Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка природокористування і охорони навколишнього середовища


Петрушенко Микола Миколайович. Економічне обґрунтування мотиваційногоінструментарію екологоорієнтованного управління підприємством : Дис... канд. наук: 08.00.06 - 2007.



Анотація до роботи:

Петрушенко М.М. Економічне обґрунтування мотиваційного інструментарію екологоорієнтованого управління підприємством. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.06 – економіка природокористування та охорони навколишнього середовища. – Сумський державний університет, Суми, 2007.

Дисертація присвячена розвитку теоретичних і науково-методичних підходів до економічного обґрунтування мотиваційного інструментарію екологічно орієнтованого управління підприємством.

У дисертації вдосконалено підходи до трансформації еколого-економічних інструментів обмежувального характеру з метою активізації функції стимулювання екологоорієнтованого управління підприємством.

Виявлено закономірності та теоретично обґрунтовані підходи: до визначення сутності категорії методу екологоорієнтованого управління у вузькому та широкому значеннях, що враховує тектологічні підходи до формування методу та його застосування в площині екологоорієнтованого управління на основі врахування взаємозв’язаних природних та культурних мотиваційних чинників; щодо формування синергетичної системи екологоорієнтованого управління персоналом підприємства.

Запропоновано методичні підходи до визначення: системи інтегральних показників екологоорієнтованого управління персоналом, синергетичного ефекту від збільшення витратної частини формування соціально-психологічної складової системи екологоорієнтованих методів управління, комплексного показника усвідомлення екологоорієнтованої компетенції персоналу.

У дисертаційній роботі здійснено теоретичні узагальнення та подано авторське розв’язання наукової проблеми – подальший розвиток теоретичних і науково-методичних підходів до економічного обґрунтування мотиваційного інструментарію екологічно орієнтованого управління підприємством. Вирішення цієї проблеми дозволяє застосовувати комплексний підхід до прийняття управлінських рішень і реалізації системи методів, спрямованих на вирішення мотиваційних проблем у сфері екологоорієнтованого управління підприємством.

Результати дослідження дозволили зробити такі висновки:

1. На основі аналізу положень загальної організаційної науки, екологічного менеджменту в рамках економіки природокористування, а також дослідження системи взаємозв’язків природних та культурних мотиваційних чинників, у дисертації запропоновані теоретичні підходи до визначення сутності категорії методу екологоорієнтованого управління в широкому та вузькому тлумаченнях.

У роботі запропоновано класифікувати методи екологоорієнтованого управління за принципом максимального наближення до їх універсалізації, згідно з яким сутність усіх методів з погляду суб’єктів управлінського впливу є організаційною. При цьому розширення аналізу методів управління підприємством введенням екологічної та культурної складових, з одного боку, ускладнює їх дослідження; з іншого – посилює їх практичну дію з погляду отримання синергетичного ефекту: внаслідок урахування та використання більшої кількості взаємозв’язків різнорідного характеру та їх схожості за мотиваційним критерієм.

2. У дисертації вдосконалено визначення сутності поняття “екологоорієнтовані соціально-психологічні методи управління”. Підкреслено спрямованість цих методів на врахування насамперед екологічних потреб персоналу в аспектах їх формування, використання і задоволення. Найголовнішими з даних методів визнано розвиток індивідуальної та колективної екологічної свідомості та екологічної культури підприємства. Доведено, що мотиваційна специфіка соціально-психологічних методів через ускладнення їх екологічним імперативом надає їм переваг в оцінці за критеріями екосправедливості, закладання довгострокових стимулів розвитку і соціально-політичної сприйнятності у порівнянні з екологоорієнтованими адміністративними та економічними методами управління.

3. У роботі розроблено теоретичні положення щодо формування системи екологоорієнтованого управління персоналом підприємства, що має синергетичні ознаки. Зокрема, мотиваційний механізм цієї системи спрямований на забезпечення прямих і зворотних зв’язків між адміністративною та організаційною екологорелевантною поведінкою на підприємстві. На практиці функціонування цієї системи передбачає поєднання адитивно-функціонального та інтегрального підходів до екологоорієнтованого управління персоналом, що має на меті врахування всієї сукупності економічних, екологічних і соціальних чинників, що впливають на підвищення якості довкілля, в якому функціонує підприємство.

4. Проведено аналіз мотиваційної функції екологоорієнтованого управління в її широкому тлумаченні, що враховує наслідки дії як внутрішнього, так і зовнішнього організаційних середовищ підприємства. Зокрема, в роботі вдосконалено науково-методичні підходи до трансформації еколого-економічних інструментів впливу на діяльність підприємства, таких, як лімітування та збори за забруднення довкілля відходами виробництва. При цьому доведено, що спрямування зовнішньої екологічної політики на активізацію функції стимулювання екологоорієнтованого управління підприємством повинно відбуватися за допомогою як негативних, так і позитивних мотиваторів. Їх інтегрування пропонується здійснювати на основі встановлення залежності величини ставки плати за забруднення навколишнього середовища від граничних темпів зміни кількості забруднення.

5. У дисертаційному дослідженні розроблено систему формалізованих показників здатності та мотивованості до реалізації екологоорієнтованої поведінки; запропоновано метод визначення комплексного показника усвідомлення екологоорієнтованої компетенції персоналу, що визначається як сума цих показників з урахуванням питомої ваги кожного з них. На основі проведеного оцінювання зазначеної компетенції співробітників підприємства хімічної галузі зроблено висновок про необхідність і запропоновано рекомендації щодо подальшого формування його організаційної культури та системи мотивації екологічно орієнтованої діяльності.

6. У дослідженні доведено доцільність створення інформаційної бази для прийняття альтернативних екологоорієнтованих управлінських рішень з урахуванням людського чинника підприємства. Набули подальшого розвитку методичні положення до визначення системи інтегральних показників: якості відбору персоналу, що враховує середній рейтинг участі в екологоорієнтованій діяльності; якості системи управління компенсацією, що враховує збільшення екологічної частки витрат на компенсацію; якості планування кар’єри та нормування персоналу, залученого до еколого-економічної діяльності; зростання екологоорієнтованої компетенції персоналу; екологоорієнтованого контролінгу персоналу – на основі аналізу комплексу взаємозв’язків між еколого-соціальними та еколого-економічними чинниками управління персоналом.

7. У дисертації набули подальшого розвитку методичні засади до визначення синергетичного ефекту від збільшення витратної частини формування соціально-психологічної складової системи екологоорієнтованих методів управління на основі фрактального економіко-математичного підходу, що, на відміну від існуючих засад, обґрунтовують економічну доцільність довгострокового інвестування на розвиток оргкультури та синергетичних мотиваційних взаємозв’язків у системі екологоорієнтованого управління підприємством, а також оцінюють відносну вагу ролі інструментів прямого мотиваційного впливу в досягненні еколого-економічної мети підприємства.

Публікації автора:

Монографічні видання

  1. Лукьянихин В.А., Петрушенко Н.Н. Экологический менеджмент: принципы и методы: Монография / Под науч. ред. В.А. Лукьянихина. – Сумы: ИТД “Университетская книга”, 2004. – 408 с. Особистий внесок: проведено аналіз організаційно-економічних категорій “метод” та “система” з урахуванням екологічного чинника, проведено аналіз і узагальнення теорій мотивації з еколого-економічного погляду, проведено дослідження економічних, ринкових, адміністративних і соціально-психологічних методів та інструментів екоменеджменту, проведено аналіз і запропоновано рекомендації щодо формування ефективної системи методів екологоорієнтованого управління підприємством.

Статті в наукових фахових виданнях

  1. Лукьянихин В.А., Тархов П.В., Петрушенко Н.Н. Тенденции развития мотивации в мире и в Украине // Вісник Сумського державного університету. Серія Економіка. – 2002. – №7 (40). – С. 139-144. Особистий внесок: досліджено концептуальні особливості нової управлінської функції “мотивація”, проведено аналіз сучасних тенденцій у сфері мотивації.

  2. Петрушенко М.М., Лук’янихіна О.А. Індекс усвідомлення екологоорієнтованої компетенції як елемент механізму оцінки організаційно-економічної ефективності управління персоналом // Вісник Сумського державного університету. Серія Економіка. – 2005. – №10(82). – С. 31-39. Особистий внесок: проаналізовано взаємозв’язок еколого-економічної та еколого-соціальної цілей управління персоналом, запропоновано механізм оцінки організаційної ефективності еколого-орієнтованого управління персоналом, запропоновано методику розрахунку індексу усвідомлення екологоорієнтованої компетенції персоналу.

  3. Петрушенко Н.Н. Анализ эколого-экономических инструментов ограничительного характера в Украине // Вісник Сумського державного університету. Серія Економіка. – 2002. – №10(43). – С. 67-73.

  4. Петрушенко Н.Н. Методы экологоориентированного управления персоналом и экологическая структура организации // Вісник Сумського державного університету. Серія Економіка. – 2004. – №9 (68). – С. 189-199.

  1. Петрушенко Н.Н. Проецирование мотивационных теорий управления в плоскость эколого-экономических отношений // Вісник Сумського державного університету. Серія Економіка. – 2005. – №2 (74). – С. 48-55.

Матеріали і тези конференцій

  1. Лукьянихин В.А., Кузьменко С.В., Петрушенко Н.Н., Федорченко К.А. Применение принципов управления в системе “предприятие – окружающая среда” // Материалы 1-й Междунар. научно-практ. конф. “Современные проблемы управления” (30 ноября – 1 декабря 2001 г.). – Киев: Политехника, 2001. – С. 79-80. Особистий внесок: досліджено сутність принципу інтегрованості в сфері управління.

  2. Лук’янихін В.О., Петрушенко М.М., Федорченко К.О. Екологічний менеджмент як елемент загальної системи управління якістю довкілля // Матеріали 4-ї Міжнар. міждисциплін. наук.-практ. конф. “Сучасні проблеми гуманізації та гармонізації управління”. – Харків: Українська асоціація “Жінки в науці та освіті”, 2003. – С. 302-303. Особистий внесок: проведено аналіз комплексного підходу до впровадження системи екоменеджменту в загальну систему управління якістю на підприємстві.

  3. Лук’янихін В.О., Петрушенко М.М., Федорченко К.О. Теоретико-методологічні та екологічні аспекти управління якістю в сучасних організаціях // Друга всеукр. наук. конф. “Проблеми управління якістю” (18 березня 2004 р.). – Київ: Міжнародний проект “Естафета якості”, 2004. Особистий внесок: проведено дослідження загальноорганізаційних і екологічних аспектів управління якістю.

  4. Лукьянихин В.А., Петрушенко Н.Н. Экологические аспекты формирования современных принципов и методов управления персоналом // Третья ежегодная всеукр. науч. конф. “Экологический менеджмент в общей системе управления” (23 апреля 2003 г.). – Сумы: СумГУ, 2003. – С. 105-108. Особистий внесок: досліджено екологічні аспекти формування сучасних економічних і соціально-психологічних методів управління персоналом.

  5. Петрушенко М.М. Економіко-синергетичний ефект від формування та використання мотиваційного інструментарію екологоорієнтованого управління підприємством // Матеріали Сьомої щорічної всеукраїнської наукової конференції “Екологічний менеджмент у загальній системі управління” (24-25 квітня 2007 р.). – Суми: СумДУ, 2007. – С. 76-79.

  6. Петрушенко М.М. Оптимізація методів функціонування системи екологоорієнтованого менеджменту персоналу // Труди П’ятої міжнар. наук.-практ. конф. “Дослідження та оптимізація економічних процесів “Оптимум – 2006”. – Харків: НТУ “ХПІ”, 2006. – С. 262.

  7. Петрушенко М.М. Соціально-психологічні методи в системі екологоорієнтованого управління організацією // Матеріали Третьої міжнар. науково-практ. конф. “Методологія та практика менеджменту на порозі ХХІ століття: загальнодержавні, галузеві та регіональні аспекти”. – Полтава: ПУСКУ, 2006. – С. 27-28.

  8. Петрушенко Н.Н. Использование трудового потенциала организации: методы экологоориентированного управления персоналом // Материалы Всеукр. научно-практ. конф. “Проблемы оценки экономического потенциала предприятия и механизм использования его показателей”. – Сумы: СумГУ, 2004. – С. 54-56.