Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка природокористування і охорони навколишнього середовища


Суханова Еля Трохимівна. Економіко-екологічні проблеми розвитку продовольчого комплексу регіону (на матеріалах Київської області): Дис... канд. екон. наук: 08.08.01 / НАН України; Рада по вивченню продуктивних сил України. - К., 2002. - 234арк. - Бібліогр.: арк. 185-200.



Анотація до роботи:

Суханова Е.Т. Економіко-екологічні проблеми розвитку продовольчого комплексу регіону (на матеріалах Київської області). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.08.01 – економіка природокористування і охорона навколишнього середовища. – Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України, м. Київ, 2002.

Дисертація присвячена вдосконаленню науково-методичного забезпечення оцінки економічної та екологічної складових ефективності розвитку продовольчого комплексу регіону та розробці практичних рекомендацій щодо забезпечення екологізації розвитку продовольчого комплексу в регіоні. В роботі удосконалено методологічні та методичні підходи до економічної оцінки екологічної ефективності розвитку продовольчого комплексу в регіоні з позицій комплексної оцінки екологічних чинників та наслідків виробничої діяльності. Запропоновано концептуальні підходи до формування стратегії сталого розвитку продовольчого комплексу, що враховують новітні досягнення в цій галузі в економічно розвинених країнах та особливості перехідної економіки. Здійснена оцінка впливу регіональних та галузевих особливостей на економічну та екологічну ефективність розвитку продовольчого комплексу Київщини. Розроблено та обґрунтовано пропозиції щодо удосконалення економічного стимулювання екологізації розвитку продовольчого комплексу, які включають систему податкових та фінансових важелів.

В дисертаційній роботі здійснене теоретичне узагальнення економіко-екологічних проблем розвитку продовольчого комплексу в регіоні і запропоновано нове розв’язання конкретного наукового завдання, що полягає в розробці науково-методичного забезпечення оцінки економічної та екологічної складових ефективності розвитку продовольчого комплексу регіону й наданні практичних рекомендацій щодо забезпечення екологізації розвитку продовольчого комплексу в регіоні. Відповідно до результатів дослідження сформульовано такі основні висновки:

  1. Надзвичайна складність і комплексність проблем природокористування в продовольчому комплексі, їх суттєвий вплив на якість життя населення регіону вимагають при формуванні науково-методичного забезпечення оцінки економічної та екологічної складових ефективності розвитку продовольчого комплексу й визначенні практичних рекомендацій щодо екологізації розвитку продовольчого комплексу в регіоні обов’язкового врахування взаємозв’язку економічних показників та нормативів якості навколишнього середовища;

  2. Під екологізацією розвитку продовольчого комплексу нами розуміється процес впровадження технічних, технологічних, управлінських, економічних та інших рішень, що формують такий розвиток продовольчого комплексу, який забезпечує відтворення, раціональне використання всіх видів ресурсів, охорону навколишнього природного середовища, а також сприяє нормальному відтворенню життєдіяльності і працездатності населення, оскільки серед умов зовнішнього середовища, що постійно впливають на людський організм, харчування має найбільшу питому вагу;

  3. Важливою передумовою забезпечення екологізації розвитку продовольчого комплексу є забезпечення територіально-галузевого підходу до вирішення економіко-екологічних проблем, який дозволяє, з одного боку, врахувати регіональні особливості рівнів антропогенного і техногенного навантаження на довкілля, а з іншого - галузеву специфіку в забрудненні складових природно-ресурсного потенціалу регіону;

  1. Основним напрямом підвищення ефективності природокористування в продовольчому комплексі є ресурсозбереження. Застосування альтернативних ресурсозберігаючих технологій часто дає відчутний позитивний ефект навіть без врахування їх цілеспрямованого сприятливого впливу на навколишнє середовище, оскільки забруднення та інші збитки, що завдаються навколишньому середовищу, значною мірою є наслідками надмірного ресурсо- споживання. Зниження енерго- і матеріаломісткості виробництва продовольчих товарів може сприяти зменшенню екологічного стресу і підвищенню ефективності та конкурентноздатності продукції продовольчого комплексу;

  2. Аналіз сучасного екологічного стану Київської області свідчить про необхідність вживати відповідні заходи для його поліпшення. Основними проблемами, що потребують невідкладних дій, є попередження ерозії ґрунтів, зменшення рівня їх розораності, зменшення негативного впливу скидів шкідливих речовин на поверхневі води, будівництво нових та реконструкція діючих очисних споруд, поліпшення якості питної води, зменшення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря;

  3. Екологізація виробництва в продовольчому комплексі може бути забезпечена лише на науковій основі, що враховує усі новітні досягнення в царині біохімії, біотехнології, теплофізики, фізичної хімії та науки про харчування. Водночас, здійснюючи заходи по прискоренню науково-технічного прогресу, необхідно забезпечити його спрямованість на ощадливе ставлення до природних ресурсів, щоб його досягнення не були джерелом небезпечного забруднення повітря і води, виснаження ґрунтів;

  4. Економічний розвиток в умовах формування та становлення ринкових відносин потребує розробки та впровадження нових підходів до природокористування й надає винятково важливого значення формуванню ефективних організаційно-економічних важелів стратегії екологізації розвитку народногосподарського комплексу країни, господарських комплексів регіонів та окремих функціональних підкомплексів. Особливо це стосується продовольчого комплексу, оскільки, з одного боку, виробництво безпечних для здоров’я населення високоякісних харчових продуктів є однією з найгостріших проблем сьогодення, а з іншого - воно пов’язане з використанням життєво необхідних для людства природних ресурсів, свідомим впливом на екосистеми та природні процеси. Тобто, подальший ефективний розвиток продовольчого комплексу можливий лише за умови вдосконалення правової бази та формування системи економічних важелів управління природокористуванням;

  5. Зменшення ставки податку на додану вартість для виробників продовольчих товарів може стати стимулюючим чинником для економічного розвитку продовольчого комплексу України і водночас дати можливість збільшити розмір екологічних податків і платежів без додаткового податкового тиску на виробників та підвищення цін на продовольчі товари;

  6. На основі сертифікації продовольчих товарів та сировини за екологічною ознакою варто розробити і запровадити коригуючі коефіцієнти до діючих податків з метою забезпечення пільгового оподаткування екологічно чистих продовольчих товарів та сировини, з одночасною компенсацією цих втрат для бюджету за рахунок збільшення податків на ту продукцію і сировину, які мають низькі показники з точки зору безпеки для здоров’я людини за рівнем вмісту шкідливих речовин, домішок, барвників тощо.

Публікації автора:

Монографія та статті у наукових фахових виданнях

  1. Суханова Е.Т. Економічні аспекти екологізації розвитку продовольчого комплексу регіону.– Ірпінь: РВПС НАНУ, АДПСУ, 2001. – 81 с.

  2. Дейнеко Л., Суханова Е. Основні напрямки та шляхи підвищення ефективності виробництва продовольства //Зб. наук. пр. УФЕІ. – 2000. - №1(7). – С.47–52. Особистий внесок: здійснено оцінку ефективності виробництва продовольства в Україні за 1991-1998 рр., визначено резерви її підвищення, висвітлено основні напрями науково-технічного прогресу в продовольчому комплексі.

  3. Дейнеко Л.В., Суханова Е.Т. Актуальні проблеми вдосконалення зовніш- ньоекономічної діяльності харчової промисловості // Економіка промисловості України: Зб. наук. пр.- 2000.- С.107–117. Особистий внесок: узагальнено проблеми розвитку харчової промисловості за 1992-1999 рр., проаналізовано стан зовнішньоекономічних відносин у харчовій промисловості в цей період, висвітлено причини кризових явищ у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

  4. Дейнеко Л., Суханова Е. Актуальне дослідження проблем розвитку харчової промисловості Закарпаття //Економіка України. - 2000. - № 10.– С. 92–94. Особистий внесок: оцінено рівень дослідженості проблем розвитку харчової промисловості в регіоні та розроблено пропозиції щодо його поглиблення.

  5. Суханова Е.Т. Податкове стимулювання екологізації розвитку продовольчого комплексу регіону //Вісник податкової служби України. – 2001.– травень-червень. – С.50-55.

  6. Суханова Е.Т. Економічні важелі управління екологізацією виробництва в продовольчому комплексі//Науковий вісник АДПСУ.–2001. - №1(11).– С. 22-26.

  7. Суханова Е.Т. Продовольчий комплекс регіону як міжгалузева економіко-екологічна система //Науковий вісник АДПСУ. – 2001. – №2(12). – С.37–41.

  8. Суханова Е.Т. Податкове стимулювання екологізації виробництва продовольчих товарів //Вісник Сумського державного аграрного університету. - 2001. - № 2. - С.93–95.

Матеріали і тези доповідей

  1. Суханова Е. Чинники удосконалення податкової системи: світовий досвід //Тези доп. наук.-практ. конф. “Реформа міжбюджетних відносин і проблеми розвитку податкової системи України”. - Ірпінь: АДПСУ - 1999. - С. 317–320.

  2. Дейнеко Л.В., Суханова Е.Т. Економічні проблеми активізації інвестиційного процесу в харчовій промисловості //Тези доп. першої міжвузівській наук.-практ. конф. “Проблеми активізації регіональної інвестиційної політики в сучасних умовах”. - Дніпропетровськ: ДДФЕІ – 2000.- С.214–216. Особистий внесок: висвітлено основні зовнішні джерела інвестування підприємств харчової промисловості, визначено завдання та форми державних капітальних вкладень у галузь.

  1. Суханова Е.Т. Методологічні підходи до формування ринкового економічного механізму продовольчого комплексу // Тези доп. наук.-практ. конф. “Регіональні проблеми розвитку агропромислового комплексу України: стан і перспективи вирішення”. - К. Знання, - 2000. - С. 116–117.

  2. Дейнеко Л.В., Суханова Е.Т. Ефективність використання земельного ресурсного потенціалу в продовольчому комплексі Київської області // Тези доп. міжнар. наук.-практ. конф. “Власний статус і проблеми раціонального використання земель”. - Київ: РВПС НАНУ – 2000. - С. 201–203. Особистий внесок: здійснено оцінку використання земельних ресурсів в бурякоцукровому виробництві Київської області, запропоновано шляхи раціоналізації землекористування в продовольчому комплексі.

  3. Дейнеко Л.В., Суханова Е.Т. Наукові засади дослідження екологічних проблем розвитку продовольчого комплексу // Тези доп. наук.-метод. конф. “Людина та навколишнє середовище - проблеми безперервної екологічної освіти в вузах”.- Одеса: ОДАХ – 2000.- С.23. Особистий внесок: визначено сутність екологізації розвитку продовольчого комплексу, систематизовано основні проблеми її забезпечення.

  4. Дейнеко Л., Суханова Е., Савчур-Шекмар Н. Економіко-екологічні проблеми розвитку продовольчого комплексу Закарпатського регіону // Тези доп. міжнар. наук.-практ. конф. “Проблеми природокористування Карпатського регіону”. - Україна, Коломия: ІУПР – 2000. - С. 172-174. Особистий внесок: обґрунтовано необхідність територіально-галузевого підходу до вирішення проблем природокористування в продовольчому комплексі.

  5. Суханова Е.Т. Стимулюючий вплив податкових факторів на екологізацію виробництва в продовольчому комплексі // Тези доп. наук. – практ. конф. “Податкова політика в Україні та її нормативно–правове забезпечення”. Ірпінь: АДПСУ – 2000. – С. 334-336.

  6. Суханова Е.Т. Теоретико-методичні засади формування ефективної стратегії сталого розвитку продовольчого комплексу регіону // Тези доп. Всеукр. наук. конф. “Проблеми теорії і практики соціально-економічної трансформації в Україні”. Одеса: ОДЕУ – 2001. – С.135-137.

  7. Борщевський П.П., Дейнеко Л.В., Суханова Е.Т. Удосконалення системи фінансових важелів управління продовольчим комплексом // Науковий вісник Буковинського державного фінансово-економічного інституту: Зб. наук. пр.- 2001. - Вип. 2. - С. 97–102. Особистий внесок: досліджено стан та висвітлено основні фінансові важелі стабілізації розвитку продовольчого комплексу.

Публікації в інших виданнях

  1. Максименко І.А., Руденко Л.М., Суханова Е.Т. Підприємство в аграрній сфері.- Ірпінь: АДПСУ, 2000.- 15 с. Особистий внесок: розкрито природні особливості сільськогосподарського виробництва, висвітлено роль науково-технічного прогресу в аграрному виробництві.

  2. Максименко І.А., Руденко Л.М., Суханова Е.Т. Державне регулювання аг- рарної сфери. В 2 ч. - Ірпінь: АДПСУ, 2000.- Ч.1.-15с.; Ч.2.-19с. Особистий внесок: обґрунтовано необхідність державного стимулювання інтеграційних процесів у продовольчому комплексі як фактора підвищення ефективності його функціонування, висвітлено необхідність державного регулювання екологізації сільського господарства, оцінено наслідки реформування аграрного сектора економіки за 1994-1999 роки та обгрунтовано напрями його подальшого розвитку.