Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Омелянович Михайло Юрійович. Економічні умови відтворювального розвитку підприємств : дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Донецький держ. ун-т економіки і торгівлі ім. Туган- Барановського. — Донецьк, 2006. — 185, [45]арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 172-184.



Анотація до роботи:

Омелянович М.Ю. Економічні умови відтворювального розвитку підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – Економіка, організація і управління підприємствами. – Донецький національний університет, Донецьк, 2006 р.

Досліджено проблеми розвитку підприємств, які є головною ланкою функціонування економіки держави та її сучасної трансформації. Серед видів економічної діяльності підприємств найпоширенішою стала торговельна діяльність. На прикладі торговельної діяльності підприємств проведене теоретичне і прикладне дослідження фінансово-кредитних умов відтворювального розвитку підприємств, запропоновані форми та методи їх державного регулювання.

Проведено системний аналіз фінансового забезпечення відтворювального розвитку підприємств на основі фінансової звітності згідно з ПсБО, методології національного рахівництва, оцінено фінансовий стан підприємств, запропоновані методичні підходи до оцінки фінансово-кредитних умов відтворювального розвитку підприємств шляхом пропозиції системи показників, що відображають різні сторони фінансово-кредитних умов, і економіко-математичних моделей визначення умов розширення обсягу діяльності підприємств і забезпечення їх прибутковості. Досліджено використання нових банківських продуктів підприємствами для їх відтворювального розвитку.

Наукові результати, що отримані в процесі дослідження, вирішують важливу наукову проблему обґрунтування теоретичних і науково-методичних засад і практичних рекомендацій щодо формування економічних умов відтворювального розвитку підприємств на основі сучасної макроекономічної динаміки з урахуванням нових ознак і особливостей розвитку економіки держави.

Основні наукові і практичні результати дисертації:

1. Основою економічного зростання є концентрація зусиль на розвитку національного ринку і, перш за все, внутрішнього споживчого ринку, який вимагає ефективно організованої торговельної діяльності підприємств, що має фінансові умови для відтворювального розвитку. Встановлено, що торговельні підприємства мають велике значення в становленні ринкових відносин, підіймають підприємницький дух суспільства та відіграють важливу роль у відтворювальному процесі, сприяють економічному зростанню країни.

2. Розвиток підприємств є необхідною ланкою докорінних соціальних перетворень в економіці держави та підвищення її ефективності. Дослідження змістових функцій підприємств, їх економічного потенціалу та його складових дозволило зробити висновок про те, що торговельна діяльність перетворюється в один із провідних видів економічної діяльності, який динамічно розвивається та інституційно змінюється. Спостерігається перетікання робочої сили в торговельну діяльність. Торговельна діяльність є найбільш привабливою для малого бізнесу.

3. Соціальне призначення підприємств, що поєднується з економічною доцільністю їх функціонування, наявністю соціального елемента в потребах споживача і зміни у сприйнятті останнього не як «сукупного споживача», а як особистості, обумовило формулювання місії підприємства, що полягає в задоволенні потреб покупця, його переваг як суспільної істоти й особистості з властивими їй особливостями, а також у забезпеченні його відтворювального розвитку. На основі місії підприємства розроблено систему показників, за допомогою яких можна визначити фінансовий доступ споживачів до товарів народного споживання.

4. Доведено, що існує тісний зв’язок між основними складовими фінансового ринку – грошовими витратами і заощадженнями населення та рівнем доходності підприємств. Категорія «фінансовий ринок» визначена здобувачем залежно від сфери його застосування, функціонального призначення та його взаємозв’язку з результативністю діяльності підприємств. Для оцінки різних напрямків реалізації фінансової політики і фінансових перетворень у державі та їх наслідків проведена систематизація і конкретизація фінансових індикаторів і наведена методика їх розрахунку. Визначені сучасні форми та методи державного регулювання діяльності підприємств.

5. Фінансові можливості відтворювального розвитку підприємств залежать від перспективи збільшення обсягу їх діяльності. Потенціал споживчого ринку продовольчих товарів в Україні визначений за допомогою авторської методики та розраховано перспективу збільшення обсягу діяльності підприємств з реалізації продуктів харчування до 91,1 млрд. грн. на рік. У дисертації розроблено методику аналізу впливу динаміки сукупності фінансово-економічних чинників на відтворювальний розвиток підприємств, що дає можливість визначити кількісні оцінки обсягу їх діяль-ності і прибутковості, виконати розрахунки за допомогою системи MAPLE.

6. Торговельні підприємства є джерелом постачання коштів, і тим самим вони формують основи фінансової стабільності. Запропонована методика аналітичних розрахунків втрат підприємств від інфляції. Удосконалення внутрішнього споживчого ринку потребує ефективної державної політики розширення ринкових можливостей і стимулів, поліпшення торговельного режиму, підтримки грошових доходів населення, розвитку маркетингової інфраструктури, налагодження партнерства держави і підприємств.

7. Дослідження суспільної думки покупців щодо діяльності торговельних підприємств показало необхідність її постійної модернізації і урахування соціальних вимог. Торговельна діяльність забезпечує розвиток нації, сприяє зближенню культур. У цьому напрямку перспективного значення набуває електронна торгівля, для розвитку якої доцільно розробити цільову програму та регуляторну структуру, що буде сприяти реалізації електронними грошима своїх потенційних переваг і прискоренню впровадження технологічних інновацій.

8. Поглиблений аналіз фінансового стану торговельних підприємств Донецької області, що проведений на основі фінансової звітності торговельних підприємств згідно з ПсБО, показав наявність внутрішніх і зовнішніх чинників, що впливають на фінансові результати діяльності і фінансовий стан у цілому. Це неврегульованість взаємовідносин торговельних підприємств з економічними партнерами, несформованість комплексної структури торговельної діяльності та товарного ринку, що створює умови для приховування значної частини обороту товарів і послуг від державного контролю й обліку.

9. Запропоновано визначення фінансових умов функціонування торговельних підприємств за допомогою розрахунків фінансово-економічної рівноваги згідно з методикою національного рахівництва, яка прийнята в Україні. Розроблена економіко-математична модель розрахунку умов прибуткової діяльності торговельних підприємств, яка забезпечує їх відтворювальний розвиток.

10. Фінансові умови відтворювального розвитку підприємства визначені здобувачем як економічні відносини, що сприяють руху вартості, і як сукупність фінансово-економічних підстав організації діяльності підприємства, нагромадження та відтворення їх фінансових ресурсів. У дисертації фінансові умови розподілені на ендогенні й екзогенні. Відповідно до них класифіковані фінансово-економічні чинники – підстави функціонування підприємства. Запропонована система якісних і кількісних показників, що формують фінансові умови відтворювального розвитку підприємств, яка апробована на сукупності торговельних підприємств, що дозволило отримати конкретні висновки.

11. Відтворювальний розвиток підприємств залежить від їх взаємодії з кредитними інститутами. У дисертації запропоновані напрями співробітництва підприємств з банками, ефективні системи їх кредитування. Для оптимізації руху фінансових потоків підприємства велике значення мають розширення та використання нових банківських продуктів на основі активних операцій банків, доповнення кредитними елементами пасивних банківських продуктів, тобто цільових накопичувальних вкладів і сімейних проектів.

Публікації автора:

у наукових фахових виданнях:

    1. Омелянович М.Ю. Фінансові досягнення та збитки в період реформування економіки України // Торгівля і ринок України. - Донецьк: ДонДУЕТ. - 2002. - Вип. 13, т. 3. - С. 115-120. - 0,4 д.а.

    2. Омелянович М.Ю. Оцінка динаміки бюджетних і податкових реалій // Финансы, учет, банки: Сб. науч. тр. / Под общ. ред. П.В. Егорова. - Донецьк: ДонНУ. – 2002. – Вип. 8. – С. 180-184. - 0,4 д.а.

    3. Омелянович М.Ю. Фінансовий ринок: поняття, класифікація і вплив на результативність діяльності торговельних підприємств // Торгівля і ринок України. - Донецьк: ДонДУЕТ. - 2003. - Вип. 15. - С. 84-89. - 0,5 д.а.

    4. Омелянович М.Ю. Фінансове забезпечення відтворювального розвитку підприємств // Торгівля і ринок України: Темат. зб. наук. пр. - Донецьк: ДонДУЕТ, 2004. – Вип.17, т. 3. – С. 63-70. - 0,4 д.а.

    5. Омелянович М.Ю. Формування фінансової політики держави та її вплив на розвиток торговельних підприємств // Вісник ДонДУЕТ. Сер.: економічні науки. – 2004. - № 3/2(23). – С. 103-108. - 0,4 д.а.

    6. Омелянович М.Ю. Фінансове забезпечення розвитку торговельних підприємств // Проблемы повышения эффективности функционирования предприятий различных форм собственности: Сб. науч. тр. / НАН Украины. Ин-т экономики промышленности. – Донецк, 2004. – С. 342-352. - 0,5 д.а.

    7. Омелянович М.Ю. Фінансово-економічна рівновага підприємств // Торгівля і ринок України: Темат. зб. наук. пр. - Донецьк: ДонДУЕТ, 2005. – Вип. 19, т. 2. –
      С. 148-157. – 0,5 д.а.

    за матеріалами конференцій:

      1. Омелянович М.Ю. Соціально-економічна оцінка сучасної зовнішньоекономічної діяльності України та визначення перспектив її розвитку // Обрії студентської наукової творчості. Всеукраїнський конкурс студентських наукових робіт «Економічні реформи в Україні очима студентів». - Л., 1996. - С. 31-32. - 0,2 д.а.

      2. Омелянович М.Ю. ВЕЗ: формування і умови для розвитку // Збірник тез доповідей студентів за підсумками науково-дослідної роботи за 1998 р. - Донецьк: ДонДУЕТ. - 1999. - С. 10-11. - 0,1 д.а.

      3. Омелянович М.Ю. Фінансові відносини в економіці Донецької області // Збірник тез доповідей студентів за підсумками науково-дослідної роботи за 1999 р. - Донецьк: ДонДУЕТ. - 2000. - С. 3-4. - 0,1 д.а.

      4. Омелянович М.Ю. Кредитна діяльність банків і реальний сектор економіки // Збір-ник тез доповідей студентів за підсумками науково-дослідної роботи за 2000 р. - Донецьк: ДонДУЕТ. - 2001. - С. 105. - 0,1 д.а.

      5. Омельянович М.Ю. Источники экономического развития // Учетная информация для обеспечения социально-экономических аспектов в процессе глобализации экономики Украины / Тезисы докладов и выступлений на межвузовской научной конференции студентов и молодых ученых. - Донецк: ДЭГИ, 2001. - С. 121-122. - 0,1 д.а.

      6. Омелянович М.Ю. Розвиток внутрішнього ринку як визначального напряму політики економічного зростання // Матеріали міжнародного семінару «Нова економіка і вища освіта». - Донецьк: ДонДУЕТ. - 2003. - С. 45-50. - 0,3 д.а.

      7. Омелянович М.Ю. Податковий інструментарій малого бізнесу // Матеріали міжна-родної наукової конференції студентів і молодих вчених «Проблеми та перспективи розвитку фінансів, кредиту і бухгалтерського обліку» (21 березня 2002 р.). - Донецьк: ДонДУЕТ. - 2002. - С. 46-47. - 0,2 д.а.

      8. Омельянович М.Ю. Нефискальные инструменты регулирования социальных процессов в торговле // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції «Прикладна соціальна політика: проблеми використання та розповсюдження». - Донецьк: ДонДУЕТ. - 2002. - Т. 3. - С. 97-100. - 0,3 д.а.

      9. Омелянович М.Ю. Фінансова ціна інфляції в торгівлі // Материалы ІІІ межреги-ональной научно-практической конференции «Налогообложение в промышленном регионе: теория, практика и перспективы развития». - Донецк, 2003. - С. 354-364. - 0,4 д.а.

      10. Омелянович М.Ю. Функціональне призначення торговельних підприємств // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції «Управління підприємством: проблеми та шляхи їх вирішення» (6-8 жовтня 2005 р.). – Ялта, 2005 – С. 319-321.