Кулик Володимир Васильович. Економіко-математичне моделювання бюджетів інституційних секторів на основі системи національних рахунків: Дис... канд. екон. наук: 08.03.02 / Міжнародний науково-навчальний центр інформаційних технологій та систем НАН України та Міністерства освіти і науки України. - К., 2002. - 217арк. - Бібліогр.: арк. 177-189.
Анотація до роботи:
Кулик В.В. Економіко-математичне моделювання бюджетів інституційних секторів на основі системи національних рахунків. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.03.02 – економіко-математичне моделювання. – Міжнародний науково-навчальний центр інформаційних технологій і систем НАН України та Міністерства освіти і науки України, Київ, 2002.
Дисертація присвячена теоретичним і практичним питанням економіко-математичного моделювання бюджетів інституційних секторів на основі системи національних рахунків. Проаналізовано сутність національних рахунків, їх місце та значення щодо аналізу та підтримки пропорцій відтворення національної економіки як єдиного інтегрованого об’єкту. На основі цього запропоновано процеси відтворення національної економіки розглядати в рамках графоаналітичних та відповідних матричний моделей відтворення доходів бюджету національної економіки та її складових (бюджетів інституційних секторів (сектору загального державного управління, підприємств, домашніх господарств), галузей, регіонів). Ці моделі дозволяють здійснювати аналіз та регулювання річних циклів відтворення (доходів бюджетів національної економіки, системи товарних і фінансових потоків, міжбюджетних відносин, ринків тощо). Критерієм загальногосподарського управління є регулювання системи доходів в рамках річного циклу відтворення бюджету національної економіки і її складових з метою забезпечення оптимальних соціально-економічних пропорцій відтворення, підтримки рівноваги та економічного росту. Запропоновано вказані моделі використовувати як інструментарії для розробки стратегії соціального та економічного розвитку, сценарного моделювання відтворення бюджетів інституційних секторів, системи товарно-фінансових потоків в бюджетній системі.
Стабільний соціально-економічний розвиток включає налагодження ефективного економічного кругообігу доходів в межах національної економіки, зокрема її інституційних секторів (інституційних одиниць), галузей, регіонів. Це зумовлює необхідність розробки спеціалізованих інструментаріїв для аналізу та підтримки соціально-економічних рішень щодо розвитку бюджетів інституційних секторів.
У зв’язку з цим в дисертаційному дослідженні розв’язано наступні завдання:
Здійснено опис економічного кругообігу доходів в національній економіці, в інституційних та галузевих складових. Формалізований опис відтворення доходів здійснено за допомогою альтернативних моделей економічного кругообігу – у формі орієнтованого графа, системи консолідованих рахунків інституційних секторів, різних матриць фінансових потоків, – які органічно доповнюють одна одну та розширюють цілісне сприйняття світу. Альтернативні форми подання економічного кругообігу надзвичайно корисні для аналізу окремих сторін відтворення національного господарства, особливо в цілях аналізу та підтримки пропорцій економічного кругообігу доходів в рамках річного циклу, побудови моделі аналізу системи фінансових та товарних потоків, формування різних інформаційно-аналітичних систем в рамках концепції національного рахівництва.
В цілях аналізу відтворення системи доходів національної економіки (а саме показників: чистого експорту і чистого запозичення(–) (чистого кредитування(+)) побудовано дворахункову модель товарно-фінансових потоків. Дану модель представлено у формі орієнтованого графа, в матричній формі.
На основі ЗНР побудовано орієнтований граф для аналізу річного циклу відтворення валових і чистих доходів економічного кругообігу, побудовано відповідну МФП. Матрична модель ЗНР – АМНР – по системі рахунків, за обсягами ресурсів та використанням в кожному з рахунків цілком співпадає з системою ЗНР України.
АМНР має широкий спектр застосування. Основні напрями використання – системний аналіз відтворення доходів на етапах економічного кругообігу, дослідження зовнішньоекономічної рівноваги, дослідження фінансових та товарних потоків, вивчення соціальних аспектів відтворення, узгодження системи макроекономічних показників в статистиці, цілеспрямоване формування пропорцій національного бюджету та інше.
На основі АМНР побудовано матричну модель інституційного сектору загального державного управління.
За схемою АМНР можна подавати економічний кругообіг доходів в інших інституційних секторах національної економіки. Це дозволяє суттєво розширити аналіз відтворення національної економіки через аналіз відтворення її інституційних складових (підприємств, домогосподарств, сектору загального державного управління), системи товарних і фінансових потоків, пропорцій формування доходів економічного кругообігу в інституційних секторах тощо.
Одним із перспективних напрямків розвитку АМНР є побудова більш деталізованих в інституційному та галузевому відношенні МФП, які дозволяють вивчати відтворення інституційних секторів та галузей, надають можливість отримати досвід макроекономічного моніторингу, аналізу та регулювання міжбюджетних відносин, податкової політики, політики соціальних виплат та заробітної плати, функціонування ринків капіталів і праці та інше.
На основі АМНР проведено аналіз відтворення інституційного сектору національної економіки, зокрема формування валових доходів.
Аналіз показників економічного кругообігу національної економіки в рамках АМНР доцільно проводити у відношенні до попереднього року та у відношенні до ВВП. Якщо в першому випадку це дозволяє визначити та оцінити динаміку системи макропоказників АМНР щодо попереднього року, то в другому – якісно оцінити структурні пропорції відтворення макропоказників в рамках досліджуваного року.
Систему консолідованих рахунків інституційних секторів доцільно використовувати для розробки інформаційної моделі витрат державного сектору, аналізу бюджетно-фінансової політики СЗДУ, зокрема системи фінансових потоків між інституційними секторами, що спричинені різними сценаріями державних витрат.
Бюджетно-фінансова політика державного сектору має вагомий вплив на стабілізацію економічної системи, зростання соціально-економічної ефективності відтворення, формування довготривалої стратегії формування доходів та їх використання в інституційних секторах, виробничої політики тощо. Про це свідчить аналіз двох сценаріїв витрат державних коштів на молодіжне житлове будівництво, які були запропоновані в Державному бюджеті. Вибір варіанту “пільгових довгострокових державних кредитів” з утворенням ДФСМЖБ системно сприяє стабілізації державних фінансів, цілеспрямовує позичальників щодо ефективної бюджетно-фінансової політики формування доходів, сприяє зростанню обсягів житлового будівництва, відповідає встановленню прозорих взаємовідносин держави і громадянина та інше.
АМНР може використовуватись для розробки концепції сценарного моделювання економічного кругообігу доходів в національній економіці, підтримки правильних пропорцій відтворення національної економіки, її інституційних та галузевих складових в рамках річних циклів відтворення.
Концепція сценарного моделювання економічного кругообігу доходів в рамках АМНР включає налагодження відтворення валових і чистих доходів в рамках національного бюджету. Це передбачає довготривалу підтримку зовнішньоекономічної рівноваги національної економіки та програму збалансованого відтворення доходів національного господарства, зокрема подальшого зростання фізичних обсягів ВВП та якісному удосконаленню його структури (в контексті кінцевого споживання, виробництва, розподілу доходів). Розглянуті сценарії житлового будівництва саме і відрізняються довготривалим впливом на відтворення складових ВВП (інвестицій, виробництва, і відповідно формування доходів ДГ, СЗДУ, НФК), а також стратегію відтворення інших валових і чистих доходів в інституційних секторах та галузях національної економіки.
Групування макропоказників в рамках АМНР дозволяє використовувати її в цілях аналізу та підтримки рівноваги відтворення бюджетів – формування доцільних пропорцій валових і чистих доходів економічного кругообігу. Підтримка народногосподарських пропорцій відтворення потребує глибокого розуміння всієї сукупності процесів економічного кругообігу в інституційних секторах та одиницях, на регіональному рівні, в зовнішньоекономічних відносинах. Використання АМНР, КРІС тощо дає можливість поглибити наші знання про відтворення економіки, а також цілеспрямовано впливати на її відтворення.
МФП у формі зведеної економічної таблиці використовуються органами державного управління розвинутих країн для системної підтримки загальногосподарської рівноваги, а також з метою вироблення стратегії і тактики економічного реформування – розробки відповідних соціально-економічних рішень на коротко-, середньо- та довготермінову перспективу, в цілях досягнення рівноваги та структурної перебудови національної економіки. МФП належить до інструментів агрегованого програмування соціально-економічного розвитку, що дає можливість сформувати ясні цілі економічної політики і таким чином забезпечити плідну роботу і успіх в розбудові національної економіки.
АМНР найбільш підходить для першопочаткового ознайомлення з теорією економічного кругообігу, агрегованого аналізу показників відтворення національної економіки та її інституційних секторів, вироблення та моделювання стратегічних завдань економічного розвитку на найближче та віддалене майбутнє.Коротко