Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Лачкова Людмила Іванівна. Економічний механізм санаційної реструктуризації підприємств роздрібної торгівлі : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Лачкова Л.І. Економічний механізм санаційної реструктуризації підприємств роздрібної торгівлі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності), Харківський державний університет харчування та торгівлі, Харків, 2007.

У дисертаційній роботі досліджено основні теоретичні, методичні та практичні аспекти економічного механізму санаційної реструктуризації підприємств роздрібної торгівлі. Обґрунтовано методичні підходи до управління санаційною реструктуризацією, запропоновано структурно-логічну послідовність проведення аналізу санаційної спроможності підприємств роздрібної торгівлі, інструментарій інтегральної бальної оцінки санаційної спроможності підприємств роздрібної торгівлі, визначено науково-методичні підходи до розробки концепції санаційної реструктуризації; розроблено систему засобів і методів, яка визначає порядок реалізації санаційної концепції та становить зміст економічного механізму; запропоновано систему показників оцінки ефективності санаційної реструктуризації підприємств роздрібної торгівлі.

Основні результати дослідження апробовані в діяльності підприємств роздрібної торгівлі України.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення та запропоновано розв’язання наукового завдання, що полягає у розвитку теоретико-методичних положень та розробці практичного інструментарію економічного механізму санаційної реструктуризації підприємств роздрібної торгівлі, спрямованого на недопущення розгортання кризи, вихід із неї, стабілізацію господарської системи, збереження суб’єкта господарювання, створення умов для зростання його вартості, досягнення позитивних соціально-економічних наслідків для власників, працівників, споживачів. Основні наукові та практичні результати дисертаційного дослідження полягають у наступному:

1. Результати узагальнення підходів вітчизняних та зарубіжних науковців та положень нормативних документів до визначення економічної сутності реструктуризації дозволяють стверджувати, що реструктуризація підприємств торгівлі не має однозначного трактування. розглядається як економічна категорія, процес, сукупність трансформаційних заходів. Враховуючи, що показник ринкової вартості є найбільш важливою комплексною характеристикою, що адекватно відображає ефективність функціонування підприємств, вважаємо що більш повним є визначення економічної сутності реструктуризації, що має на меті збереження або збільшення вартості бізнесу. Результатом є визначення економічної сутності реструктуризації як процесу, спрямованого на комплексні структурні зміни з метою збереження або збільшення ринкової вартості підприємства торгівлі, підвищення його конкурентоспроможності, зростання добробуту його власників. Складність і багатоаспектність процесу реструктуризації, необхідність прийняття ефективних управлінських рішень вимагає розмежування реструктуризаційних заходів. У роботі систематизовано та удосконалено класифікацію видів реструктуризації за напрямками: мета проведення, строки проведення та обсяги робіт, царина застосування, джерела фінансування, ініціатори проведення, період діяльності підприємства, що підлягає реструктуризації, що дозволяє адекватно вибрати форми перетворень.

2. У процесі дослідження виявлено недостатність розробок, присвячених теоретичним засадам та практичному інструментарію здійснення санаційної реструктуризації підприємств роздрібної торгівлі. З метою успішного управління санаційною реструктуризацією доведено необхідність виділення у межах цільового аспекту реструктуризації – санаційної реструктуризації та уточнення її економічної сутності. Сформульовано визначення санаційної реструктуризації як процесу, що здійснюється підприємствами, які знаходяться у передкризовому або кризовому стані та мають на меті недопущення розгортання кризи, вихід із неї, стабілізацію господарської системи, збереження її вартості, створення умов для подальшого розвитку. Визначено особливості санаційної реструктуризації в торгівлі, які полягають в обмеженому терміні проведення та самофінансуванні, дозволяють більш реально сформулювати цілі та завдання перетворень. Виявлено, що передумовою санаційної реструктуризації є кризовий стан підприємства, зумовлений впливом сукупності дестабілізуючих зовнішніх та внутрішніх чинників, а специфіка кризи розвитку торговельного підприємства пов’язана з гострою конкуренцією в галузі; організаційними, технологічними та фінансово-економічними особливостями.

3. Для забезпечення ефективного управління структурними змінами запропоновано структурно-логічну послідовність управління санаційною реструктуризацією підприємств роздрібної торгівлі, яка складається з наступних етапів: діагностика кризового стану підприємства, аналіз та оцінка його санаційної спроможності; розробка концепції, програми, плану санаційної реструктуризації; упровадження реструктуризаційних заходів; контроль за виконанням; оцінка ефективності. Успішне проведення санаційної реструктуризації підприємств зумовлено достовірністю оцінки санаційної спроможності, що вимагає уточнення економічної сутності поняття «санаційна спроможність». У результаті проведеного аналізу існуючих підходів та врахування особливостей санаційної реструктуризації у торгівлі санаційну спроможність визначено як наявність у підприємства торгівлі об’єктивних можливостей щодо здійснення санаційної реструктуризації у стислий термін за рахунок внутрішніх резервів, яка оцінюються до розробки концепції та складання плану санаційної реструктуризації. Розуміння складності і комплексності реструктуризаційних перетворень дозволило довести необхідність застосування економічного механізму санаційної реструктуризації підприємства роздрібної торгівлі, під яким запропоновано розуміти систему організаційно та процедурно оформлених засобів і методів, що визначають порядок реалізації санаційних заходів, спрямованих на досягнення цілей і завдань санаційної реструктуризації.

4. З метою виявлення потенціалу підприємства щодо здійснення реструктуризаційних заходів, удосконалено науково-методичні підходи до аналізу санаційної спроможності підприємств роздрібної торгівлі, запропоновано послідовність аналізу, який включає напрямки: визначення ключових сфер аналізу санаційної спроможності, формування інформаційної бази, аналіз фінансових результатів і потенціалу їх зростання, аналіз платоспроможності та ділової активності, аналіз здатності до економічного зростання та можливостей створювати вартість, формулювання висновків щодо санаційної спроможності, підпорядковує напрямки аналізу завданням санаційної реструктуризації та дозволяє визначити санаційну спроможність підприємств відповідно до цільової спрямованості.

5. З позиції системного підходу аргументовано доцільність використання інтегральної бальної оцінки санаційної спроможності підприємств роздрібної торгівлі, яка ґрунтується на розрахунку узагальнюючого показника рівня санаційної спроможності за допомогою адитивної моделі, що враховує показники, які є більш інформативними для роздрібної торгівлі продовольчими товарами: рентабельність активів, коефіцієнт покриття, період оборотності запасів, період оборотності кредиторської заборгованості, показник якості чистих активів. Прийняття рішень із застосуванням розробленого методичного забезпечення ґрунтується на використанні запропонованих критеріїв для регламентації проведення процедури інтегральної бальної оцінки та ідентифікаційної карти типу підприємств роздрібної торгівлі за рівнем санаційної спроможності. Застосування запропонованого інструментарію інтегральної бальної оцінки санаційної спроможності для підприємств роздрібної торгівлі дозволило виділити цільову групу підприємств, для яких санаційна реструктуризація є пріоритетним напрямком розвитку в короткостроковій перспективі і які мають потенціал для її здійснення.

6. З метою створення умов для зростання ринкової вартості підприємства як кінцевої мети санаційної реструктуризації запропоновано науково-методичний підхід до обґрунтування концепції санаційної реструктуризації, який передбачає використання методики аналізу чутливості чистого грошового потоку до зміни основних факторів. Застосування запропонованого методичного інструментарію для досліджуваних підприємств дозволило узагальнити можливі варіанти концепції санаційної реструктуризації та виділити ті з них, які можуть бути рекомендовані саме підприємствам роздрібної торгівлі з урахуванням особливостей їх діяльності та фінансового стану.

7. На підставі результатів теоретичних і практичних досліджень до системоутворюючих елементів механізму санаційної реструктуризації підприємств роздрібної торгівлі запропоновано відносити: структуру механізму; рушійні сили, які запускають його в дію; послідовність етапів здійснення санаційної реструктуризації; результати, що утворюються в процесі функціонування механізму; засоби ресурсного та методичного забезпечення, які поєднують методи організаційного забезпечення, методи здійснення реструктуризаційних заходів, методи планування та проектування. Перераховані елементи системи визначають порядок реалізації санаційних заходів, спрямованих на досягнення цілей і завдань санаційної реструктуризації.

8. З метою контролю за досягненням цілей санаційної реструктуризації запропоновано систему показників оцінки її ефективності, що ґрунтується на вивченні характеру змін індикаторів ефективності до і після проведення реструктуризаційних заходів, які спрямовані на зростання товарообороту, збільшення операційних доходів, економію операційних витрат, реструктуризацію розрахунків, оптимізацію структури виробничих фондів, зростання обсягів чистого грошового потоку.

9. Апробація запропонованої системи засобів та методів здійснення санаційної реструктуризації підтвердила її дієвість у напрямках відновлення платоспроможності та збільшення доходності основної діяльності підприємств роздрібної торгівлі у короткостроковій перспективі, створення вагомого підґрунтя для подальшого зростання вартості інвестованого власного капіталу, підвищення конкурентоспроможності підприємств, збереження робочих місць та підвищення якості життя населення регіону.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових збірниках

1. Лачкова Л.І. Про санацію підприємств торгівлі // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України: Зб. наук. праць. – Суми: ВВП «Мрія-1» ЛТД. – 2002. – С. 69-73.

2. Лачкова Л.І. Санація як альтернатива ліквідації // Прогресивні ресурсозберігаючі технології та їх економічне обґрунтування у підприємствах харчування. Економічні проблеми торгівлі: Зб. наук. праць. –Харків: ХДУХТ. – 2003. – С. 373-377.

3. Лачкова Л.І. Криза розвитку торговельного підприємства як передумова трансформації бізнесу // Прогресивні ресурсозберігаючі технології та їх економічне обґрунтування у підприємствах харчування. Економічні проблеми торгівлі: Зб. наук. праць. –Харків: ХДУХТ. – 2004. – С. 394-397.

4. Лачкова Л.І. Оцінка ефективності реструктуризації підприємств торгівлі // Вісник міжнародного Слов’янського університету: Зб. наук. праць. – том VШ, №1-2. – Харків.– 2005. – С. 49-51.

5. Лачкова Л.І. Система раннього попередження та реагування на загрозу банкрутства підприємств торгівлі // Економічна стратегія і перспективи розвитку сфери торгівлі та послуг: Зб. наук. праць. – Харків: ХДУХТ. – 2006. – Вип.1(3). – С. 380-386.

6. Лачкова Л.І. Організаційно-економічний механізм санаційної реструктуризації підприємств роздрібної торгівлі // Економіка: проблеми теорії і практики: Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2006. – Вип. 221. – Том 2. – С. 430-439.

Тези доповідей

7. Лачкова Л.І. Про циклічність розвитку економічних систем // Стратегічні напрямки розвитку підприємств харчових виробництв і торгівлі: Тези доповідей міжнародної науково-методичної конференції, присвяченої 35-річчю академії. – Харків: ХДУХТ. – 2002. – С. 477-483.

8. Лачкова Л.І. Об’єктивні передумови реструктуризації підприємств торгівлі // Управлінські та технологічні аспекти розвитку підприємств харчування та торгівлі: Тези доповідей міжнародної науково-практичної конференції, присвяченої 65-річчю з дня народження д.т.н., проф., чл.-кор. ВАСГНІЛ М.І. Бєляєва. – Харків: ХДУХТ. –2003. – С. 367-374.