Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Андрушко Олег Богданович. Економічне діагностування кризового стану та загрози банкрутства машинобудівного підприємства : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2007.



Анотація до роботи:

Андрушко О.Б. Економічне діагностування кризового стану та загрози банкрутства машинобудівного підприємства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – Економіка та управління підприємствами (машинобудування та приладобудування). – Національний університет “Львівська політехніка”, Львів, 2007.

У дисертації досліджено комплекс питань теоретичного і практичного характеру, які пов’язані з удосконаленням діагностики кризового стану та загрози банкрутства підприємства в системі антикризового управління. У роботі висвітлено методологічні засади діагностування кризового стану та загрози банкрутства промислового підприємства, відзначено особливості організації зовнішньої діагностики та розроблено рекомендації використання прогнозних оцінок діагностики в прийнятті антикризових управлінських рішень. На підставі проведеного дослідження розроблено метод ідентифікації кризового стану машинобудівного підприємства на засадах оцінки загрози життєстійкості підприємства в навколишньому середовищі; розроблені методичні рекомендації оцінки параметрів кризового стану, де параметрами виступає наявність певних видів криз за такими класифікаційними ознаками, як фаза розвитку, ступінь наслідків та локальна сфера прояву кризових явищ на підприємстві; алгоритм моделювання діагностики, який спрямований на удосконалення процесу діагностики кризового стану та загрози банкрутства та покращення її результатів.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання – розроблення теоретичних положень та прикладних засад діагностики кризового стану та загрози банкрутства машинобудівного підприємства. Представлені у дисертаційній роботі наукові теоретичні та практичні результати сприятимуть вирішенню проблем ефективності антикризового управління. Проведене дослідження дозволило зробити такі узагальнення та висновки:

1. Відставання розвитку машинобудування (частка реалізованої продукції машинобудування у складі продукції всієї промисловості за період 2001-2005 рр. зменшилась з 19,4 % до 12,7 %) значно впливає на економічний стан країни, є одним з чинників кризи залежних від нього підприємств інших видів діяльності, спричинює необхідність імпорту машинобудівельної продукції, яка могла б випускатись ними.

2. Дослідження діяльності машинобудівних підприємств-банкрутів за останні 5 років свідчать, що найчастіше причинами настання банкрутства було неналежне оцінювання фінансового стану підприємства та невміння менеджменту працювати в умовах кризи. Ключовим чинником банкрутства вітчизняних машинобудівних підприємств є необґрунтована інтенсифікація виробничо-збутової діяльності в умовах кризи.

3. В існуючих тлумаченнях кризового стану підприємства можна виділити суб’єктивну та об’єктивну складові. Слід зазначити, що в існуючих визначеннях об’єктивна складова є суттєвішою, значно легше піддається оцінці, отже повинна бути основною. Тому, криза на підприємстві – це загострення протиріч у соціально-економічній системі організації, що загрожує її життєстійкості в навколишньому середовищі та вимагає від неї якісно нових змін.

4. Для здійснення достовірного прогнозу банкрутства підприємства необхідно використовувати такі показники, що характеризують кризовий стан та його зміну: коефіцієнт поточної ліквідності, коефіцієнт фінансової залежності, оборотність капіталу, рентабельність власного капіталу. Зазначені показники стали основою розробленої чотирифакторної моделі прогнозування банкрутства машинобудівного підприємства (1). Точність прогнозу цієї моделі становить відповідно 76,9 %, що свідчить про можливість її практичного використання на вітчизняних машинобудівних підприємствах.

5. Розроблений метод ідентифікації кризового стану машинобудівного підприємства базується на перевірці відповідності стану підприємства наступним умовам: збиткова операційна діяльність підприємства; поточна неплатоспроможність; розходження між можливостями та реальним станом підприємства. Методика може слугувати першим етапом, а часто і передумовою діагностики кризового стану та загрози банкрутства підприємства.

6. Розроблені методичні рекомендації з оцінки параметрів кризового стану передбачають визначення фази розвитку, ступеня наслідків та сфер прояву кризових явищ на машинобудівному підприємстві, що дає змогу отримати інформаційну базу, яка є важливою основою для вироблення антикризових рішень.

7. Запропонований алгоритм моделювання діагностики спрямований на удосконалення процесу діагностики та покращення її результатів. Використання моделі діагностики кризового стану та загрози банкрутства підприємства, розробленої за таким алгоритмом, містить наступні позитивні елементи: можливість врахування чинників, що впливають на проведення діагностики; мінімізація робіт з проведення діагностики; облік та планування витрат діагностики; обґрунтування доцільності проведення діагностики власними силами; результати діагностики максимально відповідають потребам, а зайва інформація зведена до мінімуму.

8. Отримані в дисертації результати можуть знайти теоретичне і практичне застосування. Працівники фінансового відділу промислових підприємств можна використовувати розроблені методи ідентифікації кризового стану, оцінки параметрів кризового стану та алгоритм моделювання діагностики. В результаті буде задіяний антикризовий механізм попередження та усунення кризових явищ на підприємстві. Запропоновані нами такі елементи антикризових рішень як мета рішення, об’єкт впливу та важелі впливу слугують основою для їх розробки, що полегшує використання результатів діагностики кризового стану та загрози банкрутства підприємства. Система діагностики кризового стану та загрози банкрутства повинна бути адаптована під діючу систему організації економічного аналізу на підприємстві.

9. На підставі результатів виконаного дисертаційного дослідження можна запропонувати:

Міністерству економіки України при розробці рекомендацій з підвищення ефективності діяльності підприємств, формуванні поточних і стратегічних планів економічного розвитку використовувати методику ідентифікації кризового стану підприємства;

Міністерству промислової політики України при складанні державних програм розвитку промисловості використовувати методичні рекомендації з оцінки параметрів кризового стану машинобудівного підприємства.

Міністерству освіти і науки України включити в типові програми з дисциплін “Фінансова санація та банкрутство підприємств”, “Антикризове управління фінансами підприємств”, “Економіка підприємства”, “Фінансовий менеджмент”, “Фінансовий аналіз” розроблені теоретичні положення та практичні рекомендації діагностики кризового стану та загрози банкрутства підприємства.

Публікації автора:

Публікації у фахових виданнях

  1. Андрушко О.Б., Капустяк М.С. Теоретико-методологічний підхід до ідентифікації кризового стану підприємства // Науково-практичний журнал. Регіональна економіка, 2005.– № 4.– С. 66-72. (Особистий внесок автора: проаналізовано методичні підходи діагностики та ідентифікації кризи).

  2. Андрушко О.Б. Аналіз моделей діагностики кризового стану та загрози банкрутства підприємства // Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. “Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку”.– Львів: Національний університет ”Львівська політехніка”.– 2005.– 547.– С. 9-12.

  3. Андрушко О.Б., Горбачевська М.Р. Моделювання діагностики кризового стану та загрози банкрутства підприємства // Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. Логістика.– Львів: Національний університет ”Львівська політехніка”.– 2006.– № 552.– С. 158-164. (Особистий внесок автора: визначено основні параметри моделі та встановлено чинники, які визначають майбутню модель діагностики).

  4. Андрушко О.Б. Використання теорій життєвого циклу і потенціалу підприємства в діагностиці кризового стану та загрози банкрутства // Вісник Національного університету водного господарства та природокористування. Економіка.– Рівне: 2005.– № 3 (31).– С.3-10.

  5. Козик В.В., Андрушко О.Б. Аналіз методів прогнозування банкрутства заснованих на використанні фінансових коефіцієнтів // Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. Проблеми економіки та управління.– Львів: Національний університет ”Львівська політехніка”.– 2006.–№554.– С. 103-108. (Особистий внесок автора: відзначено основні недоліки існуючих моделей прогнозування банкрутства, розроблено пропозиції щодо їх використання, наведено рекомендації щодо вибору фінансових показників).

  1. Андрушко О.Б. Деякі особливості управління підприємством в умовах кризи // Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. Проблеми економіки та управління.– Львів: Національний університет ”Львівська політехніка”.– 2003.– № 484.– С. 217-220.

  2. Андрушко О.Б. Обґрунтування створення виробничо-господарських об’єднань за участю кризового підприємства // Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. Проблеми економіки та управління.– Львів: Національний університет ”Львівська політехніка”.– 2004.– № 507.– С. 113-116.

  3. Андрушко О.Б., Скворцов Д. І.Фінансова реструктуризація як один із санаційних заходів на підприємстві // Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. Проблеми економіки та управління.– Львів: Національний університет ”Львівська політехніка”.– 2002.– № 448.– С. 30-32. (Особистий внесок автора: удосконалено структуру фінансової реструктуризації підприємства, що має значення для розробки заходів із запобігання банкрутства).

Публікації в інших виданнях

  1. Андрушко О.Б. Основні напрямки фінансової реструктуризації на підприємствах // Зб. матеріалів міжнародної науково-прикладної конференції “Менеджмент і міжнародне підприємництво”.– Львів: Національний університет “Львівська політехніка”.– 2001.– С. 9.

  2. Андрушко О.Б. Схема процесу розробки моделі діагностики кризового стану та загрози банкрутства // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції “Фінансово-кредитне стимулювання економічного зростання”.– Луцьк: Волин. держ. ун-т ім. Лесі Українки.– 2005.– С. 774-776.

  3. Андрушко О.Б. Основні чинники розробки моделі діагностики кризового стану та загрози банкрутства підприємства // Збірник тез регіональної міжвузівської науково-практичної конференції ” Актуальні проблеми теорії і практики менеджменту в умовах трансформації економіки” – Рівне: НУВГП.–2005.– С.12-13.

  4. Андрушко О.Б., Гориславець П.А. Ідентифікація кризового стану будівельних підприємств // Праці 6-ї міжнародної наукової конференції студентів, аспірантів та молодих вчених “Будинки і конструкції з використанням нових матеріалів”: Серія економічна.– Макіївка: ДонНАБА.– 2007.– С. 79-81.