Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


Гринчук Володимир Григорович. Економічні проблеми реформування відносин власності в Україні в світлі зарубіжного досвіду : Дис... канд. наук: 08.01.01 - 2002.



Анотація до роботи:

Гринчук В. Г. Економічні проблеми реформування відносин власності в Україні в світлі зарубіжного досвіду. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.01.01 – економічна теорія. – Одеський державний економічний університет, Одеса, 2001.

Дисертацію присвячено проблемам реформування відносин власності в конкретно-історичних умовах ринкової трансформації України. В роботі обгрунтована необхідність гармонізації форм власності і виробництва в процесі приватизації державних підприємств, яка знаходить практичне здійснення в господарському житті найбільш розвинених країн світу. Доведено, що не існує необхідного зв'язку між ринком і приватною власністю на засоби виробництва. Встановлено, що потенціал ефективності державних підприємств далеко не вичерпаний, а їх ефективність може бути підвищена шляхом диференціації прав власності і господарювання та оптимізації інституційно-правової системи. Запропонована пріоритетна для українських умов форма приватизації – закрито-відкрите акціонерне товариство – і організація випуску в них внутрішніх акцій на фонд нагромадження як важіль підвищення рівня нагромадження капіталу.

У дисертації теоретично узагальнено і запропоновано нове вирішення наукової задачі, що виявляється у визначенні необхідності, сутності і особливостях реформування відносин власності в Україні.

Основні висновки, результати та рекомендації дослідження полягають у наступному:

  1. Сучасні соціально-економічні процеси, які проходять у нашому суспільстві, потребують переосмислення деяких “постулатів” суспільствознавства. Як доведено в дисертації, відносини власності, на відміну від домінуючих у вітчизняній літературі уявлень, не тільки не є ядром, основою виробничих відносин, але й взагалі не можуть бути віднесеними до останніх, бо вони являють собою юридичні, надбудовні відносини. Однак це не означає, що здійснювана в Україні приватизація позбавлена сенсу.

  1. Її економічне значення, по великому рахунку, полягає у тому, щоб через гармонізацію форм власності і виробництва зняти протиріччя між продуктивними силами і виробничими відносинами.

  2. Показано, що спосіб виробництва детермінує відносини власності, а не навпаки, як інколи стверджують деякі автори.

  3. Такий підхід дозволив констатувати, що економічне значення приватизації може полягати в тому, що державні підприємства трансформуються у власність тих, хто на них працює. Заперечення ж опонентів позбавлені наукових засад і , як показує досвід ефективного функціонування деяких підприємств (система кооперативів Мондрагона в Іспанії), спростовуються практикою.

  4. Показано, що сучасна вітчизняна приватизація повторює ті самі помилки, які були допущені в процесі націоналізації у 1918 році, але з протилежним знаком. Високоусуспільнені підприємства, які мають загальнодержавне значення і можуть ефективно функціонувати лише як об'єкти державної власності, перетворюються в акціонерні, колективні, а то й приватні підприємства.

  5. В роботі встановлено, що потенціал ефективності державних підприємств далеко не вичерпаний, а їх ефективність може бути значно підвищена шляхом диференціації прав власності і господарювання, а також організацією сучасного менеджменту. Причому необхідно подолати стереотип, згідно з яким ефективним господарем може бути лише власник засобів виробництва. Як свідчить практика, для ефективного господарювання зовсім не обов’язково мати право власності на засоби виробництва, а достатньо мати права розпорядження ними, продажу виробленої продукції і привласнення частки прибутку.

  6. Доведено, що ринок і приватна власність на засоби виробництва не знаходяться в необхідному зв’язку. В ринковій економіці можуть ефективно функціонувати і державні підприємства. Окрім того, з урахуванням пріоритетності структурної перебудови народного господарства України, існування великого державного сектору економіки створює більш сприятливі умови для її здійснення. Тому необхідно більш виважено підходити до приватизації державних підприємств.

  7. В роботі обгрунтована доцільність приватизації нерентабельних підприємств лише після санації, а також необхідність залишити за межами приватизації великі підприємства, які можуть бути локомотивами структурної перебудови народного господарства і його інтеграції у світове господарство.

  8. Виходячи з аналізу форм приватизації, доведено, що найбільш перспективною формою для українських умов є закрито-відкрите акціонерне товариство, в якому контрольний пакет акцій належить трудовому колективу. Підвищення ефективності таких підприємств може бути досягнуто шляхом випуску внутрішніх акцій на фонд нагромадження, що дозволить блокувати так званий груповий егоїзм працівників.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Гринчук В. Г. Приватизация и структурная перестройка промышленности //Формування ринкових відносин та проблеми їх відображення в курсах економічних дисциплін. Частина 1. Колектив авторів /Під керерівництвом д.е.н., проф., акад. В. П. Бородатого.- Одеса: ІРЕНТ, 1997.- С. 177-181.- 0.3 д.а.

  2. Гринчук В. Г. Деякі аспекти аналізу відносин власності //Аграрний вісник Причорномор’я. Світоглядні та методологічні проблеми удосконалення навчально-виховного процесу. –1998 – N 3. –C. 84-88.- 0,3д.а.

  3. Гринчук В.Г. Деякі апекти реформування аграрного сектору економіки України // Аграрний вісник Причорномор’я Економічні науки - 1999 –N 2. С. -37-39.- 0.2 д.а.

  4. Гринчук В. Г., Чернишов В. Г., Окара Д. В. Що може будувати Україна? // Там же. С.89-93.- 0.2 д.а.

Беспосередньо дисертантом розроблені питання теорії та методології.

  1. Гринчук В. Г., Рибчук П.І. Розробка концептуальних засад теорії власності в вітчизняному суспільствознавстві // Там же. С.104-109.- 0.3 д.а.

Безпосередньо дисертантом висвітлені питання теорії та методології.

В інших виданнях:

  1. Гринчук В.Г., Окара Д.В. Некоторые аспекты анализа социального рыночного хозяйства // Матеріали V Міжнародної науково-методичної конференції ”Удосконалення підготовки фахівців” Одеська державна академія будівництва та архітектури Видавництво “Місто майстрів”. – Одеса 2000. – С. 162-163.- 0,1 д.а.

Безпосередньо дисертантом розроблені теоретичні засади аналізу.

  1. Гринчук В.Г., Чернышов В.Г. Американские и/или японские акционерные общества: выбор Украины // Там же. –С. 164-165.- 0,1 д.а.

Безпосередньо дисертантом висвітлені теоретико-методологічні питання.

  1. Гринчук В.Г., Чернышов В.Г. Динамика современной трансформации форм собственности: уроки для Украины // Матеріали VI Міжнародної науково-методичної конференції ”Удосконалення підготовки фахівців” Одеська державна академія будівництва та архітектури Видавництво “Місто майстрів”. – Одеса 2001.- С.167-170.- 0,1 д.а.

Безпосередньо дисертантом розроблені методологічні питання аналізу сучасної трансформації форм власносності.