Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


581. Навроцька Наталія Анатоліївна. Економічні закономірності розвитку середнього класу: дис... канд. екон. наук: 08.01.01 / Донецький національний ун-т. - Донецьк, 2004. - 16 с.



Анотація до роботи:

Навроцька Н.А. Економічні закономірності розвитку середнього класу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.01.01 – Економічна теорія. Донецький національний університет Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2004.

Дисертацію присвячено дослідженню економічної сутності середнього класу, закономірностей та умов його розвитку. Проведено розгляд та узагальнення існуючих теоретичних концепцій середнього класу, наукових поглядів на його природу та структуру виробничих можливостей.

В дисертації проаналізовано економічні засади, зміст, специфіку, історичні умови виникнення і розвитку середнього класу, виявлені тенденції його еволюції в ході історичного процесу, з’ясовано місце й роль в економіці. Запропоновано авторське трактування середнього класу як економічної категорії, що є соціально-економічною формою персоніфікації певних економічних суб’єктів. Досліджено загальні та специфічні економічні закономірності розвитку середнього класу, а також особливості їх прояву в економіці України.

Розгляд ролі та місця середнього класу в системі суспільного відтворення дозволив виявити активних та пасивних економічних суб’єктів середнього класу, які визначаються за їх відношенням до сучасних відтворювальних процесів. На основі проведеного аналізу зроблено пропозиції щодо удосконалення відповідних інституціональних умов розвитку середнього класу.

  1. У сучасній економічній літературі існують різни точки зору до визначення й розуміння середнього класу. Авторська концепція полягає в тому, що для вивчення середнього класу як економічної категорії розгляд сутнісних рис середнього класу відбувається у взаємозв’язку з відносинами власності. При цьому середній клас розглядається як соціально-економічна форма персоніфікації певних економічних суб'єктів. Дослідження економічних засад формування середнього класу свідчить, що з появою економіки знань економічною основою формування середнього класу починає виступати не тільки трудова приватна власність, але й персоніфікований людський капітал.

  2. Економічний зміст середнього класу полягає в тому, що він представляє собою особливий соціально-економічний тип власника-працівника, основою розвитку якого виступає економічний закон єдності праці й власності. Середній клас займає середнє становище між двома класами – власників засобів виробництв і найманих робітників, позбавлених засобів виробництв, які продають на ринку робочу силу. Власність економічних суб'єктів середнього класу, що виступає в матеріально-речовинній, а з урахуванням постіндустріальних тенденцій і в неречовинній формах, незначна за своїми розмірами й вимагає особистої участі її власника в трудовому процесі. Доход економічного суб'єкта середнього класу складається з двох частин – заробітної плати і прибутку на свій капітал.

  3. Розвиток середнього класу в сучасній економіці визначається економічними закономірностями, які являють собою результат дії системи економічних законів (специфічні закономірності), й об'єктивно зумовлених процесів і тенденцій розвитку продуктивних сил (загальні закономірності).

  4. Середній клас виступає самостійним джерелом економічного зростання та одним з провідних визначальних факторів розвитку економічної системи в цілому, оскільки він поєднує в собі реалізацію певної форми власності та економічних інтересів економічних суб’єктів. Середній клас впливає на якісну структуру ВВП, сприяє переходу до інноваційного типу економічного зростання.

  5. У сучасній економіці відтворюються економічні суб’єкти середнього класу, які іманентні як провідним, так і минулим господарським укладам. По відношенню до сучасних відтворювальних процесів економічні суб’єкти середнього класу поділяються на активні й пасивні. Активні економічні суб’єкти визначають напрямки подальшого розвитку середнього класу.

  6. Середній клас реалізується в усіх сферах суспільного виробництва. Найбільш характерною організаційною формою його реалізації, яка забезпечує умови для його відтворення як певного соціально-економічного типу власника-робітника, а також створює відповідну мотивацію, є мале інноваційне підприємництво.

  7. В українській економіці формування та розвиток середнього класу необхідно пов’язувати як з розвитком сектору дрібного підприємництва, так і з розвитком інноваційної сфери. Відтворення активних економічних суб'єктів середнього класу в вітчизняній економіці та підвищення їх ролі в відтворювальних процесах можливе завдяки переорієнтуванню економіки на інноваційний шлях розвитку.

Публікації автора:

опублікованих в провідних фахових виданнях

  1. Навроцька Н.А. Залучення малого підприємництва до експортної діяльності як важливий чинник поліпшення конкурентного середовища перехідної економіки України // Вісник академії митної служби України. – Дніпропетровськ: АМСУ, 2002. - № 1 (13). – С. 50 – 58.

  2. Навроцька Н.А. Еволюція основного протиріччя малого підприємництва у сучасній українській економіці // Вісник академії митної служби України. – Дніпропетровськ: АМСУ, 2002. - № 2 (14). - С. 92-99.

  3. Навроцька Н.А. Розвиток інфраструктури малого підприємництва як чинник становлення середнього класу в Україні // Вісник ДДФЕІ “Економічні науки” .- Дніпропетровськ: ДДФЕІ. – 2001. – № 2 (8). - С. 61 – 66.

  4. Батура О.В., Навроцька Н.А. Середній клас як економічна категорія // Теорії мікро- макроекономіки. Збірник наукових праць. – Випуск 12. - К.: Академія муніципального управління. - 2003. – С. 12-16. Особистий внесок автора: конкретизовано методи та підходи для дослідження середнього класу, визначені напрямки дослідження історичних та сучасних його форм.

  5. Батура О. В., Навроцька Н.А. Середній клас: економічна природа та тенденції розвитку // Теорії мікро- макроекономіки. Збірник наукових праць. – Випуск 15. - К.: Академія муніципального управління. - 2004. – С. 147-154. Особистий внесок автора: визначені сутнісні політико-економічні риси середнього класу, досліджені історичні та сучасні його форми, дано агрегативне визначення.

  6. Навроцька Н.А. Економічні закономірності розвитку середнього класу // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. – Дніпропетровськ: ДНУ. - 2003. – Випуск 186. – Том ІІ. – С. 555-560.

  7. Навроцька Н.А. Економічні засади формування та розвитку середнього класу // Вісник ДДФЕІ “Економічні науки». - Дніпропетровськ: ДДФЕІ. – 2003. – № 2 (10). – С. 38-42.

  8. Навроцька Н.А. Середній клас у системі суспільного відтворення // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. – Дніпропетровськ: ДНУ. - 2004. – Випуск 187. – Том ІІ. – С. 394-399.

опублікованих за матеріалами конференцій

  1. Навроцька Н.А. Формування людського капіталу як основи середнього класу // Матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції молодих вчених “Економіка підприємства: проблеми теорії та практики”(м. Дніпропетровськ, 25 лютого 2003 р.) - Дніпропетровськ: Дніпропетровський національний Університет. Інститут економіки, 2003 р. – С. 65-66.

  2. Навроцька Н.А. Інноваційні аспекти розвитку середнього класу // Матеріали ІІ Міжнародної науково-практичної конференції “Актуальні проблеми інноваційного розвитку в Україні”. Вчені записки. Науковий журнал. Випуск № 11. - Харків: Харківський інститут управління. - 2003. – С. 233-237.

  3. Навроцька Н.А. Економічні умови розвитку середнього класу в Україні // Матеріали VII Міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта 2004”. - Т. 12. Інвестиційна діяльність. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 4-5.