Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка транспорту і зв’язку


Вовк Ольга Юріївна. Економічні аспекти формування стратегії ефективного функціонування судноплавних компаній: дисертація канд. екон. наук: 08.07.04 / НАН України; Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень. - О., 2003.



Анотація до роботи:

Вовк О.Ю. Экономічні аспекти формування стратегії ефективного функціонування судноплавних компаній.- Рукопись.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата экономічних наук за спеціальністю 08.07.04 – Економіка транспорту і зв’язку. - Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України, Одеса, 2003.

У результаті розгляду тенденції розвитку і сучасного стану світового фрахтового ринку і формування активної морської транспортної політики морських держав визначені основні умови й обмеження входження нових судноплавний компаній у світовий фрахтовий ринок. Відзначається посилення конкуренції з боку провідних судноплавних компаній за перерозподіл традиційних вантажопотоків, що ускладнює діяльність судноплавних компаній з недостатнім рівнем концентрації основного капіталу. З іншого боку, у ціх умовах відзначається зниження техніко-економічного рівня торговельного флоту в країн, що розвиваються, і в країнах, що перейшли на принципи ринкової економіки.

Досліджено й обґрунтовані принципи формування стратегічних рішень для судноплавних компаній по критеріям нормалізованої функціональної й економічної стійкості. Враховується, що в умовах інтернаціоналізації торговельного судноплавства необхідно контролювати виникнення взаємовиключних інвестицій. Результати роботи дозволяють затверджувати про наявність потенціалу розвитку судноплавства за умови вибору економічних пріоритетів, орієнтованих на стратегію стійкої присутності країни в світогосподарських зв'язках. При цьому важлива орієнтація на нормальну підтримку національних судновласників, що забезпечують фрахтову незалежність зовнішньоекономічної діяльності експортерів, прийняття вантажних преференцій, що враховують світову практику по квотуванню вантажопотоків, і економіко-правова підтримка ініціативної підприємницької діяльності.

Виконані дослідження дозволяють зробити такі висновки, що певною мірою розширюють, уточнюють і формують нові результати, які, у свою чергу, дозволяють розробити стратегію ефективного функціонування національних судноплавних компаній.

1. Уточнено закономірності й особливості реалізації активної судноплавної політики найважливішими операторами світового ринку транспортних послуг, що визначають принципи виходу на морські ренджі флоту третіх держав.

2. Досліджено й уточнено нові тенденції управління функціональною стійкістю, що враховують концентрацію зусиль на інтеграції виробничого потенціалу різних транспортних підприємств у системі безперервності транспортного обслуговування товарних потоків. Це обумовлює концентрацію вантажопотоків у сфері діяльності провідних судновласників світу й обмеження сфери шиппінгової діяльності торговельного флоту України та інших країн, що розвиваються.

3. Виявлено нові закономірності конкурентної боротьби за розподіл вантажопотоків, посилення ролі активної державної політики підтримки національних судноплавних компаній, при відсутності якої національний торговельний флот витісняється з ефективних сфер торговельного судноплавства, що яскраво проявилося в системі морських пароплавств Росії та України. Тільки в умовах України з урахуванням міжнародного регулювання судноплавства платіжний баланс недоодержує щорічно 300-400 млн. доларів США.

4. Уточнено систематизацію функцій і форм реалізації морської політики судноплавних держав, що полегшує вибір стратегії повернення України в систему морських держав.

5. З урахуванням загальносвітових тенденцій і закономірностей уперше для умов України обґрунтовано механізм управління ефективністю стійкого функціонування судноплавних компаній за параметрами мінливості стану фрахтового ринку, при цьому ураховується, що більшість знову створених національних судноплавних компаній і частина флоту, що залишилась від ЧМП, АМП, УДП відносяться до субстандартних категорій.

6. Уперше в умовах України теоретично обґрунтовано напрямки підтримки адекватності національних судноплавних компаній відносно параметрів ренджів, у яких вони змушені за зовнішніми умовами функціонувати.

7. Уточнено механізм оптимізації реального потоку грошей в очікуваних умовах конкурентного тиску провідних судноплавних компаній і циклічності фрахтового ринку.

8. Розроблено методику оцінки і контролю конкурентноздатності національних судноплавних компаній у системі обмеженої за умовами України державної підтримки національного торговельного флоту.

Відзначене дозволяє сформувати найважливіші принципи поступового виходу України на рівноправну діяльність у системі світового ринку транспортних послуг, що підвищить, по-перше, фрахтову незалежність зовнішньої торгівлі національної економіки і, по-друге, оптимізує частку участі флоту і портів у формуванні активного стану платіжного балансу.

Публікації автора:

  1. Примачев Н.Т., Вовк О.Ю. Эффективность функциональной деятельности предприятий морского транспорта. – Одесса: Институт проблем рынка и экономико-экологических исследований НАН Украины, 2001. - 124 с.

Особистий внесок здобувача – розроблено теоретичні положення та обгрунтування параметрів стійкості судноплавних компаній.

  1. Вардиашвили Н.Э., Вовк О.Ю. Принципы и цели развития национального торгового судоходства. //Розвиток методів управління та господарювання на транспорті. Збірник наукових праць. – Одеса: Одеський державний морській університет. Випуск № 6. – 2000. - С.19-20.

Особистий внесок здобувача – обгрунтувано розвиток оптимізації судноплавних компаній.

  1. Примачев Н.Т., Вовк О.Ю. Принципы сбалансированности развития предприятий морского транспорта. //Экономические инновации. Выпуск 8. – Одесса: Институт проблем рынка и экономико-экологических исследований НАН Украины, 2000.-С.115-122.

Особистий внесок здобувача – розроблено методичні основи ефективного розвитку судноплавних компаній.

  1. Вовк О.Ю. Стратегія адекватного розвитку торговельного судноплавства України в системі світового фрахтового ринку. //Вісник соціально-економічних досліджень. – Одеса: Одеський державний економічний університет, 2001.- №8, частина 2. – С.140-142.

  2. Вовк О.Ю. Формирование стратегии развития судоходной компании. //Морские вести России. – 2002. - №19-20. – С.11-12.

  3. Вовк О.Ю. Механізм реалізації стратегії розвитку судноплавної компанії.//Матеріали 54-ої наукової і науково-методичної конференції професорсько-викладацького складу. – Одеса: ОНМА, 2002. – С.141-142.