Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Кортельова Наталія Вікторівна. Економічний механізм управління проектами на прикладі виробництва металоконструкцій : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2007.



Анотація до роботи:

Кортельова Н.В. Економічний механізм управління проектами на прикладі виробництва металоконструкцій. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – Економіка та управління підприємствами (машинобудування та металургія). – Приазовський державний технічний університет Міністерства освіти і науки України, Маріуполь, 2007.

Дисертація присвячена проблемі удосконалення економічного механізму управління проектами у виробництві металоконструкцій, вирішення якої надасть можливість підвищити конкурентоспроможність підприємства.

У дисертаційній роботі досліджено й узагальнено теоретичні основи, сутність і особливості проекту як інноваційної діяльності, системи управління проектами; визначено поняття економічного механізму управління проектами та запропоновано його складові; виявлено особливості ринку металоконструкцій, які впливають на впровадження заходів щодо управління проектами. Проаналізовано передумови створення системи управління проектами у виробництві металоконструкцій, проведено аналіз системи управління якістю як складової управління проектами, досліджено складові економічного механізму управління проектами на промислових підприємствах, визначено доцільність формування конкурентоспроможності у процесі управління проектами.

Запропоновано напрямки удосконалення та підвищення результативності впровадження системи управління проектами на підприємствах-виробниках металоконструкцій, удосконалено побудову економічного механізму управління проектами на основі застосування сітьових моделей, сформовано систему показників оцінки ефективності механізму управління проектами.

У дисертаційній роботі на основі проведеного дослідження здійснено теоретичне обґрунтування та практичне вирішення актуального завдання з удосконалення економічного механізму управління проектами у сфері виробництва металоконструкцій.

1. Визначено, що в теорії управління проектами тісно пов’язані поняття «проект», «бізнес-процес», «інновація», на яких ґрунтується система управління проектами. Дослідження цих понять, зв’язку між ними сприяло їх удосконаленню, що дозволило запропонувати поняття проекту як сукупності бізнес-процесів, виконання яких передбачає досягнення мети проекту, виходячи з чого з’ясовано, що в рамках управління проектами формується певна послідовність і взаємозв’язок бізнес-процесів. Доведено, що управління проектом є системою бізнес-процесів з організації, планування, взаємодії, мотивації й контролю в рамках виконання певного завдання зі створення інновації певного типу, маючи за кінцеву мету задоволення існуючих або потенційних потреб.

2. Запропоновано поняття економічного механізму управління проектами (ЕМУП) як сукупності бізнес-процесів, які забезпечують реалізацію функцій організації, планування, взаємодії, мотивації і контролю в рамках виконання і реалізації проекту. Визначено, що ЕМУП має наступні складові: організаційну, планування, забезпечення взаємодії, мотиваційну, контролюючу, що дозволяє виокремлювати окремі процеси механізму та удосконалювати їх відповідно до вимог навколишнього середовища.

3. Дослідження особливостей ринку металоконструкцій дозволило визначити, що на ринку зростає попит на комплексні послуги з виготовлення, постачання металоконструкцій і монтажу, що ускладнює діяльність підприємства та вимагає поширення системи управління проектами. Установлено, що середню структуру попиту вітчизняного ринку на металоконструкції становлять: 50% – об’єкти торговельного призначення; 25% – виробничі комплекси; 15% – складські приміщення; 5% – спортивні центри; 5% – інші об’єкти, що надає можливості диверсифікувати діяльність підприємств ринку.

4. Дослідження системи якості як складової управління проектами дозволило визначити, що існують процеси виробничого циклу продукції, які створюють додану вартість, та процеси, які забезпечують функціонування основних процесів, що є підґрунтям формування процесно-орієнтованої моделі взаємодії робочих процесів, яка задовольняє дві базові умови: забезпечує якість продукції підприємства і її відповідність до вимог споживачів.

5. З’ясовано, що на підприємствах метою впровадження механізму управління проектами є підтримка або підвищення конкурентоспроможності, яку пропонується визначати через задоволеність споживачів продукцією підприємства. Дослідження конкурентоспроможності надало можливість визначити проблемні питання в діяльності підприємства, які доцільно вирішувати за допомогою впровадження механізму управління проектами.

  1. Визначено шляхи удосконалення діяльності підприємств на основі посилення роботи з проектування й оптимізації виробництва металевих опор; запропоновано обрати певний цільовий ринок та цільовий сегмент за певними характеристиками (технологічна, функціональна, споживча); встановлено, що необхідно позиціонувати підприємства та прагнути до лідерства на нових ринках і в сегментах; забезпечити підвищення рівня продажу типових проектів та залучення замовників щодо нових проектів; рекомендовано проводити підвищення кваліфікації керівників проектів, зумовлене необхідністю постійних змін.

7. З’ясовано, що стосовно механізму управління проектами доцільним є застосування сітьових моделей та запропоновано ввести до структури сітьового графіка елемент, якого не визначено у класичній сітьовій моделі, - елемент зворотної дії. Уведення цього елемента надає можливість більш чітко та коректно визначати процеси та їх повторюваність у межах прямих дій, які виникають під час виконання проекту і своєчасно їх контролювати.

8. Визначено, що всі процеси, які відбуваються на проектно-орієнтованому підприємстві, мають певну структуру і обмеження, дотримання яких певним чином забезпечує виконання проекту і які визначаються на початку проекту, унаслідок цього запропоновано для оцінки економічного механізму управління проектами застосовувати узагальнений показник ефективності ЕМУП через оцінку відхилень, які виникають у процесі його виконання.

9. Практична апробація розроблених та запропонованих у дисертаційній роботі рекомендацій щодо формування економічного механізму управління проектами підтвердила, що впровадження розробок сприятиме вдосконаленню системи управління проектами та підвищенню конкурентоспроможності підприємств-виробників металоконструкцій у сучасних умовах посилення конкуренції.

Публікації автора:

Наукові статті в наукових фахових виданнях:

1. Радкевич Л.А., Кортелева Н.В. Этимологический анализ понятия «экономический механизм» // Зб. наук.праць „Соціально-економічні проблеми регіонального розвитку”. - Павлоград: Видавництво ЗІЕУ, 2005.- Ч. 2.- С. 252-257. Особистий внесок здобувача: обґрунтовано та запропоновано поняття економічного механізму. - 0,25 друк.арк.

2. Кортельова Н.В., Радкевич Л.А. Дослідження системи управління якістю продукції в ТОВ «Енекс Енерджі» // Зб.наук. праць „Торгівля і ринок України”. - Донецьк: ДонДУЕТ, 2006. – Вип. 22. – С. 427-432. Особистий внесок здобувача: визначено основні та забезпечуючі процеси управління якістю, відповідно до чого розроблено модель взаємодії процесів управління якістю в системі управління проектами з виробництва металоконструкцій - 0,28 друк.арк.

3. Радкевич Л.А., Кортелева Н.В. Формирование конкурентоспособности металлоконструкций в процессе развития промышленного рынка // Зб.наук.праць: Вісник Донбаської державної машинобудівної академії. - Краматорськ: ДДМА, 2006. - Вип. №3 (5). – С. 266-272. Особистий внесок здобувача: досліджено конкурентоспроможність підприємств і визначено шляхи її підвищення. - 0,35 друк.арк.

4. Кортелева Н.В. Управление проектами как инновационным процессом // Вісник Східноукраїнського національного університету ім. Володимира Даля: Наук.журнал. - Луганськ: СНУ ім. Володимира Даля, 2007. - Вип. 1 (107). - С. 218-224.

Матеріали науково-практичних конференцій:

    1. Кортелева Н.В. Система проектирования изделий как инновационный процесс // “Wykszta cenie i nauka bez granic”. - Praha: Publishing house Education and Science, 2005. – Tom 5. - С.28-30.

    2. Кортелева Н.В. Поняття і сутність управління проектами на ринку металоконструкцій // Держава та ринок: стратегія внутрішнього розвитку промислових регіонів: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. - Маріуполь: Приазовський державний технічний університет, 2006. – С. 295-297.

    3. Кортелева Н.В. Эволюция стратегического и тактического маркетинга // Зб. тез наук.доп. І Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих учених «Маркетинг у третьому тисячолітті». - Донецьк: ДонДУЕТ ім. М. Туган-Барановського, 2006. - С. 44-45.

    4. Кортелева Н.В. Управління маркетингом у системі проектного менеджменту // Актуальні проблеми теорії і практики менеджменту в умовах трансформації економіки: Зб.тез регіональної наук.-практ.конф. - Рівне: РВЦ Національного університету водного господарства та природокористування, 2006. – С. 180-181.

    5. Кортелева Н.В. Роль сбыта продукции на предприятии // Матер. Всеукраїнської науково-практичної конф. аспірантів та молодих вчених «Маркетинг у третьому тисячолітті». - Донецьк: ДонНУЕТ ім. М. Туган-Барановського, 2007. – Том . - С. 308-309.

    Опубліковано в інших виданнях

    10. Гуськов М.В., Кут Д.Г., Гаркавий Р.Н., Кортельова Н.В. (72) Деклараційний патент на корисну модель (21) U 2006. № 03645 Решітчаста вежа. (22) 03.04.2006 (24) 15.09.2006 (46) 15.09.2006, бюл.9. - 3 с. Особистий внесок здобувача: запропоновано удосконалення процесу виробництва металоконструкцій і визначено економічний ефект упровадження. - 0,05 друк.арк.