предприятиями // Регіональні перспективи.- 2003. - № 2 – 3 (27-28). -
    С. 111 – 113.

  12. Шубін О. О. Оптимізація споживчого ринку і його вплив на роботу підприємств, що виробляють і реалізують хімічні товари // Вісник Житомирського державного технологічного університету. Сер.: Екон. науки. - 2003. – № 4 (26) - С. 400 – 403.

  13. Шубин А.А. Оценка использования потенциала маркетингового инструментария предприятием химического комплекса // Культура народов Причерноморья. – 2003. - № 38. - С. 188 - 190.

  14. Шубин А.А. Управление конкурентоспособностью продукции химического комплекса // Культура народов Причерноморья.- 2003. - № 39. -
    С. 225 - 228.

  15. Шубін О.О. Екологічні аспекти управління хімічним підприємством // Торгівля і ринок України.- Донецьк: ДонДУЕТ. - 2003. – Вип. 15.- Т. 1. –
    С. 3 – 11.

  16. Шубін О.О., Алишев О.М. Формування комплексу маркетингу для промислових підприємств коксохімічного профілю у системі стратегічного менеджменту // Вісник ДонДУЕТ. Сер.: Економічні науки. – 2003. - № 3 (19). – С. 83 – 90.

Особистий внесок: розроблено модель формування системи стратегічного менеджменту для підприємств коксохімічної галузі.

  1. Шубін О.О., Алишев О.М. Формування стратегій розвитку коксохімічного підприємства на основі маркетингового підходу // Вісник ДонДУЕТ. Сер.: Економічні науки. – 2003. - № 4 (20). – С. 56 - 64.

Особистий внесок: проведено маркетинговий аналіз діяльності коксохімчних підприємств із запропонуванням основних стратегій розвитку.

  1. Шубин А.А. Формирование конкуренции на потребительском и промышленном рынках (на примере рынка химической продукции) //Экономика и управление. - 2003. - №5 - 6. - С. 18 - 21.

  2. Шубин А. А. Прогнозирование основных направлений развития химической промышленности Украины //Економіка промисловості. - 2003. - № 2 (20). – С. 51 – 62.

  3. Шубін О.О. Економіко-математична модель формування ринку хімічних і нафтохімічних товарів // Моделювання та інформаційні системи в економіці (Машинна обробка інформації). – К.: КНЕУ.- 2003. – Вип. 70. –
    С. 64-68.

  4. Шубин А. А. Экономико-математические модели формирования оптимального развития химической промышленности //Економіка розвитку . – 2003. – № 3. - С. 54-60.

  5. Шубин А. А. Маркетинговый аспект управления предприятием химического комплекса //Экономические инновации. – Вып. 16: Конкуренция и конкурентоспособность. – Одесса: ИПРЭЭИ НАН Украины. - 2003. – С. 189-193.

  6. Шубін О. О. Особливості формування адаптованої моделі стратегічного менеджменту підприємств хімічної промисловості //Вісник Хмельницького інституту регіонального управління і права. – 2003. - №3-4 (7-8). –
    С. 366-372.

  7. Шубін О. О. Стратегія управління як основна частина системи менеджменту підприємства //Журнал європейської економіки. - 2003. – Т.2. – № 4.- С. 505-510.

Матеріали наукових конференцій

  1. Шубин А. А. Проблемы эффективности управления в социально-экономических системах //Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. „Динаміка наукових досліджень” (Дніпропетровськ – Донецьк – Харків, 28 жовт.- 4 листоп. 2002 р.). –Т.26: Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2002. –
    С. 37-39.

  2. Шубин А. А. Применение концепции экологического менеджмента в подсегментах химической отрасли // Праці другої Міжнар. третьої всеукраїнської наук. конф. студентів та молодих учених „Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання”. – Донецьк: ДонНУ. - 2002. -Ч. 3. – С. 239-241.

  3. Шубін О. О. Екологічний маркетинг в системі управління підприємством //Матеріали ІІІ Міжнар. наук.-практ. конф. „Теорія і практика перебудови економіки” (Черкаси, 25-27 листоп. 2002 р.). – Черкаси: ЧДТУ. – С. 153-154.

  4. Шубин А.А. Оценка необходимости использования экологического менеджмента в предприятиях химической промышленности //Материалы ІІ региональной науч.-практ. конф. «Экология и безопасность жизнедеятельности: инновационные процессы в науке, технологиях и образовании» (Макеевка, 3-4 окт. 2003г.). – Макеевка: МЭГИ. – 2003. – С. 23-28.

  5. Шубін О.О. Екологічні аспекти управління функціонуванням підприємств хімічного комплексу //Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. „Управління підприємствами: проблеми та шляхи їх вирішення” (Ялта, 2-3 жовт. 2003 р.). – Донецьк: ДонДУЕТ. – 2003. – Т. 1. – С. 7-10.

  6. Шубин А.А. Экологический менеджмент химических предприятий // Материалы Междунар. науч.-практ. конф. «Теория и практика управления предприятием» (Минск, 23-24 апр. 2003 г.). – Минск: БГЭУ. – 2003. – С. 387-389.

Навчальні посібники

  1. Шубін О. О. Формування сучасних ринків промислових товарів і закономірності їхнього розвитку //Промисловий маркетинг: Навч. посібник. – К.: НМЦВО МОН України, НВФ „Студцентр”, 2002. – С. 50-83. – (Розд. 1.3).

  2. Шубін О. О. Ринок мийних засобів //Інфраструктура товарного ринку: Навч. посібник. – К.: НМЦВО МОН України, НВФ „Студцентр”, 2002. – С. 407 – 432. –(Розд. 4.2.7).