Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Забаренко Юнона Олександрівна. Економічний механізм податкового планування на промисловому підприємстві : Дис... канд. наук: 08.00.08 - 2008.



Анотація до роботи:

Забаренко Ю.О. Економічний механізм податкового планування на промисловому підприємстві. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – Гроші, фінанси і кредит. – Інститут економіки промисловості НАН України, Донецьк, 2008.

Дисертацію присвячено розв’язанню теоретичних, організаційно-методичних і прикладних задач удосконалення економічного механізму податкового планування на промисловому підприємстві.

У роботі визначено роль і місце податкового планування в системі управління економічними процесами на підприємстві, виявлено економічний зміст і сутність податкового планування, об'єктивні економічні основи, на яких базується дана економічна категорія, класифіковано загальні принципи податкового планування. Запропоновано структурну модель податкового планування, розроблено методологічне забезпечення податкового планування на підприємстві.

Здійснено економічну постановку задачі побудови механізму податкового планування на підприємстві з використанням методів економіко-математичного моделювання, проаналізовано вплив трансакційних податкових витрат, повязаних із застосуванням заходів податкового планування і залежних від рівня податкового тягаря, визначено напрям найефективнішого використання коштів, що вкладаються у виробництво, шляхом вибору оптимального за структурою інвестиційного проекту. Запропоновано методичний підхід до вдосконалення механізму податкового планування на стадії створення інвестиційних проектів промисловими підприємствами.

У дисертаційній роботі виконано теоретичне узагальнення і запропоновано нове розв'язання актуальної наукової задачі вдосконалення економічного механізму податкового планування на промислових підприємствах на основі оптимізації управління податковими потоками на етапі формування інвестиційних проектів з урахуванням трансакційних видатків.

До найбільш важливих наукових і прикладних висновків виконаного дослідження відносяться нижченаведені.

1. Уточнено економічну сутність податкового планування як ітераційної діяльності, яка спрямована на вдосконалення процесу управління підприємством і полягає в упорядкуванні його фінансово-господарської діяльності відповідно до загальної стратегії розвитку підприємства в контексті чинного податкового законодавства. При такому підході основною метою податкового планування визначено максимізацію ринкової вартості підприємства шляхом оптимізації його податкового портфеля.

2. Доведено, що для теоретичного обґрунтування сутності податкового планування, формування наукової методології його організації чинник використання недоліків податкового законодавства як основи податкового планування є суб'єктивним і вторинним. Необхідність і можливість податкового планування базується на первинних, об'єктивних економічних передумовах, які можна відобразити трьома аспектами: сутнісним (мікроекономічним), територіальним і макроекономічним.

3. На підставі виявлення економічної суті податкового планування та його об'єктивних засад запропоновано такі основні принципи податкового планування: цільова спрямованість, легальність, організаційна ієрархічність, безперервність, синхронізація, гнучкість, альтернативність, ефективність.

4. Спираючись на результати аналізу світового досвіду застосування методів податкового планування, у діяльності українських промислових підприємств визначено доцільним застосовувати відповідно до специфіки національного законодавства можливості скорочення номінальних податкових ставок до ефективних, використовуючи для цього законодавчо встановлені податкові пільги. При такому підході податкові ставки стають ендогенними, а отже, залежними від власних рішень керівництва підприємства відносно трансакцій.

5. Запропоновано структуру податкового планування на підприємстві, яка градуює діяльність податкового планування за двома критеріями: по-перше, за критерієм логіки і структури процедур, що визначають послідовність вирішення задач для досягнення поставлених цілей, представлених етапами податкового планування, і по-друге, за критерієм типів задач, що вирішуються у ході ухвалення управлінських рішень і враховують часові межі досягнення цілей (короткострокових, середньострокових і довгострокових) на кожному з рівнів управління – оперативному, тактичному, стратегічному.

6. Розроблено і реалізовано на ПЕОМ оптимізаційну економіко-математичну модель механізму податкового планування на підприємстві, що ґрунтується на дослідженні впливу рівня оподаткування на інвестиційну поведінку підприємства, відмінна особливість якої полягає в урахуванні трансакційного податкового коефіцієнта на чисту приведену вартість інвестиційного проекту. За підсумками проведених обчислювальних експериментів установлено, що ефективність механізму податкового планування на підприємстві знаходиться у прямій залежності від його здатності регулювати фондоозброєність виробництва у напрямі збільшення частки капіталу в загальній структурі первинних інвестиційних вкладень. Обґрунтовано, що нарощування фондоозброєності доцільно обмежувати оптимальним рівнем податкового тягаря, при якому трансакційні податкові витрати, що виникають унаслідок здійснення податкового планування, не перевищують розмірів можливих фінансових втрат.

  1. Для підвищення ефективності економічного механізму податкового планування суб'єктів господарювання надано рекомендації щодо вдосконалення податкового планування на мікроекономічному рівні промислових підприємств, а також запропоновано довгострокові заходи інституційного характеру.

Публікації автора:

Монографії

  1. Налогообложение: теории, проблемы, решения [В.П. Вишневский, А.С. Веткин, Е.Н. Вишневская, Е.В. Бавин, Е.А. Амоша, С.М. Попов, А.В. Гречишкин, Л.А. Зуев, С.Г. Стешенко, Ю.А. Забаренко]; под ред. В.П. Вишневского. – Донецк: ДонНТУ, ИЭП НАН Украины, 2006. – 504 с.

Особистий внесок: проаналізовано дискусійні питання теорії податкового планування, виявлено його економічну сутність, загальні принципи, запропоновано об’єктивні економічні засади, на яких ґрунтується необхідність та можливість використання податкового планування в діяльності господарюючих суб’єктів.

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Забаренко Ю.А. Концептуальные основы налогового планирования // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. – Вип. 182, т. 1. – С. 102-109.

  2. Забаренко Ю.А. О необходимости и сущности налогового планирования // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. – Вип. 175. – С. 63-72.

  3. Забаренко Ю.А. Совершенствование механизма налогового планирования на предприятии // Вісник національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут": зб. наук. праць. Темат. вип.: Технічний прогрес і ефективність виробництва. – Харків: НТУ "ХПІ", 2004. – № 9. – С. 62-69.

  4. Забаренко Ю.А. Анализ экономического механизма налогового планирования на предприятии // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – Вип. 203, т. 2. – С.622-628.

  5. Забаренко Ю.А. Применение экономико-математического моделирования для построения механизма налогового планирования на предприятии // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – Вип. 207, т. 4. – С. 955-961.

  6. Забаренко Ю.А. Имитационное моделирование процессов управления налоговыми потоками предприятия // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – Вип. 209, т. 2. – С. 568-574.

  7. Забаренко Ю.А. Анализ влияния трансакционных налоговых издержек на инвестиционную политику предприятия // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – Вип. 210, т. 1. – С. 11-18.

  8. Забаренко Ю.А. Экономико-математическое моделирование механизма налогового планирования промышленного предприятия // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – Вип. 208, т. 1. – С. 167-173.

  9. Забаренко Ю.А. Оптимизация процесса налогового планирования на предприятии с использованием экономико-математического моделирования // Економіка промисловості. – 2006. – № 2 (33). – С. 124-131.

Публікації за матеріалами конференцій:

  1. Забаренко Ю.А. Концептуальный подход к определению сущности налогового планирования // Інформаційні технології в економіці, менеджменті і бізнесі: Проблеми науки, практики та освіти: зб. наук. праць за матеріалами VIII Міжнар. наук.-практ. конф. (Київ, 12-13 груд. 2002 р.): У
    2 ч. – К.: Вид-во Європ. ун-ту, 2003. – Ч. 1. – С. 111-113.

  2. Забаренко Ю.А. Принципы налогового планирования // Перспективи та пріоритети розвитку економічного аналізу: тези доп. і виступів Всеукр. наук. конф. студентів, аспірантів і молодих учених (Донецьк, 18-19 трав. 2004 р.). – Донецьк: ТОВ «Юго-Восток, Лтд», 2004. – С. 51-52.

  3. Забаренко Ю.А. Аналитические аспекты процесса совершенствования методологии налогового планирования на предприятии // Перспективи та пріоритети розвитку економічного аналізу: тези доп. і виступів Всеукр. наук. конф. студентів, аспірантів і молодих учених (Донецьк, 12-14 квіт. 2005 р.). – Донецьк: ТОВ «Юго-Восток, Лтд», 2005. – С. 38-40.

  4. Забаренко Ю.А. Концептуальные основы моделирования процессов налогового планирования на предприятии // Інформаційні технології в економіці, менеджменті і бізнесі: проблеми науки, практики та освіти: зб. наук. праць Х Міжнар. наук.-практ. конф. (Київ, 27-28 січ. 2005 р.): У 2 ч. – К.: Вид-во Європ. ун-ту, 2005. – Ч. 1. – С. 109-111.

  5. Забаренко Ю.А. Методологические основы налогового планирования на предприятии // Розвиток економіки в трансформаційний період: глобальний та національний аспекти: матеріали міжнар. наук.-практ. конф. (Запоріжжя, 20 квіт. 2005 р.). – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005.– Т. IV. – С. 77-79.

  1. Забаренко Ю.А. Оптимизационное моделирование процессов налогового планирования на предприятии // "Дні науки‘2005": матеріали міжнар. наук.-практ. конф. (Дінпропетровськ, 15-27 квіт. 2005 р.). Т. 14: Математичні методи в економіці. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – С. 27-29.

  2. Забаренко Ю.А. Рекомендации по совершенствованию налогового планирования на предприятии // Обліково-аналітичні системи: глобальний та національний аспекти: матеріали міжнар. наук.-практ. конф. (Полтава, 16-17 трав. 2006 р.). – Полтава: РВЦ ПУСКУ, 2006. – Ч. 1. – С. 36-37.

  3. Забаренко Ю.О. Удосконалення механізму податкового планування на стадії вибору оптимального інвестиційного проекту на підприємстві // Стан і проблеми оподаткування в умовах ринкової економіки: матеріали VI Міжнар. наук.-практ. конф. (Донецьк, 24 листоп. 2006 р.) – Донецьк: ДонДУЕТ, 2006. – С. 316-318.

  4. Забаренко Ю.А. Основные направления совершенствования механизма налогового планирования на предприятии // Актуальні проблеми сучасності: зб. наук. праць за матеріалами Другої наук. конф. професорсько-викладацького складу Донецької філії Європейського університету (Донецьк, 12 квіт. 2007 р.) – Донецьк: Донец. філія Європ. ун-ту, 2007. – Вип. 2. – С. 53-54.

Інші видання

  1. Забаренко Ю.А. Необходимость налогового планирования для предприятий, находящихся в процедуре банкротства // Банкротство – проблемы и пути решения. – Донецьк: Донецкая областная ассоциация специалистов по вопросам банкротства. – 2004. – № 2. – С. 31-36.