Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Момот Олександр Іванович. Економічний механізм управління якістю виробничої діяльності підприємств : Дис... д-ра наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Момот О.І. Економічний механізм управління якістю виробничої діяльності підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – Економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2008.

У дисертаційній роботі обґрунтовано нову цілісну концепцію удосконалення економічного механізму управління якістю в умовах трансформації економіки України. Досліджено і розроблено теоретичні і методичні підходи щодо удосконалення механізму управління якістю виробничої діяльності підприємств. Розкрито своєрідність формування і розвитку систем управління якістю в Україні. Проведено аналіз вітчизняної практики використання міжнародних стандартів в умовах трансформації економіки України, виявлено основні проблеми в проходженні адаптаційних процесів. Запропоновано конкретні напрями формування економічного механізму управління якістю, націлено на задоволення перспективних запитів споживачів, обумовлених досягненнями науково-технічного прогресу. Обґрунтовано пропозиції з підвищення ефективності підготовки персоналу промислових підприємств до сертифікації на відповідність міжнародним стандартам, а також практичні рекомендації на етапі після проведення сертифікації. Розроблено методичні рекомендації з удосконалення системи контролю, виявлення й ідентифікації невідповідної продукції, а також системи управління витратами на виробництво продукції, обґрунтовано рекомендації з використання сучасних технологій управління.

У дисертації здійснено теоретичне обґрунтування і розв’язання комплексної науково-прикладної проблеми розвитку ефективності управління якістю виробничої діяльності підприємств на основі результатів узагальнення сучасних теоретичних положень з якості, врахування світових тенденцій управління якістю й особливостей умов економіки України, реалізація якої створює передумови для підвищення ефективності та високоякісної діяльності господарюючих суб'єктів.

Основні наукові й прикладні результати дослідження полягають у наступному:

1. Обґрунтовано загальне визначення поняття «якість продукції» на основі результатів застосування комплексного підходу до розгляду його сутності як предмету споживання, що характеризується сукупністю властивостей, які забезпечують: придатність його до застосування; задоволення потреби споживача; відсутність невідповідностей (дефектів).

2. Доведено, що поняття «якість виробничої діяльності підприємств» є всеосяжною економічною категорією, під якою розуміється сукупність властивостей (характеристик) основних складових цієї діяльності, здатних задовольняти вимоги, і яка містить у собі, по-перше, постійне зростання якості, роботи, продукції або послуги, інформації, процесу, підрозділів підприємства, працівників, у тому числі робітників, інженерів, менеджерів і керівництва, системи, цілей тощо; по-друге, що попереджає поліпшення сукупності характеристик продукції або послуги, що належать до маркетингу, розробок, виробництва й технічного обслуговування, за допомогою яких продукція й послуга при своєму використанні задовольняють очікування споживача; і, по-третє, урахування динамічності вимог покупців для задоволення їхнього попиту, результати раціонального управління якої забезпечують стабільність, ефективну й високо конкурентну діяльність господарюючих суб'єктів.

3. Визначено основні складові принципів формування концепції вдосконалення економічного механізму управління якістю виробничої діяльності підприємств на основі результатів аналізу закономірностей еволюції механізму управління якістю продукції у світовій практиці.

4. Сформульовано концепцію вдосконалення економічного механізму управління якістю виробничої діяльності підприємств на основі узагальнення світового досвіду, сутність якої полягає у системній орієнтації всіх підрозділів господарюючого суб'єкта на якість із кінцевою метою виправдання очікувань покупців і, як наслідок, отримання максимального прибутку.

5. Вдосконалено економічний механізм управління якістю виробничої діяльності підприємств, що являє собою систему взаємопов'язаних і взаємозумовлених шляхів, форм, методів і підходів господарюючого суб'єкта до досягнення очікуваного споживачем рівня якості продукції на основі економічних методів, що стимулюють як споживача, так і виробника.

6. Розроблено методи визначення шляхів становлення раціонального управління якістю виробничої діяльності вітчизняних підприємств на основі урахування особливостей методів управління якістю японських, європейських та американських господарюючих суб'єктів і використання обов'язкового чинника – творчого потенціалу власних працівників підприємств як визначальної ланки економічного механізму управління цим процесом.

7. Виявлено складові української методології управління якістю виробничої діяльності підприємств, заснованої на пріоритеті якості, що поєднує населення країни, сприяє підвищенню якості й конкурентоспроможності продукції й виступає як національна ідея, стає рушійною силою поступового входження України до благополуччя і процвітання, усуваючи нинішній стан: низьку організаційну струк-туру, недостатню загальну нормативну структуру, застаріли стилі й методи менеджменту і недооцінку важливості підвищення якості продукції. Доведено, що першоосновою реалізації цієї методології є вдосконалення економічного механізму управління якістю виробничої діяльності, що включає в себе такі визначальні ланки, як стандартизація, сертифікація й система сучасного менеджменту якості.

8. З метою забезпечення якості й активізації діяльності підприємств рекомендується використовувати в економічному механізмі управління якістю господарюючих суб’єктів дванадцять обґрунтованих принципів поліпшення якості, розроблених в дисертації.

9. Виявлено можливості використання корпоративних систем управління якістю виробничої діяльності підприємств України, для чого обґрунтована методологія, сутність якої полягає в необхідності застосування розробленого методичного підходу до вибору раціонального з них або їхньої сукупності залежно від рівня виробничого потенціалу господарюючих суб'єктів, поставленої мети з якості і термінів їхньої реалізації.

10. Удосконалено метод оцінки функціонування системи менеджменту якості на основі узагальнення діючих методів, що дозволяє ураховувати рівень планування якості, випуск невідповідної продукції та витрат на її переробку і обґрунтувати заходи по підвищенню якості випускаємої продукції.

11. Запропоновано новий підхід до формування інформаційної бази з удосконалення економічного механізму управління якістю, який включає до себе такі етапи як виділення бізнес-процесів підприємства, розподіл витрат за бізнес-процесом, вибір чинника витрат для кожного бізнес-процесу та створення бази даних за витратами на якість, що є основою для нового стилю управління і повного забезпечення функціонування системи менеджменту якості.

12. За допомогою аналізу умов формування напрямків та ефективності вдосконалення економічного механізму управління якістю виробничої діяльності підприємств встановлено наступне: визначально впливає на ефективність його використання урахування, насамперед, таких чинників, як конкурентоспроможність господарюючого суб'єкта й управління витратами на якість; інструментами досягнення поставленої мети – стабільності діяльності та отримання високоякісної продукції – є бенчмаркінг внутрішнього й зовнішнього середовища, системи управління якістю, що працюють за принципом попередження, а не виявлення дефектів, та інтегровані системи менеджменту. Інтегровані системи менеджменту забезпечують погодженість дій усередині підприємства, мінімізують витрати на якість, залучають весь персонал у поліпшення діяльності господарюючого суб'єкта, враховують інтереси зовнішньої й внутрішньої сторін підприємства, створюють передумови для отримання синергетичного ефекту.

13. Розроблено методологію, методи й методичні підходи до вдосконалення ланок та елементів економічного механізму управління якістю виробничої діяльності підприємств на основі врахування світового досвіду підвищення рівня управління якістю, результатів аналізу становлення й розвитку метрології, стандартизації та сертифікації, аргументованих методів їхнього використання на вітчизняних господарюючих суб'єктах, що створює умови для підвищення їхньої конкурентоспроможності та якості продукції до рівня світових стандартів, дозволяє теоретично обґрунтувати можливості радикального підвищення якості вітчизняної продукції й практично сприяти підвищенню ефективної діяльності підприємств.

Публікації автора:

Монографія

1. Момот А.И. Экономический механизм управления качеством / Министерство образования и науки Украины. ДонНТУ. – Донецк: Норд-Пресс, 2005. – 383 с.

Статті у наукових фахових виданнях

2. Василенко Т.Е., Момот А.И. О целесообразности применения систем управления качеством на пассажирском автотранспорте // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб.наук. праць. Випуск 191: В 4 т. Том 1. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – С. 60-68.

Особистий внесок: обґрунтування доцільності застосування системи управління якістю послуги. – 0,25 д.а.

3. Момот А.И. Возможности создания, внедрения и сертификации систем управления качеством на предприятиях // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Серія: економічна. Випуск 91. – Донецьк, ДонНТУ, 2005. – С. 201-206.

4. Момот А.И. Активизация человеческого фактора в системе управления качеством // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Серія: економічна. Випуск 100-1. – Донецьк, ДонНТУ, 2005. – С. 30-37.

5. Момот А.И., Бычкова Н.В. Совершенствование практики проведения учета и анализа затрат на обеспечение качества // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Серія: економічна. Випуск 100-2. – Донецьк, ДонНТУ, 2005. – С. 173-178.

Особистий внесок: розробка методики удосконалення урахування витрат на забезпечення якості. – 0,15 д.а.

6. Момот А.И., Горчакова Е.Н Cовершенствование элементов информационного обеспечения технического контроля на примере компонента «фиксация» // Економіка промисловості. – 2006. – №3 (34). – С. 105-112.

Особистий внесок: розробка диференційованого підходу до збору інформації для забезпечення функціонування системи менеджменту якості. – 0,20 д.а.

7. Момот А.И., Волоконский А.В. Возможности повышения эффективности элементов экономического механизма управления качеством продукции // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Серія: економічна. Випуск 30 (114). – Донецьк, ДонНТУ, 2006. – С. 109-118.

Особистий внесок: розробка шляхів удосконалювання процесу управління продукцією, що не відповідає вимогам нормативної документації. – 0,30 д.а.

8. Момот О.І., Волоконський А.В. Особливості створення, упровадження та вдосконалення процесів, що забезпечують життєздатність системи менеджменту якості // Торгівля і ринок України: Темат. зб. наук. праць. Вип. 22. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2006. – С. 377-385.

Особистий внесок: розробка шляхів рішення проблем, які виникають у процесі створення, впровадження й удосконалювання процесів. – 0,25 д.а.

9. Момот А.И., Масюк Л.Н., Мирошниченко Е.В.Возможности создания системы управления качеством в сфере услуг// Вісник Донецького університету. Серія В: Економіка і право. Випуск 2, Том 1. – Донецьк: ДУ, 2006. – С. 243-249.

Особистий внесок: розробка підходів до створення й забезпечення функціонування системи менеджменту якості в організації. – 0,13 д.а.

10. Момот О., Волоконський А. Особливості розрахунку ефективності системи менеджменту якості на прикладі бізнес напряму ЛГВ групи компаній «Олімп» // Вісник Львівського державного аграрного університету. Серія: Економіка АПК. – 2006. – № 13. – С. 722-726.

Особистий внесок: розробка шляхів удосконалювання розрахунку ефективності системи менеджменту якості. – 0,15 д.а.

11. Момот А.И., Егоренко Т.В. Опыт внедрения системы управления качеством в органах государственной власти и самоуправления// Менеджмент. – 2006. – № 4 (38). – С. 33-37.

Особистий внесок: обґрунтування можливості розробки системи управління якістю муніципальної послуги. – 0,15 д.а.

12. Момот А.И., Горчакова Е.Н. Совершенствование процесса управления путем разработки требований к информационному обеспечению на основе принципов TQM // Проблемы повышения эффективности функционирования предприятий различных форм собственности: Сб.науч.тр. / НАН Украины. Ин-т экономики пром-сти. – Донецк, 2006. – С. 129-136.

Особистий внесок: розробка вимог до інформаційного забезпечення на основі принципів TQM. – 0,20 д.а.

13. Момот О.І. Дослідження поняття «якість» і його особливостей в Україні // Збірник наукових праць Черкаського державного технологічного університету. Серія: економічні науки. - Випуск 17.– Черкаси: ЧДТУ, 2007. – С. 236-240.

14. Момот О.І., Кивалин Ю.О. Кадрова політика підприємства в контексті комплексного (загального) управління якістю (TQM) // Вісник Сумського державного університету. Серія: Економіка. – 2007. – №2. – С. 163-168.

Особистий внесок: розробка методів відбору працівників на основі принципів комплексного управління якістю. – 0,15 д.а.

15. Момот О.І. Використання міжнародних «соціальних» стандартів в умовах трансформації економіки України // Вісник Київського національного університету технологій та дизайну. Зб. наук. праць. – 2007. – № 1 (33). – С.142-147.

16. Момот А.И., Горчакова Е.Н. Эффективно ли внедрять и сертифицировать систему менеджмента качества?// Економіка промисловості. – 2007. – №1 (36). – С. 133-139.

Особистий внесок: розробка шляхів підвищення ефективності системи менеджменту якості на підприємстві. – 0,20 д.а.

17. Момот А.И., Левицкий А.П., Горчакова Е.Н. Оценка результативности систем менеджмента качества // Металлургическая и горнорудная промышленность. – 2007. – №1. – С. 92-95.

Особистий внесок: обґрунтування тісноти зв'язків між виконанням установлених показників і функціонуванням системи менеджменту якості. – 0,13 д.а.

18. Момот А.И., Волоконский А.В., Кашура А.Л. Сертификация систем менеджмента качества: преимущества и недостатки // Вісник Східноукраїнського нацiонального університету iменi Володимира Даля. – 2007. – № 1 (107). – С. 299-304.

Особистий внесок: розробка шляхів підвищення ефективності сертифікації систем менеджменту якості. – 0,13 д.а.

19. Момот О.І. Реалізація принципу «залучення персоналу» в умовах становлення ринкової економіки в Україні // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. – Випуск 223: В 3 т. Том Ш. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2007. – С. 871-878.

20. Момот О.І. Можливості використання міжнародних стандартів для побудови інтегрованих систем менеджменту // Вісник Київського національного університету технологій та дизайну. Зб. наук. праць. – 2007. – № 5 (37). – С. 130-135.

21. Момот О.І., Волоконський А.В. Шляхи підвищення ефективності проведення комплексної оцінки якості продукції і ступеня задоволення споживача // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. - Випуск 232: В 5 т. – Том I. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2007. – С. 24-30.

Особистий внесок: розробка шляхів підвищення ефективності проведення комплексної оцінки якості продукції та ступеня задоволення споживача.– 0,20 д.а.

22. Момот О.І. Застосування RAF-моделі для аналізу витрат на забезпечення якості // Економічний вісник Донбасу. – 2007. – № 4 (10). – С. 141-146.

Матеріали наукових конференцій

23. Момот А.И., Поляков М.Я. Стратегия развития – качество // Материалы региональной научно-практической конференции «Стратегия управления социально-экономическим развитием региона на период до 2010 года». – Донецк: ИЭПИ НАН Украины, 1999. – С. 29-35.

Особистий внесок: обґрунтовані перспективи систем управління якістю в Україні. – 0,20 д.а.

24. Момот О.І. Деякі проблеми сертифікації систем якості в Україні // Матеріали міжнародної науково-методичної конференції «Інженерна освіта на межі століть: традиції, проблеми, перспективи (до 115 річниці Харківського державного політехнічного університету)» (28-30 березня 2000 р.). – С. 112-115.

25. Момот А.И. Проблемы сертификации систем качества в мире и в Украине // Межд.сб.науч.тр. «Прогрессивные технологии и системы машиностроения». – Донецк: ДонГТУ, 2000. Вып. 10. – С. 170-178.

26. Момот А.И. Разработка систем качества выпускниками ДонГТУ // Сб.тр. межд.научно-практ.конф. «Качество инженерного образования» (6-7 апреля 2000 г.). – Брянск: БГТУ, 2000. – С.45-48.

27. Момот А.И., Егоренко Т.В. Совершенствование работы муниципального учреждения на основе использования МС ИСО 9000 // Сб.тр. межд.научно-практ.конф.в г. Севастополе «Машиностроение и техносфера на рубеже ХХI века»(10 – 16 сентября 2001 г.). В 3-х т. – Донецк: ДонГТУ, 2001. Т.3. – С.45-48.

Особистий внесок: обґрунтовано можливість використання систем менеджменту якості, що відповідають міжнародним стандартам ISO 9000 в організації. – 0,10 д.а.

28. Момот А.И., Егоренко Т.В. Направления совершенствования работы муниципального учреждения // Вісник ТРТУ – ДонДТУ. Матеріали Другого міжнародного семінару «Практика і перспективи розвитку інституційного партнерства». – Донецьк, ДонДТУ, 2001. – С. 222-231.

Особистий внесок: обґрунтовані шляхи вдосконалювання муніципальної послуги. – 0,30 д.а.

29. Момот О.І. Проблеми організації нової спеціальності «Якість, стандартизація, сертифікація»// Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конф. з нагоди всесвітнього дня стандартів «Навколишнє середовище та стандарти: разом до спільної мети» (16 жовтня 2001 р.). – Київ. – С. 23-26.

30. Поляков М.Я., Момот А.И. Основные направления повышения качества ДОЗ «Эталон» // Известия ТРТУ – ДонНТУ. Материалы Третьего международного научно-практического семинара «Практика и перспективы развития институционного партнерства». В 2-х кн. Таганрог. Изд-во ТРТУ. Кн.2. – 2002. – № 2. – С. 121-127.

Особистий внесок: розробка шляхів підвищення ефективності системи управління якістю на підприємстві. – 0,20 д.а.

31. Момот А.И. Некоторые проблемы перехода украинских предприятий на принципы TQM // Матеріали міжнародного симпозіуму «Якість та Довкілля – 2003» (17-18 квітня 2003 р.). – Київ: Бюро Веритас, 2003. – С. 51-54.

32. Момот А.И., Василенко Т.Е. Пути повышения качества транспортной услуги // Матеріали Четвертого міжнародного семінару «Практика і перспективи розвитку інституційного партнерства». – Донецьк: ДонНТУ, 2003. – №1. – С. 200-210.

Особистий внесок: доведено доцільність розробки й сертифікації системи менеджменту якості на підприємстві, що виконує послуги. – 0,30 д.а.

33. Момот О.І. Особливості розробки СМЯ в органах державної влади // Матеріали міжнародного симпозіуму «Якість та Довкілля – 2004» (27-28 травня 2004 р.) – Київ: Бюро Веритас, 2004. – С. 54-59.

34. Момот А.И., Масюк Л.Н., Масюк А.Л. Применение новых информационных технологий в преподавании дисциплин метрологии, стандартизации, сертификации и менеджмента качества // Известия ТРТУ – ДонНТУ. Материалы Пятого международного научно - практического семинара «Практика и перспективы развития партнерства в сфере высшей школы». В 2-х кн.- Таганрог. Изд-во ТРТУ. Кн.2. – 2004. – № 4. – С. 180-185.

Особистий внесок: обґрунтовано необхідність застосування нових інформаційних технологій. – 0,1 д.а.

35. Момот А.И. Человеческий фактор – как один из принципов TQM // Материалы Шестого международного научно-практического семинара «Практика и перспективы развития партнерства в сфере высшей школы» (27-29 апреля 2005 г.). – Донецк: ДонДТУ, 2005. – С. 591-600.

36. Бычкова Н.В., Момот А.И. Совершенствование системы учета затрат на качество // Материалы Седьмого международного научно-практического семинара «Практика и перспективы развития партнерства в сфере высшей школы». В 3-х кн. –Таганрог. Изд-во ТРТУ. Кн.3. – 2006. – № 6. – С.53-59.

Особистий внесок: розробка підходів до вдосконалювання обліку витрат із забезпечення якості продукції. – 0,20 д.а.

Інше

37. Момот О.І. Менеджмент якості та елементи системи якості: Підручник. – К.: Центр учбової літератури, 2007. – 368 с.

38. Момот А.И. Менеджмент качества: Учебное пособие для вузов. – Донецк, ДонГТУ, 2000. – 120 с.

39. Матлак Е.С., Аверин Г.В., Момот А.И., Беляева Е.Л., Чумак А.В. О доочистке украинской водопроводной воды // Проблемы экологии. – 1999. – № 1. – С. 36-43.

Особистий внесок: розробка шляхів підвищення якості питної води. – 0,1 д.а.

40. Момот А.И., Левицкий А.П. Использование системы TQM – важный фак-тор успеха и повышения конкурентоспособности любого предприятия // Металл и литье Украины. –2001.– № 5-6.– С. 43-45.

Особистий внесок: обґрунтовано підхід до підвищення конкурентноздатності підприємства. – 0,05 д.а.