Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Березівський Зіновій Петрович. Економічний механізм формування виробничих витрат в скотарстві: дисертація канд. екон. наук: 08.07.02 / Державний агроекологічний ун-т. - Житомир, 2003. : табл.



Анотація до роботи:

Березівський З.П. Економічний механізм формування виробничих витрат в скотарстві. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 – економіка сільського господарства і АПК. – Державний агроекологічний університет, Житомир, 2003.

Досліджені і розроблені теоретико-методологічні основи та концептуальні аспекти економічного механізму формування виробничих витрат в скотарстві, а також обгрунтовано пропозиції щодо його ефективного функціонування.

В роботі висвітлено особливості економічного механізму формування виробничих витрат в скотарстві, проведено аналіз розвитку галузі, виробничих витрат та ефективності виробництва продукції скотарства. На основі цього обгрунтовано шляхи вдосконалення економічного механізму формування виробничих витрат в скотарстві, серед яких: розробка загальної моделі економічного механізму формування виробничих витрат в скотарстві та його складових; обгрунтування нормативів виробничих витрат і мінімально допустимої ціни; запропонована класифікація джерел ризику в галузі скотарства; доповнено методику проведення витратно-цінового аналізу оперативного управління і контролю за виробничими витратами.

  1. Реформування аграрного сектора економіки Львівської області обумовлено виникненням якісно нових соціальних і організаційно-економічних проблем ведення і функціонування галузі скотарства. Зокрема, відбувся перерозподіл поголів’я великої рогатої худоби і, особливо, корів між сільськогосподарськими підприємствами і господарствами населення на користь останніх, зменшилися обсяги виробництва продукції, а продуктивність тварин залишається низькою.

В цих умовах особливо актуальними залишаються питання нарощування обсягів виробництва продукції при підвищенні економічної ефективності галузі скотарства, зокрема за рахунок розробки і запровадження економічного механізму формування виробничих витрат, що дасть можливість здійснювати оперативний контроль і управління витратами і зменшити собівартість виробництва одиниці продукції.

  1. Економічний механізм в цілому включає в себе сукупність методів, способів, стимулів і важелів регулювання економічних процесів з метою підвищення їх ефективності, а складовою частиною цього загального економічного механізму є економічний механізм формування виробничих витрат, оскільки без нього неможливо формувати ефективність виробництва. При цьому в якості інтересів та економічних потреб виступають вимоги оптимізації процесів формування виробничих витрат на рівні і у обсягах, що можуть забезпечити максимально ефективне використання виробничих ресурсів і одержання максимуму продукції найвищої якості.

  2. При розгляді механізму формування виробничих витрат в галузі скотарства необхідно враховувати сезонний характер розвитку галузі, технологічні особливості виробництва продукції і строки її надходження. Запропонована в дисертаційній роботі модель економічного механізму формування виробничих витрат в скотарстві базується на розробці раціональних механізмів та інструментів формування виробничих витрат, пов’язаних із використанням землі, як виробничого ресурсу, виробничих запасів, засобів виробництва, робочої сили, інших виробничих витрат, які матеріалізуються через центри відповідальності (витрат, виручки, прибутку) у готову продукцію, одержання фінансового результату і формування сфери відшкодування виробничих витрат.

  3. Економічний механізм формування виробничих витрат при використанні виробничих запасів в скотарстві передбачає вибір ефективних методів оцінки використання виробничих запасів у центрах відповідальності (витрат, виручки, прибутку) або підприємства в цілому. В галузі скотарства доцільно оцінку виробничих запасів та формування витрат здійснювати за методом нормативних витрат, який полягає у застосуванні норм витрат виробничих запасів на одиницю продукції (робіт, послуг), які розробляються підприємством, з урахуванням оптимальних рівнів використання матеріальних цінностей, праці, виробничих потужностей і діючих цін. Одночасно, метод оцінки виробничих запасів за нормативними цінами дозволяє формувати внутрішній економічний механізм господарювання на принципах купівлі-продажу продукції (робіт, послуг) структурними підрозділами підприємства.

  4. Економічний механізм формування виробничих витрат на оплату праці в скотарстві повинен діяти за умови ефективної взаємодії його складових, а саме: оцінка ступеня впливу підвищення тарифного рівня оплати праці на собівартість та дохідність підприємства (галузі) чи підрозділу за умови забезпечення рентабельного виробництва; вибір ефективних форм механізму та інструментів матеріального стимулювання праці, що реалізується шляхом визначення конкретного складу показників господарської діяльності як об’єктів, на які спрямовується стимулююча дія, а також економічних інструментів (розцінок, внутрішніх цін, часток виручки або прибутку і т.д.); обґрунтування рівня інструмента матеріального стимулювання стосовно можливостей конкретного підприємства на основі його внутрішніх нормативно-правових документів.

  5. Економічний механізм формування витрат при використанні необоротних матеріальних і нематеріальних активів базується на тому, що при використанні цих активів виникають витрати, пов’язані із втратою ними первісної (недооціненої) вартості та їх поліпшенням. Враховуючи те, що в складі необоротних матеріальних активів найбільшу масу займають основні засоби, модель економічного механізму формування виробничих витрат, пов’язаних із втратою первісної вартості цих засобів передбачає вибір ефективного методу нарахування амортизації основних засобів, що сприятиме зменшенню виробничих витрат і собівартості продукції. Економічний механізм формування інших виробничих витрат реалізується через організацію оперативного контролю за витратами на основі нормативного їх використання.

  6. Наявність науково-обгрунтованої нормативної бази у кожному сільськогосподарському підприємстві дає можливість менеджеру (власнику) не тільки вести чіткий оперативний контроль за витратами, але і прогнозувати розвиток галузі чи підприємства в цілому у короткостроковому і довгостроковому періодах як щодо виробничих витрат, так і прибутків на основі мінімально допустимої ціни реалізації продукції. Використання розроблених нормативів виробничих витрат в скотарстві, дасть можливість адаптувати до конкретних умов виробництва пакет прикладних програм “Прайс” стосовно здійснення витратно-цінового аналізу в галузі тваринництва сільськогосподарських підприємств та їх структурних підрозділів і організувати управління витратами та собівартістю продукції підприємства в цілому і його структурних підрозділів, вести розробку відповідних стратегій розвитку підприємства, а в перспективі здійснювати безперервне планування діяльності підприємства з використанням гнучких бюджетів підприємства, які є плановими документами і орієнтовані на вартісне балансування виробництва та збуту і постійно коригуються з урахуванням більш точних даних про кон’юнктуру ринку та наслідки виконання планових показників попереднього періоду.

Публікації автора:

  1. Березівський З.П. Оплата праці як складова виробничих витрат в аграрних формуваннях // Оплата праці: проблеми теорії та практики: Зб.наук. праць ВДУ. – Луцьк: Ред.-вид. відд. “Вежа” Волин.держ.ун-ту ім.Лесі Українки, 2000.-С.350-353.

  2. Березівський З.П. Формування інфраструктури ринку продукції скотарства // Вісник ЛДАУ: Економіка АПК.-2000.-№7(2).-С.142-148.

  3. Березівський З.П. Формування виробничих витрат у скотарстві в контексті нових оргструктур на засадах приватної власності // Вісник ЛДАУ: Економіка АПК.-2001.-№8.-С.525-529.

  4. Березівський З.П. Особливості механізму формування виробничих витрат у тваринництві різних категорій аграрних формувань // Вісник ЛДАУ: Економіка АПК.-2002.-№9.-С.340-343.

  5. Березівський З.П. Обґрунтування нормативів виробничих витрат і мінімально допустимої ціни продукції скотарства // Економіка АПК. – 2003. – №3. – С.95-100.

  6. Михалюк Н.І., Березівський З.П. Розвиток сільськогосподарських підприємств на базі приватної власності в Львівській області // Проблеми ефективного функціонування АПК в умовах нових форм власності та господарювання: Колективна монографія у 2 томах. Том 1 / За ред. П.Т.Саблука, В.Я.Амбросова, Г.Є.Мазнєва. –К.:ІАЕ, 2001.-С.793-795, з них здобувача с.793-794 (аналіз діяльності сільськогосподарських підприємств та їх ефективності).

  7. Березівський П.С., Березівський З.П., Хом’як О.Й. Розвиток селянських (фермерських) господарств в Львівській області // Збірник наукових праць Луганського національного аграрного університету. Матеріали міжнародної науково-практичної конференції в 3-х томах / За ред. В.Г.Ткаченко.-Луганськ: Вид-во “Элтон-2”, 2002.-№14 (26).-С.52-57, з них здобувача с.56-57 (аналіз формування виробничих витрат в селянських (фермерських) господарствах).

  8. Березівський З.П. Ризик і невизначеність як чинники формування виробничих витрат в скотарстві // Ринкова трансформація економіки АПК: кол.монографія у чотирьох частинах / За ред. П.Т.Саблука, В.Я.Амбросова, Г.Є.Мазнєва. Частина 3. Фінансово-кредитна система – К.:ІАЕ, 2002. – С.412-414.

  9. Березівський З.П. Фінансовий менеджмент як інструмент управління виробничими витратами // Проблеми розвитку фінансової системи та обліку. Збірник тез доповідей. Львів: ДУ “Львівська політехніка”, 2000.-С.6-7.

Анотації