Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Кочарян Інна Сергіївна. Економічна стратегія вищого навчального закладу за умов демографічної кризи : Дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / Київський національний ун-т театру, кіно і телебачення ім. І.К.Карпенка-Карого. — К., 2006. — 215арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 179-192.



Анотація до роботи:

Кочарян І. С. Економічна стратегія вищого навчального закладу за умов демографічної кризи. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03 – організація управління, планування і регулювання економікою. – ДУ «Інститут економіки та прогнозування» НАН України, Київ, 2006.

Дисертаційне дослідження присвячено розробці економічної стратегії діяльності вищих навчальних закладів держави в діючих економічних умовах, розробці механізмів планування ВНЗ різних форм власності, обґрунтуванню стратегії розвитку ВНЗ за умови демографічної кризи.

В роботі проведено аналіз впливу макроекономічних факторів на галузь вищої освіти, складені прогнози її розвитку та виявлені кризові тенденції. Запропоновано метод оцінювання якості освіти, який базується на співставленні отриманих випускником знань і умінь із необхідними для виконання функцій у відповідній галузі після закінчення ВНЗ. Розроблено метод планування основної діяльності ВНЗ з використанням цільової функції максимізації доходів. Розроблені: економетрична модель попиту на освітні послуги, трендові моделі прогнозів розвитку вищої освіти, метод вивчення впливу соціально-економічних та демографічних факторів на розвиток вищої школи. Проведене теоретичне обґрунтування і подано практичні рекомендації щодо підвищення ефективності та конкурентоспроможності ВНЗ в ринкових умовах та регулювання його функціонування і розвитку. Теоретично і експериментально визначений стратегічний напрям управління попитом – підвищення рейтингу ВНЗ, що набуває особливої актуальності за умов демографічної кризи.

У дисертації проведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, яка полягає у обґрунтуванні концепції визначення стратегії управління функціонуванням та розвитком вищого навчального закладу за умови демографічної кризи. На фоні глибокої економічної кризи і погіршення якості освіти в Україні, інтенсивний розвиток мережі вищих навчальних закладів та кількості студентів за період з 1990 р. ставить завдання комплексного дослідження і прогнозування розвитку вищої освіти в найближчі роки для визначення «демографічної ями» та обґрунтування шляхів подолання кризи в майбутньому.

За результатами проведених досліджень сформовані такі висновки.

1. Аналіз десятирічної соціально-економічної кризи в Україні показав, що на фоні падіння рівня ВВП, обсягів промислової та сільськогосподарської продукції відповідно до 40,8; 49 та 49,6 % до рівня 1990 року мало місце покращення показників вищої освіти у 2–2,5 рази.

Побудовані на основі статистичних даних трендові моделі дали можливість отримати прогнози народжуваності та потенціалу ВНЗ ІІІ–ІV рівнів акредитації (чисельність зарахованих на перший курс) та отримати роки початку кризових явищ у вищій освіті. Із врахуванням впливу позитивної динаміки низки макроекономічних показників та приєднання України до Болонського процесу найбільш імовірним періодом можна вважати 2011–2013 роки, коли чисельність молоді із середньою освітою зрівняється із потенціалом вищих навчальних закладів.

2. З метою визначення структури системи управління ВНЗ запропонований метод декомпозиції, згідно з яким система управління розподіляється на частини відповідно до обраних ознак декомпозиції. Реалізація методу декомпозиції дала можливість виявити та формально представити повний перелік задач управління вищим навчальним закладом, серед яких показана особлива роль задач планування.

Представлена концепція врахування логіко-інформаційних зв’язків задач планування із іншими задачами системи, що підвищує узгодженість планів із ресурсними підсистемами та надійність їх виконання.

3. Розроблений метод розв’язання задачі планування набору студентів до ВНЗ із врахуванням необхідних обмежень та закладена економіко-математична модель цієї задачі за критерієм максимізації доходу.

З метою підвищення якості підготовки фахівців за рахунок залучення до закладу освіти найбільш підготовлених абітурієнтів розроблена модифікована модель задачі планування за критерієм оптимальності на максимізацію потенційного ефекту ВНЗ.

4. Відповідно до розроблених методів і моделей задачі розроблений план набору студентів до КНУ театру, кіно і телебачення ім. І. К. Карпенка-Карого, який у порівнянні з реальним планом університету на 2004/2005 навчальний рік дозволяє, при існуючих ресурсах, збільшити набір на 20 % і річний дохід на 102 тис. грн. Проведений аналіз чутливості плану, що виявив критичні обмежуючі ресурси і визначив шляхи удосконалення плану. Розрахунки планів та їх аналіз виконані на комп’ютері.

5. Важливим напрямом запобігання кризи ВНЗ в демографічній ситуації, що наближається відповідно до прогнозів, є виявлення чинників впливу на підтримання конкурсу і управління попитом на освітні послуги конкретного закладу освіти.

6. Побудовано економетричну модель попиту на освітні послуги залежно від чинників: рейтинг ВНЗ і спеціальності; оплата навчання. Використані статистичні дані про конкурс та оплату навчання, а для встановлення рейтингу закладів освіти і спеціальностей проведені вибіркові обстеження. Підтвердження статистичної значущості побудованої моделі здіснено за допомогою критеріїв Фішера та Стьюдента, а також множинного коефіцієнта детермінації.

7. Суттєвий вплив на рейтинг ВНЗ справляє якість підготовки фахівців. Запропоновано метод оцінювання якості освіти, який базується на співставленні отриманих фахівцем знань і умінь з рівнем, який необхідний для виконання функцій у відповідній сфері діяльності.

8. Проведений економічний аналіз моделі попиту підтвердив еластичність конкурсу (попиту) відносно рейтингу і нееластичність відносно чинника «оплата навчання».

9. Теоретичний аналіз побудованої моделі попиту та експериментальні розрахунки впливу кожного чинника дозволили обґрунтувати стратегічний напрям розвитку ВНЗ – підвищення рейтингу кожної спеціальності, спеціалізації і в цілому всього закладу освіти.

10. Результати дисертації впроваджені в навчальний процес Київського національного університету театру, кіно і телебачення ім. І. К. Карпенка-Карого, Академії муніципального управління та у Міністерстві культури і туризму України.

Публікації автора:

1. Кочарян І. С., Клименюк М. М. Якість освіти як фактор соціально-економічного розвитку регіонів // Вісник Українського державного ун-ту водного господарства та природокористування: зб. наук. праць. Серія Економіка. Проблеми управління регіональним економічним і соціальним розвитком. – Рівне: Український державний університет водного господарства та природокористування, 2004. – Вип. 2. – Ч. ІІ. – С. 723–726. (0,25 д.а.) (Особисто автором здійснено аналіз демографічної ситуації розвитку вищої освіти; запропоновано методику оцінювання якості освіти різних спеціальностей, як на останніх етапах навчання, так і після отримання диплому).

2. Кочарян І. С., Горіцина І. А., Клименюк М. М. Прогнозування використання потенціалу вищої освіти в післякризовій економіці України // Вісник Національного університету водного господарства та природокористування: зб. наук. праць. Серія Економіка: Випуск 4. – Част. 3. – Рівне: НУВГП, 2004.– С. 268–273. (0,35 д.а.) (Особисто автором виконано аналіз тенденцій чисельності учнів загальноосвітніх шкіл, динаміки розвитку вищої освіти, запропоновано шляхи підвищення ефективності вищої освіти).

3. Кочарян І. С., Клименюк М. М. Моделирование структуры подсистемы управления экономической эффективностью предприятия // Науковий вісник Волинського державного університету імені Лесі Українки. – Луцьк: ВДУ імені Лесі Українки, 2005. – № 1. – С. 132–138 (0,3 д.а.) (Особисто автором запропоновано систему показників ефективності управління виробництвом, здійснено оцінку якості управління підприємством в різних аспектах його діяльності, застосовано метод декомпозиції).

4. Кочарян І. С., Клименюк М. М., Грудцина Ю. В. Моделювання стратегії розвитку ВНЗ за умов демографічної кризи // Комп`ютерне моделювання та інформаційні технології в науці, економіці та освіті: зб. наук. праць Криворізького економічного інституту Київського національного економічного університету. – Кривий Ріг.: КЕІ КНЕУ, 2005. – С. 101–102. (0,1 д.а.) (Особисто автором здійснено аналіз трендових моделей прогнозу чисельності студентів, прийнятих до ВНЗ ІІІ-IV рівнів акредитації, запропоновано логарифмічну та степеневу моделі, проведено перевірку достовірності моделі за допомогою коефіцієнта детермінації, критеріїв Фішера та Стюдента).

5. Кочарян І. С., Клименюк М. М. Шляхи запобігання кризи вищих навчальних закладів // Фінансово-кредитне стимулювання економічного зростання: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. – Луцьк: Волинський держуніверситет ім. Лесі Українки, 2005. – С. 695–697 (0,13 д.а.) (Особисто автором запропоновано трендові моделі приросту кількості абітурієнтів студентів; виконано аналіз факторів розвитку вищої освіти країни, проаналізовано шляхи управління попитом на навчальні послуги).

6. Кочарян І. С., Клименюк М. М., Грудцина Ю. В. Аналіз факторів розвитку вищої освіти в Україні // Національний інтелектуальний капітал як чинник економічного і соціального прогресу: матеріали всеукраїнської науково-теоретичної конференції: Науковий вісник Академії муніципального управління: Серія «Економіка»: Випуск 1. – К.: 2005. – С.83-96. (0,9 д.а.) (Особисто автором виконано аналіз впливу факторів на розвиток освіти, використовуючи кореляційно–регресійний аналіз, визначено аналітичні залежності між змінними, запропоновано методику оцінювання якості освіти для ефективного регулювання навчального процесу).

7. Кочарян І. С. Маркетингове планування в театрально-видовищних організаціях // Сучасні проблеми методичного аспекту освіти та мистецтвознавства: Зб. наук. праць обласного методичного кабінету учбових закладів мистецтв та культури. Серія: Проблеми сучасного мистецтва і культури. – К.: Науковий світ, 2002. – С. 182–186 (0,25 д.а.).

8. Кочарян І. С. Особливості фактичного та документального аудиту в театрально-видовищних організаціях // Проблеми професійної педагогічної діяльності: Зб. наук. праць. Серія: Проблеми сучасного мистецтва і культури. – К.: Науковий світ, 2002. – С. 170–175. (0,42 д.а.).

9. Кочарян І. С. Особливості аудита в організаціях виконавського мистецтва // Проблеми взаємодії мистецтва, педагогіки та теорії і практики освіти: Зб. наук. праць Харківського держ. ін-ту мистецтв ім. І. П. Котляревського. – Харків: Науковий світ, 2002. – № 8. – С. 250–256. (0,45 д.а.).

10. Кочарян І. С. Маркетингові аспекти організаційної культури керування поводженням персоналу // Освітні аспекти мистецтвознавства та професійної педагогічної діяльності: Зб. наук. праць обласного методичного кабінету учбових закладів мистецтв та культури. – К.: Науковий світ, 2002. – С. 59–64. (0,25 д.а.).

11. Кочарян І. С. Особливості аудита в організаціях виконавського мистецтва // Музичне і театральне мистецтво України в дослідженнях молодих мистецтвознавців: матеріали Всеукраїнської науково-творчої конференції студентів та аспірантів. – Харків: ХДІМ, 2002. – С. 20–22. (0,1 д.а.).

12. Кочарян І. С. Вплив демографічної ситуації на розвиток вищої школи в Україні // Творчість І. Карпенка-Карого: слово і дія через віки (ІІ розділ «Сучасні проблеми навчального процесу»). – К.: Компас, 2005. – С. 115–125 (0,7 д.а.).