Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Балакай Оксана Борисівна. Економіко-екологічний рейтинг у системі управління підприємством : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2007.



Анотація до роботи:

Балакай О.Б. Економіко-екологічний рейтинг у системі управління підприємством. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04.- економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності).- Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського, Донецьк, 2007.

Дисертаційна робота присвячена розвитку теоретичних положень, розробці методичних підходів і практичних рекомендацій з формування методу рейтингової оцінки економіко-екологічної діяльності підприємства для підвищення ефективності управління.

Запропоновано концептуальний підхід до формування системи економіко-екологічного управління на принципах сталого розвитку. Визначено поняття економіко-екологічного рейтингу підприємства. Запропоновано науково-методичний підхід до побудови економіко-екологічного рейтингу з використанням засобів кластерного та дискримінантного аналізу. Доведено взаємозалежність рейтингової економіко-екологічної оцінки від наявності та стану системи економіко-екологічного управління. Запропоновано методичні рекомендації до побудови системи економіко-екологічного управління підприємством хлібопекарської промисловості з використанням економіко-екологічного рейтингу, який є основою постійного поліпшення системи економіко-екологічного управління.

У дисертації вирішено важливе науково-практичне завдання розробки теоретичних, методологічних та методичних положень формування рейтингової економіко-екологічної оцінки діяльності підприємства у системі економіко-екологічного управління. Основні висновки та результати дисертаційної роботи полягають у такому:

  1. Управління підприємством на принципах сталого розвитку потребує формування системи економіко-екологічного управління. Запропоновано концептуальний підхід до формування системи економіко-екологічного управління підприємством. Аналіз системи управління на підставі економіко-екологічного рейтингу дає можливість здійснювати моніторинг системи управління, вносити зміни в політику підприємства, своєчасно коригувати стратегію та постійно поліпшувати систему економіко-екологічного управління.

  2. Систематизовано інструментарій економіко-екологічного аналізу за стадіями обробки даних по наступним критеріям: показники, індикатори параметри. Доведено, що методи економіко-екологічного аналізу не повною мірою відповідають умовам функціонування підприємств на Україні тому, що екологічні показники відслідковуються не в повному обсязі, відсутні відповідні статті статистичної звітності, не простежується взаємозв’язок між екологічною політикою підприємства й фінансовими показниками його діяльності.

  3. Аналіз існуючих підходів до оцінки економіко-екологічної діяльності підприємства показав, що відсутній єдиний підхід до побудови інтегрального показника економіко-екологічної діяльності, в якості якого пропонується застосовувати один універсальний показник, або агрегований показник на базі декількох окремих показників. Зазначені інтегральні показники не мають поширеного застосування на практиці внаслідок недосконалості запропонованих методик. Це обумовлює необхідність розробки науково-методичного підходу до оцінки економіко-екологічної діяльності підприємства на підставі рейтингу.

  4. Обгрунтовано, що економіко-екологічний рейтинг підприємства - це система оцінки підприємства, яка дозволяє віднести його до певної категорії на основі індикаторів економіко-екологічного стану. Доведено, що основою економіко-екологічного рейтингу є механізм кількісної оцінки економіко-екологічного рівня підприємства. Економіко-екологічний рівень підприємства визначено як співвідношення фактичного й нормативного стану економіко-екологічного функціонування підприємства, що відображається системою відносних показників якості навколишнього середовища, природоємності й ресурсозбереження у взаємозв'язку з техніко-економічним станом виробництва, обумовленим екологічністю техніки, технології, сировини, матеріалів, продукції; станом організації, планування й стимулювання природоохоронної діяльності, а також раціонального природокористування й використовуваних економічних важелів.

  5. Запропонований науково-методичний підхід до побудови економіко-екологічного рейтингу передбачає застосування методів кластерного аналізу для первинного поділу підприємств на групи. Для встановлення рейтингової економіко-екологічної оцінки адаптовані засоби дискримінантного аналізу, що дозволяє не тільки одержати кількісне значення рейтингової оцінки для досліджуваної сукупності, але й виявити її структуру, створити правило віднесення нових об'єктів до вже наявних груп, що особливо важливо при динамічності середовища функціонування об'єктів дослідження.

  6. Обґрунтовано систему показників економіко-екологічної діяльності підприємства для створення методу економіко-екологічного рейтингу, яка включає показники стану природокористування, ефективності природоохоронної діяльності, використання основних засобів природоохоронного призначення, екологічності виробництва, економічного стану підприємства, екологічності системи управління. Скорочення інформаційного простору для отримання індикаторів економіко-екологічного стану запропоновано здійснити за допомогою методів кластерного аналізу.

  7. Розрахунки економіко-екологічного рейтингу підприємств хлібопекарської промисловості стверджують, що вихідна сукупність підприємств має стійку тенденцію до поділу на дві групи: екологічно небезпечні підприємства та підприємства, що здійснюють менш екологічно шкідливий вплив на навколишнє середовище.

  8. Доведено взаємозалежність рейтингової економіко-екологічної оцінки від наявності системи економіко-екологічного управління. Обґрунтовано, що система економіко-екологічного управління повинна бути інтегрованою в загальну систему управління та базуватися на циклі Демінга. До основних інструментів економіко-екологічного управління в дисертації віднесено економіко-екологічний рейтинг підприємства, підхід на основі оцінки життєвого циклу товару, еко-аудит, відкриту звітність і взаємодію з зацікавленими сторонами. Особливе місце серед інструментів займає економіко-екологічний рейтинг, який забезпечує постійне поліпшення системи управління.

  9. Запропоновано методичні рекомендації до побудови системи економіко-екологічного управління підприємством хлібопекарської промисловості з використанням економіко-екологічного рейтингу, який забезпечує постійне поліпшення системи управління. Запропонований підхід впроваджено в асоціації «Донбасхліб», економічний ефект склав 21,4 грн.

Публікації автора:

у провідних фахових наукових виданнях:

1. Балакай О.Б. Концепція стійкого розвитку та ринкова економіка// Схід.- 2004 р.- № 2.- С. 58-62.

2. Балакай О.Б. Методичні підходи до оцінки рівня еколого-економічної діяльності підприємства// Торгівля і ринок України.- Донецьк: Дон ДУЕТ.- 2004. -Вип.16.-т. 2.– С.331 – 339.

3. Балакай О.Б. Роль предпринимательства в реализации концепции устойчивого развития // Галицький економічний вісник. – 2005. - №1.- С. 52-57.

4. Балакай О.Б. Эколого-экономический анализ в системе управления предприятием// Економіка: проблеми теорії та практики.- Дніпропетровськ: ДНУ.-2006.- Вип. 214.- т. 2.-С. 372-379.

5. Балакай О. Б. Методы рейтинговой оценки эколого-экономического уровня //Вісник Донецького університету.– Донецьк: ДонНУ.- 2006.-т. 2.–С. 133-141.

6. Черніченко Г.О., Половян О.В., Балакай О.Б. Рейтингова оцінка інвестиційної привабливості суб’єктів господарювання// Теоретичні та прикладні питання економіки. -К.: Видавничо-поліграфічний центр „Київський університет”.- 2006.- Вип.9.- С. 118-126. (Особистий внесок: обгрунтовано використання дискримінантного аналізу для побудови рейтингу – 0,23 д. арк.)

за матеріалами конференцій

7. Балакай О.Б. Переработка отходов как инновационная стратегия деятельности предприятий (Мировой опыт и перспективы развития в Украине) //Экология и безопасность жизнедеятельности: инновационные процессы в науке, технологиях и образовании: Матер. регион. науч.-практ. конф.- Макеевка: МЭГИ.- 2001 г.- С. 127 – 131.

8. Балакай О.Б. Современный бизнес и экологические ценности (опыт промышленно-развитых стран)// Современный бизнес: проблемы, тенденции, перспективы: Матер. науч.-практ. семин. - Донецк: «Бизнес-альянс Донбасса».- 2001.- С 4-5.

9. Балакай О.Б. Проблема показателей устойчивого развития// Экология и безопасность жизнедеятельности; инновационные процессы в науке, технологиях и образовании: Матер. 2 регион. науч.-практ. конф.- Макеевка:Изд-во БСГ.- 2003.- С. 127 – 131.

10. Балакай О.Б. Концепция устойчивого развития и экономический рост// Економіка і маркетинг в 21 сторіччі: Матер. 5 міжнар. конф.- Донецьк: РВА ДонНТУ.- 2004.- С. 5-6.

11. Балакай О.Б. Методические подходы к определению эколого-экономического рейтинга предприятия// Динаміка наукових досліджень: Матер. 3 міжнар. наук.-практ. конф.- Дніпропетровськ: Наука і освіта.-2004.- Том 46.- С. 8-10.

12. Балакай О.Б. Тенденции формирования экологического предпринимательства в Украине// Розвиток підприємницької діяльності в Україні: історія та сьогодення: Матер. 2 міжнар. наук. конф. - Тернопіль: Інстітут економіки і підприємницьтва.- 2004.- С. 8 –10.

13. Балакай О.Б. Экологические приоритеты современной производственной политики в Украине// Економічні проблеми промислового розвитку в Україні: Матер. всеукр. наук.-практ. конф. -Донецьк: Ін-т економіки пром-сті.- 2005.- С. 7-8.

14. Балакай О.Б. Проблема эколого-экономических показателей производственной деятельности: вопросы методики и практики// Вісник Донбаської національної академии будівництва і архітектури: Матер. 4 міжнар. конфер. –Макіївка.- 2005.- Вип. 52. - С. 3-5.